Decyzja wykonawcza 2022/1198 zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2019/570 w odniesieniu do zdolności rescEU w zakresie dostaw energii w sytuacjach nadzwyczajnych

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2022/1198
z dnia 16 czerwca 2022 r.
zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2019/570 w odniesieniu do zdolności rescEU w zakresie dostaw energii w sytuacjach nadzwyczajnych

(notyfikowana jako dokument nr C(2022) 4246)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 12 lipca 2022 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając decyzję Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1313/2013/UE z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności ("unijny mechanizm") 1 , w szczególności jej art. 32 ust. 1 lit. g),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzją nr 1313/2013/UE ustanowiono rescEU jako część Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności ("unijny mechanizm"). Decyzję tę niedawno zmieniono 2 , aby wzmocnić unijny mechanizm w celu przezwyciężenia ograniczeń w sytuacji, gdy kilka państw członkowskich jest jednocześnie dotkniętych złożonym, międzysektorowym kryzysem.

(2) W decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/570 3  określono początkowy skład rescEU pod względem zdolności reagowania i wymogów dotyczących jakości. Rezerwa rescEU obejmuje obecnie zdolności w zakresie gaszenia pożarów lasów z powietrza, zdolności do prowadzenia powietrznej ewakuacji medycznej, zdolności zespołów ratownictwa medycznego, zdolności w zakresie incydentów chemicznych, biologicznych, radiologicznych i jądrowych, schronienia, transportu i logistyki, a także zdolności w zakresie mobilnych laboratoriów oraz zdolności w zakresie wykrywania, pobierania próbek, identyfikacji i monitorowania CBRJ.

(3) Zgodnie z art. 12 ust. 2 decyzji 1313/2013/UE zdolności rescEU należy określać z uwzględnieniem zidentyfikowanych i pojawiających się rodzajów ryzyka, ogólnych zdolności i braków na poziomie Unii.

(4) Analiza zidentyfikowanych i pojawiających się zagrożeń, a także zdolności i braków na szczeblu Unii wskazuje na potrzebę wspierania działań w zakresie ochrony ludności poprzez zapewnienie zdolności w zakresie dostaw energii w sytuacjach nadzwyczajnych w celu złagodzenia negatywnych konsekwencji wynikających z niedoborów energii, które mogą mieć różne pochodzenie naturalne lub spowodowane przez człowieka.

(5) W szczególności sytuacja w Ukrainie ponownie uwidoczniła podatność na zagrożenia infrastruktury krytycznej związanej z energią. Od początku rosyjskiej agresji Ukraina wskazywała, że dostawy energii w sytuacjach nadzwyczajnych w postaci paliwa, generatorów, sprzętu i części zamiennych stanowią podstawową potrzebę na wielu obszarach. Ponadto również Mołdawia uruchomiła unijny mechanizm i wskazała na elementy dostaw energii w sytuacjach nadzwyczajnych w postaci paliwa, generatorów i części zamiennych.

(6) Obecnie państwa członkowskie nie dysponują zdolnościami w zakresie dostaw energii w sytuacjach nadzwyczajnych zgłoszonymi przez państwa członkowskie do europejskiej puli ochrony ludności. W związku z tym, w celu przeciwdziałania zidentyfikowanym i pojawiającym się zagrożeniom, dostawy energii w sytuacjach nadzwyczajnych powinny stać się częścią zdolności rescEU, o których mowa w art. 2 decyzji wykonawczej (UE) 2019/570.

(7) Zdolności te należy ustanowić w celu zapewnienia reakcji na mało prawdopodobne ryzyko o poważnych skutkach, zgodnie z kategoriami, o których mowa w art. 3d lit. e) decyzji wykonawczej (UE) 2019/570.

(8) Głównym zadaniem zdolności rescEU w zakresie dostaw energii w sytuacjach nadzwyczajnych powinno być zapewnienie zasilania awaryjnego w trybie natychmiastowym w przypadku awarii głównego źródła energii lub jeżeli napięcie spadnie do niewystarczającego poziomu lub wzrośnie i spowoduje przerwy w dostawie energii. Takie zdolności mogą obejmować generatory awaryjne, akumulatory, sprzęt do pobierania energii z otoczenia, sprzęt do łączności i synchronizacji, paliwo, inne rodzaje urządzeń i powiązane usługi.

(9) Planowana pomoc musi być zgodna z warunkami i procedurami określonymi przez środki ograniczające 4  przyjęte na podstawie art. 215 TFUE.

(10) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2019/570.

(11) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu, o którym mowa w art. 33 ust. 1 decyzji nr 1313/2013/UE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji wykonawczej (UE) 2019/570 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 2 wprowadza się następujące zmiany:
a)
w ust. 1 dodaje się tiret ósme w brzmieniu:

"– zdolności w zakresie dostaw energii w sytuacjach nadzwyczajnych.";

b)
wust. 2 dodaje się literę w brzmieniu:

"m) zdolności w zakresie dostaw energii w sytuacjach nadzwyczajnych.";

2)
art. 3a otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 3a

Koszty kwalifikowalne zdolności rescEU w zakresie powietrznej ewakuacji medycznej, zdolności zespołów ratownictwa medycznego typu 2 i typu 3, gromadzenia zapasów środków medycznych, usuwania skażenia CBRJ, gromadzenia zapasów w dziedzinie CBRJ, zapewniania tymczasowego schronienia, transportu, logistyki, wykrywania, pobierania próbek, identyfikacji i monitorowania CBRJ, mobilnych zdolności laboratoryjnych oraz zdolności w zakresie dostaw energii w sytuacjach nadzwyczajnych

Przy obliczaniu całkowitych kwalifikowalnych kosztów w odniesieniu do zdolności rescEU uwzględnia się wszystkie kategorie kosztów, o których mowa w załączniku Ia do decyzji nr 1313/2013/UE.";

3)
w art. 3e ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"3. W celu zarządzania mało prawdopodobnym ryzykiem o poważnych skutkach ustanawia się zdolności rescEU, o których mowa w art. 2 ust. 2 lit. c)-m).

4. W przypadkach, w których zdolności rescEU, o których mowa w art. 2 ust. 2 lit. c)-m), są uruchamiane w ramach unijnego mechanizmu, unijna pomoc finansowa obejmuje 100 % kosztów operacyjnych, zgodnie z art. 23 ust. 4b akapit drugi decyzji nr 1313/2013/UE.";

4)
w załączniku wprowadza się zmiany określone w załączniku do niniejszej decyzji.
Artykuł  2

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 16 czerwca 2022 r.
W imieniu Komisji
Janez LENARCIC
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

W załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2019/570 dodaje się sekcję 13 w brzmieniu:

"13. Zdolności w zakresie dostaw energii w sytuacjach nadzwyczajnych

Zadania Zapewnienie zasilania awaryjnego w sytuacjach nadzwyczajnych.

Zapewnienie personelu zajmującego się obsługą, montażem/demontażem, instalacją/ deinstalacją, eksploatacją i utrzymaniem, w razie potrzeby, zdolności w zakresie dostaw energii w sytuacjach nadzwyczajnych. Jeśli ma dojść do przekazania odpowiedzialności - przeszkolenie odpowiedniego personelu (lokalnego lub międzynarodowego) przed wycofaniem personelu odpowiedzialnego za zdolności w zakresie dostaw energii w sytuacjach nadzwyczajnych.

Zdolności Moduły zaopatrzenia w energię w sytuacjach nadzwyczajnych służące do wytwarzania lub dostarczania energii w sytuacjach nadzwyczajnych na miejscu, w razie potrzeby w połączeniu z innymi systemami, takimi jak akumulatory lub systemy paneli słonecznych, zdolne do zapewnienia zasilania przez co najmniej jeden miesiąc.
Główne elementy Generatory energii różnej wielkości, zapewniające elastyczność i skalowalność.

Odpowiednie systemy łączności, synchronizacji, monitorowania i przesyłu, umożliwiające podłączenie zdolności do danych obiektów, a także równoległe sterowanie jednostkami.

Odpowiednia liczba części zamiennych i innych materiałów zużywalnych do funkcjonowania zdolności, takich jak akumulatory, urządzenia do pobierania energii z otoczenia, urządzenia do łączności i synchronizacji, paliwo, inne rodzaje aparatury i powiązane usługi.

Odpowiednie procedury zapewniające dostawy paliwa w sytuacjach nadzwyczajnych na potrzeby funkcjonowania zdolności.

Odpowiednie procedury transportu, obsługi, montażu/demontażu, instalacji/deinstalacji, eksploatacji i utrzymania zdolności w zakresie dostaw energii w sytuacjach nadzwyczajnych.

Sprzęt oświetleniowy do oświetlenia danego obszaru w sytuacji nadzwyczajnej, jak również systemy ochrony odgromowej.

Odpowiednie instalacje magazynowe.

Odpowiednio przeszkolony personel i zasoby do obsługi, montażu, instalacji, eksploatacji i utrzymania zdolności w zakresie dostaw energii w sytuacjach nadzwyczajnych.

Samowystarczalność Zastosowanie ma art. 12 ust. 3 lit. a) decyzji wykonawczej 2014/762/UE (1).
Uruchamianie operacji Zdolność do skierowania zespołu technicznego i rozmieszczalnych elementów do akcji nie później niż 12 godz. po zaakceptowaniu propozycji.
(1) Samowystarczalność musi być zagwarantowana co najmniej w ciągu pierwszych 96 godzin wdrożenia, w tym za pomocą odpowiednich instalacji i urządzeń do przechowywania paliwa na miejscu.".
1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 924.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/836 z dnia 20 maja 2021 r. zmieniające decyzję nr 1313/2013/UE w sprawie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (Dz.U. L 185 z 26.5.2021, s. 1).
3 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2019/570 z dnia 8 kwietnia 2019 r. ustanawiająca zasady wdrażania decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1313/2013/UE w odniesieniu do zdolności reagowania rescEU i zmieniająca decyzję wykonawczą Komisji 2014/762/UE (Dz.U. L 99 z 10.4.2019, s. 41).
4 www.sanctionsmap.eu. Należy zauważyć, że mapa sankcji jest narzędziem informatycznym służącym do identyfikacji systemów sankcji. Źródłem sankcji są akty prawne opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (Dz.U.). W przypadku rozbieżności pierwszeństwo ma Dz.U.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.185.129

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2022/1198 zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2019/570 w odniesieniu do zdolności rescEU w zakresie dostaw energii w sytuacjach nadzwyczajnych
Data aktu: 16/06/2022
Data ogłoszenia: 12/07/2022
Data wejścia w życie: 12/07/2022