RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 43 w związku z art. 218 ust. 5,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Umowa o partnerstwie w sprawie połowów między Unią Europejską a Republiką Mauritiusu 1 (zwana dalej "umową") została zawarta na mocy decyzji Rady 2014/146/UE 2 i weszła w życie w dniu 28 stycznia 2014 r.
(2) W pierwszym protokole 3 do umowy określono - na okres trzech lat - uprawnienia do połowów przyznane statkom unijnym w wodach Mauritiusu oraz wsparcie finansowe przyznane przez Unię. Okres stosowania tego protokołu upłynął dnia 27 stycznia 2017 r.
(3) W drugim protokole 4 do umowy określono - na okres czterech lat - uprawnienia do połowów przyznane statkom unijnym w wodach Mauritiusu oraz wsparcie finansowe przyznane przez Unię. Okres stosowania tego protokołu upłynął dnia 7 grudnia 2021 r.
(4) Porozumienie w formie wymiany listów między Unią a Mauritiusem 5 , przedłużyło stosowanie drugiego protokołu do umowy do dnia 4 października 2022 r.
(5) W dniu 28 września 2021 r. Rada upoważniła Komisję do podjęcia negocjacji z Mauritiusem w celu zawarcia nowego protokołu wykonawczego do umowy.
(6) Negocjacje te zostały pomyślnie zakończone i w dniu 7 maja 2022 r. parafowano nowy protokół wykonawczy do umowy (zwany dalej "protokołem") na okres czterech lat.
(7) Celem protokołu jest wdrożenie umowy, aby umożliwić Unii i Mauritiusowi ściślejszą współpracę w dziedzinie gospodarki oceanicznej, akwakultury, zrównoważonego rozwoju oceanów, planowania przestrzennego obszarów morskich, energii morskiej i środowiska morskiego, rozwoju polityki morskiej i niebieskiej gospodarki, przy jednoczesnym przyczynianiu się do zapewnienia godnych warunków pracy w sektorze gospodarki rybnej.
(8) Należy zatem podpisać protokół w imieniu Unii, z zastrzeżeniem jego zawarcia w późniejszym terminie.
(9) Biorąc pod uwagę znaczenie gospodarcze działalności połowowej Unii na obszarze połowowym Mauritiusu oraz konieczność ograniczenia w jak największym stopniu przerwy w tej działalności, należy jak najszybciej wdrożyć Protokół.
(10) Protokół należy zatem stosować tymczasowo do czasu zakończenia procedur niezbędnych do jego zawarcia, a niniejsza decyzja powinna wejść w życie z chwilą jej przyjęcia.
(11) Zgodnie z art. 42 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 6 skonsultowano się z Europejskim Inspektorem Ochrony Danych, który wydał swoją opinię w dniu 24 października 2022 r.,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: