Wytyczne EBC/2021/12 (2021/831) w sprawie informacji statystycznych przekazywanych w odniesieniu do instytucji pośrednictwa finansowego innych niż monetarne instytucje finansowe

WYTYCZNE EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (UE) 2021/831
z dnia 26 marca 2021 r.
w sprawie informacji statystycznych przekazywanych w odniesieniu do instytucji pośrednictwa finansowego innych niż monetarne instytucje finansowe (EBC/2021/12)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności art. 127 ust. 2,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 5 ust. 1, art. 12 ust. 1 oraz art. 14 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu wypełniania zadań nałożonych na niego przez Traktaty Europejski Bank Centralny (EBC) wymaga przekazywania informacji statystycznych dotyczących instytucji pośrednictwa finansowego innych niż monetarne instytucje finansowe (MIF) państw członkowskich, których walutą jest euro (zwanych dalej "państwami członkowskimi strefy euro"). Informacje te pozwalają EBC na uzyskanie kompleksowego obrazu statystycznego działalności finansowej innej niż ta podejmowana przez MIF w państwach członkowskich strefy euro, które postrzega się jako jeden obszar gospodarczy. Informacje statystyczne muszą charakteryzować się odpowiednim stopniem szczegółowości gwarantującym ich przydatność na potrzeby prowadzeniu analizy monetarnej i finansowej na poziomie Unii oraz na potrzeby przyczyniania się Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC) do stabilności systemu finansowego. Informacje statystyczne dotyczące transakcji finansowych, jak również informacje statystyczne o stanach, wykorzystuje się także do opracowywania innych statystyk, w szczególności rachunków finansowych strefy euro zgodnie z wytycznymi Europejskiego Banku Centralnego EBC/2013/24 1 .

(2) Zbieranie informacji statystycznych od krajowych banków centralnych (KBC) powinno być zharmonizowane w całej strefie euro. W związku z tym konieczne jest ustanowienie wspólnych zasad zbierania i przetwarzania tych informacji. Ważne jest zapewnienie, aby zasady te nie powodowały nieuzasadnionego obciążenia sprawozdawczego dla KBC. KBC powinny zatem przekazywać te informacje statystyczne EBC, wykorzystując informacje statystyczne zebrane na podstawie rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1073/2013 (EBC/2013/38) 2 , rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40) 3 , rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50) 4  i rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2018/231 (EBC/2018/2) 5 , a w przypadku niektórych instytucji pośrednictwa finansowego - z informacji statystycznych dostępnych na poziomie krajowym. EBC może korzystać z informacji statystycznych przekazywanych na podstawie niniejszych wytycznych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 2533/98.

(3) Konieczne jest zatem również określenie formatów i procedur stosowanych przez KBC w celu przekazywania EBC dostępnych na szczeblu krajowym informacji statystycznych dotyczących instytucji pośrednictwa finansowego, które nie są częścią populacji sprawozdawczej na mocy tych rozporządzeń.

(4) Definicje zawarte w rozporządzeniu (UE) nr 1073/2013 (EBC/2013/38), rozporządzeniu (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40), rozporządzeniu (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50), rozporządzeniu (UE) 2018/231 (EBC/2018/2) i rozporządzeniu Rady (WE) nr 2533/98 6  są również istotne do celów sprawozdawczości zgodnie z niniejszymi wytycznymi i w związku z tym powinny mieć zastosowanie.

(5) W celu umożliwienia EBC uzyskania kompleksowego obrazu statystycznego, tak aby mógł on przeprowadzać skuteczną analizę polityki pieniężnej i stabilności finansowej na poziomie Unii, oprócz informacji przekazywanych na temat MIF na podstawie wytycznych Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2021/830 (EBC/2021/11) 7  przekazywania EBC wymagają także szczegółowe informacje statystyczne dotyczących instytucji pośrednictwa finansowego innych niż MIF, zgodnie z klasyfikacją zawartą w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 8 , takich jak fundusze inwestycyjne (FI), instytucje ubezpieczeniowe (IU) i fundusze emerytalno-rentowe (FE). KBC powinny zatem przekazywać odrębne informacje statystyczne dla podsektorów funduszy inwestycyjnych, instytucji ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych.

(6) Informacje statystyczne dotyczące podsektorów funduszy inwestycyjnych, instytucji ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych przekazywane zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1073/2013 (EBC/2013/38), rozporządzeniem (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50) i rozporządzeniem (UE) 2018/231 (EBC/2018/2) obejmują informacje na temat papierów wartościowych oznaczonych powszechnie dostępnymi kodami identyfikacyjnymi przekazywane zgodnie z metodą "papier po papierze". W celu przekazywania tych informacji EBC KBC powinny odnosić się do funkcjonującej scentralizowanej bazy danych o papierach wartościowych (Centralised Securities Database, CSDB) lub kompatybilnej krajowej bazy danych o papierach wartościowych do celów klasyfikacji informacji statystycznych dotyczących aktywów i pasywów funduszy inwestycyjnych, instytucji ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno- rentowych.

(7) W celu uzyskania obrazu transakcji finansowych pozostałych instytucji pośrednictwa finansowego (PIPF) w państwach członkowskich strefy euro, do których nie mają zastosowania rozporządzenia EBC w sprawie statystyki, EBC wymaga przekazywania informacji statystycznych dostępnych na poziomie krajowym na temat aktywów i pasywów znajdujących się w portfelu niektórych PIPF i przez nie wyemitowanych. KBC powinny zatem przekazywać EBC te informacje statystyczne z wykorzystaniem informacji statystycznych dostępnych na poziomie krajowym zgodnie z niniejszymi wytycznymi. Te informacje statystyczne powinny obejmować informacje statystyczne dotyczące aktywów i pasywów następujących PIPF: domów maklerskich, instytucji finansowych zajmujących się kredytowaniem oraz specjalistycznych instytucji finansowych. Podlegające przekazywaniu informacje statystyczne na temat podmiotów sekurytyzacyjnych (które są sklasyfikowane jako PIPF w rozporządzeniu (UE) nr 549/2013) powinny być oddzielone od wymogów sprawozdawczych dotyczących PIPF, biorąc pod uwagę, że ich zbieranie od podmiotów sprawozdających jest uregulowane w rozporządzeniu (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40).

(8) EBC wymaga odrębnych informacji statystycznych na temat aktywów i pasywów PIPF - znajdujących się w ich portfelu i przez nie wyemitowanych - które są sklasyfikowane jako podmioty sekurytyzacyjne w celu monitorowania skutków działalności sekurytyzacyjnej, a w szczególności interakcji między podmiotami sekurytyzacyjnymi a sektorem MIF, z którym działalność ta jest ściśle związana. KBC powinny zatem przekazywać te informacje statystyczne odrębnie od informacji statystycznych dotyczących PIPF przekazywanych EBC z wykorzystaniem informacji statystycznych zebranych zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40).

(9) EBC wymaga przekazywania informacji statystycznych na temat partnerów centralnych, którzy są skategoryzowani jako specjalistyczne instytucje finansowe w ramach kategorii PIPF w rozporządzeniu (UE) nr 549/2013) i którzy nie są objęci rozporządzeniami EBC w sprawie statystyki. EBC wymaga tych informacji w celu potwierdzenia, że korekty dokonane w agregatach monetarnych i czynnikach ich kreacji w odniesieniu do kredytów udzielonych partnerom centralnym przez MIF i depozytów przyjętych przez MIF od partnerów centralnych są odpowiednie do faktycznej działalności prowadzonej przez partnerów centralnych. KBC powinny zatem przekazywać te informacje statystyczne dodatkowo, odrębnie od informacji statystycznych przekazywanymi na temat PIPF.

(10) W celu zapewnienia, aby informacje statystyczne dotyczące instytucji pośrednictwa finansowego innych niż MIF przekazywane EBC były reprezentatywne dla całej populacji sprawozdawczej, należy ustanowić wspólne zasady uzupełniania danych do 100 % populacji dla podmiotów sprawozdających, którym przyznano wyłączenia na podstawie rozporządzenia (UE) nr 1073/2013 (EBC/2013/38), rozporządzenia (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40), rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50) i rozporządzenia (UE) 2018/231 (EBC/2018/2).

(11) W celu umożliwienia EBC realizacji jego zadań KBC powinny przekazywać wymagane informacje statystyczne w określonych terminach.

(12) W celu zapewnienia poprawności i jakości informacji statystycznych zbieranych przez EBC konieczne jest zapewnienie monitorowania, weryfikacji oraz, w stosownych przypadkach, korekty informacji statystycznych przekazywanych przez KBC. Z tych samych powodów KBC powinny przedstawiać EBC wyjaśnienia dotyczące korekt znacznie poprawiających jakość informacji.

(13) Zgodnie z art. 5 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego w związku z art. 4 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej państwa członkowskie spoza strefy euro, które planują przyjąć euro, powinny w ramach przygotowań do przyjęcia euro opracować i wdrożyć środki mające na celu zbieranie informacji statystycznych koniecznych do spełnienia wymogów EBC w zakresie sprawozdawczości statystycznej. W celu umożliwienia EBC uzyskania kompleksowego obrazu zbieranych informacji statystycznych oraz przeprowadzenia odpowiednich analiz KBC państw członkowskich spoza strefy euro, które przyjmują euro, powinny być zobowiązane do przekazywania EBC informacji statystycznych obejmujących określony okres poprzedzający przyjęcie przez nie euro.

(14) Pożądane jest ustanowienie wspólnej dla wszystkich KBC metody przekazywania informacji statystycznych EBC. W związku z powyższym w ramach ESBC powinien zostać uzgodniony i określony zharmonizowany elektroniczny format transmisji.

(15) Niezbędne jest ustalenie procedury efektywnego wprowadzania zmian technicznych do załączników do niniejszych wytycznych, przy czym zmiany tego rodzaju nie powinny wpływać na ramy koncepcyjne przyjętych rozwiązań ani na obciążenia sprawozdawcze. W związku z tym projekty takich zmian technicznych powinny być zgłaszane przez KBC za pośrednictwem Komitetu ds. Statystyki i procedura ta powinna być stosowana przy uwzględnieniu opinii Komitetu ds. Statystyki ESBC.

(16) Mając na uwadze postulat pewności prawa KBC powinny stosować się do niniejszych wytycznych od dnia, o którym mowa w art. 2 wytycznych Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2021/835 (EBC/2021/16) 9 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WYTYCZNE:

SEKCJA  1

PRZEDMIOT I ZAKRES REGULACJI

Artykuł  1

Przedmiot i zakres regulacji

1. 
Niniejsze wytyczne ustanawiają wymogi sprawozdawcze dla krajowych banków centralnych (KBC) dotyczące statystyki instytucji pośrednictwa finansowego innych niż monetarne instytucje finansowe (MIF). W szczególności niniejsze wytyczne określają informacje podlegające przekazywaniu EBC, sposób, częstotliwość i termin ich przekazywania oraz standardy mające zastosowanie do takiego przekazywania.
2. 
Niniejsze wytyczne mają zastosowanie do następujących instytucji pośrednictwa finansowego:
a)
funduszy inwestycyjnych (FI);
b)
instytucji ubezpieczeniowych (IU);
c)
funduszy emerytalno-rentowych (FE);
d)
podmiotów sekurytyzacyjnych (PS);
e) 10
 (skreślona);
f) 11
 (skreślona).
Artykuł  2

Definicje

1. 
Na potrzeby niniejszych wytycznych stosuje się definicje zawarte w następujących rozporządzeniach:
a)
w art. 1 rozporządzenia (WE) nr 2533/98;
b) 12
 art. 2 rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17) 13 ;
c)
w art. 1 rozporządzenia (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40);
d)
w art. 1 rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50);
e)
w art. 1 rozporządzenia (UE) 2018/231 (EBC/2018/2).
2.  14
 (skreślony).

SEKCJA  2

FUNDUSZE INWESTYCYJNE (FI)

Artykuł  3  15  

Podlegające przekazywaniu informacje statystyczne dotyczące aktywów i pasywów znajdujących się w portfelu FI i wyemitowanych przez nie

1. 
KBC przekazują EBC zagregowane informacje statystyczne dotyczące aktywów i pasywów znajdujących się w portfelu funduszy inwestycyjnych (FI) i wyemitowanych przez nie, określone w:
a)
tabeli 1 załącznika I do rozporządzenia (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17);
b)
tabeli 1 w części 1 załącznika I do tych wytycznych, na zasadzie najlepszych szacunków, jeśli dane są dostępne;
c)
pozycji Emisje i wykupy udziałów/jednostek uczestnictwa FI w sekcji 9 tabeli 2 załącznika I do rozporządzenia (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17).
2. 
Informacje statystyczne, o których mowa w ust. 1 lit. a) i b), obejmują wszystkie następujące dane:
a)
stany;
b)
korekty z tytułu zmiany wyceny wynikające zarówno ze zmian cen, jak i ze zmian kursów walut; oraz
c)
korekty z tytułu reklasyfikacji.
3. 
Informacje statystyczne dotyczące korekt z tytułu zmiany wyceny i korekt z tytułu reklasyfikacji, o których mowa w ust. 2, przekazuje się zgodnie z załącznikiem II. Jeżeli dostępne są informacje na zasadzie "papier po papierze", KBC mogą wyliczać przybliżone wartości korekt z tytułu zmiany wyceny papierów wartościowych wynikającej zarówno ze zmian cen, jak i ze zmian kursów walut.

KBC przedstawiają wyjaśnienia dotyczące korekt z tytułu reklasyfikacji przekazanych zgodnie z załącznikiem II oraz na żądanie EBC.

4. 
Informacje statystyczne przekazywane zgodnie z ust. 1 przekazuje się dla każdego z następujących rodzajów FI na podstawie ich polityki inwestycyjnej, jak określono w części 5 tabela E załącznika II do rozporządzenia (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17):
a)
funduszy akcyjnych;
b)
funduszy obligacyjnych;
c)
funduszy mieszanych;
d)
funduszy nieruchomości;
e)
funduszy hedgingowych;
f)
funduszy pożyczkowych/kredytowych;
g)
funduszy towarowych;
h)
funduszy inwestycji infrastrukturalnych;
i)
pozostałych funduszy;
j)
funduszy inwestycyjnych typu ETF (exchange-traded funds) jako pozycji "w tym" w ramach pozycji "fundusze inwestycyjne ogółem";
k)
funduszy private equity (w tym funduszy venture capital) jako pozycji "w tym" w ramach pozycji "fundusze inwestycyjne ogółem".

FI, o których mowa w akapicie pierwszym lit. a)-i), dzieli się na: (i) fundusze otwarte i fundusze zamknięte oraz (ii) przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) oraz fundusze inne niż UCITS, jak opisano w części 5 tabela E załącznika II do rozporządzenia (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17).

5. 
KBC przekazują EBC informacje statystyczne dotyczące udziałów/jednostek uczestnictwa na okaziciela. W przypadku gdy informacje dotyczące udziałów/jednostek uczestnictwa na okaziciela przekazywane przez FI, MIF lub PIPF zgodnie z art. 6 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17) są niekompletne lub jeszcze nie są dostępne, KBC przekazują EBC te informacje statystyczne na zasadzie najlepszych szacunków, w odniesieniu do podziału geograficznego i sektorowego w tabeli 1 w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17) i w części 1 tabela 1 załącznika I do niniejszych wytycznych.
6. 
W przypadku przyznania przez KBC wyłączeń FI zgodnie z art. 10 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17) KBC uzupełniają informacje statystyczne przekazywane zgodnie z ust. 1 niniejszego artykułu do 100 % populacji.

W przypadku uzupełniania danych do 100 % populacji zgodnie z akapitem pierwszym KBC mogą wybrać procedurę uzupełniania danych przekazywanych w ramach obowiązków sprawozdawczych do 100 % populacji w oparciu o dane zebrane zgodnie z art. 10 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17) i stosują obie następujące zasady:

a)
w odniesieniu do informacji o brakujących podziałach należy przekazywać dane szacunkowe wyliczone przez zastosowanie współczynników opartych na odpowiednim podsektorze FI, o którym mowa w ust. 2 niniejszego artykułu;
b)
żaden z podsektorów FI, o których mowa w ust. 2 niniejszego artykułu, nie jest wyłączony.
7. 
W przypadku przyznania przez KBC wyłączeń FI zgodnie z art. 10 ust. 5, art. 10 ust. 6, art. 10 ust. 7 lub art. 10 ust. 10 rozporządzenia (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17) KBC uzupełniają informacje statystyczne przekazywane zgodnie z ust. 1 niniejszego artykułu do 100 % populacji.
8. 
KBC mogą korygować informacje statystyczne przekazane na podstawie ust. 1 w dowolnym czasie, z wyłączeniem miesięcznego cyklu przetwarzania danych (od terminu określonego w art. 4 do dnia zakończenia przyjmowania przez EBC danych dotyczących danego cyklu przetwarzania danych), w trakcie którego KBC mogą korygować jedynie ostatnie i poprzednie miesięczne informacje statystyczne.

Do celów akapitu pierwszego KBC mogą korygować informacje statystyczne dotyczące poprzednich okresów sprawozdawczych w dowolnym momencie, jeżeli znacznie poprawia to jakość tych informacji.

Do celów niniejszego akapitu KBC przekazują EBC wyjaśnienia uzasadniające:

a)
korekty, które znacznie poprawiają jakość informacji statystycznych przekazanych EBC; oraz
b)
korekty informacji statystycznych przekazanych EBC poza cyklami przetwarzania danych, o których mowa w akapicie pierwszym.
Artykuł  4  16  

Terminy przekazywania danych

KBC przekazują EBC informacje statystyczne, o których mowa w art. 3 niniejszych wytycznych, do końca 28. dnia roboczego następującego po zakończeniu miesiąca, którego dane informacje statystyczne dotyczą, zgodnie z art. 8 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17).

Artykuł  5

Agregacja, szacowanie i wycena w odniesieniu do informacji statystycznych dotyczących aktywów i pasywów znajdujących się w portfelu FI i przez nie wyemitowanych

1.  17
 KBC wyliczają zagregowane informacje statystyczne, o których mowa w art. 3, dotyczące aktywów i pasywów znajdujących się w portfelu FI i przez nie wyemitowanych w następujący sposób:
a)
w odniesieniu do papierów wartościowych oznaczonych Międzynarodowym Numerem Identyfikacyjnym Papierów Wartościowych (kodem ISIN) KBC dopasowują informacje statystyczne przekazane zgodnie z metodą "papier po papierze" do informacji uzyskanych z Centralnej Bazy Papierów Wartościowych (Centralised Securities Database (CSDB)) ustanowionej na mocy wytycznych Europejskiego Banku Centralnego EBC/2012/21 18 , będącej główną referencyjną bazą danych. Tak dopasowane informacje "papier po papierze" wykorzystuje się do obliczenia wartości aktywów i pasywów w euro oraz niezbędnych podziałów dla każdego papieru wartościowego FI. KBC oszacowują wymagane informacje statystyczne, jeżeli spełniony jest którykolwiek z poniższych warunków:
(i)
identyfikatory papierów wartościowych nie są dostępne w bazie CSDB;
(ii)
informacje konieczne do wyliczenia aktywów i pasywów zgodnie z art. 3 ust. 1 nie są dostępne w bazie CSDB;
(iii)
informacje w bazie CSDB konieczne do wyliczenia aktywów i pasywów zgodnie z art. 3 ust. 1 nie są miarodajne.

KBC wyliczają zagregowane informacje na zasadzie "papier po papierze" dotyczące papierów wartościowych bez publicznie dostępnych kodów identyfikacyjnych zgodnie z tabelą 3 w pkt 6 załącznika I do rozporządzenia (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17)

b)
KBC agregują informacje statystyczne dotyczące papierów wartościowych uzyskane zgodnie z lit. a) dla: (i) dłużnych papierów wartościowych w podziale według terminów, walut oraz partnerów transakcji; (ii) akcji i pozostałych udziałów kapitałowych oraz udziałów/jednostek uczestnictwa w FI znajdujących się w portfelach funduszy inwestycyjnych, w podziale według instrumentów i partnerów transakcji; oraz (iii) wyemitowanych przez FI udziałów/jednostek uczestnictwa ogółem.
c)
KBC uzyskują wymagane informacje statystyczne o aktywach i pasywach znajdujących się w portfelu FI i wyemitowanych przez nie, sumując informacje statystyczne dotyczące papierów wartościowych uzyskane na podstawie lit. b) oraz informacje statystyczne dotyczące aktywów i pasywów innych niż papiery wartościowe zebrane od poszczególnych FI będących rezydentami.
d)
KBC agregują aktywa i pasywa wszystkich FI będących rezydentami danego państwa członkowskiego i będących FI tego samego rodzaju.
2.  19
 (skreślony).
3.  20
 KBC przekazują EBC informacje statystyczne, o których mowa w art. 3 niniejszych wytycznych, zgodnie z zasadami wyceny i rachunkowości określonymi w art. 9 rozporządzenia (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17) oraz w załącznikach do tego rozporządzenia. W odniesieniu do pozycji, dla których naliczane są odsetki, KBC przekazują następujące informacje statystyczne:
a)
"należności z tytułu depozytów oraz kredytów i pożyczek" i "depozyty oraz kredyty i pożyczki otrzymane" z wyłączeniem naliczonych odsetek wykazywanych w pozostałych aktywach/pasywach;
b)
"dłużne papiery wartościowe" z uwzględnieniem naliczonych odsetek.

SEKCJA  2a  21  

STATYSTYKI POSZCZEGÓLNYCH FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Artykuł  5a

Identyfikacja FI, w odniesieniu do których należy przekazywać indywidualne informacje statystyczne

1. 
KBC przekazują EBC informacje statystyczne określone w art. 5b w odniesieniu do wybranych FI będących rezydentami w ich państwach członkowskich strefy euro. Panel FI objętych sprawozdawczością obejmuje co najmniej największe FI w każdej kategorii funduszy UCITS i funduszy innych niż UCITS określonej w art. 3 ust. 4, stanowiące co najmniej 60 % wartości wszystkich udziałów/jednostek uczestnictwa FI wyemitowanych w każdej kategorii funduszy UCITS i funduszy innych niż UCITS w każdym państwie członkowskim. FI, którym przyznano wyłączenia zgodnie z art. 10 ust. 1, 2, 5 i 6 rozporządzenia (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17), są wyłączone z wartości wyemitowanych udziałów/jednostek uczestnictwa FI oraz są wyłączone z panelu.
2. 
KBC mogą podjąć decyzję o nieprzekazywaniu EBC informacji dotyczących FI o całkowitej emisji udziałów/ jednostek uczestnictwa poniżej 50 mln EUR, niezależnie od progów procentowych, o których mowa w ust. 1.
3. 
KBC dokonują przeglądu składu panelu co najmniej raz na dwa lata.
4. 
FI włączone do panelu mogą być z niego następnie wykluczone tylko wtedy, gdy przestaną być częścią rzeczywistej populacji sprawozdawczej FI ze względu na zakończenie działalności, połączenie lub przeklasyfikowanie do innego sektora.
Artykuł  5b

Podlegające przekazywaniu informacje dotyczące statystyki poszczególnych funduszy inwestycyjnych

1.
KBC przekazują EBC informacje statystyczne zebrane zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. a) i b) rozporządzenia (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17) dotyczące stanów na koniec miesiąca aktywów i pasywów oraz emisji i wykupu wyemitowanych udziałów/jednostek uczestnictwa FI, określonych w części 1 tabela 2 załącznika I do niniejszych wytycznych dla funduszy inwestycyjnych, o których mowa w art. 5a niniejszych wytycznych.
2.
W przypadku gdy KBC korygują zagregowane informacje statystyczne zgodnie z art. 3 ust. 8, w razie potrzeby korygują one również informacje statystyczne dotyczące poszczególnych statystyk FI zgodnie z ust. 1. KBC przekazują EBC takie korekty w terminie jednego miesiąca od przekazania korekt zagregowanych informacji statystycznych zgodnie z art. 3 ust. 8.
Artykuł  5c

Terminy przekazywania danych

1.
KBC przekazują EBC informacje statystyczne zgodnie z art. 5b ust. 1 w następujących terminach:
a)
w odniesieniu do okresów referencyjnych w 2026 r. - do końca
50.
dnia roboczego następującego po okresie, którego dotyczą dane informacje statystyczne;
b)
w odniesieniu do okresów referencyjnych w 2027 i 2028 r. - do końca 35. dnia roboczego następującego po okresie, którego dotyczą dane informacje statystyczne;
c)
w odniesieniu do okresów referencyjnych od 2029 r. - do końca 28. dnia roboczego następującego po okresie, którego dotyczą dane informacje statystyczne.
2.
KBC przekazują EBC informacje statystyczne zgodnie z art. 5b ust. 1 niniejszych wytycznych w przypadku przyznania FI odstępstw zgodnie z art. 10 ust. 7 rozporządzenia (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17) w następujących terminach:
a)
w odniesieniu do okresów referencyjnych w 2026 r. - do końca
50.
dnia roboczego następującego po ostatnim okresie, dla którego dane informacje statystyczne są dostępne;
b)
w odniesieniu do okresów referencyjnych w 2027 i 2028 r. - do końca 35. dnia roboczego następującego po ostatnim okresie, dla którego dane informacje statystyczne są dostępne;
c)
w odniesieniu do okresów referencyjnych od 2029 r. - do końca 28. dnia roboczego następującego po ostatnim okresie, dla którego dane informacje statystyczne są dostępne.

SEKCJA  3

INSTYTUCJE UBEZPIECZENIOWE (IU)

Artykuł  6

Podlegające przekazywaniu informacje statystyczne dotyczące IU

1. 
KBC przekazują EBC zagregowane informacje statystyczne dotyczące IU określone w:
a)
tabelach 1a i 1b w części 3 załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50);
b)
tabeli 1 w części 2 załącznika I do niniejszych wytycznych, na zasadzie najlepszych szacunków, jeśli dane są dostępne;
c)
tabeli 4 części 3 załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50); oraz
d)
tabeli 2 w części 2 załącznika I do niniejszych wytycznych, na zasadzie najlepszych szacunków, jeśli dane są dostępne.

Na potrzeby lit. a) KBC nie przekazują danych w komórkach oznaczonych słowem "SUMA".

2. 
KBC przekazują informacje statystyczne, o których mowa w ust. 1, dla każdego z następujących rodzajów IU:
a)
prowadzących działalność w zakresie ubezpieczeń na życie;
b)
prowadzących działalność w zakresie ubezpieczeń innych niż na życie;
c)
prowadzących działalność w różnych działach ubezpieczeń;
d)
prowadzących działalność reasekuracyjną.
3. 
Informacje statystyczne, o których mowa w ust. 1 lit. a) i b), przekazuje się odrębnie dla każdej z poniższych kategorii:
a)
stanów na koniec kwartału;
b)
kwartalnych korekt z tytułu reklasyfikacji;
c)
kwartalnych korekt z tytułu zmiany wyceny wynikającej zarówno ze zmian cen, jak i ze zmian kursów walut.
4. 
Informacje statystyczne dotyczące korekt z tytułu reklasyfikacji i zmiany wyceny, o których mowa w niniejszym artykule, przekazuje się zgodnie z załącznikiem II do niniejszych wytycznych. W przypadku gdy dostępne są informacje na zasadzie "papier po papierze", KBC mogą wyliczać przybliżone wartości korekt z tytułu zmiany wyceny papierów wartościowych wynikającej zarówno ze zmian cen, jak i ze zmian kursów walut.

KBC przedstawiają wyjaśnienia dotyczące korekt z tytułu reklasyfikacji przekazanych zgodnie z załącznikiem II do niniejszych wytycznych oraz na żądanie EBC.

5. 
W przypadku przyznania przez KBC wyłączeń zgodnie z art. 7 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50) KBC uzupełniają informacje statystyczne przekazywane zgodnie z ust. 1 do 100 % populacji.

W przypadku uzupełniania danych do 100 % populacji zgodnie z akapitem pierwszym KBC mogą wybrać procedurę uzupełniania danych przekazywanych w ramach obowiązków sprawozdawczych do 100 % populacji w oparciu o dane zebrane zgodnie z art. 7 ust. 1 lit. b) i 7 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50), pod warunkiem że dane szacunkowe są oparte na odpowiednim rodzaju IU wymienionym w ust. 2.

6. 
KBC mogą korygować informacje statystyczne przekazywane zgodnie z ust. 1 w dowolnym czasie, przy czym:
a)
w trakcie kwartalnego cyklu przetwarzania danych (od terminu określonego w art. 7 do dnia zakończenia przyjmowania przez EBC danych dotyczących danego cyklu przetwarzania danych) KBC mogą korygować jedynie bieżące kwartalne informacje statystyczne oraz informacje statystyczne dotyczące poprzedniego kwartału.
b)
w trakcie rocznego cyklu przetwarzania danych (od terminu określonego w art. 7 do dnia zakończenia przyjmowania przez EBC danych dotyczących danego cyklu przetwarzania danych) KBC mogą korygować jedynie bieżące roczne informacje statystyczne oraz informacje statystyczne dotyczące poprzedniego roku.

KBC mogą korygować informacje statystyczne dotyczące poprzednich okresów sprawozdawczych, jeżeli znacznie poprawi to jakość informacji, w dowolnym czasie.

KBC przekazują EBC wyjaśnienia w odniesieniu do:

a)
korekt, które znacznie poprawiają jakość informacji statystycznych przekazanych EBC; oraz
b)
korekt informacji statystycznych przekazanych EBC poza cyklami przetwarzania danych, o których mowa w akapicie pierwszym.
Artykuł  7

Terminy przekazywania danych

1. 
KBC przekazują EBC kwartalne informacje statystyczne, o których mowa w art. 6 ust. 1 lit. a) i b), z częstotliwością kwartalną, do końca 10. dnia roboczego następującego po upływie terminu wskazanego dla kwartalnych informacji statystycznych w art. 8 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50).
2. 
KBC przekazują EBC roczne informacje statystyczne, o których mowa w art. 6 ust. 1 lit. c) i d), z częstotliwością roczną, do końca 10. dnia roboczego następującego po upływie terminu wskazanego dla rocznych informacji statystycznych w art. 8 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50).
Artykuł  8

Agregacja, szacowanie i wycena w odniesieniu do informacji statystycznych dotyczących aktywów i pasywów znajdujących się w portfelu IU i przez nie wyemitowanych

1. 
KBC wyliczają zagregowane kwartalne informacje statystyczne, o których mowa w art. 6, dotyczące aktywów i pasywów znajdujących się w portfelu IU i przez nie wyemitowanych, w następujący sposób:
a)
w odniesieniu do papierów wartościowych oznaczonych kodem ISIN KBC dopasowują informacje statystyczne przekazane zgodnie z metodą "papier po papierze" do informacji uzyskanych z bazy CSDB ustanowionej na mocy wytycznych EBC/2012/21, będącej referencyjną bazą danych. Tak dopasowane informacje "papier po papierze" wykorzystuje się do obliczenia wartości aktywów i pasywów w euro oraz niezbędnych podziałów dla każdego papieru wartościowego znajdującego się w portfelu IU lub wyemitowanego przez IU. KBC oszacowują wymagane informacje statystyczne, jeżeli spełniony jest którykolwiek z poniższych warunków:
(i)
identyfikatory papierów wartościowych nie są dostępne w bazie CSDB;
(ii)
informacje konieczne do wyliczenia aktywów i pasywów zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) i b) nie są dostępne w bazie CSDB;
(iii)
informacje w bazie CSDB konieczne do wyliczenia aktywów i pasywów zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) i b) nie są miarodajne.
b)
KBC agregują informacje statystyczne dotyczące papierów wartościowych uzyskane na podstawie lit. a) powyżej oraz dodają je do przekazanych informacji dotyczących papierów wartościowych nieposiadających kodów ISIN w celu uzyskania agregatów w zakresie:
(i)
dłużnych papierów wartościowych w podziale według terminu (pierwotnego i pozostałego) oraz kontrahenta (sektor i struktura geograficzna);
(ii)
akcji i udziałów kapitałowych w podziale według instrumentu i kontrahenta (sektor i struktura geograficzna); oraz
(iii)
udziałów/jednostek uczestnictwa wyemitowanych przez FI w podziale według rodzaju FI oraz struktury geograficznej kontrahenta.
2. 
KBC przekazują EBC najlepsze szacunki, jeżeli dane są dostępne, dotyczące znajdujących się w portfelu IU udziałów/ jednostek uczestnictwa wyemitowanych przez FI, w podziale na:
a)
fundusze obligacyjne;
b)
fundusze akcyjne;
c)
fundusze mieszane;
d)
fundusze nieruchomości;
e)
fundusze hedgingowe;
f)
pozostałe fundusze.

Na potrzeby akapitu pierwszego KBC mogą wyliczać najlepsze szacunki poprzez dopasowywanie informacji dostarczonych zgodnie z metodą "papier po papierze" zgodnie z tabelą 2 w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50) do informacji uzyskanych z bazy CSDB jako referencyjnej bazy danych. KBC oszacowują wymagane informacje statystyczne lub korzystają z alternatywnych źródeł w celu uzyskania informacji statystycznych, jeżeli spełniony jest którykolwiek z poniższych warunków:

(i)
udziały/jednostki uczestnictwa wyemitowane przez FI nie są dostępne w bazie CSDB;
(ii)
informacje dostępne w bazie CSDB i konieczne do wyliczenia informacji, o których mowa w akapicie pierwszym, nie są miarodajne.
3. 
Jeżeli podmioty sprawozdające przekazują informacje statystyczne z częstotliwością roczną zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50), KBC mogą oszacowywać kwartalne informacje statystyczne podlegające przekazywaniu zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) na podstawie informacji statystycznych zbieranych z częstotliwością roczną.
4. 
KBC przekazują informacje statystyczne, o których mowa w art. 6 niniejszych wytycznych, zgodnie z zasadami wyceny i rachunkowości określonymi w art. 6 rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50) oraz w załącznikach do tego rozporządzenia.
5. 
KBC mogą przekazywać informacje statystyczne, o których mowa w art. 6 ust. 1 lit. a) i b), zgodnie z art. 2 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50), jeżeli różnicy między tymi informacjami a informacjami przekazanymi zgodnie z art. 2 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50) nie uznaje się za znaczącą na podstawie informacji dotyczących składek przekazywanych zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. c) i d).

Do celów akapitu pierwszego EBC, w ścisłej współpracy z KBC, ocenia, czy informacje przekazywane zgodnie z art. 2 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50) znacznie odbiegają od informacji przekazywanych zgodnie z art. 2 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50). W przypadku gdy informacje te znacznie się różnią, EBC, w ścisłej współpracy z KBC, określa metodę wyliczenia informacji statystycznych przekazywanych zgodnie z art. 2 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50).

Do czasu zdefiniowania tej metody KBC mogą dostosowywać swoje informacje statystyczne, dobrowolnie i na zasadzie najlepszych starań, poprzez wyliczanie informacji statystycznych zbieranych zgodnie z art. 2 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50) z informacji statystycznych zbieranych zgodnie z art. 2 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50).

SEKCJA  4

FUNDUSZE EMERYTALNO-RENTOWE (FE)

Artykuł  9

Podlegające przekazywaniu informacje statystyczne dotyczące FE

1. 
KBC przekazują EBC zagregowane informacje statystyczne dotyczące FE określone w:
a)
tabelach 1a, 1b i 1c w części 3 załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 2018/231 (EBC/2018/2);
b)
tabeli 1 w części 3 załącznika I do niniejszych wytycznych, na zasadzie najlepszych szacunków, jeśli dane są dostępne;
c)
tabeli 3 w części 3 załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 2018/231 (EBC/2018/2).
2. 
Informacje statystyczne, o których mowa w ust. 1 lit. a) i b), przekazuje się odrębnie dla każdej z poniższych kategorii:
a)
stanów na koniec kwartału;
b)
kwartalnych korekt z tytułu reklasyfikacji;
c)
kwartalnych korekt z tytułu zmiany wyceny wynikającej zarówno ze zmian cen, jak i ze zmian kursów walut.
3. 
Informacje statystyczne dotyczące korekt z tytułu reklasyfikacji i zmiany wyceny, o których mowa w niniejszym artykule, przekazuje się zgodnie z załącznikiem II do niniejszych wytycznych. W przypadku gdy dostępne są informacje na zasadzie "papier po papierze", KBC mogą wyliczać przybliżone wartości korekt z tytułu zmiany wyceny papierów wartościowych wynikającej zarówno ze zmian cen, jak i ze zmian kursów walut.

KBC przedstawiają wyjaśnienia dotyczące korekt z tytułu reklasyfikacji przekazanych zgodnie z załącznikiem II do niniejszych wytycznych oraz na żądanie EBC.

4. 
W przypadku przyznania przez KBC wyłączeń zgodnie z art. 7 ust. 1 i art. 13 rozporządzenia (UE) 2018/231 (EBC/2018/2) KBC uzupełniają informacje statystyczne przekazywane zgodnie z ust. 1 do 100 % populacji.

W przypadku uzupełniania danych do 100 % populacji zgodnie z akapitem pierwszym KBC mogą wybrać procedurę uzupełniania danych przekazywanych w ramach obowiązków sprawozdawczych do 100 % populacji w oparciu o dane zebrane zgodnie z art. 7 ust. 1 lit. a)-d) rozporządzenia (UE) 2018/231 (EBC/2018/2).

5. 
KBC mogą korygować informacje statystyczne przekazywane zgodnie z ust. 1 w dowolnym czasie, przy czym:
a)
w trakcie kwartalnego cyklu przetwarzania danych (od terminu określonego w art. 10 do dnia zakończenia przyjmowania przez EBC danych dotyczących danego cyklu przetwarzania danych) KBC mogą korygować jedynie bieżące kwartalne informacje statystyczne i informacje statystyczne dotyczące poprzedniego kwartału;
b)
w trakcie rocznego cyklu przetwarzania danych (od terminu określonego w art. 10 do dnia zakończenia przyjmowania przez EBC danych dotyczących danego cyklu przetwarzania danych) KBC mogą korygować jedynie bieżące roczne informacje statystyczne oraz informacje statystyczne dotyczące poprzedniego roku;

KBC mogą korygować informacje statystyczne dotyczące poprzednich okresów sprawozdawczych, jeżeli znacznie poprawi to jakość informacji, w dowolnym czasie.

KBC przekazują EBC wyjaśnienia w odniesieniu do:

a)
korekt, które znacznie poprawiają jakość informacji statystycznych przekazanych EBC; oraz
b)
korekt informacji statystycznych przekazanych EBC poza cyklami przetwarzania danych, o których mowa w akapicie pierwszym.
Artykuł  10

Terminy przekazywania danych

1. 
KBC przekazują EBC kwartalne informacje statystyczne, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. a) i b), do końca 10. dnia roboczego następującego po upływie terminu wskazanego w art. 8 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/231 (EBC/2018/2).
2. 
KBC przekazują EBC roczne informacje statystyczne, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. c) do końca 10. dnia roboczego następującego po upływie terminu wskazanego w art. 8 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2018/231 (EBC/2018/2).
Artykuł  11

Agregacja, szacowanie i wycena w odniesieniu do informacji dotyczących aktywów i pasywów znajdujących się w portfelu FE i przez nie wyemitowanych

1. 
KBC wyliczają zagregowane kwartalne informacje statystyczne, o których mowa w art. 9, dotyczące aktywów i pasywów znajdujących się w portfelu FE i przez nie wyemitowanych w następujący sposób:
a)
w odniesieniu do papierów wartościowych oznaczonych kodem ISIN KBC dopasowują informacje statystyczne przekazane zgodnie z metodą "papier po papierze" do informacji uzyskanych z bazy CSDB ustanowionej na mocy wytycznych EBC/2012/21, będącej referencyjną bazą danych. Tak dopasowane informacje "papier po papierze" wykorzystuje się do obliczenia wartości aktywów i pasywów w euro oraz niezbędnych podziałów dla każdego papieru wartościowego znajdującego się w portfelu lub wyemitowanego przez FE. KBC oszacowują wymagane informacje statystyczne, jeżeli spełniony jest którykolwiek z poniższych warunków:
(i)
identyfikatory papierów wartościowych nie są dostępne w bazie CSDB;
(ii)
informacje konieczne do wyliczenia aktywów i pasywów zgodnie z art. 9 ust. 1 lit. a) i b) nie są dostępne w bazie CSDB;
(iii)
informacje w bazie CSDB konieczne do wyliczenia aktywów i pasywów zgodnie z art. 9 ust. 1 lit. a) i b) nie są miarodajne.
b)
KBC agregują informacje dotyczące papierów wartościowych uzyskane na podstawie lit. a) powyżej oraz dodają je do przekazanych informacji statystycznych dotyczących papierów wartościowych nieposiadających kodów ISIN w celu uzyskania agregatów w odniesieniu do wszystkich poniższych kategorii:
(i)
dłużnych papierów wartościowych w podziale według terminu (pierwotnego) oraz kontrahenta (sektor i struktura geograficzna);
(ii)
akcji i pozostałych udziałów kapitałowych w podziale według instrumentu i kontrahenta (sektor i struktura geograficzna);
(iii)
udziałów/jednostek uczestnictwa wyemitowanych przez FI w podziale według rodzaju FI oraz struktury geograficznej kontrahenta.
2. 
KBC przekazują EBC kwartalne szacunki dotyczące pasywów FE sporządzone zgodnie z art. 4 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2018/231 (EBC/2018/2).
3. 
KBC przekazują informacje statystyczne, o których mowa w art. 9, zgodnie z zasadami wyceny i rachunkowości określonymi w art. 6 rozporządzenia (UE) nr 2018/231 (EBC/2018/2) oraz w załącznikach do tego rozporządzenia.

SEKCJA  5

PODMIOTY SEKURYTYZACYJNE (PS)

Artykuł  12

Podlegające przekazywaniu informacje statystyczne dotyczące aktywów i pasywów znajdujących się w portfelu PS i wyemitowanych przez nie

1. 
KBC przekazują EBC zagregowane informacje statystyczne dotyczące aktywów i pasywów znajdujących się w portfelu PS i przez nie wyemitowanych zgodnie z tabelami 1 i 2 w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40).
2. 
Zgodnie z ust. 1 przekazuje się informacje statystyczne w odniesieniu do każdego z następujących rodzajów PS:
a)
PS prowadzących sekurytyzację tradycyjną;
b)
PS prowadzących sekurytyzację syntetyczną;
c)
PS prowadzących sekurytyzację związaną z ubezpieczeniami;
d)
pozostałych PS.
3. 
Informacje statystyczne, o których mowa w ust. 1, przekazuje się odrębnie w odniesieniu do:
a)
stanów na koniec kwartału;
b)
transakcji kwartalnych.

KBC przekazują EBC informacje statystyczne dotyczące transakcji zgodnie z załącznikiem II do niniejszych wytycznych.

4. 
Informacje statystyczne przekazywane na podstawie ust. 1 zgodnie z tabelą 2 w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40) obejmują informacje statystyczne dotyczące odpisów z tytułu całkowitej/częściowej utraty wartości, na zasadzie najlepszych starań.
5. 
KBC mogą korygować informacje statystyczne przekazane na podstawie ust. 1 w dowolnym czasie, z wyłączeniem kwartalnego cyklu przetwarzania danych (od terminu określonego w art. 14 do dnia zakończenia przyjmowania przez EBC danych dotyczących danego cyklu przetwarzania danych), w trakcie którego KBC mogą korygować jedynie bieżące kwartalne informacje statystyczne i informacje statystyczne dotyczące poprzedniego kwartału.

KBC mogą korygować informacje statystyczne dotyczące poprzednich okresów sprawozdawczych, jeżeli znacznie poprawi to jakość informacji, w dowolnym czasie.

KBC przekazują EBC wyjaśnienia w odniesieniu do:

a)
korekt, które znacznie poprawiają jakość informacji statystycznych przekazanych EBC; oraz
b)
korekt informacji statystycznych przekazanych EBC poza cyklami przetwarzania danych, o których mowa w akapicie pierwszym.
Artykuł  13

Uzupełnianie danych do 100 % populacji i standardy jakości

1. 
W przypadku przyznania przez KBC wyłączeń PS zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. b) i c) rozporządzenia (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40) KBC uzupełniają informacje statystyczne przekazywane zgodnie z art. 12 do 100 % populacji.
2. 
W przypadku przyznania przez KBC wyłączeń PS zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40) KBC zapewnia, by aktywa PS stanowiły co najmniej 95 % aktywów ogółem referencyjnej populacji sprawozdawczej. Po konsultacji z EBC dany KBC określa, które ze źródeł, o których mowa w art. 5 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40), są odpowiednie do wyliczenia informacji statystycznych podlegających przekazywaniu zgodnie z pojęciami statystycznymi i definicjami określonymi w załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40).
3. 
W przypadku przyznania przez KBC wyłączeń PS zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40) do informacji statystycznych przekazywanych zgodnie z art. 12 niniejszych wytycznych stosuje się następujące standardy jakości:
a)
następujące informacje statystyczne dotyczące aktywów podlegają standardom jakości porównywalnym ze standardami jakości mającymi zastosowanie do informacji statystycznych przekazywanych bezpośrednio przez PS zgodnie z załącznikiem I do rozporządzenia (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40):
(i)
depozyty oraz kredyty i pożyczki;
(ii)
sekurytyzowane kredyty i pożyczki;
(iii)
dłużne papiery wartościowe;
(iv)
pozostałe aktywa sekurytyzowane;
(v)
finansowe instrumenty pochodne;
b)
następujące informacje statystyczne dotyczące pasywów podlegają standardom jakości porównywalnym ze standardami jakości mającymi zastosowanie do informacji statystycznych przekazywanych bezpośrednio przez PS zgodnie z załącznikiem I do rozporządzenia (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40):
(i)
depozyty oraz kredyty i pożyczki otrzymane;
(ii)
emisja dłużnych papierów wartościowych;
(iii)
kapitał i rezerwy;
(iv)
finansowe instrumenty pochodne;
c)
następujące informacje statystyczne dotyczące aktywów mogą być wykazywane na zasadzie najlepszych szacunków, gdy dane są dostępne:
(i)
akcje i pozostałe udziały kapitałowe oraz udziały/jednostki uczestnictwa w FI;
(ii)
aktywa niefinansowe;
(iii)
pozostałe aktywa;
d)
następujące informacje statystyczne dotyczące pasywów mogą być wykazywane na zasadzie najlepszych szacunków, gdy dane są dostępne:
(i)
pozostałe pasywa;
(ii)
pozostałe pasywa, w tym: odsetki należne od wyemitowanych papierów wartościowych;
e)
informacje statystyczne dotyczące odpisów z tytułu całkowitej/częściowej utraty wartości mogą być wykazywane na zasadzie najlepszych szacunków, gdy dane są dostępne.
4. 
W przypadku przyznania przez KBC wyłączeń zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40) i uzyskania przez nie tych informacji statystycznych ze źródeł dostępnych publicznie lub ze źródeł nadzorczych KBC weryfikują, czy takie informacje statystyczne wykazywane na podstawie art. 12 niniejszych wytycznych odpowiadają informacjom statystycznym wykazanym w rocznych sprawozdaniach finansowych, gdy tylko takie sprawozdania staną się dostępne.

Jeżeli weryfikacje, o których mowa w akapicie pierwszym, wykażą, że informacji statystycznych określonych w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40) nie można uzyskać zgodnie z minimalnymi standardami statystycznymi określonymi w załączniku III do tego rozporządzenia, KBC podejmują działania w celu poprawy jakości tych informacji statystycznych. W razie potrzeby KBC zbierają te informacje statystyczne bezpośrednio od podmiotów sprawozdających, zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40) oraz, w stosownych przypadkach, cofają wyłączenie przyznane na podstawie art. 5 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40).

Artykuł  14

Terminy przekazywania danych

KBC przekazują EBC kwartalne informacje statystyczne, o których mowa w art. 12, do końca 28. dnia roboczego następującego po zakończeniu kwartału, którego dane informacje statystyczne dotyczą.

SEKCJA  6  22

 (skreślona)

SEKCJA  7  23  

(skreślona)

SEKCJA  8

PRZEKAZYWANIE DANYCH HISTORYCZNYCH I STANDARDY SPRAWOZDAWCZOŚCI

Artykuł  18

Wymogi dotyczące przekazywania danych historycznych w przypadku przyjęcia euro

1. 
Jeżeli państwo członkowskie, którego walutą nie jest euro (zwane dalej "państwem członkowskim spoza strefy euro"), przyjmuje euro po wejściu w życie niniejszych wytycznych, KBC tego państwa członkowskiego przekazuje EBC następujące informacje statystyczne za wszystkie okresy sprawozdawcze od momentu przystąpienia tego państwa członkowskiego do Unii, a w każdym razie za okres co najmniej trzech lat poprzedzających przyjęcie euro przez dane państwo członkowskie:
a)
informacje statystyczne dotyczące FI przekazywane na podstawie art. 3;
b)
informacje statystyczne dotyczące IU przekazywane na podstawie art. 6;
c)
informacje statystyczne dotyczące FE przekazywane na podstawie art. 9;
d)
informacje statystyczne dotyczące podmiotów sekurytyzacyjnych przekazywane na podstawie art. 12.
2. 
KBC zestawiają informacje statystyczne, o których mowa w ust. 1, tak jakby dane państwo członkowskie było członkiem strefy euro przez wszystkie okresy sprawozdawcze.
Artykuł  19

Weryfikacja i wyjaśnienia

1.  24
 Bez uszczerbku dla przepisów rozporządzenia (WE) nr 2533/98, rozporządzenia (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17), rozporządzenia (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40), rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50) i rozporządzenia (UE) 2018/231 (EBC/2018/2) KBC monitorują informacje statystyczne przekazywane EBC zgodnie z niniejszymi wytycznymi oraz zapewniają ich odpowiednią jakość i wiarygodność.
2. 
Jeżeli KBC dokonują oszacowania informacji statystycznych przekazywanych zgodnie z niniejszymi wytycznymi, na żądanie EBC przekazują wyjaśnienia.
Artykuł  20

Kalendarz sprawozdawczy

Do końca września każdego roku EBC informuje KBC o dokładnych terminach przekazywania danych w formie kalendarza sprawozdawczego. Przekazując informacje statystyczne na podstawie niniejszych wytycznych, KBC uwzględniają ten kalendarz sprawozdawczy.

Artykuł  21

Standardy przekazywania danych

KBC przesyłają informacje statystyczne przekazywane zgodnie z niniejszymi wytycznymi w formie elektronicznej, korzystając ze środków określonych przez EBC. Formatem komunikatów statystycznych opracowanym dla potrzeb tej elektronicznej wymiany informacji statystycznych jest format zatwierdzony przez Komitet ds. Statystyki.

Jeżeli akapit pierwszy nie ma zastosowania, KBC mogą, za uprzednią zgodą EBC, korzystać z innych sposobów przesyłania informacji statystycznych.

SEKCJA  9

UPROSZCZONA PROCEDURA WPROWADZANIA ZMIAN I PIERWSZE PRZEKAZANIE DANYCH

Artykuł  22

Uproszczona procedura wprowadzania zmian

Zarząd EBC jest uprawniony, po uwzględnieniu opinii Komitetu ds. Statystyki, do wprowadzania zmian technicznych do załączników, pod warunkiem że zmiany takie nie zmieniają podstawowych ram pojęciowych ani nie wpływają na obciążenia sprawozdawcze podmiotów sprawozdających w państwach członkowskich. O wszelkich takich zmianach Zarząd bezzwłocznie zawiadamia Radę Prezesów.

Artykuł  23

Pierwsze przekazanie danych

1.  25
 Pierwsze przekazanie miesięcznych informacji statystycznych na podstawie niniejszych wytycznych rozpoczyna się od danych za grudzień 2021 r. Jednak pierwsze przekazanie miesięcznych informacji statystycznych na podstawie niniejszych wytycznych rozpoczyna się od danych za czerwiec 2026 r.
2. 
Pierwsze przekazanie kwartalnych informacji statystycznych na podstawie niniejszych wytycznych rozpoczyna się od danych za czwarty kwartał 2021 r.
3. 
Pierwsze przekazanie rocznych informacji statystycznych na podstawie niniejszych wytycznych rozpoczyna się od danych za 2021 r.

SEKCJA  10

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł  24

Skuteczność

1. 
Niniejsze wytyczne stają się skuteczne z dniem zawiadomienia o nich krajowych banków centralnych państw członkowskich, których walutą jest euro.
2. 
Krajowe banki centralne państw członkowskich, których walutą jest euro, oraz EBC zapewniają zgodność z postanowieniami niniejszych wytycznych od dnia 1 lutego 2022 r.
Artykuł  25

Adresaci

Niniejsze wytyczne skierowane są do wszystkich banków centralnych Eurosystemu.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 26 marca 2021 r.
W imieniu Rady Prezesów EBC
Christine LAGARDE
Prezes EBC

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I  26  

CZĘŚĆ  1

Podlegające przekazywaniu informacje statystyczne dotyczące aktywów i pasywów znajdujących się w portfelu FI i wyemitowanych przez nie

Do celów tych tabel fundusze inwestycyjne (FI) inwestujące głównie w udziały/jednostki uczestnictwa wyemitowane przez FI (fundusze funduszy) są klasyfikowane według kategorii FI, w które przede wszystkim inwestują, zgodnie m.in. z: prospektem emisyjnym, regulaminem funduszu, dokumentami założycielskimi, statutem, dokumentami subskrypcyjnymi, umowami inwestycyjnymi lub dokumentami marketingowymi.

TABELA 1

Informacje statystyczne przekazywane z częstotliwością miesięczną: stany, korekty z tytułu reklasyfikacji i korekty z tytułu zmiany wyceny";

D. Ogółem";
AKTYWA
2 Dłużne papiery wartościowe
w tym: naliczone odsetki
7 Pozostałe aktywa
w tym: odsetki od depozytów oraz kredytów i pożyczek
PASYWA
11 Pozostałe pasywa
w tym: odsetki od kredytów i pożyczek oraz depozytów otrzymanych

TABELA 2

Informacje statystyczne przekazywane z częstotliwością miesięczną: statystyki poszczególnych funduszy inwestycyjnych, stany, o ile nie wskazano inaczej";

A. Instytucje krajowe / B. Inne niż krajowe instytucje będące rezydentami strefy euro C. Zagranica D. Ogółem
Ogółem
MIF Instytucje inne niż MIF
AKTYWA
1 Należności z tytułu depozytów oraz kredytów i pożyczek
2 Dłużne papiery wartościowe
3 Akcje i pozostałe udziały kapitałowe
4 Udziały/jednostki uczestnictwa

w funduszach inwestycyjnych

5 Finansowe instrumenty pochodne
6 Aktywa niefinansowe
7 Pozostałe aktywa
PASYWA
8 Kredyty i pożyczki oraz depozyty otrzymane
9 Udziały/jednostki uczestnictwa FI
Emisja udziałów/jednostek uczestnictwa FI

(1)

Wykup udziałów/jednostek uczestnictwa FI

(1)

10 Finansowe instrumenty pochodne
11 Pozostałe pasywa

(1) Transakcje

CZĘŚĆ  2

Podlegające przekazywaniu informacje statystyczne dotyczące instytucji ubezpieczeniowych (IU)

TABELA 1

Informacje statystyczne przekazywane z częstotliwością kwartalną: stany, korekty z tytułu reklasyfikacji i korekty z tytułu zmiany wyceny

grafika

TABELA 2

Informacje statystyczne przekazywane z częstotliwością roczną

Ogółem
Instytucje krajowe Oddziały na terytorium EOG (informacje w podziale na poszczególne kraje) Oddziały spoza EOG (ogółem)
Oddziały w Zjednoczonym Królestwie
1. Składki przypisane

2. Odszkodowania i świadczenia należne

3. Koszty nabycia

CZĘŚĆ  3

Podlegające przekazywaniu informacje statystyczne dotyczące funduszy emerytalno-rentowych (FE)

TABELA 1

Informacje statystyczne przekazywane z częstotliwością kwartalną: stany, korekty z tytułu reklasyfikacji i korekty z tytułu zmiany wyceny

Strefa euro
Europejski Mechanizm

Stabilności (EMS)

Europejski Instrument Stabilności Finansowej (EFSF)
AKTYWA (ogółem)
Dłużne papiery wartościowe (ESA 2010: F.3)
do roku włącznie
powyżej roku
Kredyty i pożyczki (ESA 2010; F.4)

CZĘŚĆ  4 

(skreślona)

CZĘŚĆ  5

(skreślona)

ZAŁĄCZNIK  II  27  

PRZEKAZYWANIE KOREKT I WYLICZANIE TRANSAKCJI W KONTEKŚCIE STATYSTYKI FI, IU, FE ORAZ PS

CZĘŚĆ  1

Ogólny opis procedury wyliczania transakcji

1.
Transakcje finansowe oznaczają nabycie aktywów finansowych netto lub utworzenie pasywów netto dla każdego rodzaju instrumentu finansowego, tj. transakcji finansowych ogółem przeprowadzonych w danym okresie sprawozdawczym. Zasady ogólne wyliczania transakcji na potrzeby statystyki aktywów i pasywów FI, IU, FE oraz PS opierają się na Europejskim Systemie Rachunków Narodowych i Regionalnych (zwanym dalej "ESA 2010") opublikowanym w załączniku A do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 28 . Gdy to konieczne, w niniejszym załączniku dopuszcza się odstępstwa od tego międzynarodowego standardu, zarówno w odniesieniu do zawartości danych, jak i nazw pojęć statystycznych. Niniejszy załącznik należy interpretować zgodnie z ESA 2010, o ile rozporządzenie (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17), rozporządzenie (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40), rozporządzenie (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50), rozporządzenie (UE) 2018/231 (EBC/2018/2) lub niniejsze wytyczne nie stanowią inaczej.
2.
W kontekście statystyki bilansowej FI, IU oraz FE EBC wylicza transakcje dla każdej pozycji aktywów i pasywów jako różnicę pomiędzy stanami na koniec okresów sprawozdawczych pomniejszoną o wpływ zmian niewynikających z transakcji ("korekty"). Są one pogrupowane w dwie kategorie: "korekty z tytułu reklasyfikacji" i "korekty z tytułu zmiany wyceny wynikające ze zmian cen i kursów walut 29 ". Krajowe banki centralne (KBC) przekazują EBC obie te kategorie, tak aby te zmiany nietransakcyjne mogły zostać wyeliminowane przy wyliczaniu transakcji.
3.
W przypadku statystyki PS KBC przekazują EBC bezpośrednio transakcje, a nie korekty. Wyliczanie transakcji (bezpośrednio przez podmioty sprawozdające lub przez KBC) musi być zgodne z ogólnymi zasadami dotyczącymi korekt z tytułu reklasyfikacji i korekt z tytułu zmiany wyceny wynikających ze zmian cen i kursów walut określonymi w niniejszym załączniku.
4.
Transakcje zasadniczo oblicza się w ujęciu netto, tzn. nie jest wymagane wykazywanie transakcji finansowych brutto lub obrotu. Wyjątek stanowi statystyka FI, w przypadku której rozporządzenie (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17) wymaga odrębnego przekazywania danych o nowych emisjach i wykupach udziałów/jednostek uczestnictwa w FI w okresie sprawozdawczym.
5.
Transakcje finansowe są zasadniczo wykazywane według wartości zawarcia transakcji - wartości nabycia/zbycia aktywów lub powstania, likwidacji lub zamiany zobowiązań - która nie musi być równa cenie kwotowanej na rynku lub wartości godziwej aktywu w chwili zawarcia transakcji. Wartość transakcji nie obejmuje kosztów obsługi, opłat, prowizji lub podobnych płatności za usługi.
6.
W niniejszym załączniku określono metodologię wyliczania transakcji. Część 2 skupia się na obowiązkach sprawozdawczych KBC dotyczących korekt. Część 3 dotyczy korekt specjalnych dokonywanych w ramach sporządzania statystyki FI, IU, FE i PS.

CZĘŚĆ  2

Przekazywanie korekt

7.
W kontekście statystyki FI, IU i FE KBC przekazują EBC "korekty z tytułu reklasyfikacji" oraz "korekty z tytułu zmiany wyceny wynikające ze zmian cen i kursów walut".
8.
W sekcji 1 opisano przekazywanie korekt z tytułu reklasyfikacji i przedstawiono przykłady przypadków korekt z tytułu reklasyfikacji. W sekcji 2 opisano przekazywanie korekt z tytułu zmiany wyceny wynikających ze zmian cen i kursów walut.
9.
Korekty podlegają temu samemu systemowi podwójnego księgowania co stany. We wszystkich przypadkach korekty mają zapis przeciwstawny, który jest zależny od operacji lub lokalnych zasad rachunkowości.

Sekcja  1:

Korekty z tytułu reklasyfikacji

Sekcja 1.1. Ogólny opis
1.
"Korekty z tytułu reklasyfikacji" obejmują wszelkie zmiany w bilansie sektora sprawozdającego, które wynikają ze zmian składu i struktury populacji sprawozdawczej, zmian klasyfikacji instrumentów finansowych i partnerów transakcji, zmian definicji statystycznych oraz (częściowej) korekty błędów sprawozdawczych, co powoduje załamanie szeregów, a przez to wpływa na porównywalność stanów na koniec dwóch kolejnych okresów. Za szczególny przypadek reklasyfikacji można uznać rozszerzenie strefy euro.
2.
KBC przekazują informacje statystyczne dotyczące korekt z tytułu reklasyfikacji, zgodnie z niniejszymi wytycznymi, z wykorzystaniem danych przekazywanych bezpośrednio przez populację sprawozdawczą, informacji nadzorczych, kontroli poprawności, zapytań ad hoc (np. dotyczących wartości skrajnych), krajowych wymogów statystycznych, informacji o zmianach w populacji sprawozdawczej oraz na podstawie wszelkich innych dostępnych źródeł. KBC identyfikują zmiany stanów wynikające z reklasyfikacji i wykazują kwotę netto. Wzrost netto stanów spowodowany reklasyfikacjami jest wprowadzany ze znakiem dodatnim, a spadek netto ze znakiem ujemnym.
3.
KBC mogą dokonywać szacunków korekt z tytułu reklasyfikacji, w szczególności gdy informacje statystyczne nie są łatwo dostępne lub są niskiej jakości. EBC zazwyczaj nie dokonuje korekt ex post, chyba że KBC zauważy znaczące zmiany w ostatecznych informacjach statystycznych wynikające z reklasyfikacji, które nie mogą zostać przez nie skorygowane z odpowiednim czasie. W takim przypadku EBC może dokonać korekt ex post w porozumieniu z właściwym KBC.
4.
KBC przesyłają co najmniej wszystkie korekty z tytułu reklasyfikacji powyżej 50 mln EUR. Próg ten pomaga KBC w podejmowaniu decyzji o wyliczaniu korekt. Jednakże w sytuacjach, gdy zbierane są stosunkowo szczegółowe informacje bez względu na istnienie progu, próby zastosowania progu przez KBC mogą być bezcelowe. Elastyczność ta pozostaje bez uszczerbku dla wymogu spójności w ramach przekazywanych informacji statystycznych za okres sprawozdawczy oraz między danymi przekazywanymi z różną częstotliwością (tj. w przypadku FI między miesięcznymi i kwartalnymi informacjami statystycznymi).
5.
W granicach określonych w art. 3 ust. 8, art. 5b ust. 2, art. 6 ust. 6, art. 9 ust. 5, art. 12 ust. 5 i art. 15 ust. 5 niniejszych wytycznych KBC korygują błędy sprawozdawcze w danych dotyczących stanów niezwłocznie po ich wykryciu. Najlepiej jeśli korekty te całkowicie usuwają błąd z danych, szczególnie gdy błąd dotyczy tylko jednego okresu lub ograniczonego przedziału czasowego. W takich przypadkach nie wystąpi załamanie szeregu. Jeżeli jednak błąd dotyczy danych historycznych, a dane te nie zostały poprawione lub poprawiono je w ograniczonym przedziale czasowym, nastąpi załamanie pomiędzy pierwszym okresem z poprawioną wartością a ostatnim okresem, zawierającym wartość niepoprawną. W takim przypadku KBC określają wielkość załamania i wprowadzają korektę w kategorii "korekty z tytułu reklasyfikacji". Dotyczy to także zmian definicji statystycznych wpływających na przekazywane dane oraz załamań, które mogą być spowodowane wprowadzeniem metod uzupełniania danych do 100 % populacji, ich zmianą lub zaniechaniem ich stosowania.

Sekcja 1.2. Przypadki korekt z tytułu reklasyfikacji

Zmiany składu populacji sprawozdawczej

6.
Zmiany składu populacji sprawozdawczej mogą powodować przenoszenie działalności gospodarczej z jednego sektora gospodarki do innego. Tego typu zmiany nie stanowią transakcji i dlatego są traktowane jako korekty w ramach "reklasyfikacji i innych korekt".
7.
Instytucja dołączająca do sektora sprawozdającego może przenieść swoją działalność do populacji sprawozdawczej, natomiast instytucja opuszczająca sektor sprawozdający może przenieść swoją działalność poza ten sektor. Jednakże w zakresie, w jakim instytucja dołączająca rozpoczyna od nowa swoją działalność po jej włączeniu do sektora sprawozdającego, jest to transakcja, której nie usuwa się z informacji statystycznych. Podobnie, jeśli instytucja opuszczająca zaprzestaje działalności przed opuszczeniem sektora sprawozdającego, w informacjach statystycznych jest to traktowane jako transakcja.
8.
Wpływ netto instytucji dołączających do sektora sprawozdającego lub opuszczających sektor sprawozdający na jego zagregowane aktywa i pasywa oblicza się poprzez agregację pierwszych aktywów i pasywów przekazanych przez instytucje dołączające oraz ostatnich aktywów i pasywów przekazanych przez instytucje opuszczające sektor oraz obliczenie różnicy między nimi dla każdej pozycji. Ta różnica netto jest wykazywana w "korektach z tytułu reklasyfi- kacji". Pewne sytuacje mogą mieć wpływ na sprawozdawczość partnerów transakcji, co również należy uwzględnić w korektach jako zmianę sektora.

Zmiany struktury sektora sprawozdającego

9.
Zmiany struktury sektora sprawozdającego pojawiają się w kontekście reorganizacji wewnątrz grup lub w kontekście połączeń, przejęć i podziałów. Te operacje restrukturyzacji przedsiębiorstw prowadzą zwykle do zmian wyceny aktywów finansowych i zobowiązań. W celu odzwierciedlenia tych zmian wprowadzane są korekty z tytułu zmiany wyceny, co pozwala na prawidłowe wyliczenie transakcji. Ponadto operacje te prowadzą często do przeniesienia aktywów finansowych i zobowiązań z bilansu jednej instytucji do bilansu innej instytucji (zmiana własności). Kryterium traktowania przeniesienia aktywów jako transakcji jest istnienie dwóch odrębnych jednostek instytucjonalnych, które działają w oparciu o dwustronne porozumienie. Jeśli jednak przeniesienie nastąpi w wyniku utworzenia lub zniknięcia jednostki instytucjonalnej, należy je traktować jako "korekty z tytułu reklasyfikacji". W szczególności, jeśli połączenie lub przejęcie prowadzi do zniknięcia jednej lub kilku jednostek instytucjonalnych, wszystkie pozycje wzajemne, które istniały pomiędzy łączącymi się instytucjami i zostały wysaldowane kiedy jednostki przestały istnieć, znikają z systemu i wymagana jest odpowiednia korekta z tytułu reklasyfikacji. Symetrycznie traktowane są podziały przedsiębiorstw.

Inne przypadki korekt z tytułu reklasyfikacji

10.
Zmiany sektora lub siedziby partnerów operacji prowadzi do reklasyfikacji aktywów/pasywów w stosunku do tych partnerów operacji. Takie zmiany klasyfikacji mają wiele przyczyn, np. jednostka rządowa zmienia sektor gospodarki po prywatyzacji lub połączenie/podział powoduje zmianę podstawowej działalności przedsiębiorstw. Podobnie, może się zmienić klasyfikacja aktywów i pasywów według kategorii instrumentów, na przykład, kiedy kredyty i pożyczki staną się zbywalne i są wówczas uznawane, na potrzeby statystyczne, za dłużne papiery wartościowe. Ponieważ te reklasyfikacje powodują zmiany przekazywanych stanów, ale nie stanowią transakcji, należy wprowadzić korektę w celu usunięcia wpływu tych zmian na statystykę.

Szczególny przypadek statystyki funduszy inwestycyjnych - zmiany w polityce inwestycyjnej

11.
Zmiany w sektorze sprawozdawczym FI wynikające ze zmian w polityce inwestycyjnej (np. zmiany funduszy akcyjnych w fundusze mieszane) stanowią transakcje finansowe, a nie przypadki reklasyfikacji. Wynika to z faktu, że wszelkie zmiany w polityce inwestycyjnej muszą zostać zaakceptowane przez inwestorów przed ich wprowadzeniem, a zatem są postrzegane jako aktywne decyzje inwestycyjne. KBC może odstąpić od tej domyślnej metody i wykazać korektę z tytułu reklasyfikacji tylko wówczas, gdy posiada informacje ex ante, że zmiana polityki nie była spowodowana świadomą decyzją podjętą przez inwestorów.
12.
Takie podejście stosuje się również do podmiotów sprawozdających przechodzących z sektora sprawozdającego funduszy rynku pieniężnego (FRP) do sektora sprawozdającego FI i odwrotnie, w następstwie zmian w polityce inwestycyjnej.

Sekcja  2:

Korekty z tytułu zmiany wyceny wynikające ze zmian cen i kursów walut

Sekcja 2.1. Ogólny opis
13.
"Korekty z tytułu zmiany wyceny wynikające ze zmian cen i kursów walut" wykazywane w kontekście statystyki FI, IU i FE obejmują: (i) korekty wynikające z odpisów z tytułu całkowitej/częściowej utraty wartości kredytów i pożyczek; (ii) korekty z tytułu zmiany wyceny wynikające ze zmian cen; oraz (iii) korekty z tytułu zmiany wyceny wynikające ze zmian kursów walut.
14.
Korekta związana z "odpisami z tytułu całkowitej/częściowej utraty wartości" dotyczy wpływu zmian wartości kredytów i pożyczek wykazanych w bilansie, które wynikają z zastosowania odpisów z tytułu całkowitej/częściowej utraty wartości kredytów i pożyczek.
15.
Korekta z tytułu zmiany wyceny aktywów i pasywów dotyczy wahań wyceny aktywów i pasywów spowodowanych zmianą ceny, po jakiej aktywa i pasywa są wykazywane lub po jakiej są oferowane na rynku. Korekta ta uwzględnia zmiany zachodzące w czasie w wartości stanów na koniec okresu, wynikające ze zmian wartości podstawowej, według której aktywa i pasywa są wykazywane, tzn. zyski/straty z tytułu posiadanych aktywów. Może ona również uwzględniać zmiany wyceny wynikające z transakcji aktywami/pasywami, tj. zrealizowane zyski/straty, przy uwzględnieniu różnych praktyk krajowych.
16.
Zmiany kursów walut względem euro, które zachodzą pomiędzy ostatnimi dniami kolejnych okresów sprawozdawczych, powodują zmiany wartości aktywów i pasywów w walutach obcych po ich przeliczeniu na euro. Z uwagi na to, że zmiany te stanowią zyski/straty z tytułu posiadanych aktywów i nie są transakcjami finansowymi, należy zidentyfikować wpływ wyceny w celu jego usunięcia z transakcji. Korekty z tytułu zmiany wyceny wynikające ze zmian kursów walut mogą również uwzględniać zmiany wyceny wynikające z transakcji aktywami/pasywami, tj. zrealizowane zyski/straty, przy uwzględnieniu różnych praktyk krajowych.
17.
W celu przesłania informacji statystycznych do EBC, KBC zapewniają, aby pozycje aktywów i pasywów wyrażone w walutach obcych zostały przeliczone na euro po kursach rynkowych obowiązujących w dniu, którego dane dotyczą. Stosuje się referencyjne kursy walut EBC 30 .

Sekcja 2.2. Przekazywanie przez KBC korekt z tytułu zmiany wyceny

18.
Rozporządzenie (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17), rozporządzenie (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50) i rozporządzenie (UE) 2018/231 (EBC/2018/2) są elastyczne w kwestii rodzaju informacji statystycznych potrzebnych do wyliczenia korekt z tytułu zmiany wyceny aktywów i pasywów, a także w kwestii formy, w jakiej dane te należy zbierać i opracowywać. Decyzja co do metody należy do KBC.
19.
W celu spełnienia wymogów dotyczących FI, IU i FE odnoszących się do "korekt z tytułu zmiany wyceny wynikających ze zmian cen i kursów walut", określonych w art. 3 ust. 3, art. 6 ust. 3 i art. 9 ust. 2 niniejszych wytycznych, konieczne może być wyliczanie korekt przez KBC na podstawie informacji statystycznych przekazywanych przez populację sprawozdającą na zasadzie "papier po papierze" lub "pozycja po pozycji" lub na podstawie informacji statystycznych przekazywanych bezpośrednio na temat transakcji. Konieczne może być także oszacowywanie przez KBC korekt w odniesieniu do niektórych podziałów nieprzekazywanych przez populację sprawozdawczą, ponieważ nie są one uznawane za "wymogi minimum", tj. w tabeli 2 załącznika I do rozporządzenia (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17) oraz w części 3 w tabelach 3a i 3b załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50).

Informacje statystyczne przekazywane na zasadzie "papier po papierze" lub "pozycja po pozycji"

20.
Istnieją dwa sposoby wyliczania korekt z tytułu zmiany wyceny, o których mowa w art. 3 ust. 3, art. 6 ust. 4 i art. 9 ust. 3 niniejszych wytycznych, dla papierów wartościowych zbieranych na zasadzie "papier po papierze":

Opcja 1: podmioty sprawozdające przekazują KBC informacje statystyczne "papier po papierze", które umożliwiają KBC wyliczanie korekt z tytułu zmiany wyceny wynikających ze zmian cen i kursów walut:

FI przekazują na zasadzie "papier po papierze" informacje statystyczne wymagane na mocy pkt 1, 2 i 4 w tabeli 3 załącznika I do rozporządzenia (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17);
IU przekazują na zasadzie "papier po papierze" informacje statystyczne wymagane na mocy pkt 1, 2 i 4 w tabelach 2.1 i 2.2 w części 3 załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50);
FE przekazują na zasadzie "papier po papierze" informacje statystyczne wymagane na mocy pkt 1, 2 i 4 w tabelach 2.1 i 2.2 w części 3 załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 2018/231 (EBC/2018/2).

Informacje te umożliwiają KBC uzyskanie dokładnych informacji dotyczących »korekt z tytułu zmiany wyceny wynikających ze zmian cen i kursów walut«, które mają być przesłane do EBC. Wskazówki dotyczące sposobu wyliczania przybliżonych wartości zgodnie z art. 3 ust. 3, art. 6 ust. 4 i art. 9 ust. 3 niniejszych wytycznych są dostępne w dokumencie pt. "Manual on investment fund statistics" opublikowanym na stronie internetowej EBC

Opcja 2: podmioty sprawozdające przekazują KBC dane o transakcjach (tj. zbiorcze dane dotyczące wartości zakupów i sprzedaży papierów wartościowych) zgodnie z metodą "papier po papierze" w następujący sposób:

FI przekazują informacje zgodnie z pkt 1 i 3 w tabeli 3 załącznika I do rozporządzenia (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17);
IU przekazują KBC informacje wymagane na mocy pkt 1 i 3 w tabelach 2.1 i 2.2 w części 3 załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 1374/2014 (EBC/2014/50);
FE przekazują KBC informacje wymagane na mocy pkt 1 i 3 w tabelach 2.1 i 2.2 w części 3 załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 2018/231 (EBC/2018/2).

KBC obliczają korekty z tytułu zmiany wyceny, biorąc pod uwagę różnicę między stanami na koniec okresu oraz wyłączając transakcje i ewentualne korekty z tytułu reklasyfikacji, o których mowa w sekcji 1 części 2 niniejszego załącznika. KBC przekazują EBC korekty z tytułu zmiany wyceny zgodnie z niniejszymi wytycznymi.

21.
KBC zbierające informacje statystyczne "pozycja po pozycji" mogą stosować podobne podejście w odniesieniu do aktywów innych niż papiery wartościowe.

Informacje statystyczne przekazywane w formie zagregowanej

22.
W przypadku danych o aktywach i pasywach zbieranych w formie zagregowanej istnieją następujące trzy sposoby wyliczania korekt z tytułu zmiany wyceny wynikającej ze zmian cen i kursów walut:

Opcja 1: podmioty sprawozdające przekazują zagregowane korekty z tytułu zmiany wyceny 31

KBC, które wybiorą tę metodę, agregują korekty z tytułu zmiany wyceny przekazane przez podmioty sprawozdające w celu ich przesłania do EBC.

Opcja 2: podmioty sprawozdające przekazują zagregowane dane o transakcjach. Podmioty sprawozdające zbierają dane o transakcjach w okresie sprawozdawczym i przekazują KBC dane o wartości zakupów i sprzedaży:

KBC, które otrzymują informacje statystyczne o transakcjach, obliczają korekty z tytułu zmiany wyceny, biorąc pod uwagę różnicę między stanami na koniec okresu oraz wyłączając transakcje i ewentualne korekty z tytułu reklasyfika- cji, o których mowa w sekcji 1 części 2 niniejszego załącznika. KBC przekazują EBC korekty z tytułu zmiany wyceny zgodnie z niniejszymi wytycznymi.

Opcja 3: KBC wyliczają przybliżone wartości w oparciu o dane przekazane przez podmioty sprawozdające.

CZĘŚĆ  3

Reguły specjalne i adaptacje

23.
Odsetki od depozytów, kredytów i pożyczek oraz dłużnych papierów wartościowych wyemitowanych i znajdujących się w portfelu wykazywane są na zasadzie memoriałowej oraz wykazywane są jako transakcje, dopóki nie zostaną zapłacone. Wskazówki dotyczące instrumentu, w odniesieniu do którego naliczone odsetki są wykazywane w informacjach statystycznych przekazywanych przez KBC do EBC, różnią się jednak w przypadku statystyki FI, IU, FE i PS.
24.
W przypadku statystyki FI naliczone odsetki od depozytów/kredytów i pożyczek są wykazywane odpowiednio w "pozostałych aktywach" lub "pozostałych pasywach". Odsetki naliczone od utrzymywanych dłużnych papierów wartościowych wykazuje się wraz z danym instrumentem. Wyemitowane dłużne papiery wartościowe nie są rejestrowane jako odrębna pozycja i są uwzględniane w pozostałych pasywach.
25.
W przypadku statystyki IU naliczone odsetki są we wszystkich przypadkach wykazywane wraz z danym instrumentem.
26.
W przypadku statystyki FE naliczone odsetki są we wszystkich przypadkach wykazywane, na zasadzie najlepszych szacunków, wraz z danym instrumentem.
27.
W przypadku statystyki PS naliczone odsetki są we wszystkich przypadkach wykazywane w pozycji "pozostałe aktywa" lub "pozostałe pasywa", stosownie do przypadku.
GLOSARIUSZ

Akceptowana reasekuracja (Accepted reinsurance) - kwota kapitału utrzymywana przez IU na zaspokojenie przyszłych świadczeń wynikających z jej zobowiązań z tytułu reasekuracji.

Instytucje reasekuracyjne (Reinsurance corporations) - instytucje ubezpieczeniowe, które uzyskały zezwolenie na prowadzenie działalności reasekuracyjnej, ale nie otrzymały zezwolenia na prowadzenie żadnej bezpośredniej działalności ubezpieczeniowej. Działalność reasekuracyjna może obejmować działalność reasekuracyjną w zakresie ubezpieczeń na życie, działalność reasekuracyjną w zakresie ubezpieczeń innych niż na życie lub stanowić połączenie działalności reasekuracyjnej w zakresie ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie.

Instytucje rządowe na szczeblu centralnym (Central government) - instytucje rządowe na szczeblu centralnym (podsektor S.1311) w rozumieniu pkt 2.114 załącznika A do rozporządzenia (UE) nr 549/2013.

Instytucje ubezpieczeniowe prowadzące działalność w różnych działach ubezpieczeń (Composite insurance corporations) - instytucje ubezpieczeniowe, które otrzymały zezwolenie na prowadzenie działalności zarówno w zakresie bezpośrednich ubezpieczeń na życie, jak i ubezpieczeń innych niż na życie. W przypadku instytucji ubezpieczeniowych podlegających dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE 32  powyższa definicja obejmuje instytucje ubezpieczeniowe objęte zakresem art. 73 ust. 2 i 5 tej dyrektywy. Instytucje ubezpieczeniowe prowadzące działalność w różnych działach ubezpieczeń mogą ponadto posiadać zezwolenie na prowadzenie działalności reasekuracyjnej (tj. działalności reasekuracyjnej w zakresie ubezpieczeń na życie lub ubezpieczeń innych niż na życie, w zależności od prawa krajowego).

Instytucje ubezpieczeniowe prowadzące działalność w zakresie ubezpieczeń na życie (Life insurance corporations) - instytucje ubezpieczeniowe, które uzyskały zezwolenie na prowadzenie bezpośredniej działalności w zakresie ubezpieczeń na życie, ale nie otrzymały zezwolenia na prowadzenie bezpośredniej działalności w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie. Instytucje ubezpieczeniowe prowadzące działalność w zakresie ubezpieczeń na życie mogą ponadto posiadać zezwolenie na prowadzenie działalności reasekuracyjnej (tj. działalności reasekuracyjnej w zakresie ubezpieczeń na życie lub ubezpieczeń innych niż na życie, w zależności od prawa krajowego).

Instytucje ubezpieczeniowe prowadzące działalność w zakresie ubezpieczeń innych niż na życie (Non-life insurance corporations) - instytucje ubezpieczeniowe, które uzyskały zezwolenie na prowadzenie bezpośredniej działalności w zakresie ubezpieczeń innych niż na życie, ale nie otrzymały zezwolenia na prowadzenie bezpośredniej działalności w zakresie ubezpieczeń na życie. Instytucje ubezpieczeniowe prowadzące działalność w zakresie ubezpieczeń innych niż na życie mogą także posiadać zezwolenie na prowadzenie działalności reasekuracyjnej (tj. działalności reasekuracyjnej w zakresie ubezpieczeń na życie lub ubezpieczeń innych niż na życie, w zależności od prawa krajowego).

Jednostki zależne (Subsidiaries) - odrębne, posiadające osobowość prawną podmioty, w których inny podmiot posiada większość lub całość udziałów.

Oddziały (Branches) - jednostki, które nie posiadają odrębnej osobowości prawnej i stanowią w całości własność jednostki dominującej.

Rezerwy uzgodnieniowe (Reconciliation reserves) - rezerwy (takie jak zyski zatrzymane) w rozumieniu załącznika II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2450 33 . Wynikają głównie z różnic między wyceną księgową a wyceną, o której mowa w art. 75 dyrektywy 2009/138/WE.

Sekurytyzacje powiązane z ubezpieczeniami (Insurance-linked securitisations) - sekurytyzacje, w których następuje przeniesienie polis ubezpieczeniowych poprzez przeniesienie tytułu prawnego lub prawa do pobierania korzyści majątkowych na podmiot sekurytyzacyjny albo przeniesienie ryzyka ubezpieczenia z instytucji ubezpieczeniowej lub reasekuracyjnej na podmiot sekurytyzacyjny, który finansuje swoją ekspozycję na takie ryzyka w całości poprzez emisję instrumentów finansujących, a prawa do uczestniczenia w podziale majątku inwestorów w te instrumenty finansujące podporządkowane są zobowiązaniom reasekuracyjnym podmiotu sekurytyzacyjnego.

Sekurytyzacje syntetyczne (Synthetic securitisations) - sekurytyzacje, w ramach których przeniesienie ryzyka kredytowego z tytułu aktywa lub puli aktywów odbywa się przy użyciu kredytowych instrumentów pochodnych, gwarancji lub podobnych mechanizmów.

Sekurytyzacje tradycyjne (Traditional securitisations) - sekurytyzacje, w ramach których przeniesienie ryzyka kredytowego z tytułu aktywa lub puli aktywów odbywa się w drodze przeniesienia własności lub prawa do pobierania korzyści majątkowych z sekurytyzowanych aktywów albo poprzez subpartycypację.

1 Wytyczne Europejskiego Banku Centralnego z dnia 25 lipca 2013 r. w sprawie wymogów sprawozdawczości statystycznej Europejskiego Banku Centralnego w dziedzinie kwartalnych rachunków finansowych (EBC/2013/24) (Dz.U. L 2 z 7.1.2014, s. 34).
2 Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1073/2013 z dnia 18 października 2013 r. dotyczące danych statystycznych w zakresie aktywów i zobowiązań funduszy inwestycyjnych (EBC/2013/38) (Dz.U. L 297 z 7.11.2013, s. 73).
3 Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1075/2013 z dnia 18 października 2013 r. w sprawie danych statystycznych w zakresie aktywów i pasywów podmiotów sekurytyzacyjnych (EBC/2013/40) (Dz.U. L 297 z 7.11.2013, s. 107).
4 Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1374/2014 z dnia 28 listopada 2014 r. w sprawie wymogów sprawozdawczości statystycznej w odniesieniu do instytucji ubezpieczeniowych (EBC/2014/50) (Dz.U. L 366 z 20.12.2014, s. 36).
5 Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2018/231 z dnia 26 stycznia 2018 r. w sprawie wymogów sprawozdawczości statystycznej w odniesieniu do funduszy emerytalno-rentowych (EBC/2018/2) (Dz.U. L 45 z 17.2.2018, s. 3).
6 Rozporządzenie Rady (WE) nr 2533/98 z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczące zbierania informacji statystycznych przez Europejski Bank Centralny (Dz.U. L 318 z 27.11.1998, s. 8).
7 Wytyczne Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2021/830 z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie statystyki pozycji bilansowych i statystyki stóp procentowych monetarnych instytucji finansowych (EBC/2021/11) (zob. s. 1 niniejszego Dziennika Urzędowego).
8 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej (Dz.U. L 174 z 26.6.2013, s. 1).
9 Wytyczne Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2021/835 z dnia 26 marca 2021 r. uchylające wytyczne EBC/2014/15 w sprawie statystyki monetarnej i finansowej (EBC/2021/16) (zob. s. 335 niniejszego Dziennika Urzędowego).
10 Art. 1 ust. 2 lit. e) skreślona przez art. 1 pkt 1 wytycznych nr EBC/2024/27 (2024/2798) z dnia 10 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2798) zmieniających nin. wytyczne z dniem 4 listopada 2024 r.
11 Art. 1 ust. 2 lit. f) skreślona przez art. 1 pkt 1 wytycznych nr EBC/2024/27 (2024/2798) z dnia 10 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2798) zmieniających nin. wytyczne z dniem 4 listopada 2024 r.
12 Art. 2 ust. 1 lit. b) zmieniona przez art. 1 pkt 2 wytycznych nr EBC/2024/27 (2024/2798) z dnia 10 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2798) zmieniających nin. wytyczne z dniem 4 listopada 2024 r.
13 Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2024/1988 z dnia 27 czerwca 2024 r. w sprawie statystyki funduszy inwestycyjnych oraz uchylające decyzję (UE) 2015/32 (EBC/2014/62) (EBC/2024/17) (Dz.U. L, 2024/1988, 23.7.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1988/oj).
14 Art. 2 ust. 2 skreślony przez art. 1 pkt 3 wytycznych nr EBC/2024/27 (2024/2798) z dnia 10 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2798) zmieniających nin. wytyczne z dniem 4 listopada 2024 r.
15 Art. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 4 wytycznych nr EBC/2024/27 (2024/2798) z dnia 10 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2798) zmieniających nin. wytyczne z dniem 4 listopada 2024 r.
16 Art. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 5 wytycznych nr EBC/2024/27 (2024/2798) z dnia 10 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2798) zmieniających nin. wytyczne z dniem 4 listopada 2024 r.
17 Art. 5 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 6 lit. a-c wytycznych nr EBC/2024/27 (2024/2798) z dnia 10 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2798) zmieniających nin. wytyczne z dniem 4 listopada 2024 r.
18 Wytyczne Europejskiego Banku Centralnego z dnia 26 września 2012 r. w sprawie systemu zarządzania jakością danych na potrzeby scentralizowanej bazy danych o papierach wartościowych (Dz.U. L 307 z 7.11.2012, s. 89).
19 Art. 5 ust. 2 skreślony przez art. 1 pkt 6 lit. d wytycznych nr EBC/2024/27 (2024/2798) z dnia 10 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2798) zmieniających nin. wytyczne z dniem 4 listopada 2024 r.
20 Art. 5 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 6 lit. e wytycznych nr EBC/2024/27 (2024/2798) z dnia 10 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2798) zmieniających nin. wytyczne z dniem 4 listopada 2024 r.
21 Sekcja 2a dodana przez art. 1 pkt 7 wytycznych nr EBC/2024/27 (2024/2798) z dnia 10 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2798) zmieniających nin. wytyczne z dniem 4 listopada 2024 r.
22 Sekcja 6 skreślona przez art. 1 pkt 8 wytycznych nr EBC/2024/27 (2024/2798) z dnia 10 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2798) zmieniających nin. wytyczne z dniem 4 listopada 2024 r.
23 Sekcja 7 skreślona przez art. 1 pkt 8 wytycznych nr EBC/2024/27 (2024/2798) z dnia 10 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2798) zmieniających nin. wytyczne z dniem 4 listopada 2024 r.
24 Art. 19 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 9 wytycznych nr EBC/2024/27 (2024/2798) z dnia 10 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2798) zmieniających nin. wytyczne z dniem 4 listopada 2024 r.
25 Art. 23 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 10 wytycznych nr EBC/2024/27 (2024/2798) z dnia 10 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2798) zmieniających nin. wytyczne z dniem 4 listopada 2024 r.
26 Załącznik I zmieniony przez art. 1 pkt 11 wytycznych nr EBC/2024/27 (2024/2798) z dnia 10 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2798) zmieniających nin. wytyczne z dniem 4 listopada 2024 r.
27 Załącznik II zmieniony przez art. 1 pkt 11 wytycznych nr EBC/2024/27 (2024/2798) z dnia 10 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2798) zmieniających nin. wytyczne z dniem 4 listopada 2024 r.
28 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej (Dz.U. L 174 z 26.6.2013, s. 1).
29 Kategoria "korekty z tytułu zmiany wyceny wynikające ze zmian cen i kursów walut" obejmuje odpisy z tytułu całkowitej/częściowej utraty wartości kredytów i pożyczek.
30 Zob. informacja prasowa EBC z dnia 8 lipca 1998 r. pt. "Setting-up of common market standards", dostępna na stronie internetowej EBC www.ecb.europa.eu.
31 W przypadku statystyki FI oraz zgodnie z załącznikiem III do rozporządzenia (UE) 2024/1988 (EBC/2024/17) KBC albo zbierają dane dotyczące korekt z tytułu zmiany wyceny wynikającej ze zmian cen i kursów walut od FI, albo zbierają tylko dane dotyczące korekt z tytułu zmiany wyceny wynikającej ze zmian cen oraz niezbędne dane, obejmujące co najmniej podział walutowy na funty szterlingi, dolary amerykańskie, jeny japońskie oraz franki szwajcarskie, w celu wyliczenia zmian wyceny spowodowanych zmianami kursów walut.
32 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II) (Dz.U. L 335 z 17.12.2009, s. 1).
33 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/2450 z dnia 2 grudnia 2015 r. ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do wzorów formularzy na potrzeby przekazywania informacji organom nadzoru zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE (Dz.U. L 347 z 31.12.2015, s. 1)

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.208.59

Rodzaj: Wytyczne
Tytuł: Wytyczne EBC/2021/12 (2021/831) w sprawie informacji statystycznych przekazywanych w odniesieniu do instytucji pośrednictwa finansowego innych niż monetarne instytucje finansowe
Data aktu: 26/03/2021
Data ogłoszenia: 11/06/2021
Data wejścia w życie: 01/02/2022