KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. w sprawie dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu (WE) nr 1831/2003 przewidziano udzielanie zezwoleń na stosowanie dodatków w żywieniu zwierząt oraz określono sposób uzasadniania i procedury udzielania takich zezwoleń.
(2) Zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 złożono wniosek o zezwolenie na stosowanie preparatu z mieszaniny Macleaya cordata jako dodatku paszowego. Do wniosku dołączone zostały dane szczegółowe oraz dokumenty wymagane na mocy art. 7 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003.
(3) Wniosek dotyczy zezwolenia na stosowanie preparatu z mieszaniny Macleaya cordata jako dodatku paszowego dla wszystkich gatunków drobiu (z wyjątkiem ptaków nieśnych i hodowlanych), celem sklasyfikowania go w kategorii "dodatki zootechniczne" i w grupie funkcjonalnej "inne dodatki zootechniczne".
(4) W opinii z 12 maja 2023 r. 2 Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") stwierdził, że w proponowanych warunkach stosowania preparat z mieszaniny Macleaya cordata jest bezpieczny dla kurcząt rzeźnych i innych gatunków drobiu rzeźnego oraz dla środowiska i wzbudza niewielkie obawy w odniesieniu do konsumentów. Nie można było wyciągnąć wniosków co do bezpieczeństwa preparatu z mieszaniny Macleaya cordata dla gatunków drobiu odchowywanego na nioski i utrzymywanego w celach hodowlanych ze względu na obawy związane z genotok- sycznością wynikającą z obecności w preparacie interkalatorów DNA sangwinaryna i chelerytryna. Urząd stwierdził również, że wykazano, iż preparat z mieszaniny Macleaya cordata działa drażniąco na oczy, ale nie działa drażniąco ani uczulająco na skórę, oraz że nie można wykluczyć, iż dodatek jest potencjalnie substancją działającą uczulająco na drogi oddechowe. Urząd stwierdził ponadto, że w proponowanych warunkach stosowania preparat z mieszaniny Macleaya cordata może skutecznie poprawić wydajność kurcząt rzeźnych. Wniosek ten rozszerzono na kurczęta odchowywane na kury nioski i utrzymywane w celach hodowlanych i ekstrapolowano na wszystkie gatunki drobiu rzeźnego, odchowywanego na nioski lub utrzymywanego w celach hodowlanych. Zdaniem Urzędu nie ma potrzeby wprowadzania szczegółowych wymogów dotyczących monitorowania po wprowadzeniu preparatu do obrotu. Urząd zweryfikował również sprawozdanie dotyczące metod analizy dodatku paszowego w paszy, przedłożone przez laboratorium referencyjne ustanowione rozporządzeniem (WE) nr 1831/2003.
(5) 19 czerwca 2023 r. wnioskodawca wycofał wniosek o zezwolenie na stosowanie preparatu z mieszaniny Macleaya cordata u gatunków drobiu odchowywanego na nioski i utrzymywanego w celach hodowlanych.
(6) W związku z powyższym Komisja uznaje, że preparat z mieszaniny Macleaya cordata spełnia warunki udzielenia zezwolenia przewidziane w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003. W związku z tym należy zezwolić na stosowanie tego preparatu w odniesieniu do wszystkich gatunków drobiu rzeźnego. Komisja uważa ponadto, że należy zastosować odpowiednie środki ochronne, aby zapobiec szkodliwym skutkom dla zdrowia użytkowników dodatku.
(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich pań stwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 7 grudnia 2023 r.