(notyfikowana jako dokument nr C(2022) 109)(Dz.U.UE L z dnia 19 stycznia 2022 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1059 z dnia 24 czerwca 2021 w sprawie przepisów szczegółowych dotyczących celu "Europejska współpraca terytorialna" (Interreg) wspieranego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz instrumentów finansowania zewnętrznego 1 , w szczególności jego art. 8 ust. 1,
po konsultacji z komitetem ustanowionym w art. 115 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej 2 ,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) wspiera cel "Europejska współpraca terytorialna" w zakresie współpracy transgranicznej w określonych regionach odpowiadających poziomowi 3 wspólnej klasyfikacji jednostek terytorialnych do celów statystycznych ("regiony na poziomie NUTS 3"), zaś w zakresie współpracy transnarodowej - we wszystkich regionach odpowiadających poziomowi 2 wspólnej klasyfikacji jednostek terytorialnych do celów statystycznych ("regiony na poziomie NUTS 2"), którą to klasyfikację ustanowiono rozporządzeniem (WE) nr 1059/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady 3 . W związku z tym należy ustanowić wykaz tych regionów.
(2) Zgodnie z art. 8 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia (UE) 2021/1059 programy Interreg w zakresie zewnętrznej współpracy transgranicznej należy wyszczególnić jako programy Interreg A w ramach IPA III - współpraca transgra- niczna (zwane dalej "IPA III - współpraca transgraniczna") lub programy Interreg A NEXT (zwane dalej "ISWMR - współpraca transgraniczna").
(3) Zgodnie z art. 8 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2021/1059 w wykazie obszarów objętych programem Interreg należy wymienić również regiony państw trzecich lub krajów partnerskich lub terytoria poza Unią, które nie otrzymują wsparcia z EFRR lub unijnych instrumentów finansowania zewnętrznego lub które wnoszą wkład do budżetu Unii za pomocą zewnętrznych dochodów przeznaczonych na określony cel.
(4) Zgodnie z art. 5 rozporządzenia (UE) 2021/1059, w odniesieniu do współpracy transnarodowej wsparciem z EFRR obejmuje się regiony Unii na poziomie NUTS 2 lub - w razie braku klasyfikacji NUTS - obszary równoważne. Mogą znaleźć się wśród nich regiony najbardziej oddalone obejmujące większe terytoria transnarodowe, z uwzględnieniem, w stosownych przypadkach, strategii makroregionalnych lub strategii na rzecz basenów morskich. Współpraca transnarodowa może również obejmować regiony w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Zjednoczonym Królestwie, jak również Andorę, Wyspy Owcze, Liechtenstein, Monako i San Marino, kraje i terytoria zamorskie (KTZ) oraz regiony krajów partnerskich w ramach Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej III ("IPA III") lub Instrumentu Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej - "Globalny wymiar Europy" ("ISWMR"), będące regionami na poziomie NUTS 2 lub, w przypadku braku klasyfikacji NUTS, obszarami równoważnymi.
(5) Zgodnie z art. 6 rozporządzenia (UE) 2021/1059 w przypadku współpracy międzyregionalnej wsparciem z EFRR obejmuje się całe terytorium Unii, w tym regiony najbardziej oddalone. Programy współpracy międzyregionalnej mogą również obejmować całość państw trzecich, krajów partnerskich w ramach IPA III lub ISWMR oraz innych terytoriów lub ich część lub KTZ, niezależnie od tego, czy są one wspierane z unijnych instrumentów finansowania zewnętrznego. Nie jest zatem konieczne określenie obszaru objętego programem w przypadku współpracy międzyregionalnej.
(6) Zgodnie z art. 7 rozporządzenia (UE) 2021/1059 w odniesieniu do współpracy regionów najbardziej oddalonych wsparciem z EFRR obejmuje się wszystkie regiony wskazane w art. 349 akapit pierwszy TFUE. Programy Interreg dotyczące regionów najbardziej oddalonych mogą również obejmować kraje partnerskie lub ich części wspierane z ISWMR lub KTZ wspierane z programu dotyczącego krajów i terytoriów zamorskich (PKTZ) lub obie kategorie krajów.
(7) Zgodnie z art. 8 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2021/1059 w wykazie regionów na potrzeby współpracy transgranicz- nej należy również określić regiony Unii na poziomie NUTS 3 uwzględnione do celów alokacji środków z EFRR na współpracę transgraniczną na wszystkich granicach wewnętrznych oraz na granicach zewnętrznych objętych unijnymi instrumentami finansowania zewnętrznego. Regiony na poziomie NUTS 3 w odniesieniu do obszarów objętych programami współpracy transgranicznej należy określić w wykazie na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1059/2003, ostatnio zmienionego rozporządzeniem delegowanym Komisji 2019/1755 4 . Niemniej jednak do celów art. 8 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2021/1059 regiony na poziomie NUTS 3 uwzględnione w alokacji z EFRR określa się na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1059/2003 w brzmieniu zmienionym rozporządzeniem Komisji (UE) 2016/2066 5 .
(8) Należy zatem ustanowić wykazy obszarów objętych programem Interreg, które mają otrzymać wsparcie, w podziale według komponentów i programów Interreg,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 17 stycznia 2022 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Elisa FERREIRA |
|
Członek Komisji |