(notyfikowana jako dokument nr C(2022) 247)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 14 stycznia 2022 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 259 ust. 1 lit. c),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Wysoce zjadliwa grypa ptaków jest wirusową chorobą zakaźną ptaków i może wywierać poważny wpływ na rentowność gospodarstw drobiarskich, co z kolei powoduje zakłócenia w handlu wewnątrz Unii oraz w wywozie do państw trzecich. Wirusy wysoce zjadliwej grypy ptaków mogą zakażać ptaki migrujące i być przez nie następnie przenoszone na duże odległości podczas ich jesiennych i wiosennych migracji. Dlatego występowanie wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków u dzikiego ptactwa stwarza stałe ryzyko bezpośredniego i pośredniego wprowadzenia tych wirusów do gospodarstw, w których utrzymuje się drób lub ptaki żyjące w niewoli. W przypadku wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków istnieje ryzyko, że czynnik chorobotwórczy rozprzestrzeni się na inne gospodarstwa, w których utrzymuje się drób lub ptaki żyjące w niewoli.
(2) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono nowe ramy prawne dotyczące zapobiegania chorobom przenoszącym się lub przenoszonym na zwierzęta lub na ludzi oraz dotyczące zwalczania takich chorób. Wysoce zjadliwa grypa ptaków wchodzi w zakres definicji choroby umieszczonej w wykazie w tym rozporządzeniu i podlega ustanowionym w nim przepisom dotyczącym zapobiegania chorobom i ich zwalczania. Ponadto rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/687 2 uzupełnia rozporządzenie (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie i ich zwalczania, w tym środków zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków.
(3) Decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2021/641 3 przyjęto w ramach rozporządzenia (UE) 2016/429 i ustanowiono w niej środki zwalczania chorób w odniesieniu do ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków.
(4) W szczególności w decyzji wykonawczej (UE) 2021/641 przewiduje się, że obszary zapowietrzone i zagrożone ustanowione przez państwa członkowskie w następstwie wystąpienia ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687, powinny obejmować co najmniej obszary wymienione jako obszary zapowietrzone i zagrożone w załączniku do wspomnianej decyzji wykonawczej.
(5) Załącznik do decyzji wykonawczej (UE) 2021/641 został niedawno zmieniony decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2021/2310 4 w związku z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu lub ptaków żyjących w niewoli w Belgii, Niemczech, Irlandii, Francji, Włoszech, na Węgrzech, w Polsce, Szwecji i Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej, które to ogniska należało uwzględnić w tym załączniku.
(6) Od dnia przyjęcia decyzji wykonawczej (UE) 2021/2310 Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Irlandia, Francja, Włochy, Węgry, Niderlandy, Polska, Portugalia, Słowacja i Szwecja powiadomiły Komisję o wystąpieniu kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1 w zakładach, w których utrzymuje się drób lub ptaki żyjące w niewoli, znajdujących się w obszarach lub poza obszarami wymienionymi w załączniku do tej decyzji wykonawczej.
(7) Ponadto Słowenia powiadomiła Komisję o wystąpieniu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1 w zakładzie, w którym utrzymuje się drób lub ptaki żyjące w niewoli, w gminie Slovenska Bistrica tego państwa członkowskiego.
(8) Ponadto ogniska choroby potwierdzone w Belgii i Francji znajdują się w pobliżu granicy tych państw. W związku z tym właściwe organy tych państw członkowskich należycie współpracowały w celu ustanowienia niezbędnych obszarów zagrożonych, zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687, ponieważ obszary te rozciągają się na terytorium Francji i Belgii.
(9) Ponadto jedno z ognisk potwierdzonych w Niemczech znajduje się w pobliżu granicy z Polską, a właściwe organy tych państw członkowskich należycie współpracowały w celu ustanowienia niezbędnego obszaru zagrożonego zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687, ponieważ obszar zagrożony rozciąga się na terytorium Polski.
(10) Ponadto jedno z ognisk potwierdzonych na Węgrzech znajduje się w pobliżu granicy z Rumunią, a właściwe organy tych państw członkowskich należycie współpracowały w celu ustanowienia niezbędnego obszaru zagrożonego zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687, ponieważ obszar zagrożony rozciąga się na terytorium Rumunii.
(11) Ponadto Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej powiadomiło Komisję o wystąpieniu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1 w zakładzie, w którym utrzymuje się drób lub ptaki żyjące w niewoli. Ponadto nowe ognisko choroby potwierdzone w Irlandii znajduje się w pobliżu granicy ze Zjednoczonym Królestwem w odniesieniu do Irlandii Północnej. Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej ("umowa o wystąpieniu"), w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, rozporządzenie (UE) 2016/429, jak również oparte na nim akty Komisji, mają zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej po zakończeniu okresu przejściowego przewidzianego w umowie o wystąpieniu.
(12) W związku z tym środki nadzwyczajne określone w decyzji wykonawczej (UE) 2021/641 mają zastosowanie w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej. Zatem właściwe organy Irlandii i Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej należycie współpracowały w celu ustanowienia niezbędnego obszaru zagrożonego zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687, ponieważ obszar zagrożony związany z nowym potwierdzonym ogniskiem choroby w Irlandii rozciąga się na terytorium Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej.
(13) Właściwe organy Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Niemiec, Irlandii, Francji, Włoch, Węgier, Niderlandów, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji i Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej wprowadziły niezbędne środki zwalczania chorób wymagane zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687, w tym ustanowiły obszary zapowietrzone i zagrożone wokół tych ognisk.
(14) W załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2021/641 żadne obszary Rumunii i Słowenii nie są obecnie wymienione jako obszary zapowietrzone i zagrożone ani też żadne obszary Danii, Niderlandów i Słowacji nie są obecnie wymienione jako obszary zapowietrzone.
(15) Komisja zbadała środki zwalczania chorób wprowadzone przez Belgię, Bułgarię, Czechy, Danię, Niemcy, Irlandię, Francję, Włochy, Węgry, Niderlandy, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowację, Słowenię, Szwecję i Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej we współpracy z tymi państwami członkowskimi i Zjednoczonym Królestwem w odniesieniu do Irlandii Północnej i stwierdziła, że granice obszarów zapowietrzonych i zagrożonych w Belgii, Bułgarii, Czechach, Danii, Niemczech, Irlandii, Francji, Włoszech, na Węgrzech, w Niderlandach, Polsce, Portugalii, na Słowacji, w Słowenii, Szwecji i Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej oraz obszaru zagrożonego w Rumunii, ustanowionych przez właściwe organy tych państw członkowskich i Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej, znajdują się w wystarczającej odległości od zakładów, w których potwierdzono niedawne wystąpienie ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków.
(16) Aby zapobiec niepotrzebnym zakłóceniom w handlu wewnątrz Unii, a także uniknąć wprowadzenia przez państwa trzecie nieuzasadnionych barier w handlu, konieczne jest niezwłoczne określenie na poziomie Unii, we współpracy z Belgią, Bułgarią, Czechami, Danią, Niemcami, Irlandią, Francją, Włochami, Węgrami, Niderlandami, Polską, Portu- galią, Słowacją, Słowenią, Szwecją i Zjednoczonym Królestwem w odniesieniu do Irlandii Północnej obszarów zapowietrzonych i zagrożonych ustanowionych przez te państwa członkowskie oraz Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687. Ponadto konieczne jest również szybkie określenie na poziomie Unii, we współpracy z Rumunią, obszaru zagrożonego ustanowionego przez to państwo członkowskie zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687.
(17) Należy zatem zmienić obszary wymienione w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2021/641 w odniesieniu do Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Niemiec, Irlandii, Francji, Włoch, Węgier, Niderlandów, Polski, Portugalii, Słowacji, Szwecji i Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej.
(18) Ponadto w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2021/641 należy wymienić obszary zapowietrzone i zagrożone w odniesieniu do Słowenii, obszary zapowietrzone - w odniesieniu do Danii, Niderlandów i Słowacji oraz obszar zagrożony - w odniesieniu do Rumunii.
(19) W związku z powyższym należy zmienić załącznik do decyzji wykonawczej (UE) 2021/641, aby zaktualizować podział na obszary na poziomie Unii w celu uwzględnienia obszarów zapowietrzonych i zagrożonych należycie ustanowionych przez Belgię, Bułgarię, Czechy, Danię, Niemcy, Irlandię, Francję, Włochy, Węgry, Niderlandy, Polskę, Portugalię, Słowację, Słowenię, Szwecję i Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej oraz obszaru zagrożonego należycie ustanowionego przez Rumunię, zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687, a także okresu obowiązywania środków mających na nich zastosowanie.
(20) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2021/641.
(21) Ze względu na pilny charakter sytuacji epidemiologicznej w Unii w odniesieniu do rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków ważne jest, aby zmiany wprowadzone niniejszą decyzją w decyzji wykonawczej (UE) 2021/641 stały się skuteczne tak szybko, jak jest to możliwe.
(22) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 11 stycznia 2022 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Stella KYRIAKIDES |
|
Członek Komisji |