RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,
uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 28 września 2017 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2017/1775 1 w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Mali.
(2) W dniach 24 i 25 maja 2021 r. Rada Europejska przyjęła konkluzje, w których zdecydowanie potępiła zamach stanu, który miał miejsce w Mali 24 maja 2021 r. w tym pozbawienia wolności tymczasowego prezydenta Mali i premiera oraz oświadczyła, że Unia jest gotowa rozważyć ukierunkowane środki wobec przywódców politycznych i wojskowych, którzy blokują przemiany w Mali.
(3) W dniu 26 maja 2021 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych odnotowała z zaniepokojeniem ryzyko negatywnego wpływu wyżej wymienionych wydarzeń z 24 maja 2021 r. na obecne wysiłki podejmowane w celu zwalczania terroryzmu, wdrażania Porozumienia na rzecz pokoju i pojednania w Mali (zwanego dalej "Porozumieniem") oraz ustabilizowania środkowej części Mali.
(4) W dniu 29 czerwca 2021 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję nr 2584(2021), w której ponownie potępiła wydarzenia z 24 maja 2021 r. i wyraziła duże zniecierpliwienie w związku z utrzymującymi się opóźnieniami we wdrażaniu Porozumienia. Wezwała wszystkie zainteresowane strony w Mali do ułatwienia pełnej realizacji przemian politycznych i przekazania władzy wyłonionym w drodze wyborów organom cywilnym w ciągu 18-miesięcznego okresu przejściowego, zgodnie z decyzją podjętą na posiedzeniu Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) w dniu 15 września 2020 r. Wezwała tymczasowy rząd Mali do zorganizowania wolnych i uczciwych wyborów prezydenckich i parlamentarnych, zaplanowanych na 27 lutego 2022 r., a także, w stosownych przypadkach, wyborów regionalnych i lokalnych oraz referendum konstytucyjnego w tym 18-miesięcznym okresie.
(5) W dniu 18 października 2021 r. Rada omówiła sytuację w Mali i zasygnalizowała możliwość rozważenia środków ograniczających - w celu wsparcia wysiłków ECOWAS i zgodnie z konkluzjami przyjętymi przez Radę Europejską w maju - wobec osób utrudniających realizację programu przemian.
(6) W dniu 7 listopada 2021 r. ECOWAS wyraziła głębokie ubolewanie z powodu braku postępów w przygotowaniach do wyborów, w tym braku szczegółowego harmonogramu działań dotyczących przeprowadzenia wyborów w uzgodnionym terminie. Ponownie podkreśliła potrzebę przestrzegania harmonogramu przemian w odniesieniu do wyborów zaplanowanych na 27 lutego 2022 r. i wezwała organy przejściowe do podjęcia odpowiednich działań w celu zapewnienia szybkiego powrotu do porządku konstytucyjnego. Wezwała społeczność międzynarodową do podjęcia koniecznych środków w celu zapewnienia, by organy przejściowe wywiązywały się ze swojego zobowiązania do szybkiego przywrócenia porządku konstytucyjnego. Postanowiła o nałożeniu sankcji ze skutkiem natychmiastowym na określone osoby i grupy, w tym wszystkie organy przejściowe i inne instytucje przejściowe. Wezwała partnerów dwustronnych i wielostronnych, by zatwierdzili i wsparli wdrażanie tych sankcji.
(7) W dniu 15 listopada 2021 r. Rada uzgodniła ustanowienie specjalnych ram środków ograniczających w związku z sytuacją w Mali, popierając decyzję podjętą przez ECOWAS w dniu 7 listopada 2021 r.
(8) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję (WPZiB) 2017/1775.
(9) Konieczne są dalsze działania Unii, aby wdrożyć niektóre środki,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: