a także mając na uwadze, co następuje:(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 2 , konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji niektórych towarów.
(2) Rozporządzeniem wykonawczym (UE) nr 444/2013 3 Komisja zaklasyfikowała produkt otrzymywany z odtłuszczonych nasion soi po ekstrakcji oleju, dalej ekstrahowanych wodą i etanolem w celu usunięcia rozpuszczalnych węglowodanów i minerałów ("przedmiotowy produkt"), do podpozycji 2309 90 31 Nomenklatury scalonej jako "pozostałe preparaty, w rodzaju stosowanych do karmienia zwierząt".
(3) W odniesieniu do skrobi w produktach objętych pozycją 2309 należy sprawdzić obecność skrobi poprzez badanie jakościowe (próba jodowo-skrobiowa; analiza mikroskopowa). Po stwierdzeniu obecności skrobi zawartość skrobi w każdym produkcie objętym pozycją 2309 oznacza się przy użyciu metody polarymetrycznej (metoda Ewersa), opisanej w części L załącznika III do rozporządzenia Komisji (WE) nr 152/2009 4 . W przypadku gdy nie można zastosować metody polarymetrycznej, np. ze względu na obecność znacznych ilości określonych materiałów wymienionych w art. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 121/2008 5 , należy zastosować enzymatyczną metodę analityczną określoną w załączniku do tego rozporządzenia.
(4) W momencie przyjęcia rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 444/2013 jedyną metodą analityczną mającą zastosowanie do przedmiotowego produktu była metoda polarymetryczna.
(5) Wyrokiem w sprawie C-144/15 (Customs Support Holland BV) 6 Trybunał orzekł, że koncentrat białka sojowego uzdatniony do stosowania jako pasza należy klasyfikować do pozycji 2309. Koncentrat białka sojowego, o którym mowa w postępowaniu głównym w tej sprawie, jest opisany jako uzyskiwany z obranych, zmielonych i gotowanych na parze nasion soi, poddawanych następnie procesowi ekstrakcji oleju, którego pozostałością jest tzw. śruta sojowa. Śruta sojowa jest następnie obrabiana za pomocą etanolu i wody, w wyniku czego odciągany jest pozostały w niej tłuszcz, a także zmniejszany jest poziom składników innych niż białka - przede wszystkim węglowodanów i błonników - i usuwane są niektóre substancje szkodliwe. Uzyskany w ten sposób koncentrat białka sojowego nie zawiera śladów użytego etanolu i składa się m.in. z białka i skrobi.
(6) Produkt rozpatrywany w postępowaniu głównym w sprawie C-144/15 i przedmiotowy produkt są wystarczająco podobne, ponieważ oba stanowią produkty paszowe na bazie produktów sojowych, które należy klasyfikować do pozycji 2309. W obu przypadkach produkty nie są pozostałościami produktów z pozycji 2304, powstającymi bezpośrednio w wyniku ekstrakcji oleju sojowego, ale są wynikiem procesu, w którym materiał roślinny, z którego uzyskuje się produkty, traci swoje zasadnicze właściwości.
(7) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2017/68 7 dodano "produkty sojowe" do wykazu materiałów paszowych określonego w art. 1 rozporządzenia (WE) nr 121/2008, w odniesieniu do których zawartość skrobi w preparatach w rodzaju stosowanych do karmienia zwierząt (pozycja 2309) oznacza się enzymatyczną metodą analityczną.
(8) W związku z tym w interesie pewności prawa w odniesieniu do klasyfikacji taryfowej produktów objętych pozycją 2309, uzyskiwanych z produktów sojowych, a także w celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej w Unii, należy uchylić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 444/2013.
(9) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana na podstawie rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 444/2013 odnośnie do towaru, o którym mowa w tym rozporządzeniu, mogła być nadal przywoływana przez posiadacza przez pewien okres zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013. Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.
(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: