RADA STOWARZYSZENIA UE-REPUBLIKA MOŁDAWII,uwzględniając Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony 1 (zwany dalej "Układem"), został podpisany w dniu 27 czerwca 2014 r. i wszedł w życie w dniu 1 lipca 2016 r.
(2) Zgodnie z art. 436 ust. 1 Układu Rada Stowarzyszenia jest uprawniona do wydawania zaleceń dla osiągnięcia celów Układu.
(3) Zgodnie z art. 453 ust. 1 Układu Strony podejmują wszelkie ogólne lub szczególne środki wymagane w celu wypełnienia swoich zobowiązań w ramach Układu i zapewniają osiągnięcie celów określonych w Układzie.
(4) W art. 11 regulaminu wewnętrznego Rady Stowarzyszenia przewidziano możliwość podejmowania między sesjami decyzji w drodze procedury pisemnej, jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę.
(5) Unia i Republika Mołdawii postanowiły umocnić swoje partnerstwo, uzgadniając na lata 2021-2027 zestaw priorytetów wspólnych prac na rzecz osiągnięcia celów stowarzyszenia politycznego i integracji gospodarczej określonych w Układzie.
(6) Strony uzgodniły treść programu stowarzyszeniowego UE-Republika Mołdawii na lata 2021-2027, który będzie wspierał realizację Układu, ze szczególnym naciskiem na współpracę w ustalonych wspólnych obszarach zainteresowania,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:
1 Dz.U. L 260 z 30.8.2014, s. 4.
2 Poza wielostronnym wymiarem Partnerstwa Wschodniego unijne ramy synergii czarnomorskiej przyczyniają się do realizacji tych priorytetów poprzez współpracę regionalną, ze szczególnym naciskiem na niebieską gospodarkę i Wspólną agendę morską dla Morza Czarnego. Korzyści płynące z synergii czarnomorskiej i jej wdrażania potwierdzono w konkluzjach Rady do Spraw Zagranicznych z czerwca 2019 r. w sprawie zaangażowania UE we współpracę regionalną w regionie Morza Czarnego.
4 Zgodnie z wytycznymi Rady Europy zrównoważone uczestnictwo kobiet i mężczyzn oznacza, że reprezentacja zarówno kobiet, jak i mężczyzn w jakimkolwiek organie decyzyjnym w życiu politycznym i publicznym nie powinna być niższa niż 40 % (zalecenie Rec(2003)3 Komitetu Ministrów Rady Europy dla państw członkowskich w sprawie zrównoważonego uczestnictwa kobiet i mężczyzn w podejmowaniu decyzji politycznych i publicznych).
5 Decyzja 1/2020 Komitetu Stowarzyszenia UE-Republika Mołdawii w Składzie Rozstrzygającym Kwestie Dotyczące Handlu z dnia 23 stycznia 2020 r. w sprawie aktualizacji załącznika XV (Znoszenie ceł) do Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony.
6 Strony powinny mieć na uwadze, że priorytety dotyczące praw związków zawodowych i najważniejszych norm pracy w części I.11 oraz priorytety określone w części IV.9 (Zatrudnienie, polityka społeczna i równość szans) mają duże znaczenie dla wdrożenia rozdziału "Handel i zrównoważony rozwój" i dlatego należy je rozpatrywać w powiązaniu z tą częścią układu o stowarzyszeniu.