KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 733/2008 z dnia 15 lipca 2008 r. w sprawie warunków regulujących przywóz produktów rolnych pochodzących z państw trzecich w następstwie wypadku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu 1 , w szczególności jego art. 4,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 29 marca 2017 r. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ("Zjednoczone Królestwo") przekazało notyfikację o zamiarze wystąpienia z Unii na podstawie art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej. Traktaty przestaną mieć zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa od dnia wejścia w życie umowy o wystąpieniu lub, w przypadku jej braku, dwa lata po notyfikacji, tj. od dnia 30 marca 2019 r., chyba że Rada Europejska w porozumieniu ze Zjednoczonym Królestwem podejmie jednomyślnie decyzję o przedłużeniu tego okresu. Zjednoczone Królestwo stanie się wtedy państwem trzecim.
(2) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1635/2006 2 ustanawia szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 737/90 3 w sprawie warunków regulujących przywóz produktów rolnych pochodzących z państw trzecich w następstwie wypadku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu.
(3) Jako że rozporządzenie (EWG) nr 737/90 było kilkakrotnie zmieniane, zastąpiono je rozporządzeniem (WE) nr 733/2008.
(4) Rozporządzenie (WE) nr 733/2008 ustanawia maksymalne dozwolone poziomy skażenia w pewnych produktach rolnych pochodzących z krajów trzecich. Stanowi ono także, że państwa członkowskie są zobowiązane do kontrolowania takich produktów rolnych w celu zapewnienia zgodności z poziomami skażenia określonymi w wymienionym rozporządzeniu przed dopuszczeniem tych produktów do obrotu.
(5) Rozporządzenie (WE) nr 1635/2006 zobowiązuje państwa członkowskie do zapewnienia, by właściwe organy państw trzecich dotkniętych wypadkiem w Czarnobylu wystawiały świadectwa wywozowe potwierdzające, że produkty, do których zostały one dołączone, są zgodne z maksymalnymi dopuszczalnymi poziomami skażenia określonymi w rozporządzeniu (WE) nr 733/2008. Konkretne zainteresowane państwa trzecie są wymienione w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1635/2006.
(6) Opad radioaktywnego cezu po wypadku, jaki miał miejsce w elektrowni atomowej w Czarnobylu w dniu 26 kwietnia 1986 r., dotknął wiele państw trzecich. Opad wystąpił na pewnych obszarach Zjednoczonego Królestwa. Ponieważ czas połowicznego rozpadu cezu-137 wynosi ok. 30 lat, skażenie powoli maleje.
(7) Pewne produkty rolne pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa, na które miał wpływ wypadek w Czarnobylu, mogą nadal wykazywać skażenie radioaktywnym cezem.
(8) Gdy tylko prawo Unii przestanie mieć zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie, produkty rolne pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa będą musiały podlegać kontroli pod względem skażenia promieniotwórczego, zanim otrzymają zezwolenie na wprowadzenie na terytorium Unii.
(9) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik II do rozporządzenia (WE) nr 1635/2006 w celu uwzględnienia Zjednoczonego Królestwa.
(10) Ze względu na pilny charakter sytuacji związanej z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej należy umożliwić szybkie stosowanie środków niniejszego rozporządzenia. Niniejsze rozporządzenie powinno zatem wejść w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: