Decyzja wykonawcza 2020/396 w sprawie proponowanej inicjatywy obywatelskiej Głosowanie bez granic, pełne prawa polityczne dla obywateli UE

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2020/396
z dnia 4 marca 2020 r.
w sprawie proponowanej inicjatywy obywatelskiej "Głosowanie bez granic, pełne prawa polityczne dla obywateli UE"

(notyfikowana jako dokument nr C(2020) 1298)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 13 marca 2020 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/788 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej 1 , w szczególności jego art. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Cele proponowanej inicjatywy obywatelskiej "Głosowanie bez granic, pełne prawa polityczne dla obywateli UE" (ang. "Voters Without Borders, Full Political Rights for EU Citizens") dotyczą następujących kwestii:"Żądamy reform mających na celu wzmocnienie istniejących praw obywateli UE do głosowania i kandydowania w wyborach europejskich i lokalnych w kraju zamieszkania, a także nowych przepisów mających na celu rozszerzenie tych praw na regionalne i krajowe wybory oraz referenda. Główne cele:

- usunięcie przeszkód w rejestracji obywateli UE do celów głosowania i kandydowania w wyborach europejskich i lokalnych w kraju zamieszkania lub pochodzenia,

- potwierdzenie, że wybory powszechne stanowią podstawowe prawo i wartość. Obywatele UE powinni mieć prawo do wyboru we wszystkich wyborach i referendach, czy chcą głosować w swoim kraju zamieszkania, czy w kraju pochodzenia,

- zbadanie wpływu takiej rzeczywistej europeizacji prawa głosu, koniecznych zabezpieczeń oraz sposobów, w jakie mogłyby one obejmować obywateli państw trzecich. Reformy te usuną plamę na europejskiej demokracji i stworzą przestrzeń dla polityki ponadnarodowej".

(2) Załącznik przedstawiony przez organizatorów proponowanej inicjatywy obywatelskiej zawiera dalsze informacje na temat tych celów. Stwierdzono w nim, że rośnie liczba obywateli UE mieszkających i pracujących w państwach członkowskich innych niż państwo, którego są obywatelami, ale z powodu barier i przeszkód w korzystaniu z przysługującego im prawa głosu w kraju zamieszkania często czują się niereprezentowani w polityce lokalnej. Zgodnie z załącznikiem "niska frekwencja migrujących obywateli UE w wyborach lokalnych i europejskich nie jest zaskoczeniem, ponieważ w kraju zamieszkania nadal przysługuje im jedynie prawo do głosowania w wyborach lokalnych i wyborach europejskich, natomiast są wykluczeni z wyborów oraz decyzji, które dotyczą ich w największym stopniu". Założeniem proponowanej inicjatywy jest zatem "sprawienie, by obywatelstwo europejskie stało się rzeczywistym obywatelstwem", "podjęcie kroków na rzecz wyborów powszechnych" poprzez przyznanie obywatelom UE pełnych praw politycznych, "w celu zachęcania do lepszej integracji", a także "przyczynienie się do budowania ponadnarodowej demokracji europejskiej".

(3) Organizatorzy przedstawili dodatkowe informacje w formie broszury.

(4) Traktat o Unii Europejskiej (TUE) podkreśla rolę obywatelstwa Unii i usprawnia demokratyczne funkcjonowanie Unii, stanowiąc między innymi, że każdy obywatel ma mieć prawo do uczestnictwa w życiu demokratycznym Unii za pośrednictwem europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

(5) W związku z tym procedury i warunki wymagane dla inicjatywy obywatelskiej powinny być jasne, proste, przyjazne użytkownikowi i proporcjonalne do charakteru inicjatywy obywatelskiej, tak aby zachęcić obywateli do udziału i zwiększyć przystępność Unii.

(6) Jeżeli chodzi o cel, o którym mowa w motywie 1 punkt pierwszy, a mianowicie "usunięcie przeszkód w rejestracji obywateli UE do celów głosowania i kandydowania w wyborach europejskich i lokalnych w kraju zamieszkania lub pochodzenia", Komisja byłaby uprawniona do przyjęcia wniosku w sprawie unijnego aktu prawnego w tej dziedzinie na podstawie art. 22 TFUE.

(7) Jeżeli chodzi o cel, o którym mowa w motywie 1 tiret drugie, a mianowicie "potwierdzenie, że wybory powszechne stanowią podstawowe prawo i wartość. Obywatele UE powinni mieć prawo do wyboru we wszystkich wyborach i referendach, czy chcą głosować w swoim kraju zamieszkania, czy w kraju pochodzenia", Komisja byłaby uprawniona do przyjęcia wniosku w sprawie unijnego aktu prawnego w tej dziedzinie na podstawie art. 25 ust. 2 TFUE.

(8) Jeżeli chodzi o cel, o którym mowa w motywie 1 tiret trzecie, a mianowicie "zbadanie wpływu takiej rzeczywistej europeizacji prawa głosu, koniecznych zabezpieczeń oraz sposobów, w jakie mogłyby one obejmować obywateli państw trzecich", art. 79 ust. 4 TFUE upoważnia Unię do "ustanawiania środków zachęcających i wspierających działania państw członkowskich, podejmowane w celu popierania integracji obywateli państw trzecich przebywających legalnie na ich terytoriach, z wyłączeniem jakiejkolwiek harmonizacji przepisów ustawowych i wykonawczych państw członkowskich". Art. 79 ust. 4 TFUE umożliwiłby zatem przyjęcie wniosku Komisji w sprawie programu badawczego dotyczącego unijnej demokracji i prawa głosu w UE, który zawierałby element analizujący zakres, w jakim możliwe byłoby wzmocnienie praw obywatelskich obywateli państw trzecich zamieszkałych na terytorium Unii.

(9) Z powyższych względów żadna z części proponowanej inicjatywy nie wykracza w sposób oczywisty poza kompetencje Komisji w zakresie przedłożenia wniosku dotyczącego unijnego aktu prawnego w celu wprowadzenia w życie Traktatów zgodnie z art. 6 ust. 3 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/788.

(10) Została stworzona grupa organizatorów i wyznaczono osoby do kontaktu zgodnie z art. 5 ust. 1-3 rozporządzenia.

(11) Proponowana inicjatywa nie jest oczywistym nadużyciem, nie jest oczywiście niepoważna lub dokuczliwa i nie jest w sposób oczywisty sprzeczna z wartościami Unii określonymi w art. 2 TUE ani prawami zapisanymi w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej.

(12) Należy zatem zarejestrować proponowaną inicjatywę obywatelską "Głosowanie bez granic, pełne prawa polityczne dla obywateli UE",

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Niniejszym rejestruje się proponowaną inicjatywę obywatelską "Głosowanie bez granic, pełne prawa polityczne dla obywateli UE".

Artykuł 2

Rejestracja inicjatywy obywatelskiej "Głosowanie bez granic, pełne prawa polityczne dla obywateli UE" jest skuteczna od dnia przyjęcia niniejszej decyzji.

Artykuł 3

Niniejsza decyzja skierowana jest do organizatorów proponowanej inicjatywy obywatelskiej "Głosowanie bez granic, pełne prawa polityczne dla obywateli UE", reprezentowanych przez następujące osoby wyznaczone jako osoby do kontaktu: Annę COMACCHIO i Claire DAUTCOURT.

Sporządzono w Brukseli dnia 4 marca 2020 r.
W imieniu Komisji
Vera JOUROVA
Wiceprzewodniczący
1 Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 55.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.77.3

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2020/396 w sprawie proponowanej inicjatywy obywatelskiej Głosowanie bez granic, pełne prawa polityczne dla obywateli UE
Data aktu: 04/03/2020
Data ogłoszenia: 13/03/2020