Decyzja 2018/653 w sprawie powstania magazynu na potrzeby cywilnych misji zarządzania kryzysowego

DECYZJA RADY (WPZiB) 2018/653
z dnia 26 kwietnia 2018 r.
w sprawie powstania magazynu na potrzeby cywilnych misji zarządzania kryzysowego

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 42 ust. 4 i art. 43 ust. 2,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Do celu unijnych cywilnych misji zarządzania kryzysowego trzeba zapewnić zaspokojenie potrzeb z zakresu szybkiego rozmieszczania oraz spełnienie wymogów operacyjnych.

(2) W dniu 13 listopada 2012 r. Rada przyjęła decyzję 2012/698/WPZiB 1  ustanawiającą magazyn na potrzeby cywilnych misji zarządzania kryzysowego. Zgodnie z art. 6 tej decyzji przeglądu użyteczności, skuteczności i opłacalności magazynu dokonała Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ). Wynik tego przeglądu został omówiony w rozmowach z odpowiednimi organami przygotowawczymi Rady w pierwszej połowie roku 2016.

(3) W dniu 3 maja 2016 r. Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa potwierdził, że powstanie magazynu jest środkiem przydatnym, który wspomoże szybkie rozmieszczenie misji w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO). Komitet ten zgodził się, że nowy magazyn powinien być obsługiwany przez organ publiczny lub organ podlegający prawu prywatnemu mający obowiązek świadczenia usługi publicznej w państwach członkowskich, jak przewidziano w art. 58 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012 Parlamentu Europejskiego i Rady 2 , a następnie zwrócił się do ESDZ o przeprowadzenie procedury selekcji. Specyfikacja warunków zamówienia procedury selekcji została zatwierdzona przez odpowiednie organy przygotowawcze Rady.

(4) W następstwie sprawozdania ESDZ Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (niżej zwany "Wysokim Przedstawicielem") wystosował do Rady zalecenie, by wybrała Szwedzką Agencję Ochrony Ludności (Myndigheten för samhällsskydd och beredskap - MSB) jako podmiot obsługujący magazyn przy realizacji przedsięwzięcia magazynowego.

(5) W ramach magazynu powinny zostać nabyte, a następnie składowane, konserwowane i uzupełniane strategiczne zapasy istotnego sprzętu i majątku potrzebne do szybkiego rozmieszczenia cywilnej misji WPBiO. W ramach magazynu powinny zostać nabyte, a następnie składowane, konserwowane i udostępniane nowe i używane składniki takiego sprzętu i majątku przeznaczone dla cywilnych misji WPBiO; powinny także by świadczone usługi wsparcia tych misji. Wszelkie inne składniki używanego sprzętu i majątku odzyskane z takich misji powinny także - w ramach magazynu - być nabywane, składowane i udostępniane.

(6) Jako zadanie drugorzędne w ramach magazynu może także być zapewniane takie samo wsparcie innych działań operacyjnych Unii na podstawie art. 28 Traktatu oraz wsparcie dla specjalnych przedstawicieli Unii Europejskiej (SPUE).

(7) Magazyn powinien powstać na okres trzech lat, z możliwością przedłużenia tego okresu o kolejny rok,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Cele

1. 
Do celów zapewniania szybkiego rozmieszczania istotnego sprzętu i majątku oraz do celów świadczenia odpowiednich usług wsparcia cywilnych misji zarządzania kryzysowego, a także do celów zapewniania tym misjom szybkiego i stałego dostępu do takiego sprzętu i majątku, Unia wzmacnia swoje zdolności przez utworzenie magazynu.
2. 
W razie potrzeby, w ramach magazynu można także zapewniać takie samo wsparcie w zakresie sprzętu, majątku i usług na rzecz innych działań operacyjnych Unii na podstawie art. 28 Traktatu oraz na rzecz SPUE.
Artykuł  2

Powstanie magazynu

1. 
Do celów określonych w art. 1 powstaje magazyn. Magazyn ten pełni w szczególności następujące zadania:
a)
nabycie, składowanie, konserwowanie i uzupełnianie strategiczne zapasów istotnego sprzętu i majątku, określonych w załączniku;
b)
nabycie, składowanie, konserwowanie i udostępnianie istotnego nowego i używanego sprzętu, majątku oraz świadczenie usług wsparcia określonych w załączniku; sprzęt i majątek ten są przeznaczone dla misji WPBiO i obejmują przedmioty odzyskane z innych takich misji.
2. 
W ramach magazynu można także nabywać, składować, konserwować i udostępniać cywilnym misjom WPBiO odpowiednie składniki sprzętu i majątku o charakterze i zastosowaniu podobnym do składników określonych w załączniku.
3. 
W ramach magazynu można także nabywać, składować i udostępniać cywilnym misjom WPBiO odzyskane z innych takich misji składniki sprzętu i majątku o charakterze i zastosowaniu innym niż składniki określone w załączniku.
4. 
Magazyn może także spełniać, w razie potrzeby, funkcje określone w ust. 1 lit. b), ust. 2 i 3 w odniesieniu do innych działań operacyjnych Unii oraz do SPUE.
Artykuł  3

Wykonanie

1. 
Za wykonanie niniejszej decyzji odpowiada Wysoki Przedstawiciel.
2. 
Techniczne wykonanie niniejszej decyzji należy powierzyć Szwedzkiej Agencji Ochrony Ludności jako podmiotowi obsługującemu magazyn. Szwedzka Agencja Ochrony Ludności wykonuje swoje zadania pod kierunkiem Wysokiego Przedstawiciela, bez uszczerbku dla obowiązków finansowych Komisji określonych w art. 4 ust. 3.
3. 
Szczegółowe ustalenia dotyczące wykonania niniejszej decyzji zostają uzgodnione między Szwedzką Agencją Ochrony Ludności a dowódcą operacji cywilnej w konsultacji z właściwymi służbami Komisji. w ustaleniach tych zostaje w szczególności zaznaczone, że dowódcy operacji cywilnej przysługuje dostęp do magazynu w celu sprawowania nadzoru technicznego i operacyjnego, który ma zapewnić zdolność do rozmieszczenia i właściwe funkcjonowanie cywilnych misji zarządzania kryzysowego. Dowódca operacji cywilnej ocenia również, czy używane składniki majątku pod względem technicznym nadają się do składowania i wykorzystania w przyszłości, i powiadamia o potrzebie odświeżenia i uzupełnienia składowanego majątku.
4. 
Magazyn udostępnia sprzęt i majątek, o których mowa w art. 2 ust. 1 lit. b) oraz w art. 2 ust. 2, na wniosek danej cywilnej misji WPBiO, na podstawie określonych potrzeb misji i zgodnie z jej mandatem. Te same warunki mają zastosowanie odpowiednio do innych działań operacyjnych Unii i do SPUE.
5.  3
 Szwedzka Agencja Ochrony Ludności zapewnia pełną zdolność operacyjną magazynu do czasu wygaśnięcia niniejszej decyzji. Szczegółowe ustalenia w tym zakresie zostaną uzgodnione przez Szwedzką Agencję Ochrony Ludności, dowódcę operacji cywilnej i właściwe służby Komisji.
6.  4
 Operator magazynu zapewnia płynne przejście do przyszłych ustaleń dotyczących magazynowania, oraz płynne przekazanie magazynu, zgodnie z instrukcjami dowódcy operacji cywilnej i właściwych służb Komisji.
Artykuł  4

Uzgodnienia finansowe

1.  5
 Finansowa kwota odniesienia przeznaczona na realizację niniejszej decyzji przez okres 54 miesięcy od dnia zawarcia umowy, o której mowa w ust. 3, wynosi 46 197 384,22 EUR.
2. 
Wydatkami pokrywanymi z kwoty finansowej określonej w ust. 1 zarządza się zgodnie z procedurami i zasadami mającymi zastosowanie do budżetu ogólnego Unii.
3. 
Komisja nadzoruje należyte zarządzanie wydatkami, o których mowa w ust. 2. W tym celu zawiera ona umowę ze Szwedzką Agencją Ochrony Ludności jako podmiotem obsługującym magazyn.
4. 
Umowa, o której mowa w ust. 3 przewiduje m.in., że:
a)
sprzęt i majątek, o których mowa w art. 2 ust. 1 lit. a) i b) oraz w art. 2 ust. 2, mają zostać zakupione przez tę Szwedzką Agencję Ochrony Ludności w jej własnym imieniu i zgodnie z jej przepisami udzielania zamówień;
b)
Szwedzka Agencja Ochrony Ludności udostępnia misjom WPBiO sprzęt i majątek nieodpłatnie oraz odbiera taki sprzęt i majątek w stosownych przypadkach;
c)
przed wygaśnięciem umowy Szwedzka Agencja Ochrony Ludności przekaże cały składowany przez siebie sprzęt i majątek Komisji lub innemu podmiotowi wyznaczonemu przez Komisję.
5. 
Komisja podejmuje starania w celu zawarcia umowy, o której mowa w ust. 3, jak najszybciej po wejściu w życie niniejszej decyzji. Informuje ona Radę o wszelkich związanych z tym trudnościach oraz o dacie zawarcia umowy.
Artykuł  5

Sprawozdawczość

1. 
Wysoki Przedstawiciel składa Radzie sprawozdanie z wykonania niniejszej decyzji co sześć miesięcy.
2. 
Komisja przekazuje Radzie co sześć miesięcy informacje na temat finansowych aspektów działania magazynu.
Artykuł  6

Przegląd

Rada dokonuje przeglądu finansowej kwoty odniesienia, o której mowa w art. 4 ust. 1, 18 miesięcy od dnia zawarcia umowy, o której mowa w art. 4 ust. 3, w odniesieniu do kwoty uznawanej za niezbędną do zaspokojenia zapotrzebowania zgłaszanego przez cywilne misje WPBiO na składniki sprzętu i majątku ponad liczbę składników przechowywanych w ramach zapasów strategicznych, aby zapewnić, by finansowa kwota odniesienia należycie uwzględniała zmieniające się potrzeby tych misji. Przegląd uwzględnia także zmieniające się potrzeby innych działań operacyjnych Unii oraz SPUE.

Artykuł  7  6

Wejście w życie i wygaśnięcie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia. Wygasa 54 miesiące po dniu zawarcia umowy, o której mowa w art. 4 ust. 3.

Artykuł  8

Uchylenie

Niniejszym uchyla się decyzję 2012/698/WPZiB.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 kwietnia 2018 r.
W imieniu Rady
E. ZAHARIEVA
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

KLUCZOWY SPRZĘT I MAJĄTEK, KTÓRE MA ZAPEWNIĆ PODMIOT OBSŁUGUJĄCY MAGAZYN

Zapasy strategiczne składają się z istotnego sprzętu i majątku potrzebnego do rozmieszczenia cywilnej misji WPBiO obejmującej do 200 osób personelu, w każdym obszarze operacji w ciągu 30 dni.

Kluczowy sprzęt i majątek obejmuje:

-
Pojazdy samochodowe
-
Samochód typu SUV
-
Mały samochód typu SUV
-
Minibus
-
Wytrzymały pojazd z napędem na cztery koła
-
Samochód typu limuzyna/kombi
-
Sprzęt informatyczny
-
Serwery
-
"Zapory ogniowe" (ang. "firewalls")
-
Komputery stacjonarne
-
Laptopy
-
Monitory
-
Drukarki, tonery i bębny
-
Zasilacz awaryjny
-
Punkty dostępu Wi-Fi
-
Akcesoria komputerowe/serwerowe/sieciowe
-
Sprzęt łącznościowy
-
Telefony satelitarne
-
Radioodbiorniki bardzo wysokich częstotliwości (VHF)
-
Urządzenia GPS
-
Telefony komórkowe
-
System telekonferencji wideo
-
Środki ochrony indywidualnej
-
Kamizelki kuloodporne
-
Hełmy
-
Dodatki
-
Sprzęt medyczny
-
Zestawy doraźnej pomocy (torba zawierająca niezbędne przedmioty do pomocy przy urazach)
-
Automatyczne defibrylatory zewnętrzne
-
Produkty reklamowe
-
Flagi
-
Reklamowe przedmioty osobiste (takie jak berety, opaski na ramię, kamizelki odblaskowe itd.)
-
Naklejki na pojazdy
-
Różne
-
Urządzenie do drukowania kart tożsamości (drukarka do osobistych kart tożsamości)
-
Sprzęt do kodowania kreskowego (czytnik kodów kreskowych i drukarka etykiet z kodami kreskowymi)

USŁUGI WSPARCIA, KTÓRE MA ZAPEWNIĆ PODMIOT OBSŁUGUJĄCY MAGAZYN

-
Zamówienia

Podmiot obsługujący magazyn będzie zamawiał zapasy strategiczne sprzętu we własnym imieniu i stosując własne przepisy udzielania zamówień.

-
Składowanie, kodowanie i opatrywanie zapasów strategicznych kodami kreskowymi
-
Spedycja

Podmiot obsługujący magazyn będzie przygotowywał składowany sprzęt do transportu.

Podmiot obsługujący magazyn będzie odpowiadał za następujące zapewnienie/zamówienie transportu sprzętu:

-
z magazynu centralnego do miejsca rozmieszczenia misji WPBiO
-
z miejsca rozmieszczenia misji WPBiO do magazynu centralnego
-
między misjami WPBiO
-
od i do dostawców
-
System planowania zasobów przedsiębiorstwa

Podmiot obsługujący magazyn zapewni system planowania zasobów przedsiębiorstwa wraz z odpowiednimi systemami awaryjnymi, w celu zapewnienia ciągłości powiązanych działań/procesów i ich utrzymania. Podmiot obsługujący magazyn zapewnia usługi związane z konfiguracją, dostosowaniem i aktualizacją systemu planowania zasobów przedsiębiorstwa. Podmiot obsługujący magazyn zarządza także wszelkimi licencjami potrzebnymi do użytkowania tego systemu.

-
Konserwacja techniczna i naprawy sprzętu nowego i używanego

Podmiot obsługujący magazyn zapewni konserwację techniczną i przeprowadzi testy operacyjne zarówno nowego, jak i używanego sprzętu składowanego w magazynie. Podmiot obsługujący zapewni także naprawę sprzętu używanego, jeżeli podmiot zamawiający ją zleci.

-
Remont pojazdów opancerzonych

Oczekuje się, że podmiot obsługujący magazyn zapewni serwis, remont oraz (ponowną) certyfikację pojazdów opancerzonych, jeżeli podmiot zamawiający powierzy mu to zadanie.

-
Utylizacja

Podmiot obsługujący magazyn powinien zapewnić usługi związane z utylizacją materiałów niebezpiecznych takich jak baterie/akumulatory, smary, amunicja, pojazdy opancerzone, sprzęt radiowy itd., które to usługi z różnych przyczyn (bezpieczeństwa, środowiska itd.) nie mogą być zapewnione na miejscu przez misję. Podmiot obsługujący magazyn powinien zapewnić zutylizowanie tych zapasów sprzętu strategicznego, którego naprawa może nie być opłacalna.

-
Środki farmaceutyczne i zużywalne środki medyczne

Podmiot obsługujący magazyn zapewnić dostawy środków farmaceutycznych i zużywalnych środków medycznych bezpośrednio od dostawcy do autoryzowanego personelu medycznego misji WPBiO.

1 Decyzja Rady 2012/698/WPZiB z dnia 13 listopada 2012 r. w sprawie powstania magazynu na potrzeby cywilnych misji zarządzania kryzysowego (Dz.U. L 314 z 14.11.2012, s. 25).
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 (Dz.U. L 298 z 26.10.2012, s. 1).
3 Art. 3 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 1 decyzji nr (WPZiB) 2021/487 z dnia 22 marca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.100.13) zmieniającej nin. decyzję z dniem 22 marca 2021 r.
4 Art. 3 ust. 6 dodany przez art. 1 pkt 1 decyzji nr (WPZiB) 2021/487 z dnia 22 marca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.100.13) zmieniającej nin. decyzję z dniem 22 marca 2021 r.
5 Art. 4 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr (WPZiB) 2021/487 z dnia 22 marca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.100.13) zmieniającej nin. decyzję z dniem 22 marca 2021 r.
6 Art. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr (WPZiB) 2021/487 z dnia 22 marca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.100.13) zmieniającej nin. decyzję z dniem 22 marca 2021 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.108.22

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2018/653 w sprawie powstania magazynu na potrzeby cywilnych misji zarządzania kryzysowego
Data aktu: 26/04/2018
Data ogłoszenia: 27/04/2018
Data wejścia w życie: 26/04/2018