RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 28 ust. 1 i art. 31 ust. 1,
uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) "W globalnej strategii na rzecz polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej" z 2016 r. podkreślono, że Unia zwiększy swój wkład w bezpieczeństwo zbiorowe.
(2) W strategii Unii z 2018 r. na rzecz zwalczania nielegalnej broni palnej, broni strzeleckiej i lekkiej (BSiL) oraz amunicji do tych rodzajów broni, zatytułowanej "Zabezpieczenie broni, ochrona obywateli", stwierdzono, że Unia wykorzysta odpowiednie instrumenty, aby wesprzeć badania i rozwój w dziedzinie rzetelnej i niedrogiej technologii w celu zabezpieczenia BSiL i amunicji do tych rodzajów broni oraz ograniczenia ryzyka ich przenikania. Ponadto Rada, w konkluzjach opracowanych przy przyjęciu tej strategii, odnotowała zmianę warunków bezpieczeństwa, w tym zagrożenie terroryzmem wewnątrz Unii, a także rozwój sytuacji w zakresie projektowania BSiL i odnośnych technologii mający wpływ na zdolność rządów do stawienia czoła takiemu zagrożeniu.
(3) W komunikacie Komisji z 2018 r. zatytułowanym "Sztuczna inteligencja dla Europy" stwierdza się, że zasadą przewodnią wszelkiego wsparcia dla badań związanych ze sztuczną inteligencją będzie rozwój "odpowiedzialnej sztucznej inteligencji". Ponadto w strategii tej stwierdza się, że ponieważ sztuczna inteligencja jest łatwa do przenoszenia przez granice, tylko globalne rozwiązania będą wykonalne w tej dziedzinie, oraz że Unia będzie propagować stosowanie sztucznej inteligencji i technologii ogółem do rozwiązywania globalnych problemów, do wspierania realizacji porozumienia klimatycznego z Paryża i do urzeczywistnienia celów ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju.
(4) Na światowym szczycie poświęconym sztucznej inteligencji dla dobra ogólnego (AI for Good), zorganizowanym w 2019 r., sekretarz generalny ONZ stwierdził, że jeżeli mamy odnosić korzyści ze sztucznej inteligencji i stawić czoła zagrożeniom z jej strony, musimy wszyscy - rządy, przemysł, środowiska akademickie i społeczeństwo obywatelskie - współpracować, by stworzyć ramy i systemy umożliwiające stosowanie odpowiedzialnych innowacji.
(5) Unia pragnie mieć udział w rozwijaniu "odpowiedzialnej sztucznej inteligencji", w bezpieczeństwie zbiorowym oraz w potencjalnych korzyściach z oferowanych przez sztuczną inteligencję możliwości w zakresie realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ i rozwiązania problemów, jakie sztuczna inteligencja stwarza dla pokoju i bezpieczeństwa.
(6) Unia powinna wspierać realizację projektu "Promowanie odpowiedzialnych innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji na rzecz pokoju i bezpieczeństwa",
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: