Rozporządzenie wykonawcze 2023/2592 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia okresów zatwierdzenia substancji czynnych: 1-naftyloacetamid, kwas 1-naftylooctowy, 2-fenylofenol (wraz z jego solami takimi jak sól sodowa), 8-hydroksychinolina, amidosulfuron, bifenoks, dikamba, difenokonazol, diflufenikan, dimetachlor, esfenwalerat, etofenproks, fenoksaprop-P, fenpropidyna, fenpyrazamina, fluazifop-P, lenacyl, napropamid, nikosulfuron, oleje parafinowe, olej parafinowy, penkonazol, pikloram, proheksadion, spiroksamina, siarka, tetrakonazol i trialat

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/2592
z dnia 21 listopada 2023 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia okresów zatwierdzenia substancji czynnych: 1-naftyloacetamid, kwas 1-naftylooctowy, 2-fenylofenol (wraz z jego solami takimi jak sól sodowa), 8-hydroksychinolina, amidosulfuron, bifenoks, dikamba, difenokonazol, diflufenikan, dimetachlor, esfenwalerat, etofenproks, fenoksaprop-P, fenpropidyna, fenpyrazamina, fluazifop-P, lenacyl, napropamid, nikosulfuron, oleje parafinowe, olej parafinowy, penkonazol, pikloram, proheksadion, spiroksamina, siarka, tetrakonazol i trialat
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG 1 , w szczególności jego art. 17 akapit pierwszy, a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 78 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 substancje czynne włączone do załącznika I do dyrektywy Rady 91/414/EWG 2  uznaje się za zatwierdzone rozporządzeniem (WE) nr 1107/2009 i są one wymienione w części A załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 3 . Substancje czynne zatwierdzone rozporządzeniem (WE) nr 1107/2009 są wymienione w części B załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011, a substancje czynne zatwierdzone rozporządzeniem (WE) nr 1107/2009 jako substancje kwalifikujące się do zastąpienia są wymienione w części E tego załącznika.

(2) Substancje czynne: 2-fenylofenol (wraz z jego solami takimi jak sól sodowa), amidosulfuron, bifenoks, dikamba, difenokonazol, diflufenikan, dimetachlor, etofenproks, fenoksaprop-P, fenpropidyna, lenacyl, napropamid, nikosul- furon, oleje parafinowe, olej parafinowy, penkonazol, pikloram, siarka, tetrakonazol i trialat są wymienione w części A załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011. Substancje czynne: 1-naftyloacetamid, kwas 1-naftylooctowy, 8-hydroksychinolina, fenpyrazamina, fluazifop-P, proheksadion i spiroksamina są wymienione w części B, a substancja czynna esfenwalerat jest wymieniona w części E tego załącznika.

(3) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2022/1480 4  przedłużono do dnia 31 grudnia 2023 r. okres zatwierdzenia substancji czynnych: 2-fenylofenol, 8-hydroksychinolina, amidosulfuron, bifenoks, dikamba, difenokonazol, diflufenikan, dimetachlor, esfenwalerat, etofenproks, fenoksaprop-P, fenpropidyna, fenpyrazamina, lenacyl, nikosulfuron, oleje parafinowe, olej parafinowy, penkonazol, pikloram, proheksadion, siarka, tetrakonazol i trialat.

(4) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/291 5  przedłużono do dnia 31 grudnia 2023 r. okres zatwierdzenia substancji czynnych: 1-naftyloacetamid, kwas 1-naftylooctowy, fluazifop-P i spiroksamina.

(5) Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/670 6  zatwierdzenie substancji czynnej napropa- mid wygasa z dniem 31 grudnia 2023 r.

(6) Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 844/2012 7  złożono wnioski i dodatkową dokumentację dotyczące odnowienia zatwierdzenia każdej z tych substancji czynnych. Odpowiednie państwa członkowskie pełniące rolę sprawozdawców oświadczyły, że wszystkie te wnioski spełniają kryteria formalne.

(7) W przypadku substancji czynnych:1-naftyloacetamid, kwas 1-naftylooctowy, bifenoks, esfenwalerat, etofenproks, fenpyrazamina, fluazifop-P, napropamid, oleje parafinowe, proheksadion, spiroksamina, tetrakonazol i trialat odpowiednie państwa członkowskie pełniące rolę sprawozdawców nie sfinalizowały jeszcze oceny ryzyka na podstawie art. 11 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 844/2012.

(8) W przypadku substancji czynnych: 8-hydroksychinolina, dikamba, dimetachlor, nikosulfuron i penkonazol Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") potrzebuje dodatkowego czasu na sformułowanie wniosków, co wymaga, w stosownych przypadkach, konsultacji z ekspertami. Ponadto Komisja potrzebuje więcej czasu na przyjęcie wynikającej z tego decyzji w sprawie zarządzania ryzykiem.

(9) W odniesieniu do substancji czynnych: 2-fenylofenol, difenokonazol, diflufenikan, fenpropidyna i pikloram Urząd zażądał - na podstawie art. 13 ust. 3a akapit pierwszy rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 844/2012 - dodatkowych informacji do celów oceny kryteriów zatwierdzenia określonych w pkt 3.6.5 i 3.8.2 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 i wyznaczył termin na przedłożenie tych informacji na 20 września 2025 r. w przypadku 2-fenylofenolu, 22 stycznia 2024 r. w przypadku difenokonazolu, 5 listopada 2023 r. w przypadku diflufenikanu, 10 marca 2025 r. w przypadku fenpropidyny i 1 grudnia 2025 r. w przypadku pikloramu.

(10) W przypadku substancji czynnych: amidosulfuron, fenoksaprop-P, lenacyl i olej parafinowy Urząd zażądał - na podstawie art. 13 ust. 3a akapit pierwszy rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 844/2012 - dodatkowych informacji do celów oceny kryteriów zatwierdzenia określonych w pkt 3.6.5 i 3.8.2 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, a wnioskodawcy przedłożyli te informacje w terminie określonym przez Urząd. Urząd potrzebuje jednak dodatkowego czasu na ocenę otrzymanych informacji i ustalenie, czy można oczekiwać, że substancje czynne spełniają kryteria zatwierdzenia, a Komisja - na przyjęcie wynikającej z tego decyzji w sprawie zarządzania ryzykiem.

(11) W przypadku substancji czynnej siarka Urząd przedłożył swoje wnioski wnioskodawcy, państwom członkowskim i Komisji. Komisja rozpoczęła dyskusje na temat tej substancji czynnej na forum Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz.

(12) Biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie nie będzie można podjąć decyzji w sprawie odnowienia zatwierdzenia tych substancji czynnych przed upływem ich odpowiednich okresów zatwierdzenia z dniem 31 grudnia 2023 r., oraz że przyczyny opóźnień w procedurach odnowienia są niezależne od odpowiednich wnioskodawców, należy przedłużyć okresy zatwierdzenia substancji czynnych, aby umożliwić zakończenie wymaganych ocen i sfinalizowanie regulacyjnych procedur podejmowania decyzji w odniesieniu do odpowiednich wniosków o odnowienie zatwierdzenia.

(13) Ponieważ ocena ryzyka nie została jeszcze zakończona przez państwa członkowskie pełniące rolę sprawozdawców, oraz ze względu na czas potrzebny na zakończenie pozostałych etapów każdej procedury odnowienia, okres przedłużenia zatwierdzenia dla substancji czynnych: bifenoks, etofenproks, napropamid, oleje parafinowe, tetrakonazol i trialat należy ustalić na trzydzieści dziewięć miesięcy, a dla substancji czynnych: 1-naftyloacetamid, kwas 1-nafty- looctowy, esfenwalerat, fenpyrazamina, fluazifop-P, proheksadion i spiroksamina należy ustalić na dwadzieścia dziewięć miesięcy.

(14) Ponieważ Urząd potrzebuje dodatkowego czasu na rozpoczęcie konsultacji publicznych dotyczących substancji czynnych: dikamba i nikosulfuron oraz z uwagi na czas potrzebny na zakończenie pozostałych etapów każdej procedury odnowienia, okres przedłużenia zatwierdzenia dla tych substancji czynnych należy ustalić na trzydzieści dziewięć miesięcy.

(15) Ponieważ Urząd musi sformułować wnioski dotyczące oceny ryzyka w przypadku substancji czynnych: dimetachlor i penkonazol, co wymaga, w stosownych przypadkach, konsultacji z ekspertami, oraz z uwagi na czas potrzebny na zakończenie pozostałych etapów każdej procedury odnowienia, okres przedłużenia zatwierdzenia dla tych substancji czynnych należy ustalić na trzydzieści trzy i pół miesiąca.

(16) Ponieważ Urząd zwrócił się o dodatkowe informacje do celów oceny kryteriów zatwierdzenia określonych w pkt 3.6.5 i 3.8.2 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 w odniesieniu do substancji czynnych: 2-fenylofe- nol, difenokonazol, diflufenikan, fenpropidyna i pikloram, oraz z uwagi na czas potrzebny na zakończenie pozostałych etapów każdej procedury odnowienia, okres przedłużenia zatwierdzenia dla 2-fenylofenolu należy ustalić na czterdzieści sześć i pół miesiąca, dla difenokonazolu - na dwadzieścia sześć i pół miesiąca, dla diflufenikanu - na dwadzieścia cztery i pół miesiąca, dla fenpropidyny- na czterdzieści i pół miesiąca, a dla pikloramu - na czterdzieści dziewięć i pół miesiąca.

(17) Ponieważ Urząd potrzebuje dodatkowego czasu na ocenę dodatkowych informacji otrzymanych do celów oceny kryteriów zatwierdzenia określonych w pkt 3.6.5 i 3.8.2 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, oraz z uwagi na czas potrzebny na zakończenie pozostałych etapów każdej procedury odnowienia, okres przedłużenia zatwierdzenia dla substancji czynnych: amidosulfuron, fenoksaprop-P, lenacyl i olej parafinowy należy ustalić na dziewiętnaście i pół miesiąca.

(18) Na podstawie pkt 3.6.4 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 substancję czynną zatwierdza się wyłącznie wtedy, gdy nie została sklasyfikowana ani nie musi być sklasyfikowana zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 8  jako substancja działająca szkodliwie na rozrodczość kategorii 1B, chyba że narażenie ludzi na tę substancję czynną w środku ochrony roślin w realistycznych proponowanych warunkach stosowania jest nieistotne. Zgodnie z art. 4 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 w ocenie substancji czynnej ustala się najpierw, czy zostały spełnione kryteria zatwierdzenia określone w pkt 3.6.2-3.6.4 i 3.7 załącznika II. W świetle rozporządzenia Komisji (UE) 2017/776 9 , zmieniającego załącznik VI do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008 i klasyfikującego 8-hydroksychinolinę jako substancję działającą szkodliwie na rozrodczość kategorii 1B, okres przedłużenia zatwierdzenia dla tej substancji czynnej należy ustalić na dwanaście miesięcy.

(19) Ponieważ oczekuje się na wydanie opinii przez Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz oraz z uwagi na czas potrzebny na zakończenie pozostałych etapów każdej procedury odnowienia, okres przedłużenia zatwierdzenia dla substancji czynnej siarka powinien zostać ustalony na piętnaście i pół miesiąca. Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011.

(20) Jeżeli Komisja przyjmie rozporządzenie stanowiące, że zatwierdzenie substancji czynnej, o której mowa w załączniku do niniejszego rozporządzenia, nie zostaje odnowione, Komisja wyznaczy taką samą datę wygaśnięcia jak data obowiązująca przed przyjęciem niniejszego rozporządzenia lub ustali ją na dzień wejścia w życie rozporządzenia stanowiącego o nieodnowieniu zatwierdzenia substancji czynnej, w zależności od tego, która z tych dat jest późniejsza. W przypadkach gdy Komisja ma przyjąć rozporządzenie stanowiące o odnowieniu zatwierdzenia substancji czynnej wymienionej w załączniku do niniejszego rozporządzenia, Komisja wyznaczy, stosownie do okoliczności, najwcześniejszą możliwą datę rozpoczęcia stosowania.

(21) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 listopada 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011 wprowadza się następujące zmiany:

1.
W części A wprowadza się następujące zmiany:
1)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 169: "Amidosulfuron", datę zastępuje się datą "15 sierpnia 2025 r.";
2)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 170: "Nikosulfuron", datę zastępuje się datą "31 marca 2027 r.";
3)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 172: "Dikamba", datę zastępuje się datą "31 marca 2027 r.";
4)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 173: "Difenokonazol", datę zastępuje się datą "15 marca 2026 r.";
5)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 176: "Lenacyl", datę zastępuje się datą "15 sierpnia 2025 r.";
6)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 178: "Pikloram", datę zastępuje się datą "15 lutego 2028 r.";
7)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 180: "Bifenoks", datę zastępuje się datą "31 marca 2027 r.";
8)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 181: "Diflufenikan", datę zastępuje się datą "15 stycznia 2026 r.";
9)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 182: "Fenoksaprop-P", datę zastępuje się datą "15 sierpnia 2025 r.";
10)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 183: "Fenpropidyna", datę zastępuje się datą "15 maja 2027 r.";
11)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 284: "Dimetachlor", datę zastępuje się datą "15 października 2026 r.";
12)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 285: "Etofenproks", datę zastępuje się datą "31 marca 2027 r.";
13)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 287: "Penkonazol", datę zastępuje się datą "15 października 2026 r.";
14)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 288: "Trialat", datę zastępuje się datą "31 marca 2027 r.";
15)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 292: "Siarka", datę zastępuje się datą "15 kwietnia 2025 r.";
16)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 293: "Tetrakonazol", datę zastępuje się datą "31 marca 2027 r.";
17)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 294: "Oleje parafinowe", datę zastępuje się datą "31 marca 2027 r.";
18)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 295: "Olej parafinowy", datę zastępuje się datą "15 sierpnia 2025 r.";
19)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 299: "2-fenylofenol (wraz z jego solami takimi jak sól sodowa)", datę zastępuje się datą "15 listopada 2027 r.";
20)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 310: "Napropamid", datę zastępuje się datą "31 marca 2027 r.".
2.
W części B wprowadza się następujące zmiany:
1)
w kolumnie szóstej: "Wygaśnięcie zatwierdzenia", w wierszu 6: "Proheksadion", datę zastępuje się datą "31 maja 2026 r.";
2)
w kolumnie szóstej: "Wygaśnięcie zatwierdzenia", w wierszu 7: "Spiroksamina", datę zastępuje się datą "31 maja 2026 r.";
3)
w kolumnie szóstej: "Wygaśnięcie zatwierdzenia", w wierszu 12: "1-naftyloacetamid", datę zastępuje się datą "31 maja 2026 r.";
4)
w kolumnie szóstej: "Wygaśnięcie zatwierdzenia", w wierszu 13: "Kwas 1-naftylooctowy", datę zastępuje się datą "31 maja 2026 r.";
5)
w kolumnie szóstej: "Wygaśnięcie zatwierdzenia", w wierszu 15: "Fluazifop-P", datę zastępuje się datą "31 maja 2026 r.";
6)
w kolumnie szóstej: "Wygaśnięcie zatwierdzenia", w wierszu 18: "8-hydroksychinolina", datę zastępuje się datą "31 grudnia 2024 r.";
7)
w kolumnie szóstej: "Wygaśnięcie zatwierdzenia", w wierszu 25: "Fenpyrazamina", datę zastępuje się datą "31 maja 2026 r.".
3.
W części E:

w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 2: "Esfenwalerat", datę zastępuje się datą "31 maja 2026 r.".

1 Dz.U. L 309 z 24.11.2009, s. 1.
2 Dyrektywa Rady 91/414/EWG z dnia 15 lipca 1991 r. dotycząca wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin (Dz.U. L 230 z 19.8.1991, s. 1).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 540/2011 z dnia 25 maja 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 w odniesieniu do wykazu zatwierdzonych substancji czynnych (Dz.U. L 153 z 11.6.2011, s. 1).
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1480 z dnia 7 września 2022 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia okresów zatwierdzenia substancji czynnych: 2-fenylofenol (wraz z jego solami takimi jak sól sodowa), 8-hydroksychinolina, amidosulfuron, bensulfuron, bifenoks, chloromekwat, chlorotoluron, klofentezyna, chlomazon, daminozyd, deltametryna, dikamba, difenokonazol, diflufenikan, dimetachlor, esfenwalerat, etofenproks, fenoksaprop-P, fenpropidyna, fenpyrazamina, fludioksonil, flufenacet, flumetralina, fostiazat, lenacyl, MCPA, MCPB, nikosulfuron, oleje parafinowe, olej parafinowy, penkonazol, pikloram, proheksadion, propachizafop, prosulfokarb, chizalofop-P-etylowy, chizalofop-P-tefurylowy, 5-nitrogwajakolan sodu, orto-nitrofenolan sodu, p-nitrofenolan sodu, siarka, tebufenpirad, tetrakonazol, trialat, triflusulfuron i tritosulfuron (Dz.U. L 233 z 8.9.2022, s. 43).
5 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/291 z dnia 19 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia okresów zatwierdzenia substancji czynnych 1-naftyloacetamid, kwas 1-naftylooctowy, akrynatryna, azoksystrobina, fluazifop-P, fluroksypyr, imazalil, krezoksym metylu, oksyfluorofen, prochloraz, proheksadion, spiroksa- mina, teflutryna i terbutyloazyna (Dz.U. L 48 z 20.2.2019, s. 17).
6 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/670 z dnia 30 kwietnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia okresów zatwierdzenia substancji czynnych bromukonazol, buprofezyna, haloksy- fop-P i napropamid (Dz.U. L 113 z 3.5.2018, s. 1).
7 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 844/2012 z dnia 18 września 2012 r. ustanawiające przepisy niezbędne do wprowadzenia w życie procedury odnowienia dotyczącej substancji czynnych, jak przewidziano w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin (Dz.U. L 252 z 19.9.2012, s. 26), które ma nadal zastosowanie do procedury odnowienia zatwierdzenia tych substancji czynnych na mocy art. 17 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/1740 z dnia 20 listopada 2020 r. ustanawiającego przepisy niezbędne do wprowadzenia w życie procedury odnowienia dotyczącej substancji czynnych, jak przewidziano w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009, oraz uchylającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 844/2012 (Dz.U. L 392 z 23.11.2020, s. 20).
8 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniające i uchylające dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 (Dz.U. L 353 z 31.12.2008, s. 1).
9 Rozporządzenie Komisji (UE) 2017/776 z dnia 4 maja 2017 r. zmieniające, w celu dostosowania do postępu naukowo-technicznego, rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin (Dz.U. L 116 z 5.5.2017, s. 1).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.2592

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/2592 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia okresów zatwierdzenia substancji czynnych: 1-naftyloacetamid, kwas 1-naftylooctowy, 2-fenylofenol (wraz z jego solami takimi jak sól sodowa), 8-hydroksychinolina, amidosulfuron, bifenoks, dikamba, difenokonazol, diflufenikan, dimetachlor, esfenwalerat, etofenproks, fenoksaprop-P, fenpropidyna, fenpyrazamina, fluazifop-P, lenacyl, napropamid, nikosulfuron, oleje parafinowe, olej parafinowy, penkonazol, pikloram, proheksadion, spiroksamina, siarka, tetrakonazol i trialat
Data aktu: 21/11/2023
Data ogłoszenia: 22/11/2023
Data wejścia w życie: 12/12/2023