(notyfikowana jako dokument nr C(2020) 8155)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 1 grudnia 2020 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 66/2010 z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie oznakowania ekologicznego UE 1 , w szczególności jego art. 8 ust. 2,
po konsultacji z Komitetem Unii Europejskiej ds. Oznakowania Ekologicznego,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Na mocy rozporządzenia (WE) nr 66/2010 oznakowanie ekologiczne UE można przyznawać produktom o ograniczonym poziomie wpływu na środowisko w ciągu ich całego cyklu życia.
(2) Rozporządzenie (WE) nr 66/2010 stanowi, że określone kryteria oznakowania ekologicznego UE należy ustanowić według grup produktów.
(3) Decyzją Komisji 2012/481/UE 2 ustanowiono kryteria i związane z nimi wymogi w zakresie oceny i weryfikacji dla grupy produktów "papier zadrukowany". Decyzją Komisji (UE) 2018/1590 3 okres ważności tych kryteriów i wymogów wydłużono do dnia 31 grudnia 2020 r.
(4) Decyzją Komisji 2014/256/UE 4 ustanowiono kryteria i związane z nimi wymogi w zakresie oceny i weryfikacji dla grupy "produkty z papieru przetworzonego". Decyzją Komisji (UE) 2017/1525 5 okres ważności tych kryteriów i wymogów wydłużono do dnia 31 grudnia 2020 r.
(5) Aby lepiej odzwierciedlić najlepszą praktykę na rynku dotyczącą tych grup produktów oraz uwzględnić innowacje wprowadzone w okresie przejściowym, należy określić nowy zestaw kryteriów dla produktów: papier zadrukowany, wyroby papiernicze i papierowe torby z uchwytami.
(6) W sprawozdaniu z oceny adekwatności dotyczącej oznakowania ekologicznego UE 6 z dnia 30 czerwca 2017 r., w ramach której dokonano przeglądu wdrożenia rozporządzenia (WE) nr 66/2010, stwierdzono konieczność opracowania bardziej strategicznego podejścia do oznakowania ekologicznego UE, w tym, w stosownych przypadkach, powiązania ze sobą pokrewnych grup produktów.
(7) Zgodnie z tymi wnioskami i po konsultacji z Komitetem Unii Europejskiej ds. Oznakowania Ekologicznego należy dokonać przeglądu kryteriów dla grup produktów "papier zadrukowany" i "produkty z papieru przetworzonego", biorąc pod uwagę obecny sukces, zainteresowanie produktem przez zainteresowane strony i potencjalne przyszłe możliwości większego rozpowszechnienia oraz popyt rynkowy na zrównoważone produkty.
(8) Ponieważ dwie grupy produktów "papier zadrukowany" i "produkty z papieru przetworzonego" są ze sobą ściśle powiązane, a dotyczące ich kryteria będą się pokrywać, należy przyjąć jedną decyzję z jednym załącznikiem dla obu grup produktów.
(9) Nazwę grupy produktów należy zmienić na "papier zadrukowany, wyroby papiernicze i papierowe torby z uchwytami" w celu lepszego odzwierciedlenia funkcji produktu i zapewnienia jasności co do produktów objętych zakresem zastosowania. Powinno to również zwiększyć widoczność programów dla uczestników rynku i zmniejszyć obciążenie administracyjne organów krajowych.
(10) Ponadto zgodnie z przeglądem należy wprowadzić pewne zmiany w definicji grupy produktów "papier zadrukowany, wyroby papiernicze i papierowe torby z uchwytami", w szczególności w celu wyraźniejszego rozróżnienia między różnymi rodzajami produktów.
(11) Nowy plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym na rzecz czystszej i bardziej konkurencyjnej Europy 7 przyjęty w dniu 11 marca 2020 r. stanowi, że wymogi w zakresie trwałości, zdolności do recyklingu i zawartości materiałów z recyklingu mają być bardziej systematycznie uwzględniane w kryteriach oznakowania ekologicznego UE.
(12) Zmienione kryteria oznakowania ekologicznego UE dla papieru zadrukowanego, wyrobów papierniczych oraz papierowych toreb z uchwytami powinny mieć na celu w szczególności stosowanie produktów papierowych wytwarzanych w bardziej zrównoważony sposób i pochodzących z lasów, w których prowadzona jest zrównoważona gospodarka leśna, lub z materiałów pochodzących z recyklingu. Nowe kryteria powinny mieć za podstawę podejście oparte na analizie cyklu życia, a ich celem powinno być promowanie efektywnych energetycznie procesów produkcyjnych oraz ograniczanie emisji lotnych związków organicznych (LZO) przyczyniających się do utleniania fotochemicznego, działania toksycznego dla ludzi, ubożenia zasobów abiotycznych, eutrofizacji, zakwaszania oraz zmiany klimatu. Zmienione kryteria powinny ograniczyć stosowanie substancji niebezpiecznych, rozwiązać problem emisji generowanych podczas procesu drukowania, zmniejszyć ilość odpadów papierowych wytwarzanych w procesie produkcji i zwiększyć zdolność do recyklingu produktów, co przyczyni się do ułatwienia przejścia do gospodarki o bardziej zamkniętym obiegu.
(13) Nowe kryteria oraz związane z nimi wymogi w zakresie oceny i weryfikacji dla każdej grupy produktów powinny pozostać ważne do dnia 31 grudnia 2028 r. przy uwzględnieniu cyklu innowacji w obu grupach produktów.
(14) Ze względu na pewność prawa należy uchylić decyzje 2012/481/UE i 2014/256/UE.
(15) Należy przewidzieć okres przejściowy dla producentów wytwarzających produkty, którym przyznano oznakowanie ekologiczne UE dla produktów z papieru zadrukowanego lub produktów z papieru przetworzonego w oparciu o kryteria określone odpowiednio w decyzji 2012/481/UE lub decyzji 2014/256/UE, tak aby zapewnić im wystarczającą ilość czasu na dostosowanie swoich produktów do nowych kryteriów i wymogów. Po przyjęciu niniejszej decyzji producenci powinni mieć również ograniczony czas na składanie wniosków na podstawie kryteriów ustanowionych tymi decyzjami albo na podstawie nowych kryteriów ustanowionych niniejszą decyzją. Stosowanie oznakowania ekologicznego UE przyznanego zgodnie z kryteriami określonymi w starych decyzjach powinno być dozwolone przez 18 miesięcy od daty przyjęcia niniejszej decyzji.
(16) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu powołanego na mocy art. 16 rozporządzenia (WE) nr 66/2010,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 27 listopada 2020 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Virginijus SINKEVIČIUS |
|
Członek Komisji |