Rozporządzenie wykonawcze 2018/700 zmieniające wykazy zakładów z państwa trzeciego, z których dozwolony jest przywóz wymienionych produktów pochodzenia zwierzęcego, w odniesieniu do niektórych zakładów z Brazylii

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2018/700
z dnia 8 maja 2018 r.
zmieniające wykazy zakładów z państwa trzeciego, z których dozwolony jest przywóz wymienionych produktów pochodzenia zwierzęcego, w odniesieniu do niektórych zakładów z Brazylii
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 854/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące organizacji urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi 1 , w szczególności jego art. 12 ust. 4 lit. c),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (WE) nr 854/2004 ustanowiono szczególne przepisy dotyczące organizacji urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego. W szczególności art. 12 ust. 1 tego rozporządzenia stanowi, że produkty pochodzenia zwierzęcego można przywozić do Unii tylko wtedy, gdy pochodzą z zakładów z państwa trzeciego znajdujących się w wykazach sporządzanych i aktualizowanych zgodnie ze wspomnianym artykułem. Wykazy te są dostępne na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności 2 .

(2) Art. 12 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 854/2004 stanowi, że zakłady z państwa trzeciego można wprowadzać do takich wykazów tylko wtedy, gdy właściwe organy tego państwa trzeciego gwarantują, że dane zakłady spełniają warunki ustanowione w tym artykule. Ponadto zgodnie z art. 12. ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 854/2004 właściwe organy danego państwa trzeciego powinny uaktualniać wspomniane wykazy i zgłaszać te uaktualnienia Komisji.

(3) Art. 12 ust. 4 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 854/2004 stanowi, że Komisja musi podjąć niezbędne działania prowadzące do zmiany wykazów zakładów, ilekroć uzna, że zmiany takie są konieczne w świetle istotnych informacji, takich jak unijne sprawozdanie pokontrolne lub notyfikacja przez państwo członkowskie za pośrednictwem systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF) ustanowionego rozporządzeniem (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady 3 .

(4) Od marca 2017 r. państwa członkowskie powiadomiły Komisję za pośrednictwem systemu RASFF o znacznej liczbie poważnych i powtarzających się przypadków niezgodności z wymogami z powodu obecności salmonelli w mięsie drobiowym i surowych wyrobach z mięsa drobiowego pochodzących z kilku zakładów w Brazylii. Właściwe organy Brazylii zostały poinformowane o tych przypadkach niezgodności z wymogami unijnymi i zostały wezwane do podjęcia niezbędnych działań naprawczych.

(5) Informacje otrzymane od właściwych organów Brazylii oraz wyniki kontroli urzędowych na granicach Unii nie wskazują na to, że podjęto wymagane działania naprawcze w celu usunięcia zidentyfikowanych niedociągnięć. W związku z powyższym nie istnieją wystarczające gwarancje, że zakłady te spełniają obecnie wymogi unijne, a zatem ich produkty mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego. Należy zatem usunąć je z wykazu zakładów, z których dozwolony jest przywóz produktów drobiowych do Unii.

(6) W marcu 2018 r. zgodnie z informacjami przekazanymi przez właściwe organy Brazylii w państwie tym wykryto przypadki oszustw dotyczących świadectw laboratoryjnych w odniesieniu do mięsa i produktów mięsnych wywożonych do Unii. Trwające w związku z tym dochodzenia oraz niedawne działania sądów w Brazylii wskazują, że nie istnieją wystarczające gwarancje, iż zakłady należące do przedsiębiorstw BRF S.A. i SHB S.A., z których dozwolony jest wywóz mięsa i produktów mięsnych do Unii, spełniają odnośne wymogi unijne. Ich produkty mogą zatem stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego i jednostki te należy usunąć z wykazu zakładów, z których dozwolony jest przywóz mięsa i produktów mięsnych do Unii.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W wykazach zakładów, o których mowa w art. 12 rozporządzenia (WE) nr 854/2004, z których to zakładów dozwolony jest przywóz do Unii wymienionych produktów pochodzenia zwierzęcego, wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie drugiego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 8 maja 2018 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

1)
W wykazie zakładów, z których dozwolony jest przywóz mięsa hodowlanych zwierząt kopytnych z Brazylii (sekcja I), skreśla się następującą pozycję:
Numer zatwierdzenia Nazwa Miejscowość Regiony Zakres działalności Uwaga
928 BRF S. A. Ponta Grossa Paraná CS 2
2)
W wykazie zakładów, z których dozwolony jest przywóz mięsa drobiu i zajęczaków z Brazylii (sekcja II), skreśla się następujące pozycje:
Numer zatwierdzenia Nazwa Miejscowość Regiony Zakres działalności Uwaga
1 BRF S. A. Concordia Santa Catarina CP, CS, SH A
18 BRF S. A. Dourados Mato Grosso do Sul CP, SH A
103 BRF S. A. Serafina Correa Rio Grande do Sul CP, CS, SH A
104 BRF S. A. Chapeco Santa Catarina CP, CS, SH A
466 BRF S. A. Capinzal Santa Catarina CP, CS, SH A
928 BRF S. A. Ponta Grossa Paraná CS 2
1001 BRF S. A. Rio Verde Goias CP, CS, SH A
2014 BRF S. A. Marau Rio Grande do Sul CP, CS, SH A
2518 SHB Comercio e Industria de Alimentos S. A. Francisco Beltrao Paraná CP, CS, SH A
4567 SHB Comercio e Industria de Alimentos S. A. Nova Mutum Mato Grosso CP, CS, SH A
3)
W wykazie zakładów, z których dozwolony jest przywóz mięsa mielonego, wyrobów mięsnych i mięsa odkostnionego mechanicznie z Brazylii (sekcja V), skreśla się następujące pozycje:
Numer zatwierdzenia Nazwa Miejscowość Regiony Zakres działalności Uwaga
1 BRF S. A. Concordia Santa Catarina MP 48, A
18 BRF S. A. Dourados Mato Grosso do Sul MP 48, A
103 BRF S. A. Serafina Correa Rio Grande do Sul MP 48, A
104 BRF S. A. Chapeco Santa Catarina MP 48, A
292 BRF S. A. Varzea Grande Mato Grosso MP 48, A, B
466 BRF S. A. Capinzal Santa Catarina MP 48, A
516 Copacol-Cooperativa Agroindustrial Consolata Cafelandia Paraná MP 48, A
797 Cooperativa Agroindustrial -Copagril Marechal Cándido Rondon Paraná MP 48, A
1001 BRF S. A. Rio Verde Goias MP 48, A
2014 BRF S. A. Marau Rio Grande do Sul MP 48, A
2518 SHB Comercio e Industria de Alimentos S. A. Francisco Beltrao Paraná MP 48, A
2758 Zanchetta Alimentos Ltda Boituva São Paulo MP 48, A
3404 Sao Salvador Alimentos S/A Itaberai Goias MP 48, A
3409 Bello Alimentos Ltda Itaquirai Mato Grosso do Sul MP A
3887 Coopavel - Cooperativa Agroindustrial Cascavel Paraná MP 48, A
4232 Avenorte Avicola Cianorte Ltda Cianorte Paraná MP A
4444 LAR Cooperativa Agroindustrial Matelandia Paraná MP 48, A
4567 SHB Comercio e Industria de Alimentos S. A. Nova Mutum Mato Grosso MP 48, A
4)
W wykazie zakładów, z których dozwolony jest przywóz produktów mięsnych z Brazylii (sekcja VI), skreśla się następujące pozycje:
Numer zatwierdzenia Nazwa Miejscowość Regiony Zakres działalności Uwaga
104 BRF S. A. Chapeco Santa Catarina PP 22, A
292 BRF S. A. Varzea Grande Mato Grosso PP 22, A, B
466 BRF S. A. Capinzal Santa Catarina PP 22, A
716 BRF S. A. Toledo Paraná PP 22, A
1001 BRF S. A. Rio Verde Goias PP 22, A
2014 BRF S. A. Marau Rio Grande do Sul PP 22, A

Legenda działalności:

CP Zakład rozbioru

CS Chłodnia składowa

MP Preparowanie mięsa

PP Zakład przetwórstwa

SH Rzeźnia

Legenda uwag:

2 Tylko mięso pakowane

48 Z wyłączeniem mielonego mięsa drobiowego i mięsa drobiowego odkostnionego mechanicznie

A Drób

B Bovinae

1 Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 206.
3 Rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności (Dz.U. L 31 z 1.2.2002, s. 1).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.118.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2018/700 zmieniające wykazy zakładów z państwa trzeciego, z których dozwolony jest przywóz wymienionych produktów pochodzenia zwierzęcego, w odniesieniu do niektórych zakładów z Brazylii
Data aktu: 08/05/2018
Data ogłoszenia: 14/05/2018
Data wejścia w życie: 16/05/2018