a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/2019 2 ustanowiono wykaz roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka w rozumieniu art. 42 rozporządzenia (UE) 2016/2031.
(2) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/2018 3 ustanowiono szczegółowe przepisy dotyczące procedury, którą należy stosować w celu przeprowadzenia oceny ryzyka, o której mowa w art. 42 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2016/2031 w odniesieniu do tych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka.
(3) Po przeprowadzeniu wstępnej oceny 35 roślin przeznaczonych do sadzenia pochodzących ze wszystkich państw trzecich zostało uwzględnionych w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 jako rośliny wysokiego ryzyka - w tym rodzaj Jasminum L.
(4) Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/2031, jeżeli na podstawie oceny ryzyka stwierdzono, że roślina, produkt roślinny lub inny przedmiot pochodzący z państwa trzeciego, grupy państw trzecich lub konkretnego obszaru zainteresowanego państwa trzeciego stwarza niedopuszczalny poziom zagrożenia agrofagiem, ale zagrożenie to można zmniejszyć do dopuszczalnego poziomu przez zastosowanie niektórych środków, Komisja ma usunąć tę roślinę, produkt roślinny lub inny przedmiot z wykazu ustanowionego rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2018/2019 i dodać je do wykazu, o którym mowa w art. 41 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2016/2031.
(5) Ponadto rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2020/1213 4 ustanowiono środki fitosanitarne do celów wprowadzania na terytorium Unii niektórych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów, które usunięto z załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019.
(6) W dniu 25 września 2019 r. Izrael przedłożył Komisji wniosek o wywóz do Unii nieukorzenionych sadzonek roślin przeznaczonych do sadzenia gatunku Jasminum polyanthum Franchet ("określone rośliny"). Do wniosku dołączono odpowiednią dokumentację techniczną.
(7) W dniu 12 sierpnia 2020 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") opublikował opinię naukową dotyczącą oceny ryzyka związanego z towarami w odniesieniu do przeznaczonych do sadzenia roślin gatunku Jasmi- num polyanthum pochodzących z Izraela 5 . Urząd wskazał Scirtothrips dorsalis, Aonidiella orientalis, Milviscutulus man- giferae, Paracoccus marginatus, Pulvinaria psidii i Colletotrichum siamense ("określone agrofagi") jako agrofagi istotne w przypadku tych roślin przeznaczonych do sadzenia, ocenił środki zmniejszające ryzyko opisane w dokumentacji w odniesieniu do tych agrofagów i oszacował prawdopodobieństwo niewystępowania agrofaga.
(8) Na podstawie tych opinii uznaje się, że ryzyko fitosanitarne wynikające z wprowadzenia na terytorium Unii nieuko- rzenionych sadzonek roślin przeznaczonych do sadzenia gatunku Jasminum polyanthum Franchet pochodzących z Izraela ograniczono do poziomu możliwego do przyjęcia, o ile zastosowane zostaną odpowiednie środki zmniejszające ryzyko, aby wyeliminować zagrożenie agrofagami związane z tymi roślinami przeznaczonymi do sadzenia.
(9) Środki te, przyjęte jako fitosanitarne wymagania przywozowe, zapewniają ochronę fitosanitarną terytorium Unii przed wprowadzeniem na nie określonych roślin. W związku z tym nieukorzenionych sadzonek roślin przeznaczonych do sadzenia gatunku Jasminum polyanthum pochodzących z Izraela nie należy już uznawać za rośliny wysokiego ryzyka i należy je usunąć z załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019.
(10) Środki opisane w dokumentacji przez Izrael uznaje się za wystarczające do zmniejszenia do dopuszczalnego poziomu ryzyka związanego z wprowadzeniem określonych roślin na terytorium Unii. W związku z tym środki przyjęte niniejszym rozporządzeniem powinny opierać się na środkach opisanych w dokumentacji przez Izrael.
(11) Scirtothrips dorsalis jest wymieniony jako agrofag kwarantannowy dla Unii w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/2072 6 . Aonidiella orientalis, Milviscutulus mangiferae, Paracoccus marginatus, Pulvinaria psidii i Colletotrichum siamense nie zostały jeszcze włączone do wykazu agrofagów kwarantannowych dla Unii zawartego w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2019/2072, ale mogą spełnić warunki takiego włączenia w wyniku kolejnej pełnej oceny ryzyka. Z tego powodu, do czasu przeprowadzenia pełnej oceny ryzyka, niezbędne są środki fitosanitarne dotyczące tych agrofagów.
(12) Należy zatem zastąpić załącznik do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213 nowym załącznikiem w celu uwzględnienia tych środków fitosanitarnych.
(13) Powinien on również obejmować ponowne uszeregowanie odpowiednich roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów w porządku alfabetycznym, aby zapewnić czytelność wykazu.
(14) Doświadczenie zdobyte podczas kontroli przywozu po dacie rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) 2018/2019 pokazało, że niektóre dodatkowe kody Nomenklatury scalonej (CN) określone w załączniku I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 7 należy włączyć do pkt 2 załącznika do tego rozporządzenia, aby uwzględnić wszystkie towary będące przedmiotem handlu jako rośliny Ullucus tuberosus. Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019.
(15) W celu wypełnienia zobowiązań Unii wynikających z porozumienia WTO w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych przywóz tych towarów powinien zostać wznowiony w jak najkrótszym terminie.
(16) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: