ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2018/1567
z dnia 18 października 2018 r.
w sprawie sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/249 dotyczącego zezwolenia na stosowanie tauryny, beta-alaniny, L-alaniny, L-argininy, kwasu L-asparaginowego, L-histydyny, D,L-izoleucyny, L-leucyny, L-fenyloalaniny, L-proliny, D,L-seryny, L-tyrozyny, L-metioniny, L-waliny, L-cysteiny, glicyny, glutaminianu monosodowego i kwasu L-glutaminowego jako dodatków paszowych dla wszystkich gatunków zwierząt oraz jednowodnego chlorowodorku L-cysteiny jako dodatku paszowego dla wszystkich gatunków zwierząt z wyjątkiem kotów i psów
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. w sprawie dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 2018/249 2 zezwala na stosowanie niektórych dodatków paszowych jako środków aromatyzujących, w tym glicyny, L-cysteiny i jednowodnego chlorowodorku L-cysteiny.
(2) W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/249 w pozycji dotyczącej glicyny pojawił się błąd: w kolumnie "Pozostałe przepisy" stwierdzono, że etykieta tego dodatku ma wskazywać, że zalecana maksymalna zawartość substancji czynnej w mieszance paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %, dla innych kategorii i gatunków, wynosi 25 g/kg. Zgodnie z opinią Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności 3 wydanej w odniesieniu do zezwolenia na stosowanie tego dodatku paszowego prawidłowa ilość wynosi 25 mg/kg.
(3) W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/249, w pozycjach dotyczących L-cysteiny i jednowodnego chlorowodorku L-cysteiny w odniesieniu do procesu wytwarzania substancji czynnej, pojawił się błąd. Mianowicie w kolumnie "Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna" wskazano, że substancja czynna jest wytwarzana w procesie syntezy chemicznej lub hydrolizy białka. W tej części pomija się fakt, że hydrolizuje się białko zwierzęce lub roślinne, w związku z czym nie zezwala się na stosowanie włosów ludzkich, które mogłyby być wykorzystane jako źródło do hydrolizy w celu wytworzenia tego konkretnego dodatku.
(4) Błędne zapisy doprowadziły do dezorientacji podmiotów działających na rynku pasz w kwestii przepisów dotyczących wprowadzania do obrotu przedmiotowych dodatków. Sytuacja ta powoduje brak pewności prawa co do mających zastosowanie ram prawnych. Błędy spowodowały pewne zakłócenia na rynku związane z przedmiotowymi upoważnieniami do wprowadzania do obrotu i stosowania glicyny, L-cysteiny i jednowodnego chlorowodorku L-cysteiny. Sprostowania do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/249 powinny zatem mieć zastosowanie z mocą wsteczną od dnia wejścia w życie tego rozporządzenia wykonawczego, aby przywrócić pewność prawa co do statusu prawnego dodatków, w przypadku których wystąpiły błędy, oraz aby uniknąć wszelkich negatywnych konsekwencji dla zainteresowanych podmiotów gospodarczych, a w konsekwencji przywrócić stabilność na rynku.
(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Dz.U. L 268 z 18.10.2003, s. 29.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/249 z dnia 15 lutego 2018 r. dotyczące zezwolenia na stosowanie tauryny beta-alaniny L-alaniny L-argininy kwasu L-asparaginowego, L-histydyny D,L-izoleucyny L-leucyny L-fenyloalaniny L-proliny D,L-seryny L-tyrozyny L-metioniny L-waliny L-cysteiny glicyny glutaminianu monosodowego i kwasu L-glutaminowego jako dodatków paszowych dla wszystkich gatunków zwierząt oraz jednowodnego chlorowodorku L-cysteiny jako dodatku paszowego dla wszystkich gatunków zwierząt z wyjątkiem kotów i psów (Dz.U. L 53 z 23.2.2018, s. 134).
3 Dziennik EFSA 2014; 12(5):3670.