Decyzja wykonawcza 2021/800 zmieniająca decyzję 2011/163/UE w sprawie zatwierdzenia planów przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z art. 29 dyrektywy Rady 96/23/WE

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2021/800
z dnia 17 maja 2021 r.
zmieniająca decyzję 2011/163/UE w sprawie zatwierdzenia planów przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z art. 29 dyrektywy Rady 96/23/WE

(notyfikowana jako dokument nr C(2021) 3291)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 20 maja 2021 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 96/23/WE z dnia 29 kwietnia 1996 r. w sprawie środków monitorowania niektórych substancji i ich pozostałości u żywych zwierząt i w produktach zwierzęcych oraz uchylającą dyrektywy 85/358/EWG i 86/469/EWG oraz decyzje 89/187/EWG i 91/664/EWG 1 , w szczególności jej art. 29 ust. 1 akapit czwarty i art. 29 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 29 ust. 1 dyrektywy 96/23/WE ustanawia się wymóg, by państwa trzecie, z których państwom członkowskim wolno przywozić zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego objęte dyrektywą, przedkładały plany monitorowania pozostałości zawierające wymagane gwarancje ("plany"). Udzielane gwarancje muszą mieć skutki co najmniej równoważne skutkom przewidzianym w wymienionej dyrektywie, w szczególności muszą spełniać wymagania art. 4 dyrektywy i określać szczegółowe dane ustanowione w art. 7 dyrektywy oraz spełniać wymagania art. 11 ust. 2 dyrektywy 96/22/WE. Plany te powinny obejmować co najmniej grupy pozostałości oraz substancje wymienione w załączniku I do dyrektywy 96/23.

(2) Decyzją Komisji 2011/163/UE 2  zatwierdzono plany przedłożone przez niektóre państwa trzecie w odniesieniu do zwierząt i produktów zwierzęcych wymienionych w załączniku do tej decyzji.

(3) Osłonki zwierzęce mogą zawierać pozostałości substancji farmakologicznie czynnych. Takie pozostałości stwierdzono w osłonkach przywożonych do Unii i zgłoszono w systemie wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach od 2015 r. z niektórych państw trzecich, a dotyczyły one zakazanych substancji o działaniu przeciw- drobnoustrojowym. Pozostałości te mogą być obecne w osłonkach ze względu na podawanie środków przeciwdrobnoustrojowych, aby zapobiegać ich psuciu się pod wpływem bakterii. W związku z tym Komisja powinna zapewnić bezpieczeństwo chemiczne osłonek poprzez wprowadzenie wymogu, aby osłonki zwierzęce wprowadzane były do Unii wyłącznie z państw trzecich wymienionych w załączniku do decyzji 2011/163/UE, które w swoich zatwierdzonych planach monitorowania pozostałości przedstawiły wymagane gwarancje dotyczące tego towaru. Należy odpowiednio zmienić art. 2 ust. 1 decyzji 2011/163/UE.

(4) Państwa trzecie, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii niektórych produktów mięsnych oraz poddanych obróbce żołądków, pęcherzy i jelit przeznaczonych do spożycia przez ludzi zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2017/625 3 , są wymienione w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/404 4 . Państwa trzecie, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii niektórych produktów mięsnych zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/429 5 , są wymienione w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/405 6 .

(5) W celu zminimalizowania zakłóceń w handlu wszystkie państwa trzecie, z których rozporządzeniami wykonawczymi (UE) 2021/404 i (UE) 2021/405 zezwala się obecnie na wprowadzanie do Unii produktów mięsnych i które są już wymienione w załączniku do decyzji 2011/163/UE, powinny również zostać wymienione w tym załączniku w odniesieniu do osłonek zwierzęcych, ponieważ państwa te przedstawiły już wystarczające gwarancje związane z nadzorem nad pozostałościami. Ponadto w przypadku osłonek ryzyko nie wynika z leczenia zwierzęcia, lecz z fałszowania produktu w celu zapobiegania psuciu się pod wpływem bakterii.

(6) Co więcej, te państwa trzecie, które pomyślnie wypełniły kwestionariusz dotyczący zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego w celu włączenia ich do rozporządzeń wykonawczych (UE) 2021/404 i (UE) 2021/405, powinny również zostać wymienione w odniesieniu do osłonek w załączniku do decyzji 2011/163/UE, pod warunkiem że przedłożyły Komisji szczegółowy plan monitorowania pozostałości w osłonkach zwierzęcych i że plan ten został zatwierdzony przez Komisję.

(7) Komisja sporządzi ostateczny wykaz państw spełniających wymogi dyrektywy 96/23/WE związane z brakiem zakazanych substancji o działaniu przeciwbakteryjnym w osłonkach, po przeprowadzeniu pełnej oceny planów monitorowania pozostałości przedstawionych przez wszystkie państwa trzecie dokonujące wywozu osłonek do Unii i przed końcem okresu przejściowego upływającego w dniu 20 października 2021 r.

(8) Chociaż Australia nie posiada zatwierdzonego planu monitorowania pozostałości w odniesieniu do jaj, przedstawiła ona gwarancje, że do produktów złożonych, które mają być wywożone do UE, będą włączane jedynie jaja pochodzące albo z państw członkowskich, albo z państw trzecich, które zostały zatwierdzone do celów wywozu takich produktów do UE. Należy zatem dodać do wykazu wpis - z odpowiednim przypisem - dotyczący Australii w odniesieniu do jaj.

(9) Chociaż Indie nie posiadają zatwierdzonego planu monitorowania pozostałości w odniesieniu do produktów drobiowych i przetworów mlecznych, przedstawiły one gwarancje, że do produktów złożonych, które mają być wywożone do UE, będą włączane jedynie przetwory mleczne pochodzące albo z państw członkowskich, albo z państw trzecich, które zostały zatwierdzone do celów wywozu takich produktów do UE. Należy zatem dodać do wykazu wpis - z odpowiednim przypisem - dotyczący Indii w odniesieniu do przetworów mlecznych.

(10) Chociaż Nowa Zelandia nie posiada zatwierdzonego planu monitorowania pozostałości w odniesieniu do świń, produktów drobiowych, jaj i królików, przedstawiła ona gwarancje, że do produktów złożonych, które mają być wywożone do UE, będą włączane jedynie produkty wieprzowe, produkty drobiowe, jaja i króliki pochodzące albo z państw członkowskich, albo z państw trzecich, które zostały zatwierdzone do celów wywozu takich produktów do Unii. Należy zatem dodać do wykazu wpis - z odpowiednim przypisem - dotyczący Nowej Zelandii w odniesieniu do świń, produktów drobiowych, jaj i królików.

(11) Chociaż Filipiny nie posiadają zatwierdzonego planu monitorowania pozostałości w odniesieniu do przetworów mlecznych i jaj, przedstawiły one gwarancje, że do produktów złożonych, które mają być wywożone do UE, będą włączane jedynie przetwory mleczne i jaja pochodzące albo z państw członkowskich, albo z państw trzecich, które zostały zatwierdzone do celów wywozu takich produktów do UE. Należy zatem dodać do wykazu wpis - z odpowiednim przypisem - dotyczący Filipin w odniesieniu do przetworów mlecznych i jaj.

(12) Chociaż Singapur nie posiada zatwierdzonego planu monitorowania pozostałości w odniesieniu do jaj, przedstawił on gwarancje, że do produktów złożonych, które mają być wywożone do UE, będą włączane jedynie jaja pochodzące albo z państw członkowskich, albo z państw trzecich, które zostały zatwierdzone do celów wywozu takich produktów do UE. Należy zatem dodać do wykazu wpis - z odpowiednim przypisem - dotyczący Singapuru w odniesieniu do jaj.

(13) Chociaż Tajlandia nie posiada zatwierdzonego planu monitorowania pozostałości w odniesieniu do bydła, świń, przetworów mlecznych i jaj, przedstawiła ona gwarancje, że do produktów złożonych, które mają być wywożone do UE, będą włączane jedynie bydło, przetwory mleczne i jaja pochodzące albo z państw członkowskich, albo z państw trzecich, które zostały zatwierdzone do celów wywozu takich produktów do UE. Należy zatem dodać do wykazu wpis - z odpowiednim przypisem - dotyczący Tajlandii w odniesieniu do bydła, przetworów mlecznych i jaj.

(14) Chociaż Korea Południowa nie posiada zatwierdzonego planu monitorowania pozostałości w odniesieniu do przetworów mlecznych, jaj i miodu, przedstawiła ona gwarancje, że do produktów złożonych, które mają być wywożone do UE, będą włączane jedynie przetwory mleczne, jaja i miód pochodzące albo z państw członkowskich, albo z państw trzecich, które zostały zatwierdzone do celów wywozu takich produktów do UE. Należy zatem dodać do wykazu wpis - z odpowiednim przypisem - dotyczący Korei Południowej w odniesieniu do przetworów mlecznych, jaj i miodu.

(15) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2011/163/UE.

(16) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Do celów niniejszej decyzji zastosowanie mają definicje zawarte w art. 2 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/692 7 .

Artykuł  2

Art. 2. ust. 1 decyzji 2011/163/UE otrzymuje brzmienie:

»1. Z wyjątkiem surowca wykorzystywanego do produkcji osłonek, państwa trzecie, które stosują surowiec przywożony z innych państw trzecich zatwierdzonych zgodnie z niniejszą decyzją do celów produkcji przeznaczonej do wywozu do UE żywności pochodzenia zwierzęcego lub surowiec przywożony z państw członkowskich i które nie są w stanie przedstawić planu monitorowania pozostałości równoważnego planowi monitorowania pozostałości wymaganemu na podstawie art. 7 dyrektywy 96/23/WE, uzupełniają plan o następujące oświadczenie: »Właściwy organ [nazwa państwa trzeciego] dopilnowuje, by produkty zwierzęce przeznaczone do spożycia przez ludzi i wywożone do Unii Europejskiej, w szczególności produkty wytworzone z surowca przywiezionego do [nazwa państwa trzeciego], pochodziły wyłącznie z zakładów wymienionych zgodnie z art. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/625 * i dysponujących wiarygodnymi procedurami gwarantującym pochodzenie surowca pochodzenia zwierzęcego wykorzystanego w żywności wyłącznie z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw trzecich wymienionych w odniesieniu do odpowiedniego surowca w załączniku do decyzji 2011/163/UE bez przypisu określającego ograniczenie, jak wskazano w art. 2 ust. 2 tej decyzji.«.

Do produkcji osłonek przeznaczonych na wywóz do Unii państwa trzecie mogą stosować surowiec przywożony z innych państw trzecich, którym w rozporządzeniach wykonawczych (UE) 2021/404 i (UE) 2021/405 zezwolono na wprowadzanie do Unii świeżego mięsa lub niektórych produktów mięsnych oraz poddanych obróbce żołądków, pęcherzy i jelit.

Państwo trzecie zamierzające dokonywać wywozu osłonek do Unii jest wymienione w rozporządzeniach wykonawczych (UE) 2021/404 i (UE) 2021/405 w odniesieniu do osłonek, a także w załączniku do decyzji 2011/163/UE (w odniesieniu do osłonek). Ponadto zakłady, z których osłonki mają być wywożone do Unii, są wymienione w wykazie zgodnie z art. 5 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/625.

Artykuł  3

Załącznik do decyzji 2011/163/UE zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 maja 2021 r.
W imieniu Komisji
Stella KYRIAKIDES
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK

Kod ISO2 Państwo (1) Bydło Owce/ kozy Świnie Konie Drób Akwa- kultura Mleko Jaja Króliki Zwierzęta łowne Zwierzęta dzikie utrzymywane w warunkach fermowych Miód Osłonki
AD Andora X X X(4) X X
AE Zjednoczone Emiraty Arabskie X(4) X(2)
AL Albania X X(9) X X
AM Armenia X X
AR Argentyna X X X X X X X X X X X X
AU Australia X X X X X X 4bis X X X X
BA Bośnia i Hercegowina X X X X X(9) X X X
BD Bangladesz X
BF Burkina Faso X
BJ Benin X
BN Brunei X
BR Brazylia X X X X X X
BW Botswana X
BY Białoruś X(3) X X X X X
BZ Belize X
CA Kanada X X X X X X X X X X X X X
CH Szwajcaria X X X X X X X X X X X X X
CL Chile X X X X X X X X X
CM Kamerun X
CN Chiny X X X X X X
CO Kolumbia X X X(4) X
CR Kostaryka X
CU Kuba X X
DO Dominikana X
EC Ekwador X
ET Etiopia X
FK Falklandy X X(13) X(9)
FO Wyspy Owcze X(9)
GB Wielka Brytania X X X X X X X X X X X X X
GE Gruzja X
GG Guernsey X X
GH Ghana X
GL Grenlandia X X
GT Gwatemala X (11) X
HN Honduras X
ID Indonezja X
IL Izrael (7) X X X X X
IM Wyspa Man X X X X X X
IN Indie X 4bis X X 4bis X X X
IR Iran X (11) X
JE Jersey X X
JM Jamajka X
JP Japonia X X X X X X X
KE Kenia X
KR Korea Południowa X X X 4bis X 4bis X 4bis
LBN Liban X
LK Sri Lanka X
MA Maroko X X(9) X
MD Mołdawia X X(9) X X X
ME Czarnogóra X X(13) X X X(9) X X X
MG Madagaskar X X
MK Macedonia Północna X X X X X X X X X
MM Mjanma/Birma X X
MU Mauritius X X(4)
MX Meksyk X X X X
MY Malezja X(4) X
MZ Mozambik X (11)
NA Namibia X X(13) X
NC Nowa Kaledonia X (11) X X
NI Nikaragua X (11) X
NG Nigeria X (11)
NZ Nowa Zelandia X X X 4bis X X 4bis X X X 4bis X 4bis X X X X
OM Oman X(9)
PA Panama X
PK Pakistan X
PE Peru X
PH Filipiny X X 4bis X 4bis
PM Saint-Pierre i Miquelon X
PN Wyspy Pitcairn X
PY Paragwaj X X
RS Serbia (5) X X X X(3) X X X X X X X
RU Rosja X X X X X X X(6) X X
RW Rwanda X
SA Arabia Saudyjska X
SG Singapur X(4) X(4) X(4) X(8) X(4) X X(4) X 4bis X(8) X(8)
SL Sierra Leone X
SM San Marino X X(4) X X
SV Salwador X
SZ Eswatini X
TG Togo X
TH Tajlandia X 4bis X 4bis X X X 4bis X 4bis X
TN Tunezja X(9) X X
TR Turcja X X X X X X
TW Tajwan X X X
TZ Tanzania X(11) X
UA Ukraina X X X X(9) X X X X X
UG Uganda X X
US Stany Zjednoczone X X(12) X X X X X X X X X X
UY Urugwaj X X X X X X X X
VE Wenezuela X
VN Wietnam X X
XK Kosowo (14) X(4)
ZA Republika Południowej Afryki X X(10)
ZM Zambia X
(1) Tabela zawiera wykaz państw i terytoriów. Nie jest ograniczona do państw uznanych przez UE.

(2) Wyłącznie mleko wielbłądzie.

(3) Wywóz do Unii żywych koniowatych na ubój (wyłącznie zwierzęta, od których lub z których pozyskuje się żywność).

(4) Państwa trzecie stosujące wyłącznie surowiec z państwa członkowskiego lub z innego państwa trzeciego zatwierdzonego w odniesieniu do przywozu takiego surowca do Unii, zgodnie z art. 2.

4bis Państwa trzecie stosujące wyłącznie surowiec z państw członkowskich lub z innych państw trzecich zatwierdzonych w odniesieniu do przywozu takiego surowca do Unii zgodnie z art. 2, w celu wykorzystania wyłącznie do przygotowywania produktów złożonych przywożonych do UE.

(5) Z wyjątkiem Kosowa.

(6) Wyłącznie renifery.

(7) Rozumiany dalej jako Państwo Izrael, z wyłączeniem terytoriów znajdujących się pod administracją izraelską od czerwca 1967 r., tj. Wzgórz Golan, Strefy Gazy, Wschodniej Jerozolimy i pozostałego obszaru Zachodniego Brzegu.

(8) Dotyczy wyłącznie towarów ze świeżego mięsa pochodzących z Nowej Zelandii, przeznaczonych do Unii oraz rozładowywanych i przeładowywanych w Singapurze oraz objętych tranzytem przez to państwo z przechowywaniem lub bez.

(9) Z wyłączeniem skorupiaków.

(10) Wyłącznie ptaki bezgrzebieniowe.

(11) Z wyłączeniem ryb.

(12) Wyłącznie kozy.

(13) Wyłącznie owce.

(14) Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244 oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa."

1 Dz.U. L 125 z 23.5.1996, s. 10.
2 Decyzja Komisji 2011/163/UE z dnia 16 marca 2011 r. w sprawie zatwierdzenia planów przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z art. 29 dyrektywy Rady 96/23/WE (Dz.U. L 70 z 17.3.2011, s. 40).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001, (WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr 652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE) nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/WE, oraz uchylające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG, 96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (Dz.U. L 095 z 7.4.2017, s. 1).
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/404 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiające wykazy państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których zezwolone jest wprowadzanie do Unii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 (Dz.U. L 114 z 31.3.2021, s. 1).
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") (Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1).
6 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/405 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiające wykazy państw trzecich lub ich regionów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii niektórych zwierząt i towarów przeznaczonych do spożycia przez ludzi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 (Dz.U. L 114 z 31.3.2021, s. 118).
7 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/692 z dnia 30 stycznia 2020 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących wprowadzania do Unii przesyłek niektórych zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz przemieszczania ich i postępowania z nimi po ich wprowadzeniu (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 379).
* Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/625 z dnia 4 marca 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 w odniesieniu do wymogów dotyczących wprowadzania do Unii przesyłek niektórych zwierząt i towarów przeznaczonych do spożycia przez ludzi (Dz.U. L 131 z 17.5.2019, s. 18).«.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.179.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2021/800 zmieniająca decyzję 2011/163/UE w sprawie zatwierdzenia planów przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z art. 29 dyrektywy Rady 96/23/WE
Data aktu: 17/05/2021
Data ogłoszenia: 20/05/2021
Data wejścia w życie: 20/05/2021