KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013, (UE) nr 652/2014 i (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające dyrektywy Rady 69/464/EWG, 74/647/EWG, 93/85/EWG, 98/57/WE, 2000/29/WE, 2006/91/WE i 2007/33/WE 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2016/2031 Komisja jest uprawniona do ustanowienia wykazu agrofagów priorytetowych.
(2) Agrofagi priorytetowe to agrofagi kwarantannowe dla Unii, które spełniają wszystkie następujące warunki: po pierwsze nie odnotowano występowania tych agrofagów na terytorium Unii lub odnotowano ich występowanie na ograniczonej części tego terytorium albo odnotowano jedynie ograniczoną liczbę rzadkich, nieregularnych i odosobnionych przypadków występowania tych agrofagów; po drugie potencjalne skutki gospodarcze, społeczne lub środowiskowe ich występowania są najbardziej dotkliwe w odniesieniu do terytorium Unii, oraz, po trzecie są one wymienione jako agrofagi priorytetowe.
(3) Komisja przeprowadziła ocenę w celu określenia, które agrofagi należy wymienić jako agrofagi priorytetowe. Ocena ta była oparta na metodzie opracowanej przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji i Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności.
(4) Ta metoda obejmuje wskaźniki złożone i analizę opartą na wielu kryteriach. Uwzględnia ona prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się i zadomowienia ocenionych agrofagów na terytorium Unii oraz konsekwencji dotyczących tych agrofagów w odniesieniu do terytorium Unii. Ponadto metoda ta uwzględnia kryteria wymienione w sekcji 1 pkt 2 i sekcji 2 załącznika I do rozporządzenia (UE) 2016/2031, które obejmują aspekt gospodarczy, społeczny i środowiskowy.
(5) W ocenie uwzględniono wyniki metody zastosowanej przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji i Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, jak również dane uzyskane z konsultacji publicznych przeprowadzonych za pośrednictwem portalu poświęconego lepszemu stanowieniu prawa. Z przeprowadzonej oceny wynika, że istnieje 20 agrofagów, w przypadku których potencjalne skutki gospodarcze, społeczne lub środowiskowe ich występowania uważa się za najbardziej dotkliwe dla terytorium Unii.
(6) Ponadto nie odnotowano występowania tych agrofagów na terytorium Unii lub odnotowano ich występowanie na ograniczonej części tego terytorium albo odnotowano jedynie ograniczoną liczbę rzadkich, nieregularnych i odosobnionych przypadków występowania tych agrofagów.
(7) Należy zatem sporządzić wykaz tych agrofagów w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
(8) W celu zapewnienia spójnego stosowania wszystkich przepisów dotyczących agrofagów kwarantannowych dla Unii niniejsze rozporządzenie powinno być stosowane od tego samego dnia co rozporządzenie (UE) 2016/2031, tj. od dnia 14 grudnia 2019 r.,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: