Rozporządzenie 2018/1065 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1178/2011 w odniesieniu do automatycznego uznawania unijnych licencji załogi lotniczej oraz szkolenia w zakresie startu i lądowania

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2018/1065
z dnia 27 lipca 2018 r.
zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1178/2011 w odniesieniu do automatycznego uznawania unijnych licencji załogi lotniczej oraz szkolenia w zakresie startu i lądowania

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008 z dnia 20 lutego 2008 r. w sprawie wspólnych zasad w zakresie lotnictwa cywilnego i utworzenia Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego oraz uchylające dyrektywę Rady 91/670/EWG, rozporządzenie (WE) nr 1592/2002 i dyrektywę 2004/36/WE 1 , w szczególności jego art. 7 ust. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1178/2011 2  ustanowiono wymagania techniczne dotyczące certyfikacji szkoleniowych urządzeń symulacji lotu, certyfikacji pilotów uczestniczących w użytkowaniu określonych statków powietrznych, a także certyfikacji osób i organizacji zaangażowanych w szkolenie, testowanie i sprawdzanie pilotów.

(2) W następstwie kontroli na płycie poza terytorium państw członkowskich, w trakcie których stwierdzono, że członkowie załogi lotniczej wykonywali operacje statkami powietrznymi zarejestrowanymi w państwie członkowskim innym niż państwo członkowskie, które wydało ich licencje pilota, Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) wprowadziła zmiany w załączniku 1 do konwencji chicagowskiej o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, aby ułatwić automatyczne uznawanie licencji poprzez porozumienia regionalnych organizacji nadzoru nad bezpieczeństwem.

(3) Zmiana ta powinna zostać odzwierciedlona w rozporządzeniu (UE) nr 1178/2011, aby umożliwić automatyczne uznawanie unijnych licencji załogi lotniczej w państwach trzecich. Zgodnie z poprawką 174 do załącznika 1 ICAO, pkt 1.2.2.3.2.1, należy ustanowić okres przejściowy, aby umożliwić dokonanie niezbędnych zmian w obecnych licencjach pilota.

(4) Od czasu wejścia w życie załącznika I (część FCL) do rozporządzenia (UE) nr 1178/2011, który został opracowany na podstawie warunków określonych w dokumencie Wspólne Wymagania Lotnicze - Licencjonowanie Załogi Lotniczej (Joint Aviation Requirements - Flight Crew Licensing 1, JAR-FCL 1), Unia dąży do wprowadzenia podejścia opartego w większym stopniu na kompetencjach, aby zapewnić wdrożenie proporcjonalnych i opartych na wynikach wymagań dotyczących licencji załogi lotniczej. W związku z tym należy zmienić wymaganie dotyczące szkolenia w zakresie startu i lądowania stanowiące część szkolenia na licencję pilota w załodze wieloosobowej na poziomie zaawansowanym w celu dostosowania go do zaleceń ICAO zawartych w dokumencie 9868 "Procedury służb żeglugi powietrznej - szkolenie" (PANS-TRG).

(5) Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego przedłożyła Komisji projekt przepisów wykonawczych wraz ze swoją opinią nr 16/2016 oraz opinią nr 03/2017.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 1178/2011.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu ustanowionego w art. 65 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (UE) nr 1178/2011 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 4 dodaje się ustęp w brzmieniu:

"9. W przypadku licencji wydanych przed dniem 19 sierpnia 2018 r. państwa członkowskie muszą spełnić wymogi określone w ARA.FCL.200 lit. a) akapit drugi zmienione rozporządzeniem Komisji (UE) 2018/1065 * najpóźniej do dnia 31 grudnia 2022 r.";

2)
w załączniku I (część FCL) wprowadza się następujące zmiany:
(a)
w pkt FCL.045 dodaje się lit. e) w brzmieniu:

"e) Pilot, który zamierza odbyć lot poza terytorium Unii statkiem powietrznym zarejestrowanym w innym państwie członkowskim niż to, które wydało licencję załogi lotniczej, musi mieć przy sobie ostatnie wydanie - w wersji drukowanej lub elektronicznej - załącznika ICAO, w którym znajduje się odniesienie do numeru rejestracyjnego ICAO porozumienia o stosowaniu automatycznego uznawania licencji, a także wykaz państw, które są stroną tego porozumienia.";

(b)
w dodatku 5 pkt 11 otrzymuje brzmienie:

"11. W celu zapewnienia zdobycia kompetencji, szkolenie musi obejmować co najmniej 12 startów i lądowań. Liczbę tych startów i lądowań można ograniczyć do co najmniej sześciu, pod warunkiem że przed przeprowadzeniem szkolenia ATO i operator zapewnią:

a) wdrożenie procedury oceny osiągnięcia przez ucznia-pilota wymaganego poziomu kompetencji; oraz

b) wdrożenie procesu gwarantującego podjęcie działań naprawczych, jeżeli ocena w trakcie szkolenia wykaże taką konieczność.

Powyższe starty i lądowania należy wykonać pod nadzorem instruktora na typie samolotu, dla którego mają zostać wydane uprawnienia.";

3)
w załączniku VI (część ARA) wprowadza się następujące zmiany:
a)
w ARA.GEN.105 wprowadza się następujące zmiany:
(i)
dodaje się punkty 3a i 3b w brzmieniu:

"3a. »ARO.RAMP« oznacza podczęść RAMP załącznika II do rozporządzenia w sprawie operacji lotniczych;

3b. »automatycznie uznawana« oznacza uznanie, bez żadnych formalności, przez wymienione w załączniku ICAO umawiające się państwo ICAO licencji załogi lotniczej wydanej przez inne umawiające się państwo zgodnie z załącznikiem I do konwencji chicagowskiej;";

(ii)
pkt 12 otrzymuje brzmienie:

"12. »załącznik ICAO« oznacza załącznik do automatycznie uznawanej licencji załogi lotniczej wydanej zgodnie z załącznikiem 1 do konwencji chicagowskiej, wymieniony w pkt XIII licencji załogi lotniczej;";

b)
w ARA.FCL.200 wprowadza się następujące zmiany:

ARA.FCL.200 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) Wydawanie licencji i uprawnień. Właściwy organ musi wydawać licencję załogi lotniczej i powiązane uprawnienia przy użyciu wzoru określonego w dodatku I do niniejszej części.

Jeżeli pilot zamierza odbyć lot poza terytorium Unii statkiem powietrznym zarejestrowanym w innym państwie członkowskim niż to, które wydało licencję załogi lotniczej, właściwy organ:

1) dodaje następującą uwagę w pkt XIII licencji załogi lotniczej: »Niniejsza licencja jest automatycznie uznawana zgodnie z załącznikiem ICAO do tej licencji.«; oraz

2) udostępnia pilotowi załącznik ICAO w wersji drukowanej lub elektronicznej.";

c)
w dodatku I lit. a) ust. 2 pkt XIII otrzymuje brzmienie:

"XIII uwagi: tj. specjalne wpisy dotyczące ograniczeń i uprawnień uzupełniających związanych z przywilejami, w tym uprawnienia uzupełniające w zakresie biegłości językowej, uwagi dotyczące automatycznego uznawania licencji oraz uprawnienia w zakresie statku powietrznego zgodnego z załącznikiem II w przypadkach jego wykorzystywania do lotniczych przewozów zarobkowych; oraz".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich zgodnie z Traktatami.
Sporządzono w Brukseli dnia 27 lipca 2018 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 79 z 19.3.2008, s. 1.
2 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1178/2011 z dnia 3 listopada 2011 r. ustanawiające wymagania techniczne i procedury administracyjne odnoszące się do załóg w lotnictwie cywilnym zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008 (Dz.U. L 311 z 25.11.2011, s. 1).
* Rozporządzenie Komisji (UE) 2018/1065 z dnia 27 lipca 2018 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1178/2011 w odniesieniu do automatycznego uznawania unijnych licencji załogi lotniczej oraz szkolenia w zakresie startu i lądowania (Dz.U L 192 z 30.7.2018, s. 31).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.192.31

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2018/1065 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1178/2011 w odniesieniu do automatycznego uznawania unijnych licencji załogi lotniczej oraz szkolenia w zakresie startu i lądowania
Data aktu: 27/07/2018
Data ogłoszenia: 30/07/2018
Data wejścia w życie: 19/08/2018