(notyfikowana jako dokument nr C(2018) 6447)(Dz.U.UE L z dnia 10 października 2018 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie 1 , w szczególności jej art. 16 ust. 3 zdanie trzecie,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Organizm Aromia bungii (Faldermann) ("określony organizm") nie jest wymieniony w załączniku I ani załączniku II do dyrektywy 2000/29/WE.
(2) W ostatnim czasie pojawiły się jednak po raz pierwszy ogniska porażenia tym organizmem we Włoszech oraz w Niemczech. Organizm ten wywiera niedopuszczalny wpływ gospodarczy, środowiskowy lub społeczny na terytorium Unii. Należy zatem zakazać jego wprowadzania i obecności na terytorium Unii oraz zapobiegać im. W tym celu należy wprowadzić środki szczegółowe.
(3) Europejska i Śródziemnomorska Organizacja Ochrony Roślin (EPPO) przyjęła w 2014 r. sprawozdanie dotyczące analizy zagrożenia organizmem szkodliwym w odniesieniu do określonego organizmu 2 . W sprawozdaniu tym jako możliwe drogi wprowadzania określonego organizmu wskazano drewno lub produkty wytworzone z drewna gatunku Prunus, których rozmiar pozwala na utrzymanie cyklu rozwojowego agrofagów do momentu pojawienia się osobników dorosłych oraz których nie poddano obróbce mającej na celu eliminację określonego agrofaga. Dlatego też należy ustanowić środki szczegółowe dotyczące wprowadzania do Unii i przemieszczania w Unii roślin przeznaczonych do sadzenia - z wyłączeniem nasion - z gatunku Prunus spp., których średnica łodygi lub szyi korzeniowej w najgrubszym miejscu wynosi co najmniej 1 cm ("określone rośliny"). Środki te należy także stosować w przypadku drewna w rozumieniu art. 2 ust. 2 dyrektywy 2000/29/WE ("określone drewno") oraz drewnianego materiału opakowaniowego, jeżeli uzyskano go częściowo lub w całości z drewna gatunku Prunus spp. ("określony drewniany materiał opakowaniowy").
(4) W przypadku wystąpienia ogniska porażenia określonym organizmem na terytorium Unii należy wyznaczyć obszar dookoła punktu wystąpienia ogniska, aby wprowadzić skuteczne środki zwalczania na tym obszarze.
(5) Należy wziąć pod uwagę gospodarczy oraz środowiskowy wpływ niszczenia roślin. W pewnych warunkach nie należy zatem wymagać ustanowienia obszaru wyznaczonego, jeżeli możliwa jest eliminacja określonego organizmu z roślin, w których wykryto jego obecność, oraz jeżeli można mieć pewność, że określony organizm się nie zadomowi.
(6) W szczególnych okolicznościach państwa członkowskie powinny mieć możliwość podjęcia decyzji o nieustanawianiu obszarów wyznaczonych oraz o ograniczeniu środków do niszczenia porażonych roślin lub produktów roślinnych, ponieważ byłoby to proporcjonalne do ryzyka fitosanitarnego stwarzanego przez określony organizm.
(7) W przypadku określonych roślin i określonego drewna, które wyrosły lub przez co najmniej część swojego życia rosły na obszarze wyznaczonym lub były przemieszczane przez taki obszar, lub w przypadku określonego drewnianego materiału opakowaniowego pochodzącego z obszarów wyznaczonych istnieje większe prawdopodobieństwo porażenia przez określony organizm. Przemieszczanie takich roślin, drewna oraz drewnianego materiału opakowaniowego powinno zatem podlegać szczegółowym wymogom, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się określonego organizmu.
(8) Aby zapewnić ścisłe monitorowanie przemieszczania roślin przeznaczonych do sadzenia pochodzących z obszarów wyznaczonych oraz aby zapewnić rzetelny obraz miejsc, w których ryzyko fitosanitarne ze względu na określony organizm jest wysokie, Komisja i państwa członkowskie powinny mieć dostęp do informacji dotyczących miejsc produkcji położonych na obszarach wyznaczonych.
(9) Aby zapewnić, by określone drewno i określone rośliny wprowadzane na terytorium Unii z państw trzecich były wolne od określonego organizmu, wymogi dotyczące ich wprowadzania z państw trzecich na terytorium Unii powinny być podobne do wymogów ustanowionych w odniesieniu do przemieszczania określonych roślin i określonego drewna z obszarów wyznaczonych na pozostałe obszary terytorium Unii.
(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 8 października 2018 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Vytenis ANDRIUKAITIS |
|
Członek Komisji |