Rozporządzenie wykonawcze 2018/155 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 686/2012 przydzielające państwom członkowskim, do celów procedury odnowienia, zadanie oceny substancji czynnych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2018/155
z dnia 31 stycznia 2018 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 686/2012 przydzielające państwom członkowskim, do celów procedury odnowienia, zadanie oceny substancji czynnych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG 1 , w szczególności jego art. 19,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 686/2012 2  przydziela się państwu członkowskiemu pełniącemu rolę sprawozdawcy i państwu członkowskiemu pełniącemu rolę współsprawozdawcy zadanie oceny substancji czynnych do celów procedury odnowienia. Jako że zadanie oceny substancji czynnych, których zatwierdzenie wygasa między dniem 1 stycznia 2022 r. a dniem 31 grudnia 2024 r., nie zostało jeszcze przydzielone państwu członkowskiemu pełniącemu rolę sprawozdawcy ani państwu członkowskiemu pełniącemu rolę współsprawozdawcy, należy to zadanie przydzielić.

(2) Ze względu na długość procesu oceny substancji czynnych oraz niedawną notyfikację przekazaną przez Zjednoczone Królestwo na podstawie art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej 3  należy ponownie przydzielić zadanie oceny substancji czynnych wymienionych w części B załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 686/2012, w odniesieniu do których Zjednoczone Królestwo pełni rolę sprawozdawcy lub współsprawozdawcy, a dodatkowa dokumentacja nie została jeszcze przedłożona. Ponowny przydział dotyczy następujących substancji czynnych: siarczan glinowo-amonowy, azoksystrobina, bupirymat, karbetamid, chloromekwat, etylen, fenbukonazol, fluopikolid, fluchinkonazol, flutriafol, wyciąg z czosnku, metazachlor, myklobutanil, paklobutrazol, pieprz, oleje roślinne/olejek z palczatki cytrynowej, propachizafop, chizalofop-P-etylowy, chizalofop-P-tefurylowy, trialat i mocznik.

(3) Przydziału tego należy dokonać w sposób zapewniający zrównoważony podział odpowiedzialności oraz nakładu pracy między państwa członkowskie.

(4) Niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie jak najszybciej, ponieważ termin składania dodatkowej dokumentacji w odniesieniu do niektórych substancji czynnych upływa dnia 28 lutego 2018 r.

(5) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 686/2012.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) nr 686/2012 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 31 stycznia 2018 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 686/2012 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w części B pozycje dotyczące substancji czynnych: siarczan glinowo-amonowy, azoksystrobina, bupirymat, karbetamid, chloromekwat, etylen, fenbukonazol, fluopikolid, fluchinkonazol, flutriafol, wyciąg z czosnku, metazachlor, myklobutanil, paklobutrazol, pieprz, oleje roślinne/olejek z palczatki cytrynowej, propachizafop, chizalofop-P-etylowy, chizalofop-P-tefurylowy, trialat i mocznik otrzymują brzmienie:
Substancja czynna Państwo członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy Państwo członkowskie pełniące rolę współsprawozdawcy
"Siarczan glinowo-amonowy IE PT"
"Azoksystrobina AT NO"
"Bupirymat NL PL"
"Karbetamid SE BE"
"Chloromekwat AT IT"
"Etylen NL ES"
"Fenbukonazol SI AT"
"Fluopikolid AT ES"
"Fluchinkonazol CZ SK"
"Flutriafol SK CZ"
"Wyciąg z czosnku IE DK"
"Metazachlor NL PT"
"Myklobutanil AT ES"
"Paklobutrazol AT RO"
"Pieprz BE IE"
"Oleje roślinne/olejek z palczatki cytrynowej FR CZ"
"Propachizafop AT EE"
"Chizalofop-P-etylowy FI SE"
"Chizalofop-P-tefurylowy HR AT"
"Trialat NL CZ"
"Mocznik EL FI"
2)
dodaje się część C w brzmieniu:

"CZĘŚĆ C

PRZYDZIELENIE ZADANIA OCENY SUBSTANCJI CZYNNYCH, KTÓRYCH ZATWIERDZENIE WYGASA PO DNIU 31 GRUDNIA 2021 R. I NIE PÓŹNIEJ NIŻ Z DNIEM 31 GRUDNIA 2024 R.

Substancja czynna Państwo członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy Państwo członkowskie pełniące rolę współsprawozdawcy
1,4-dimetylonaftalen AT PL
Acekwinocyl DE NL
Adoxophyes orana GV szczep BV-0001 DE FR
Ametoktradyna DE NL
Aminopyralid FI DK
Amisulbrom EL FI
Kwas askorbinowy NL FR
Aureobasidium pullulans (szczepy DSM 14940 i DSM 14941) AT DE
Bacillus firmus I-1582 FR DK
Bacillus pumilus QST 2808 IT NL
Benalaksyl-M PT IT
Benzowyndiflupyr FR AT
Biksafen CZ BE
Candida oleophila szczep O SI DE
Chlorantraniliprol IE DE
Cyflumetofen ES AT
Fosfonian disodu FR EL
Emamektyna NL SI
Esfenwalerat AT PT
Eugenol ES EL
Fenpyrazamina LV LT
Flubendiamid EL AT
Flumetralina HU EL
Fluopyram AT HR
Fluksapyroksad FR EL
Geraniol ES EL
Halosulfuron metylu IT PL
Wirus polihedrozy jądrowej Helicoverpa armigera (HearNPV) EE FR
Ipkonazol BE FR
Izopyrazam NO EL
Lambda-cyhalotryna SE FR
Maltodekstryna IE FR
Mandipropamid AT PT
Metaflumizon SE EL
Metam (w tym potasu i sodu) BE ES
Metobromuron FR NO
Metsulfuron metylowy DK SE
Olejek pomarańczowy FR CZ
Paecilomyces fumosoroseus szczep Fe9901 PL NL
Penflufen PL IE
Pentiopirad SE CZ
Fosforowodór ES DE
Fosfoniany potasu (dawniej fosforan(III) potasu) FR EL
Prosulfuron FR SK
Pseudomonas sp. szczep DSMZ 13134 NL BG
Pirydalil NL BE
Pyriofenon LV EL
Piroksulam DK FI
Kwas S-abscysynowy NL DK
Sedaksan FR AT
Sodowy tiosiarczan srebra NL LV
Spinetoram HR ES
Spiromesifen IT AT
Spirotetramat AT NO
Wirus polihedrozy jądrowej Spodoptera littoralis EE FR
Streptomyces lydicus WYEC 108 NL DE
Tembotrion AT FR
Tienkarbazon FR EL
Tymol ES EL
Trichoderma asperellum (szczep T34) SE IT
Trichoderma atroviride szczep I-1237 IT SK
Walifenalat (wcześniejsza nazwa: walifenal) HU SI
Wirus żółtej mozaiki cukinii (szczep niezłośliwy) DK AT"
1 Dz.U. L 309 z 24.11.2009, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 686/2012 z dnia 26 lipca 2012 r. przydzielające państwom członkowskim, do celów procedury odnowienia, zadanie oceny substancji czynnych (Dz.U. L 200 z 27.7.2012, s. 5).
3 Dz.U. C 326 z 26.10.2012, s. 13.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.29.8

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2018/155 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 686/2012 przydzielające państwom członkowskim, do celów procedury odnowienia, zadanie oceny substancji czynnych
Data aktu: 31/01/2018
Data ogłoszenia: 01/02/2018
Data wejścia w życie: 04/02/2018