Decyzja EBC/2020/27 (2020/628) zmieniająca decyzję EBC/2008/17 określającą zasady składania wspólnych zamówień w Eurosystemie

DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (UE) 2020/628
z dnia 4 maja 2020 r.
zmieniająca decyzję EBC/2008/17 określającą zasady składania wspólnych zamówień w Eurosystemie (EBC/2020/27)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 127 i 128,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 12 ust. 1 w związku z art. 3 ust. 1 oraz art. 5, 16 i 24,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W oparciu o pozytywne doświadczenia związane ze wspólnym zamawianiem towarów i usług w dniu 26 kwietnia 2019 r. Rada Prezesów zdecydowała, iż należy uznać, że Biuro Koordynacji Zamówień Eurosystemu (EPCO) ma charakter stały, natomiast bank centralny udostępniający siedzibę EPCO będzie nadal wyznaczany w odstępach pięcioletnich. Aktualnie siedzibą EPCO, wyznaczoną na okres od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2024 r., jest Banque centrale du Luxembourg.

(2) Zasady dotyczące ustalania zakresu umocowania komitetów Eurosystemu, powoływania ich przewodniczących oraz zapewnienia im pomocy sekretarskiej są wskazane w art. 9 ust. 5 decyzji EBC/2004/2 1  i szczegółowo określone w odniesieniu do poszczególnych komitetów Eurosystemu na mocy konkretnych decyzji Rady Prezesów. Te ramy prawne mają zastosowanie do Komitetu Europejskiego Systemu Banków Centralnych, któremu powierzono odpowiedzialność za kierowanie wspólnym składaniem zamówień w ramach Eurosystemu.

(3) Ważne jest wykorzystywanie możliwości składania wspólnych zamówień, które mogą pojawić się w określonych obszarach i w określonych granicach w trakcie roku po zatwierdzeniu rocznego planu zamówień przez Radę Prezesów.

(4) Zgodnie z art. 7 wytycznych Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2015/280 (EBC/2014/44) 2  krajowe banki centralne (KBC), które korzystają z własnych zakładów drukarskich do produkcji banknotów euro, mają obowiązek rozważyć ustanowienie właściwych form współpracy, takich jak wspólne zakupy, w celu poprawy efektywności produkcji banknotów. W dniu 21 listopada 2017 r. Rada Prezesów przewidziała możliwość uczestnictwa przez takie KBC korzystające z wewnętrznych zakładów drukarskich we wspólnych zamówieniach bezpośrednio za pośrednictwem EPCO, tak aby ułatwić tym KBC prowadzenie współpracy w zakresie produkcji i jak najlepsze wykonywanie przez nie zadania publicznego polegającego na produkcji banknotów. W celu zapewnienia jednakowych warunków działania w odniesieniu do wewnętrznych zakładów drukarskich, które są w pełni zintegrowane z bankami centralnymi, należy zapewnić możliwość uczestnictwa przez wewnętrzne zakłady drukarskie, które posiadają odrębną osobowość prawną, ale które mają ścisły związek z bankiem centralnym, we wspólnych zamówieniach bezpośrednio za pośrednictwem EPCO.

(5) Decyzja EBC/2008/17 3  powinna zatem zostać odpowiednio zmieniona,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zmiany decyzji EBC/2008/17

W decyzji EBC/2008/17 wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 1 lit. f) otrzymuje brzmienie:

"f) »Komitet Sterujący EPCO« oznacza komitet sterujący powołany przez Radę Prezesów w celu kierowania pracami EPCO. W skład Komitetu Sterującego EPCO wchodzi jedna osoba z każdego banku centralnego, wybierana spośród pracowników wyższego szczebla, posiadających wiedzę i doświadczenie w kwestiach organizacyjno-strategicznych we własnej instytucji, oraz spośród specjalistów w zakresie zamówień. Komitet Sterujący EPCO podlega Radzie Prezesów za pośrednictwem Zarządu;";

2)
w art. 3 wprowadza się następujące zmiany:
a)
w ust. 1 dodaje się lit. f) w brzmieniu:

"f) wspieranie banków centralnych w działalności związanej z zarządzaniem zamówieniami.";

b)
dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Siedzibę EPCO udostępniają banki centralne. Rada Prezesów wyznacza bank centralny udostępniający siedzibę co pięć lat.";

c)
ust. 7 otrzymuje brzmienie:

"7. Komitet Sterujący EPCO dokonuje oceny sprawności i skuteczności działalności EPCO w odpowiednim momencie przed końcem pięcioletniego okresu, o którym mowa w ust. 1a. Na podstawie tej oceny, a także biorąc pod uwagę zainteresowanie innych banków centralnych udostępnieniem siedziby EPCO, Rada Prezesów zdecyduje, czy konieczne będzie przeprowadzenie procedury wyboru innego banku centralnego, który udostępni siedzibę EPCO.";

3)
art. 4 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Każdego roku EPCO przedstawia Radzie Prezesów do zatwierdzenia aktualny plan zamówień dotyczący wspólnych postępowań przetargowych, obejmujący nazwy prowadzących banków centralnych. Zaktualizowany plan zamówień przedstawiony przez EPCO może wskazywać obszary, w których, przed kolejną aktualizacją, w określonych granicach będą mogły być wykorzystane dodatkowe możliwości w zakresie wspólnych zamówień. Rada Prezesów podejmuje decyzję w przedmiocie zatwierdzenia planu zamówień i jego wdrożenia po zasięgnięciu opinii Komitetu Sterującego EPCO.";

4)
art. 5 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 5

Udział innych instytucji

1. Rada Prezesów może zapraszać krajowe banki centralne państw członkowskich, które nie przyjęły euro, do udziału w pracach EPCO i we wspólnych postępowaniach przetargowych na takich samych warunkach, jak w przypadku banków centralnych Eurosystemu. Ponadto Rada Prezesów może zapraszać organy krajowe państw członkowskich, organy i instytucje Unii lub organizacje międzynarodowe do udziału w pracach EPCO i we wspólnych postępowaniach przetargowych na warunkach określonych przez Radę Prezesów w takim zaproszeniu. Zaproszenie takie ogranicza się do wspólnych zamówień towarów i usług niezbędnych do zaspokajania wspólnych potrzeb banków centralnych i zaproszonych podmiotów, na warunkach podobnych do warunków mających zastosowanie do banków centralnych Eurosystemu.

2. Wewnętrzne zakłady drukarskie, które zgodnie z art. 1 pkt 2 lit. b) wytycznych (UE) 2015/280 (EBC/2014/44) są odrębnymi osobami prawnymi i spełniają łącznie warunki określone w tym przepisie, mogą bezpośrednio uczestniczyć we wspólnych postępowaniach przetargowych i być traktowane na potrzeby niniejszego artykułu jako część banku centralnego w swoim państwie członkowskim. Takie uczestnictwo ogranicza się do wspólnych zamówień towarów i usług niezbędnych do wykonywania przez te wewnętrzne zakłady drukarskie zadań Eurosystemu.".

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 4 maja 2020 r.
Christine LAGARDE
Prezes EBC
1 Decyzja EBC/2004/2 z dnia 19 lutego 2004 r. przyjmująca Regulamin Europejskiego Banku Centralnego (Dz.U. L 80 z 18.3.2004, s. 33).
2 Wytyczne Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2015/280 z dnia 13 listopada 2014 r. w sprawie ustanowienia przez Eurosystem systemu produkcji i zamówień banknotów euro (EBC/2014/44) (Dz.U. L 47 z 20.2.2015, s. 29).
3 Decyzja EbC/2008/17 z dnia 17 listopada 2008 r. określająca zasady składania wspólnych zamówień w Eurosystemie (Dz.U. L 319 z 29.11.2008, s. 76).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.146.11

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja EBC/2020/27 (2020/628) zmieniająca decyzję EBC/2008/17 określającą zasady składania wspólnych zamówień w Eurosystemie
Data aktu: 04/05/2020
Data ogłoszenia: 08/05/2020
Data wejścia w życie: 28/05/2020