Rozporządzenie delegowane 2018/63 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2017/571 uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących zezwoleń, wymogów organizacyjnych i publikacji transakcji dla dostawców usług w zakresie udostępniania informacji

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2018/63
z dnia 26 września 2017 r.
zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2017/571 uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących zezwoleń, wymogów organizacyjnych i publikacji transakcji dla dostawców usług w zakresie udostępniania informacji
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniającą dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE 1 , w szczególności jej art. 65 ust. 8 lit. c),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/571 2  określa wymogi organizacyjne dla dostawców usług w zakresie udostępniania informacji, w tym dostawców informacji skonsolidowanych na temat instrumentów udziałowych. Z uwagi na to, że szczegółowe informacje dotyczące ustaleń w zakresie publikacji dla systemu publikacji informacji skonsolidowanych na temat instrumentów nieudziałowych, takich jak obligacje, strukturyzowane produkty finansowe, uprawnienia do emisji oraz instrumenty pochodne, są ściśle związane z przepisami rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/571, należy również określić zakres systemu publikacji informacji skonsolidowanych na temat instrumentów nieudziałowych w tym rozporządzeniu delegowanym i w związku z tym wprowadzić zmiany do rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/571.

(2) W celu ustanowienia ram, które dostarczałyby zachęt handlowych na rzecz prowadzenia systemu publikacji informacji skonsolidowanych na temat instrumentów nieudziałowych, należy zezwolić dostawcom informacji skonsolidowanych na prowadzenie systemu publikacji informacji skonsolidowanych obejmującego tylko jedną klasę aktywów lub kilka klas aktywów.

(3) Dostawcy informacji skonsolidowanych powinni zapewnić publikację wymaganych informacji na temat transakcji, obejmując co najmniej 80 % łącznego wolumenu i liczby transakcji opublikowanych w ciągu poprzedzających sześciu miesięcy w odniesieniu do każdej istotnej klasy aktywów przez zatwierdzone podmioty publikujące i systemy obrotu. Podejście to zagwarantuje, że dostawcy informacji skonsolidowanych będą publikowali informacje, które są istotne z punktu widzenia użytkownika, przy jednoczesnym uniknięciu wysokich kosztów wynikających z publikowania wszystkich informacji opublikowanych przez wszystkie zatwierdzone podmioty publikujące i wszystkie systemy obrotu.

(4) Dostawcy informacji skonsolidowanych powinni mieć wystarczająco dużo czasu na osiągnięcie wskaźników pokrycia ustalonych w niniejszym rozporządzeniu, na wypadek gdyby musieli dodać do swojego strumienia danych nowe systemy obrotu i nowe zatwierdzone podmioty publikujące.

(5) Ze względów spójności i sprawnego funkcjonowania rynków finansowych konieczne jest, aby przepisy dotyczące dostawców informacji skonsolidowanych na temat instrumentów nieudziałowych oraz przepisy krajowe transponujące dyrektywę 2014/65/UE były stosowane od tej samej daty. W celu zapewnienia sprawnego przejścia na nowy system konieczne jest, aby pierwszy okres mający na celu ustalenie wskaźników pokrycia, które mają być przestrzegane przez dostawców informacji skonsolidowanych, obejmował okres rozpoczynający się dnia 1 stycznia 2019 r.

(6) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedstawiony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

(7) ESMA przeprowadził otwarte konsultacje publiczne w sprawie projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, oraz zwrócił się o opinię do Grupy Interesariuszy z Sektora Giełd i Papierów Wartościowych powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2017/571 wprowadza się następujące zmiany:

1)
dodaje się art. 15a w brzmieniu:

"Artykuł 15a

Zakres systemów publikacji informacji skonsolidowanych na temat obligacji, strukturyzowanych produktów finansowych, uprawnień do emisji oraz instrumentów pochodnych

1. Dostawca informacji skonsolidowanych włącza do swojego elektronicznego strumienia danych dane na temat jednej lub kilku z następujących klas aktywów:

a) obligacje, z wyjątkiem instrumentów typu ETC (ang. exchange traded commodities) i ETN (ang. exchange traded notes);

b) instrumenty typu ETC i ETN;

c) strukturyzowane produkty finansowe;

d) sekurytyzowane instrumenty pochodne;

e) instrumenty pochodne na stopę procentową;

f) walutowe instrumenty pochodne;

g) instrumenty pochodne na akcje;

h) towarowe instrumenty pochodne;

i) kredytowe instrumenty pochodne;

j) kontrakty różnic kursowych;

k) instrumenty pochodne C10;

l) instrumenty pochodne bazujące na uprawnieniach do emisji;

m) uprawnienia do emisji.

2. Dostawca informacji skonsolidowanych włącza do swojego elektronicznego strumienia danych dane podawane do wiadomości publicznej zgodnie z art. 10 i 21 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, które są zgodne z obydwoma poniższymi wskaźnikami pokrycia:

a) liczba transakcji na klasie aktywów wymienionej w ust. 1, opublikowanych przez dostawcę informacji skonsolidowanych, stanowi co najmniej 80 % łącznej liczby transakcji na danej klasie aktywów, które to transakcje zostały opublikowane w Unii przez wszystkie zatwierdzone podmioty publikujące i wszystkie systemy obrotu w trakcie okresu oceny, o którym mowa w ust. 3;

b) wolumen transakcji na klasie aktywów wymienionej w ust. 1, opublikowanych przez dostawcę informacji skonsolidowanych, stanowi co najmniej 80 % łącznego wolumenu transakcji na danej klasie aktywów, które to transakcje zostały opublikowane w Unii przez wszystkie zatwierdzone podmioty publikujące i wszystkie systemy obrotu w trakcie okresu oceny, o którym mowa w ust. 3.

Do celów lit. b) wolumen transakcji określa się zgodnie z miarą wolumenu określoną w tabeli 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/583 * .

3. Dostawca informacji skonsolidowanych ocenia wskaźniki pokrycia określone w ust. 2 co sześć miesięcy w oparciu o dane dotyczące poprzednich sześciu miesięcy. Okresy oceny rozpoczynają się w dniach 1 stycznia i 1 lipca każdego roku. Pierwszy okres obejmuje pierwsze sześć miesięcy roku 2019.

4. Dostawca informacji skonsolidowanych zapewnia przestrzeganie minimalnych wskaźników pokrycia określonych w ust. 2 jak najszybciej, a w każdym razie nie później niż:

a) od dnia 31 stycznia roku kalendarzowego następującego po okresie od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca;

b) od dnia 31 lipca roku kalendarzowego następującego po okresie od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia.

2)
art. 21 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 21

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 3 stycznia 2018 r.

Art. 15a ust. 4 stosuje się jednak od dnia 1 stycznia 2019 r., zaś art. 14 ust. 2, art. 15 ust. 1, 2 i 3 oraz art. 20 lit. b) stosuje się od dnia 3 września 2019 r.".

Artykuł  2

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 26 września 2017 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 349.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/571 z dnia 2 czerwca 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących zezwoleń, wymogów organizacyjnych i publikacji transakcji dla dostawców usług w zakresie udostępniania informacji (Dz.U. L 87 z 31.3.2017, s. 126).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/77/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 84).
*Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/583 z dnia 14 lipca 2016 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 600/2014 w sprawie rynków instrumentów finansowych w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących wymogów w zakresie przejrzystości dla systemów obrotu i firm inwestycyjnych w odniesieniu do obligacji, strukturyzowanych produktów finansowych, uprawnień do emisji oraz instrumentów pochodnych (Dz.U. L 87 z 31.3.2017, s. 229).";

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.12.2

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2018/63 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2017/571 uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących zezwoleń, wymogów organizacyjnych i publikacji transakcji dla dostawców usług w zakresie udostępniania informacji
Data aktu: 26/09/2017
Data ogłoszenia: 17/01/2018
Data wejścia w życie: 06/02/2018