a także mając na uwadze, co następuje:(1) Pismem z dnia 6 grudnia 2021 r. Nowa Zelandia wyraziła formalne zainteresowanie stowarzyszeniem z programem ramowym w zakresie badań naukowych i innowacji "Horyzont Europa" (2021-2027) ustanowionym rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/695 1 (zwanym dalej "programem »Horyzont Europa«").
(2) W dniu 9 września 2022 r. Rada na mocy decyzji (UE) 2022/1527 2 upoważniła Komisję do rozpoczęcia, w imieniu Unii, negocjacji z Nową Zelandią dotyczących umowy w sprawie ogólnych zasad uczestnictwa Nowej Zelandii w programach unijnych oraz stowarzyszenia Nowej Zelandii z programem ramowym w zakresie badań naukowych i innowacji "Horyzont Europa".
(3) Negocjacje te zostały zakończone i Umowa między Unią Europejską, z jednej strony, a Nową Zelandią, z drugiej strony, w sprawie uczestnictwa Nowej Zelandii w programach unijnych (zwana dalej "Umową") została parafowana w dniu 22 grudnia 2022 r.
(4) Celem Umowy jest ustanowienie trwałych ram współpracy między Unią a Nową Zelandią oraz określenie warunków uczestnictwa Nowej Zelandii w programach unijnych, które są otwarte dla jej uczestnictwa zgodnie z aktami podstawowymi ustanawiającymi programy unijne zdefiniowanymi w Umowie. Na mocy Umowy Unia wprowadzi środki w zakresie współpracy z Nową Zelandią zgodnie z art. 212 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Zgodnie z art. 3 Umowy szczegółowe warunki i zasady uczestnictwa Nowej Zelandii w unijnych programach i działaniach są uzależnione od przyjęcia protokołów do Umowy.
(5) Zgodnie z upoważnieniem Rady Protokół w sprawie stowarzyszenia Nowej Zelandii z programem ramowym w zakresie badań naukowych i innowacji "Horyzont Europa" (2021-2027) był negocjowany równolegle z Umową i zgodnie z art. 15 ust. 9 Umowy stanowi jej integralną część. Nowa Zelandia ma uczestniczyć i wnosić wkład do II filaru programu "Horyzont Europa".
(6) Nowa Zelandia spełnia kryteria określone w art. 16 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2021/695.
(7) Umowa jest zgodna z art. 16 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2021/695, który wymaga, aby stowarzyszenie każdego państwa trzeciego z programem "Horyzont Europa" na podstawie art. 16 ust. 1 lit. d) tego rozporządzenia było zgodne z warunkami określonymi w umowie obejmującej uczestnictwo takiego państwa lub terytorium w dowolnym programie Unii, pod warunkiem że umowa ta: zapewnia sprawiedliwą równowagę w odniesieniu do wkładów i korzyści państwa trzeciego uczestniczącego w programach unijnych; określa warunki uczestnictwa w programach Unii, w tym sposób obliczania wkładów finansowych do poszczególnych programów, i związane z tymi programami koszty administracyjne; nie przyznaje państwu trzeciemu uprawnień decyzyjnych w odniesieniu do programu unijnego oraz gwarantuje prawa Unii do zapewnienia należytego zarządzania finansami i ochrony jej interesów finansowych.
(8) Umowa powinna zostać podpisana w imieniu Unii, z zastrzeżeniem jej zawarcia w późniejszym terminie.
(9) W celu zapewnienia terminowej współpracy między Unią a Nową Zelandią w dziedzinie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji oraz umożliwienia podmiotom z Nowej Zelandii szybkiego uczestnictwa w programie "Horyzont Europa", Umowa powinna być stosowana tymczasowo do czasu zakończenia procedur niezbędnych do jej wejścia w życie,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: