Decyzja 2020/1830 dotycząca stanowiska, jakie ma być zajęte zająć w imieniu Unii Europejskiej na 40. posiedzeniu Stałego Komitetu Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk (konwencja berneńska)

DECYZJA RADY (UE) 2020/1830
z dnia 27 listopada 2020 r.
dotycząca stanowiska, jakie ma być zajęte zająć w imieniu Unii Europejskiej na 40. posiedzeniu Stałego Komitetu Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk (konwencja berneńska)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 192 ust. 1 w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Konwencja o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk (zwana dalej "Konwencją") została zawarta przez Unię decyzją Rady 82/72/EWG 1  i weszła w życie w dniu 1 września 1982 r.

(2) Zgodnie z Konwencją Stały Komitet ustanowiony na mocy Konwencji (zwany dalej "Stałym Komitetem") może przyjąć poprawki dotyczące art. 13-24 Konwencji w celu przedłożenia ich do zatwierdzenia przez Komitet Ministrów Rady Europy (zwany dalej "Komitetem Ministrów"), a następnie do przyjęcia przez Umawiające się Strony (zwane dalej "Stronami").

(3) Zgodnie z Konwencją Stały Komitet jest odpowiedzialny za sprawdzanie przestrzegania postanowień Konwencji i może w szczególności wysuwać wszelkie propozycje dotyczące poprawy skuteczności Konwencji.

(4) Podczas 40. posiedzenia w dniach od 30 listopada do 4 grudnia 2020 r. Stały Komitet ma przyjąć decyzje odnośnie do poprawki do Konwencji w celu wprowadzenia klauzul finansowych oraz odnośnie do ustanowienia rozszerzonego porozumienia częściowego dotyczącego funduszu na rzecz wdrożenia Konwencji.

(5) Należy ustalić stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii na posiedzeniu Stałego Komitetu, gdyż jego decyzje są aktami mającymi skutki prawne.

(6) Sekretariat Konwencji (zwany dalej "Sekretariatem") przedstawił wniosek dotyczący poprawki do Konwencji w celu wprowadzenia mechanizmu finansowego, w ramach którego Stały Komitet określiłby skalę obowiązkowych wkładów finansowych Stron, mających uzupełnić zwykły przydział środków budżetowych z Rady Europy.

(7) Zgodnie z Konwencją poprawki do Konwencji są najpierw zatwierdzane przez Komitet Ministrów, a następnie wchodzą w życie w stosunku do wszystkich Stron w trzydziestym dniu po poinformowaniu przez wszystkie Strony o jej przyjęciu.

(8) Sekretariat przedstawił również propozycję dotyczącą zacieśnienia współpracy międzyrządowej na rzecz wdrożenia Konwencji poprzez ustanowienie rozszerzonego porozumienia częściowego, które obejmowałoby określenie obowiązkowego wkładu finansowego dla stron rozszerzonego porozumienia częściowego.

(9) Zgodnie ze Statutem Rady Europy i przewodnikiem Komitetu Ministrów Rady Europy w sprawie procedur i metod pracy, po podjęciu decyzji przez Stały Komitet, proponowane rozszerzone porozumienie częściowe wejdzie w życie w stosunku do wszystkich stron rozszerzonego porozumienia częściowego po przyjęciu przez Komitet Ministrów większością dwóch trzecich oddanych głosów i większością przedstawicieli uprawnionych do zasiadania w Komitecie Ministrów, przy osiągnięciu wymaganego progu sygnatariuszy.

(10) Po przyjęciu zaproponowanego rozszerzonego porozumienia częściowego decyzja o tym, czy zostać jego stroną, będzie należała do Stron Konwencji.

(11) Niniejsza decyzja pozostaje bez uszczerbku dla wszelkich przyszłych decyzji Rady w sprawie stosowności uzyskania przez Unię statusu strony zaproponowanego rozszerzonego porozumienia częściowego.

(12) Z uwagi na zmniejszenie środków finansowych pochodzących ze zwykłego wkładu Rady Europy, a także mniejsze dobrowolne wkłady wnoszone przez Strony istnieje pilna potrzeba stworzenia bezpiecznego i stabilnego źródła finansowania, aby zapewnić funkcjonowanie Konwencji.

(13) Poprawka do Konwencji mająca na celu wprowadzenie mechanizmu finansowego stanowi dostosowanie do sposobu finansowania innych wielostronnych umów środowiskowych i zapewniłaby sprawiedliwy wkład wszystkich Stron. Zaproponowany przez Sekretariat tekst poprawki pozostawia jednak niepewność co do mechanizmu finansowego, który ma zostać ustanowiony, w szczególności w odniesieniu do rozróżnienia między budżetem podstawowym a budżetem programowym oraz w odniesieniu do wymaganego poziomu wkładów.

(14) Poparcie przez Unię poprawki do Konwencji w celu wprowadzenia mechanizmu finansowego podlega procedurze określonej w art. 218 ust. 2-4 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

(15) Znaczący czas potrzebny na wynegocjowanie i wejście w życie poprawki do Konwencji wskazuje na potrzebę znalezienia bardziej doraźnego rozwiązania finansowego, które umożliwiłoby dalsze skuteczne funkcjonowanie Konwencji w okresie przejściowym. Potrzebę tę można zrealizować dzięki zaproponowanemu rozszerzonemu porozumieniu częściowemu.

(16) W związku z tym stanowisko Rady powinno polegać na złożeniu wniosku o odroczenie decyzji w sprawie poprawki do Konwencji i poparciu ustanowienia rozszerzonego porozumienia częściowego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii, w kwestiach wchodzących w zakres jej kompetencji, na 40. posiedzeniu Stałego Komitetu Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk polega na złożeniu wniosku o odroczenie do 41. posiedzenia Stałego Komitetu głosowania nad propozycją poprawki do Konwencji w celu włączenia do niej klauzul finansowych oraz poparciu ustanowienia rozszerzonego porozumienia częściowego tworzącego fundusz wsparcia na rzecz wdrożenia Konwencji, na podstawie projektu przedłożonego Stałemu Komitetowi.

Artykuł  2

W świetle rozwoju wydarzeń na 40. posiedzeniu Stałego Komitetu przedstawiciele Unii mogą uzgodnić, w konsultacji z państwami członkowskimi podczas posiedzeń koordynacyjnych na miejscu, doprecyzowanie stanowiska, o którym mowa w art. 1, bez konieczności przyjmowania przez Radę kolejnej decyzji.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 listopada 2020 r.
W imieniu Rady
M. ROTH
Przewodniczący
1 Decyzja Rady 82/72/EWG z dnia 3 grudnia 1981 r. dotycząca zawarcia Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk (Dz.U. L 38 z 10.2.1982, s. 1).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.409.34

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2020/1830 dotycząca stanowiska, jakie ma być zajęte zająć w imieniu Unii Europejskiej na 40. posiedzeniu Stałego Komitetu Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk (konwencja berneńska)
Data aktu: 27/11/2020
Data ogłoszenia: 04/12/2020