Rozporządzenie wykonawcze 2023/2693 określające, że informacje, które mają być automatycznie wymieniane zgodnie z umową podpisaną przez właściwe organy Nowej Zelandii i niektórych państw członkowskich, są równoważne z informacjami określonymi w niektórych przepisach dyrektywy Rady 2011/16/UE

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/2693
z dnia 30 listopada 2023 r.
określające, że informacje, które mają być automatycznie wymieniane zgodnie z umową podpisaną przez właściwe organy Nowej Zelandii i niektórych państw członkowskich, są równoważne z informacjami określonymi w niektórych przepisach dyrektywy Rady 2011/16/UE

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2011/16/UE z dnia 15 lutego 2011 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania i uchylającą dyrektywę 77/799/EWG 1 , w szczególności jej art. 8ac ust. 7 akapit pierwszy, a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 8ac ust. 7 akapit pierwszy dyrektywy 2011/16/UE stanowi, że Komisja, na uzasadniony wniosek państwa członkowskiego lub z własnej inicjatywy, określa, czy informacje, które muszą być automatycznie wymieniane między właściwymi organami zainteresowanego państwa członkowskiego a jurysdykcją spoza Unii na mocy umowy między tymi organami a tą jurysdykcją, są równoważne z informacjami określonymi w sekcji III część B załącznika V do tej dyrektywy. W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2023/823 2  ustanowiono przepisy wykonawcze do tego przepisu dyrektywy 2011/16/UE.

(2) Na wniosek właściwego organu Nowej Zelandii, złożony 31 marca 2023 r., Komisja postanowiła określić, czy informacje, które muszą być automatycznie wymieniane na podstawie wielostronnej umowy między właściwymi organami w sprawie automatycznej wymiany informacji o dochodach uzyskanych za pośrednictwem platform cyfrowych 3  ("DPI-MCAA"), obecnie podpisanej przez właściwe organy Nowej Zelandii oraz Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niderlandów, Polski, Portugalii, Słowacji, Słowenii i Szwecji ("państwa członkowskie-sygnatariusze"), dotyczą działalności objętej zakresem dyrektywy 2011/16/UE oraz czy są one równoważne informacjom wymaganym na podstawie przepisów dotyczących sprawozdawczości określonych w tej dyrektywie.

(3) Aby określić powyższe, Komisja poddała ocenie nowozelandzką ustawę z 2023 r. w sprawie opodatkowania (stawek rocznych na lata 2022-2023, gospodarki platformowej i kwestii środków zaradczych) 4 , dalej zwaną "ustawą", oraz DPI-MCAA obecnie podpisaną przez właściwe organy Nowej Zelandii oraz państw członkowskich-sygnatariu- szy.

(4) Ustawa wprowadza zmianę nowozelandzkiej ustawy z 1994 r. o administracji podatkowej [Tax Administration Act 1994], a ponadto stanowi zastosowanie dokumentu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) "Modelowe zasady sprawozdawczości dla operatorów platform w odniesieniu do sprzedawców w ramach gospodarki współdzielenia i gospodarki zleceniowej z 2020 r." 5 , dalej zwanego "zasadami modelowymi", uzupełnionego dokumentem OECD "Modelowe zasady sprawozdawczości dla platform cyfrowych z 2021 r. - ramy wymiany międzynarodowej i nieobowiązkowy moduł sprzedaży towarów" 6 , zwanego dalej "uzupełniającymi zasadami modelowymi". Terminy zdefiniowane w zasadach modelowych lub uzupełniających zasadach modelowych są stosowane w ustawie w takim znaczeniu, jakie miały w tym czasie w zasadach modelowych lub uzupełniających zasadach modelowych.

(5) Artykuły ustawy, które stanowią zastosowanie zasad modelowych, wejdą w życie 1 stycznia 2024 r. Jednym z nich jest art. 211, którym do ustawy z 1994 r. o administracji podatkowej wprowadza się art. 185S i 185T. Zgodnie z art. 185T ustawy z 1994 r. o administracji podatkowej Gubernator Generalny może, w drodze rozporządzenia (Order in Council) wydanego zgodnie z zaleceniem Ministra ds. Dochodów Podatkowych, określić datę wejścia w życie artykułów ustawy z 1994 r. o administracji podatkowej, które stanowią zastosowanie uzupełniających zasad modelowych, przy czym rozporządzenie to należy wydać najpóźniej trzy lata po dacie wejścia w życie ustawy.

(6) DPI MCAA to międzynarodowe ramy prawne opracowane przez OECD w celu wspierania corocznej automatycznej wymiany informacji gromadzonych na podstawie zasad modelowych OECD przez jurysdykcję rezydencji operatora platformy z jurysdykcjami rezydencji sprzedawców (oraz, w odniesieniu do transakcji dotyczących najmu nieruchomości, jurysdykcjami, w których znajduje się taka nieruchomość), które określa się na podstawie procedur należytej staranności.

(7) DPI-MCAA obecnie podpisana przez Nową Zelandię i państwa członkowskie-sygnatariuszy wymaga uruchomienia relacji wymiany między Nową Zelandią a każdym z państw członkowskich-sygnatariuszy zgodnie z sekcją 7 DPI- MCAA.

(8) Zgodnie z art. 2 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/823 Komisja ustaliła, że definicje dotyczące raportującego operatora platformy, określone w ustawie oraz w DPI MCAA podpisanej przez właściwe organy Nowej Zelandii i państw członkowskich-sygnatariuszy, są równoważne z definicjami określonymi w sekcji I część A pkt 1-4 załącznika V do dyrektywy 2011/16/UE.

(9) Zgodnie z art. 3 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/823 Komisja ustaliła, że definicje dotyczące sprzedawców podlegających raportowaniu, określone w ustawie oraz w DPI MCAA podpisanej przez właściwe organy Nowej Zelandii i państw członkowskich-sygnatariuszy, są równoważne z definicjami określonymi w sekcji I część B pkt 1-4 oraz część C pkt 1 i 2 załącznika V do dyrektywy 2011/16/UE.

(10) Zgodnie z art. 4 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/823 Komisja ustaliła, że definicje dotyczące stosownej czynności, określone w ustawie oraz w DPI MCAA podpisanej przez właściwe organy Nowej Zelandii i państw członkowskich-sygnatariuszy, są równoważne z definicjami określonymi w sekcji I część A pkt 8, 10 i 11 oraz część C pkt 9 załącznika V do dyrektywy 2011/16/UE.

(11) Zgodnie z art. 5 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/823 Komisja ustaliła, że procedury należytej staranności, określone w ustawie oraz na podstawie DPI MCAA podpisanej przez właściwe organy Nowej Zelandii i państw członkowskich-sygnatariuszy, są równoważne z procedurami należytej staranności określonymi w sekcji II załącznika V do dyrektywy 2011/16/UE oraz definicjami określonymi w sekcji I część C pkt 3-7 załącznika V do dyrektywy 2011/16/UE.

(12) Zgodnie z art. 6 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/823 Komisja ustaliła, że obowiązki sprawozdawcze, określone w ustawie oraz na podstawie DPI MCAA podpisanej przez właściwe organy Nowej Zelandii i państw członkowskich-sygnatariuszy, są równoważne z obowiązkami sprawozdawczymi określonymi w sekcji III część A pkt 1, 2, 5, 6 i 7 oraz część B załącznika V do dyrektywy 2011/16/UE oraz definicjami określonymi w sekcji I część C pkt 3-8 załącznika V do dyrektywy 2011/16/UE.

(13) Zgodnie z art. 7 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/823 Komisja ustaliła, że zasady i procedury administracyjne określone w ustawie oraz w DPI MCAA podpisanej przez właściwe organy Nowej Zelandii i państw członkow- skich-sygnatariuszy, w celu zapewnienia skutecznego wykonania i przestrzegania procedur należytej staranności oraz obowiązków sprawozdawczych, są równoważne z przepisami określonymi w sekcji IV części A-D załącznika V do dyrektywy 2011/16/UE.

(14) W związku z tym informacje, które muszą być automatycznie wymieniane między właściwymi organami Nowej Zelandii i państw członkowskich-sygnatariuszy na podstawie DPI MCAA, należy uznać za równoważne z informacjami określonymi w sekcji III część B załącznika V do dyrektywy 2011/16/UE. Zgodnie z art. 8 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/823 ustalenie równoważności ma zastosowanie do tej samej umowy między właściwymi organami każdego innego państwa członkowskiego a właściwymi organami Nowej Zelandii.

(15) Ponieważ artykuły ustawy stanowiące zastosowanie zasad modelowych nie weszły jeszcze w życie, ustalenie równoważności powinno mieć zastosowanie do stosownych czynności obejmujących najem nieruchomości i usługę świadczoną osobiście w rozumieniu sekcji I część A pkt 11 załącznika V do dyrektywy 2011/16/UE dopiero od dnia wejścia w życie tych artykułów.

(16) Ponieważ artykuły ustawy z 1994 r. o administracji podatkowej stanowiące zastosowanie uzupełniających zasad modelowych wejdą w życie dopiero w dniu określonym w rozporządzeniu (Order in Council), które nie zostało jeszcze przyjęte przez Gubernatora Generalnego Nowej Zelandii, ale ma zostać przyjęte najpóźniej 1 kwietnia 2026 r., ustalenie równoważności powinno mieć również zastosowanie do stosownych czynności obejmujących najem jakiegokolwiek środka transportu oraz sprzedaż towarów w rozumieniu sekcji I część C pkt 9 załącznika V do dyrektywy 2011/16/UE, od dnia wejścia w życie tych artykułów.

(17) Ustalenie równoważności powinno jednak mieć zastosowanie wyłącznie pod warunkiem uruchomienia relacji wymiany między Nową Zelandią a państwami członkowskimi-sygnatariuszami zgodnie z sekcją 7 DPI-MCAA.

(18) Zgodnie z wymogami art. 25 ust. 1 dyrektywy 2011/16/UE wszelka wymiana informacji między właściwymi organami państw członkowskich i jurysdykcji spoza Unii na podstawie DPI-MCAA musi odbywać się w sposób zgodny z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 7 .

(19) Zgodnie z art. 42 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 8  zasięgnięto opinii Europejskiego Inspektora Ochrony Danych.

(20) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Współpracy Administracyjnej w Dziedzinie Opodatkowania,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Ustalenie równoważności

Informacje, które muszą być automatycznie wymieniane na podstawie ustawy z 2023 r. w sprawie opodatkowania (stawek rocznych na lata 2022-2023, gospodarki platformowej i kwestii środków zaradczych) oraz wielostronnej umowy między właściwymi organami w sprawie automatycznej wymiany informacji o dochodach uzyskanych za pośrednictwem platform cyfrowych ("DPI-MCAA"), obecnie podpisanej przez właściwe organy Nowej Zelandii oraz Belgii, Bułgarii, Chorwacji,

Cypru, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niderlandów, Polski, Portugalii, Słowacji, Słowenii i Szwecji (zwanych dalej "państwami członkowskimi-sygnatariuszami"), są równoważne, w rozumieniu sekcji I część A pkt 7 załącznika V do dyrektywy 2011/16/UE, z informacjami określonymi w sekcji III część B załącznika V do dyrektywy 2011/16/UE.

Ustalenie równoważności stosuje się w następujący sposób:

(i)
ma ono zastosowanie do stosownych czynności obejmujących najem nieruchomości i usługę świadczoną osobiście w rozumieniu sekcji I część A pkt 11 załącznika V do dyrektywy 2011/16/UE od dnia wejścia w życie wszystkich artykułów ustawy z 2023 r. w sprawie opodatkowania (stawek rocznych na lata 2022-2023, gospodarki platformowej i kwestii środków zaradczych), które stanowią zastosowanie przepisów dokumentu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) "Modelowe zasady sprawozdawczości dla operatorów platform w odniesieniu do sprzedawców w ramach gospodarki współdzielenia i gospodarki zleceniowej z 2020 r.", które to przepisy zostały ocenione przez Komisję;
(ii)
ma ono zastosowanie do stosownych czynności obejmujących najem jakiegokolwiek środka transportu i sprzedaż towarów w rozumieniu sekcji I część C pkt 9 załącznika V do dyrektywy 2011/16/UE od dnia wejścia w życie wszystkich artykułów ustawy z 1994 r. o administracji podatkowej, zmienionej ustawą z 2023 r. w sprawie opodatkowania (stawek rocznych na lata 2022-2023, gospodarki platformowej i kwestii środków zaradczych), stanowiących zastosowanie przepisów dokumentu OECD "Modelowe zasady sprawozdawczości dla platform cyfrowych z 2021 r. - ramy wymiany międzynarodowej i nieobowiązkowy moduł sprzedaży towarów", które to przepisy zostały ocenione przez Komisję;
(iii)
oprócz warunków określonych w ppkt (i) i (ii) ma ono zastosowanie wyłącznie w przypadku uruchomienia relacji wymiany między właściwymi organami Nowej Zelandii i każdego państwa członkowskiego-sygnatariusza zgodnie z sekcją 7 DPI-MCAA.
Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 listopada 2023 r.

1 Dz.U. L 64 z 11.3.2011, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/823 z dnia 13 kwietnia 2023 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów dyrektywy Rady 2011/16/UE w zakresie oceny i ustalania istnienia równoważności informacji w umowie między właściwymi organami państwa członkowskiego a jurysdykcją spoza Unii (Dz.U. L 103 z 18.4.2023, s. 1).
3 Tekst DPI-MCAA jest dostępny w internecie pod linkiem Model Reporting Rules for Digital Platforms: International Exchange Framework and Optional Module for Sale of Goods (oecd.org).
4 Taxation (Annual Rates for 2022-23, Platform Economy, and Remedial Matters) Act 2023, dostępna na stronie internetowej https://www. legislation.govt.nz/act/public/2023/0005/latest/LMS749649.html.
5 OECD (2020), Model Rules for Reporting by Platform Operators with respect to Sellers in the Sharing and Gig Economy, OECD, Paryż. Dokument dostępny pod adresem: https://www.oecd.org/tax/exchange-of-tax-information/model-rules-for-reporting-by-platform-ope rators-with-respect-to-sellers-in-the-sharing-and-gig-economy.pdf.
6 OECD (2021), Model Reporting Rules for Digital Platforms: International Exchange Framework and Optional Module for Sale of Goods, OECD, Paryż. Dokument dostępny pod adresem: https://www.oecd.org/tax/exchange-of-taxinformation/model-rules-for-repor ting-by-platform-operators-with-respect-to-sellers-in-the-sharing-and-gig-economy.pdf.
7 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.U. L 119 z 4.5.2016, s. 1).
8 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.2693

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/2693 określające, że informacje, które mają być automatycznie wymieniane zgodnie z umową podpisaną przez właściwe organy Nowej Zelandii i niektórych państw członkowskich, są równoważne z informacjami określonymi w niektórych przepisach dyrektywy Rady 2011/16/UE
Data aktu: 30/11/2023
Data ogłoszenia: 01/12/2023
Data wejścia w życie: 21/12/2023