Rozporządzenie delegowane 2017/670 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 251/2014 w odniesieniu do dopuszczalnych procesów wyrobu w celu uzyskiwania aromatyzowanych produktów sektora wina

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2017/670
z dnia 31 stycznia 2017 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 251/2014 w odniesieniu do dopuszczalnych procesów wyrobu w celu uzyskiwania aromatyzowanych produktów sektora wina

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 251/2014 z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania i ochrony oznaczeń geograficznych aromatyzowanych produktów sektora wina 1 , w szczególności jego art. 4 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Aromatyzowane produkty sektora wina to tradycyjne produkty w Unii, które stanowią ważny sektor dla producentów i konsumentów oraz istotny rynek zbytu z punktu widzenia unijnego rolnictwa. W art. 4 rozporządzenia (UE) nr 251/2014 ustanowiono wymogi, ograniczenia i opisy, zgodnie z którymi należy wytwarzać wina aromatyzowane. Ponadto uprawniono w nim Komisję do przyjęcia aktu delegowanego dotyczącego określenia dopuszczalnych procesów wyrobu w celu uzyskiwania aromatyzowanych produktów sektora wina.

(2) Aby zagwarantować wysoki poziom ochrony konsumentów, zapobiec oszukańczym praktykom i zapewnić uczciwą konkurencję między producentami, należy ustanowić jasne kryteria dotyczące wyrobu aromatyzowanych produktów sektora wina. Ponadto zgodnie z art. 4 rozporządzenia (UE) nr 251/2014 Komisja musi uwzględnić procesy wyrobu zalecane i opublikowane przez Międzynarodową Organizację ds. Winorośli i Wina (OIV).

(3) Procesy wyrobu aromatyzowanych produktów sektora wina zalecane i opublikowane przez OIV wyszczególniono w zaleceniu OIV OENO 439-2012 i powinny one stanowić punkt odniesienia przy określeniu procesów wyrobu dopuszczalnych w Unii. Z konsultacji z ekspertami państw członkowskich i przedstawicielami sektora odnośnych produktów wynika jednak, że niektóre z tych procesów nie odzwierciedlają całkowicie tradycyjnych praktyk wyrobu w Unii. Należy je zatem dostosować i uzupełnić, aby lepiej odpowiadały potrzebom producentów, jeśli chodzi o metody wyrobu, oraz oczekiwaniom konsumentów pod względem jakości produktów,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Procesy wyrobu aromatyzowanych produktów sektora wina

Dopuszczalne procesy wyrobu w celu uzyskiwania aromatyzowanych produktów sektora wina, o których mowa w rozporządzeniu (UE) nr 251/2014, wymieniono w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 31 stycznia 2017 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Wykaz dozwolonych procesów wyrobu, o których mowa w art. 4 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 251/2014

Nr Proces wyrobu Cel Warunki stosowania Wymogi
1 Zakwaszanie i odkwaszanie Zwiększenie lub zmniejszenie kwasowości miareczkowej i kwasowości rzeczywistej (obniżenie albo wzrost pH) w celu uzyskania swoistych organoleptycznych cech charakterystycznych i zwiększenia stabilności. - Proces elektromembranowy

- Obróbka wymieniaczami kationowymi

W przypadku procesu elektromembranowego wykorzystywanego w celu zakwaszania stosuje się odpowiednio wymogi określone w dodatku 14 do rozporządzenia Komisji (WE) nr 606/2009 (1).

W przypadku procesu elektromembranowego wykorzystywanego w celu odkwaszania stosuje się odpowiednio wymogi określone w dodatku 17 do rozporządzenia (WE) nr 606/2009.

W przypadku obróbki wymieniaczami kationowymi stosuje się odpowiednio wymogi określone w dodatku 15 do rozporządzenia (WE) nr 606/2009.

2 Filtracja i wirowanie Uzyskanie:

- klarowności produktów,

- stabilności biologicznej przez usunięcie mikroorganizmów,

- stabilności chemicznej.

Przelanie aromatyzowanych produktów sektora wina przez filtry, które zatrzymują zawieszone cząsteczki roztworu koloidalnego.

Filtrację można przeprowadzać z użyciem obojętnego filtrującego środka pomocniczego lub bez takiego środka, stosując membrany organiczne lub mineralne, w tym membrany półprzepuszczalne.

3 Korekta koloru i smaku - Dostosowanie koloru produktu.

- Uzyskanie swoistych organoleptycznych cech charakterystycznych.

- Obróbka węglem drzewnym do zastosowań enologicznych.

- Obróbka poliwinylopolipirolidonem.

Węgiel drzewny: Maksymalnie 200 g/hl

Poliwinylopolipirolidon Maksymalnie 80 g/hl

4 Zwiększenie

zawartości

alkoholu

Zwiększenie zawartości alkoholu - Usunięcie wody za pomocą:

- subtraktywnych technik wzbogacania np. osmozy odwróconej;

- kriokoncentracja poprzez zamrożenie produktu i usunięcie powstałego w ten sposób lodu.

- Fermentacja wtórna wskutek dodania fermentujących cukrów spośród cukrów wymienionych w pkt 2 załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 251/2014, a następnie fermentacja za pomocą wybranych drożdży.

5 Zmniejszenie

zawartości

alkoholu

Zmniejszenie zawartości alkoholu Oddzielenie alkoholu etylowego przy użyciu technik rozdzielania fizycznego. Po obróbce aromatyzowane produkty sektora wina nie mogą mieć żadnych wad organoleptycznych i muszą nadawać się do bezpośredniego spożycia przez ludzi.

Zawartości alkoholu w aromatyzowanym produkcie sektora wina nie można zmniejszyć, jeżeli w trakcie przygotowania aromatyzowanego produktu sektora wina dokonano jednej z następujących operacji:

- dodawanie alkoholu

- koncentracja

- fermentacja wtórna

6 Winowa stabilizacja Uzyskanie winowej stabilizacji w odniesieniu do wodorowinianu potasu, winianu wapnia i innych soli wapnia. - Proces elektrodializy

- Obróbka wymieniaczami kationowymi, podczas której wino bazowe przepływa przez kolumnę wypełnioną żywicą polimerową, która reaguje jak nierozpuszczalny polielektrolit i której kationy mogą się wymieniać z kationami otoczenia.

- Chłodzenie poprzez przechowywanie produktów w niskiej temperaturze.

W przypadku procesu elektrodializy stosuje się odpowiednio wymogi określone w dodatku 7 do rozporządzenia (WE) nr 606/2009.

W przypadku obróbki wymieniaczami kationowymi stosuje się odpowiednio wymogi określone w dodatku 12 do rozporządzenia (WE) nr 606/2009.

7 Mieszanie Dostosowanie ostatecznego profilu organoleptycznego aromatyzowanego produktu sektora wina Mieszanie różnych produktów sektora wina, o których mowa w art. 3 pkt 2 lit. a), art. 3 pkt 3 lit. a) oraz art. 3 pkt 4 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 251/2014.
8 Konserwacja przy pomocy ciepła Konserwacja produktu dzięki zapewnieniu stabilności mikrobiologicznej. Procesy obróbki termicznej, w tym pasteryzacja. Ogrzanie do temperatury wymaganej do usunięcia drożdży i bakterii.
9 Klarowanie Usunięcie składników nierozpuszczalnych Zastosowanie następujących substancji pomocniczych w przetwórstwie:

- żelatyna jadalna,

- substancje białkowe pochodzenia roślinnego uzyskane z pszenicy lub grochu,

- karuk,

- kazeina oraz kazeiniany potasu,

- albumina jaja,

- bentonit,

- ditlenek krzemu w postaci żelu lub zawiesiny koloidalnej.

(1)Rozporządzenie Komisji (WE) nr 606/2009 z dnia 10 lipca 2009 r. ustanawiające niektóre szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 479/2008 w odniesieniu do kategorii produktów winiarskich, praktyk enologicznych i obowiązujących ograniczeń (Dz.U. L 193 z 24.7.2009, s. 1).
1 Dz.U. L 84 z 20.3.2014, s. 14.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.97.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2017/670 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 251/2014 w odniesieniu do dopuszczalnych procesów wyrobu w celu uzyskiwania aromatyzowanych produktów sektora wina
Data aktu: 31/01/2017
Data ogłoszenia: 08/04/2017
Data wejścia w życie: 28/04/2017