(notyfikowana jako dokument nr C(2017) 1736)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 23 marca 2017 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2002/56/WE z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie obrotu sadzeniakami ziemniaków 1 , w szczególności jej art. 19,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Nowe osiągnięcia w hodowli ziemniaka niosą z sobą nadzieje na znaczące skrócenie czasu trwania programów rozwojowych, zapewniają dostęp do większego zróżnicowania genetycznego i umożliwiają rozwój nowych odmian łączących przydatne cechy.
(2) Obecnie przyjęte praktyki produkcji sadzeniaków ziemniaka polegają na rozmnażaniu wegetatywnym bulw ziemniaka w kilku pokoleniach. Zmiany, o których mowa w motywie 1, obejmują jednak rozmnażanie ziemniaków za pomocą nasion, tzw. prawdziwych nasion ziemniaka. Praktyki rozmnażania za pomocą prawdziwych nasion ziemniaka umożliwiają znaczne skrócenie czasu potrzebnego do wyprodukowania wystarczającej ilości sadzeniaków ziemniaka dla użytkowników końcowych przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka akumulacji chorób.
(3) Ponieważ bulwy pochodzące z prawdziwych nasion ziemniaka nie spełniają obecnie wymogu dotyczącego produkcji zgodnie z przyjętymi praktykami, przewidzianego w art. 2 lit. b) ppkt (i) dyrektywy 2002/56/WE, należy zebrać informacje dotyczące produkcji i wprowadzania do obrotu takich bulw sadzeniaków, aby wiedzieć, jakie normy jakości i kontrole są konieczne do zapewnienia jakości i zdrowia tych bulw sadzeniaków i określenia, na jakim etapie lub w jakich warunkach mogą być one wprowadzane do systemu kwalifikacji. Należy zatem zorganizować czasowe doświadczenie pod nadzorem właściwych organów na podstawie dyrektywy 2002/56/WE w odniesieniu do bulw sadzeniaków pochodzących z prawdziwych nasion ziemniaka.
(4) Zdrowie, tożsamość i jakość przedmiotowych bulw sadzeniaków zależą od zapewnienia jakości, tożsamości i zdrowia na innowacyjnych początkowych i pośrednich etapach procesu produkcji. Dlatego należy gromadzić i zgłaszać informacje na temat zdrowia, tożsamości i jakości prawdziwych nasion ziemniaka i sadzonek otrzymanych z takich nasion, aby zapewnić zgodność bulw sadzeniaków z wymogami dla sadzeniaków elitarnych lub sadzeniaków kwalifikowanych.
(5) Dysponujemy niewielką wiedzą na temat zachowania zdrowotności i wystarczającej tożsamości i czystości odmianowej w całym procesie produkcji bulw sadzeniaków pochodzących z prawdziwych nasion ziemniaka. W związku z tym należy gromadzić i zgłaszać odpowiednie informacje. Po kilku latach konieczny może być przegląd zgromadzonych informacji dotyczących tożsamości odmianowej i czystości odmianowej materiału używanego w doświadczeniu, aby zidentyfikować wszelkie potencjalne problemy, które mogą mieć wpływ na identyfikację i jakość tego materiału.
(6) Państwa członkowskie uczestniczące w doświadczeniu powinny pozwolić na wprowadzanie do obrotu bulw sadzeniaków pochodzących z prawdziwych nasion ziemniaka. W związku z innowacyjnym procesem produkcji należy zwolnić producentów z niektórych wymogów przewidzianych w dyrektywie 2002/56/WE, w szczególności w odniesieniu do minimalnych wielkości takich bulw sadzeniaków przeznaczonych do wprowadzenia do obrotu, aspektów odmianowych, maksymalnej liczby pokoleń na polach oraz obecności wad zewnętrznych.
(7) W uzupełnieniu do ogólnych warunków przewidzianych w dyrektywie 2002/56/WE należy określić szczególne warunki wprowadzenia do obrotu bulw sadzeniaków objętych doświadczeniem. Warunki te powinny umożliwić zebranie informacji wystarczających do oceny doświadczenia. W związku z tym konieczne jest ustanowienie przepisów dotyczących rejestracji, identyfikowalności, etykietowania, oceny wartości użytkowej oraz sprawozdawczości.
(8) Biorąc pod uwagę doświadczalny charakter środków przewidzianych w niniejszej decyzji, należy ograniczyć ilość sadzeniaków ziemniaka, które mają być kwalifikowane.
(9) Aby umożliwić państwom członkowskim sprawdzenie, czy nie przekroczono tej maksymalnej ilości, producenci, którzy w ramach doświadczenia zamierzają produkować sadzeniaki doświadczalne lub sadzić sadzonki, powinni być zobowiązani do deklarowania ilości, które zamierzają wyprodukować lub zasadzić.
(10) W celu zapoznania się z postępami w doświadczeniu uczestniczące państwa członkowskie powinny każdego roku przedstawiać Komisji i pozostałym państwom członkowskim sprawozdanie zawierające ilości wprowadzone do obrotu. Na zakończenie doświadczenia powinny one przedstawić sprawozdanie końcowe zawierające w szczególności wyniki inspekcji polowych i kontroli poszczególnych partii towaru oraz informacje na temat zdrowia, tożsamości i jakości prawdziwych nasion ziemniaka i sadzonek otrzymanych z takich nasion.
(11) Aby umożliwić producentom i dostawcom produkcję i wprowadzenie do obrotu wystarczającej ilości bulw sadzeniaków objętych doświadczeniem oraz umożliwić właściwym organom przeprowadzenie kontroli tego materiału i zebranie wystarczającej ilości porównywalnych informacji do przygotowania sprawozdania końcowego, doświadczenie powinno trwać siedem lat, co stanowi maksymalny okres przewidziany w art. 19 dyrektywy 2002/56/WE.
(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 21 marca 2017 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Vytenis ANDRIUKAITIS |
|
Członek Komisji |