RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Umowę o partnerstwie między członkami grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku z jednej strony a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi z drugiej strony, podpisaną w Kotonu 23 czerwca 2000 roku 1 , ze zmianami, w szczególności jej art. 96 ust. 2 lit. a) akapit czwarty,
uwzględniając Umowę wewnętrzną między przedstawicielami rządów państw członkowskich, zebranych w Radzie, w sprawie przyjęcia środków i ustanowienia procedur w celu wykonania umowy o partnerstwie AKP-WE 2 , a w szczególności jej art. 3 i załącznik do niej,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Konsultacje z Republiką Burundi na mocy art. 96 Umowy o partnerstwie między członkami grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku z jednej strony a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi z drugiej strony, podpisanej w Kotonu w dniu 23 czerwca 2000 r., ze zmianami, zakończono decyzją Rady (UE) 2016/394 3 . Na wniosek Komisji w porozumieniu z Wysokim Przedstawicielem Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (WP) wprowadzono odpowiednie środki określone w załączniku do tej decyzji.
(2) Ogólnie rzecz biorąc, pokojowe procesy polityczne, które zaszły dzięki wyborom powszechnym w maju 2020 r., przyniosły nową nadzieję dla ludności Burundi oraz otworzyły nowe szanse dla Burundi i jego stosunków z partnerami.
(3) Od tego czasu Unia odnotowała pozytywne zmiany dokonane przez rząd Burundi w zakresie praw człowieka, dobrego rządzenia i praworządności, a także zobowiązania podjęte w jego planie działania ("feuille de route") na rzecz dalszej poprawy w tych dziedzinach.
(4) Powołano rząd zaangażowany we wdrażanie reform niezbędnych do rozwoju i stabilizacji kraju oraz poczyniono postępy w kierunku wypełnienia zobowiązań określonych w decyzji Rady (UE) 2016/394.
(5) Z oceny Komisji, dokonanej w porozumieniu z WP, wynika, że nie występują już przedstawione w decyzji (UE) 2016/394 powody, które doprowadziły do jej przyjęcia. W związku z tym decyzję tę należy uchylić w imieniu przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w odniesieniu do kwestii wchodzących w zakres kompetencji państw członkowskich.
(6) Nadal utrzymują się wyzwania w dziedzinie praw człowieka, dobrego rządzenia i praworządności i potrzebne są dalsze postępy ze strony władz Burundi, m.in. poprzez realizację planu działania, w ramach trwającego dialogu politycznego między UE a Burundi.
(7) Sytuacja w Burundi jest nadal niestabilna, a władze potrzebują wsparcia ze strony partnerów międzynarodowych, aby wdrożyć krajowy program reform i program rozwoju.
(8) Unia i państwa członkowskie powinny wraz z innymi partnerami międzynarodowymi wspierać wysiłki podejmowane przez władze Burundi na rzecz stabilizacji i konsolidacji instytucji demokratycznych, propagowania praw człowieka, dobrego rządzenia i praworządności oraz na rzecz realizacji zobowiązań podjętych w planie działania w celu dalszej poprawy w tych dziedzinach,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: