KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 92/35/EWG z dnia 29 kwietnia 1992 r. ustanawiającą zasady kontroli i środki zwalczania afrykańskiego pomoru koni 1 , w szczególności jej art. 18,
uwzględniając dyrektywę Rady 2000/75/WE z dnia 20 listopada 2000 r. ustanawiającą przepisy szczególne dotyczące kontroli i zwalczania choroby niebieskiego języka 2 , w szczególności jej art. 19 akapit drugi,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt 3 , w szczególności jego art. 32 ust. 5 i 6,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W art. 15 dyrektywy 92/35/EWG przewidziano wyznaczenie laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej ds. afrykańskiego pomoru koni w załączniku II do tego rozporządzenia oraz wyszczególnienie jego funkcji i obowiązków w załączniku III do tego rozporządzenia.
(2) W art. 16 dyrektywy 2000/75/WE przewidziano wyznaczenie laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej ds. choroby niebieskiego języka w części A załącznika II do tego rozporządzenia oraz wyszczególnienie jego zadań w części B załącznika II do tego rozporządzenia.
(3) W art. 32 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 882/2004 określono obowiązki laboratoriów referencyjnych Unii Europejskiej w sektorze zdrowia zwierząt. W części II załącznika VII do tego rozporządzenia wymieniono laboratoria referencyjne Unii Europejskiej ds. zdrowia zwierząt i żywych zwierząt, w tym laboratoria referencyjne Unii Europejskiej ds. afrykańskiego pomoru koni i ds. choroby niebieskiego języka.
(4) W następstwie złożenia przez Zjednoczone Królestwo notyfikacji zgodnie z art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej laboratorium, o którym mowa w części A załącznika II do dyrektywy 2000/75/WE, będzie musiało zakończyć pełnienie swojej funkcji laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej ds. choroby niebieskiego języka.
(5) W związku z synergiami pod względem fachowej wiedzy technicznej, zaplecza laboratoryjnego i sieci kontaktów z krajowymi laboratoriami referencyjnymi, które to synergie wynikają z pokrewieństwa genetycznego i epidemiologicznego afrykańskiego pomoru koni i choroby niebieskiego języka, laboratorium referencyjne Unii Europejskiej ds. afrykańskiego pomoru koni, o którym mowa w załączniku II do dyrektywy 92/35/EWG, powinno również przejąć na siebie obowiązki laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej ds. choroby niebieskiego języka.
(6) Laboratorio Central de Veterinaria - Área de Sanidad Animal w Madrycie (Hiszpania), podlegające hiszpańskiemu Ministerstwu Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności i funkcjonujące jako laboratorium referencyjne Unii Europejskiej ds. afrykańskiego pomoru koni, powinno w dalszym ciągu pełnić swoje funkcje i obowiązki zgodnie z dyrektywą 92/35/EWG, a ponadto powinno przejąć zadania laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej ds. choroby niebieskiego języka, jak przewidziano w dyrektywie 2000/75/WE.
(7) Ponadto w związku ze zmianą niektórych danych kontaktowych laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej ds. afrykańskiego pomoru koni na Laboratorio Central de Veterinaria - Área de Sanidad Animal w Madrycie (Hiszpania) należy odpowiednio zmienić załącznik II do dyrektywy 92/35/EWG.
(8) Nazwa laboratorium przejmującego obowiązki laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej ds. afrykańskiego pomoru koni i choroby niebieskiego języka powinna być również wskazana jako laboratorium referencyjne Unii Europejskiej ds. choroby niebieskiego języka. Należy zatem odpowiednio zmienić część A załącznika II do dyrektywy 2000/75/WE.
(9) Należy także zmienić załącznik VII do rozporządzenia (WE) nr 882/2004, tak aby zawierał on odniesienie do laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej ds. afrykańskiego pomoru koni i choroby niebieskiego języka.
(10) W celu uniknięcia zakłóceń w funkcjonowaniu laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej ds. choroby niebieskiego języka oraz zapewnienia nowo wyznaczonemu laboratorium referencyjnemu Unii Europejskiej odpowiedniej ilości czasu na osiągnięcie pełnej zdolności operacyjnej środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu powinny mieć zastosowanie od dnia 1 stycznia 2019 r.
(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Dz.U. L 157 z 10.6.1992, s. 19.
2 Dz.U. L 327 z 22.12.2000, s. 74.
3 Dz.U. L 165 z 30.4.2004, s. 1.