RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 215,
uwzględniając wspólny wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 18 stycznia 2012 r. Rada przyjęła decyzję 2013/255/WPZiB 1 i rozporządzenie (UE) nr 36/2012 2 w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Syrii, zgodnie z konkluzjami Rady, w których potępiła ona przemoc oraz powszechne i systematyczne przypadki rażącego łamania praw człowieka w Syrii.
(2) W związku z pogarszającą się sytuacją w Syrii oraz powszechnymi i systematycznymi naruszeniami praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym użyciem broni chemicznej przeciwko ludności cywilnej, Rada dodawała nazwiska i nazwy do wykazów osób i podmiotów objętych unijnymi środkami ograniczającymi.
(3) Tragiczne trzęsienie ziemi z dnia 6 lutego 2023 r. pogorszyło fatalne warunki i zwiększyło cierpienia ludności syryjskiej.
(4) W konkluzjach z dnia 9 lutego 2023 r. Rada Europejska potwierdziła gotowość Unii do udzielenia dalszej pomocy w celu złagodzenia cierpień we wszystkich dotkniętych regionach. Rada Europejska wezwała wszystkich do zapewnienia dostępu do pomocy humanitarnej ofiarom trzęsienia ziemi w Syrii niezależnie od tego, gdzie się one znajdują, i wezwała społeczność humanitarną pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych do zapewnienia szybkiego dostarczania pomocy.
(5) Unijne środki ograniczające, w tym środki przyjęte w związku z sytuacją w Syrii, nie mają na celu utrudniania dostarczania pomocy humanitarnej osobom w potrzebie. Handel w większości sektorów między Unią a Syrią - w tym handel żywnością i lekami - nie jest ograniczony środkami ograniczającymi przyjętymi przez Radę w związku z sytuacją w Syrii. Ponadto, jeżeli chodzi o środki indywidualne, istnieją wyjątki umożliwiające udostępnienie funduszy i zasobów gospodarczych wskazanym osobom i podmiotom, w przypadku gdy takie fundusze lub zasoby gospodarcze są niezbędne wyłącznie w celu zapewnienia pomocy humanitarnej w Syrii lub pomocy ludności cywilnej w Syrii. W niektórych przypadkach konieczne jest wcześniejsze zezwolenie odpowiedniego właściwego organu krajowego.
(6) W dniu 23 lutego 2023 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2023/408 3 i rozporządzenie (UE) 2023/407 4 , które wprowadziły zwolnienie dotyczące zamrożenia aktywów wskazanych osób fizycznych lub prawnych i podmiotów oraz ograniczeń dotyczących udostępniania funduszy i zasobów gospodarczych wskazanym osobom fizycznym lub prawnym i podmiotom. Rada postanowiła, że zwolnienie to powinno mieć zastosowanie na rzecz organizacji międzynarodowych i określonych kategorii podmiotów zaangażowanych w działalność humanitarną przez początkowy okres sześciu miesięcy, tj. do dnia 24 sierpnia 2023 r.
(7) Aby zareagować na utrzymujący się krytyczny charakter kryzysu humanitarnego w Syrii pogłębionego przez trzęsienie ziemi oraz aby ułatwić szybkie dostarczanie pomocy, należy przedłużyć obowiązywanie tego zwolnienia do dnia 24 lutego 2024 r.
(8) Zmiany zawarte w niniejszym rozporządzeniu wchodzą w zakres Traktatu, w związku z czym do ich wdrożenia niezbędne są działania regulacyjne na poziomie Unii, w szczególności w celu zapewnienia ich jednolitego stosowania we wszystkich państwach członkowskich.
(9) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 36/2012,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 14 lipca 2023 r. 5