KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 223/2014 z dnia 11 marca 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym 1 , w szczególności jego art. 13 ust. 6 i art. 32 ust. 8 i 9,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzenie (UE) nr 223/2014 umożliwia Komisji przyjęcie aktów delegowanych uzupełniających elementy inne niż istotne odnośnie do Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 532/2014 2 uzupełnia rozporządzenie (UE) nr 223/2014 w odniesieniu do minimalnych wymogów dotyczących ścieżki audytu oraz wykazu danych, które instytucja zarządzająca ma rejestrować i przechowywać w systemie, dotyczących każdej operacji i niezbędnych do monitorowania, oceny, zarządzania finansowego, weryfikacji i audytu.
(3) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 1255/2014 3 uzupełnia rozporządzenie (UE) nr 223/2014 o przepisy określające zawartość rocznych i końcowych sprawozdań z wdrażania, w tym wykaz wspólnych wskaźników.
(4) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/559 4 zmieniło rozporządzenie (UE) nr 223/2014 w odniesieniu do wprowadzenia szczególnych środków reagowania na epidemię COVID-19 W szczególności w rozporządzeniu (UE) 2020/559 wprowadzono możliwość dostarczania pośrednio przez państwa członkowskie żywności lub podstawowej pomocy materialnej osobom najbardziej potrzebującym, np. za pomocą bonów, kart lub innych instrumentów.
(5) Pośrednie dostarczanie żywności i podstawowej pomocy materialnej za pomocą bonów, kart lub innych instrumentów wiąże się ze szczególnymi wyzwaniami w zakresie wdrażania w porównaniu z sytuacjami, w których pomoc ta jest udzielana bezpośrednio osobom najbardziej potrzebującym. Należy zatem ustanowić szczegółowe przepisy dotyczące systemów zapewniających pomoc bezpośrednio w odniesieniu do minimalnych wymogów dotyczących ścieżki audytu, aby dostosować wykaz danych, które instytucja zarządzająca ma rejestrować i przechowywać w systemie, w odniesieniu do każdej operacji do celów monitorowania, zarządzania finansami, weryfikacji i audytu oraz aby dostosować wykaz wskaźników, które mają być zgłaszane przez instytucję zarządzającą.
(6) Aby ograniczyć wyższe ryzyko nieprawidłowości i nadużyć finansowych, w przypadku gdy dostarczanie żywności lub podstawowej pomocy materialnej, lub obu tych rodzajów pomocy, odbywa się za pomocą bonów lub kart w formie papierowej, w takich przypadkach należy przewidzieć dodatkowe minimalne wymogi dotyczące ścieżki audytu.
(7) W celu umożliwienia szybkiego stosowania środków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, mających na celu zapobieganie nieprawidłowościom i nadużyciom finansowym, powinno ono wejść w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,
(8) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 532/2014 oraz (UE) nr 1255/2014.
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: