Rozporządzenie wykonawcze 2020/1317 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2020/1317
z dnia 9 września 2020 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny 1 , w szczególności jego art. 57 ust. 4 i art. 58 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 2 , konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej, bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł, towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towarów, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez posiadacza przez pewien okres zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013. Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 9 września 2020 r.
W imieniu Komisji,

za Przewodniczącą,

Gerassimos THOMAS
Dyrektor Generalny

Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej

ZAŁĄCZNIK

Opis towarów Klasyfikacja (kod CN) Uzasadnienie
(1) (2) (3)
1. Produkt składający się z sypkich porowatych bryłek, zawierających głównie azotan amonu, charakteryzujący się następującym składem (w procentach masowych): - azotan amonu > 99,4 - (azot całkowity > 34,5) - polimer anionowy 0,28 - powłoka 0,08

Absorpcja oleju przez bryłki wynosi > 10 % masy.

Gęstość nasypowa bryłek wynosi 0,72 g/cm3.

360200 00 Klasyfikacja wyznaczona jest przez regułę 1 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodu CN 3602 00 00.

Polimer anionowy jest dodawany w celu zmniejszenia gęstości produktu i zwiększenia absorpcji oleju, które to właściwości sprawiają, że porowate bryłki bardziej nadają się do wykorzystania jako materiał bazowy do produkcji materiałów wybuchowych ANFO (Ammonium Nitrate Fuel Oil).

Obróbka powierzchniowa porowatych bryłek polegająca na nałożeniu powłoki służy ustabilizowaniu azotanu amonu i tym samym uniknięciu niepożądanej absorpcji wody, która może osłabić/zmniejszyć zdolność absorpcji oleju napędowego, która jest jedną z zasadniczych właściwości efektywnych materiałów wybuchowych ANFO.

Ze względu na swoje obiektywne cechy produkt jest zatem identyfikowalny jako przygotowany materiał wybuchowy objęty pozycją 3602 (zob. również opinia klasyfikacyjna Systemu Zharmonizowanego 3602.00/2).

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 3102, ponieważ produkt został specyficznie przygotowany i sporządzony do stosowania jako materiał bazowy do produkcji materiałów wybuchowych. Z technicznego punktu widzenia, ani polimer anionowy, ani powłoka nie mają znaczenia dla użycia jako nawóz. Warunki uwagi 2 do działu 31 nie są zatem spełnione.

W związku z tym produkt należy klasyfikować do kodu CN 3602 00 00 jako gotowe materiały wybuchowe, inne niż prochy strzelnicze.

2. Produkt składający się z sypkich porowatych bryłek, zawierających głównie azotan amonu, charakteryzujący się następującym składem (w procentach masowych): - azotan amonu > 99

- (azot całkowity > 34,5)

- azotan magnezu 0,4

- mieszanina fosforanu diamonu, siarczanu amonu I kwasu borowego 0,06

- powłoka 0,08

Absorpcja oleju przez bryłki wynosi > 7 % masy.

Gęstość nasypowa bryłek wynosi 0,80 g/cm3.

360200 00 Klasyfikacja wyznaczona jest przez regułę 1 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodu CN 3602 00 00.

Mieszanina fosforanu diamonu, siarczanu amonu i kwasu borowego jest dodawana w celu zmniejszenia gęstości produktu i zwiększenia absorpcji oleju, które to właściwości sprawiają, że porowate bryłki bardziej nadają się do wykorzystania jako materiał bazowy do produkcji materiałów wybuchowych ANFO. Obróbka powierzchniowa porowatych bryłek polegająca na nałożeniu powłoki służy ustabilizowaniu azotanu amonu i tym samym uniknięciu niepożądanej absorpcji wody, która może osłabić/zmniejszyć zdolność absorpcji oleju napędowego, która jest jedną z zasadniczych właściwości efektywnych materiałów wybuchowych ANFO.

Ze względu na swoje obiektywne cechy produkt jest zatem identyfikowalny jako przygotowany materiał wybuchowy objęty pozycją 3602 (zob. również opinia klasyfikacyjna Systemu Zharmonizowanego 3602.00/1).

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 3102, ponieważ produkt został specyficznie przygotowany i sporządzony do stosowania jako materiał bazowy do produkcji materiałów wybuchowych. Z technicznego punktu widzenia, ani różne dodatki, ani powłoka nie mają znaczenia dla użycia tego przetworzonego azotanu amonu jako nawozu. Warunki uwagi 2 do działu 31 nie są zatem spełnione.

W związku z tym produkt należy klasyfikować do kodu CN 3602 00 00 jako gotowe materiały wybuchowe, inne niż prochy strzelnicze.

1 Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.309.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2020/1317 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej
Data aktu: 09/09/2020
Data ogłoszenia: 23/09/2020
Data wejścia w życie: 13/10/2020