RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej 1 , w szczególności jej art. 395 ust. 1 akapit pierwszy,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Art. 168 i 168a dyrektywy 2006/112/WE regulują prawo podatnika do odliczenia należnego podatku od wartości dodanej (VAT) od towarów i usług wykorzystywanych na potrzeby opodatkowanych transakcji podatnika.
(2) Pismem, które wpłynęło do Komisji w dniu 30 lipca 2020 r., Niderlandy wystąpiły z wnioskiem o upoważnienie do wprowadzenia szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 168 i 168a dyrektywy 2006/112/WE (zwanego dalej "szczególnym środkiem") w celu wyłączenia z prawa do odliczenia należnego podatku VAT od towarów i usług, gdy przedmiotowe towary i usługi są wykorzystywane w ponad 90 % w celach prywatnych przez podatnika lub jego pracowników lub ogólnie do celów innych niż prowadzenie przedsiębiorstwa lub do działalności niebędącej działalnością gospodarczą.
(3) Zgodnie z art. 395 ust. 2 akapit drugi dyrektywy 2006/112/WE pismem z dnia 10 września 2020 r. Komisja przekazała pozostałym państwom członkowskim wniosek złożony przez Niderlandy. Pismem z dnia 11 września 2020 r. Komisja powiadomiła Niderlandy, że posiada wszystkie informacje uznane za niezbędne do rozpatrzenia wniosku.
(4) Celem szczególnego środka jest uproszczenie procedury poboru VAT oraz przeciwdziałanie niektórym formom uchylania się od opodatkowania lub unikania opodatkowania. Jedynie w nieznacznym stopniu wpływa on na kwotę podatku należnego na etapie ostatecznej konsumpcji.
(5) Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Niderlandy stan faktyczny i prawny uzasadnia stosowanie szczególnego środka. Należy zatem upoważnić Niderlandy do zastosowania szczególnego środka, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2023 r. Okres ten powinien być wystarczający, aby umożliwić weryfikację konieczności i skuteczności stosowania szczególnego środka oraz będącego jego podstawą wskaźnika proporcji wykorzystania towarów i usług do celów prowadzenia przedsiębiorstwa i do celów innych niż jego prowadzenie.
(6) W przypadku gdyby Niderlandy uznały, że konieczne jest przedłużenie okresu obowiązywania szczególnego środka na okres po 2023 r., powinny przedłożyć Komisji wniosek do dnia 31 marca 2023 r. wraz ze sprawozdaniem dotyczącym stosowania szczególnego środka obejmującym weryfikację stosowanego wskaźnika proporcji.
(7) Szczególny środek będzie miał jedynie nieistotny wpływ na ogólną kwotę podatku pobieranego na etapie ostatecznej konsumpcji i nie wpłynie negatywnie na zasoby własne Unii z tytułu VAT.
(8) Należy zatem upoważnić Niderlandy do stosowania szczególnego środka do dnia 31 grudnia 2023 r.,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: