a także mając na uwadze, co następuje:(1) Sprawozdanie na temat oceny zagrożeń dotyczące nowej substancji psychoaktywnej 2-[[1-(cykloheksylometylo)-1H-indolo-3-karbonylo]amino]-3,3-dimetylobutanianu metylu (MDMB-CHMICA) zostało sporządzone zgodnie z decyzją 2005/387/WSiSW w ramach sesji specjalnej komitetu naukowego Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii w poszerzonym składzie, a następnie przedłożone Komisji i Radzie w dniu 28 lipca 2016 r.
(2) MDMB-CHMICA jest klasyfikowana jako syntetyczny agonista receptorów kannabinoidowych. Syntetyczne agonisty receptorów kannabinoidowych, zwane także syntetycznymi kannabinoidami, są zróżnicowaną pod względem chemicznym grupą substancji, pod względem funkcjonalnym podobnymi do Δ9-tetrahydrokannabinolu (Δ9-THC), głównej psychoaktywnej substancji zawartej w konopiach. Δ9-THC oraz syntetyczne kannabinoidy, naftalen-1-ylo(1-pentylo-1H-indolo-3-ylo)metanon (JWH-018) i 1-(5-fluoropentylo)-1H-indolo-3-ylo]-(naftalen-1-ylo)-metanon (AM-2201) są agonistami receptorów objętymi kontrolą w ramach konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o substancjach psychotropowych z 1971 r.
(3) Duża siła działania MDMB-CHMICA i bardzo zróżnicowane ilości tego związku chemicznego w "dopalaczach" (legalnych substancjach psychoaktywnych) stanowią wysokie ryzyko ostrej toksyczności.
(4) Substancja MDMB-CHMICA jest dostępna na rynku narkotyków w Unii Europejskiej co najmniej od sierpnia 2014 r. i została wykryta w 23 państwach członkowskich. Zazwyczaj jest ona sprzedawana jako produkty handlowe nazywane "dopalaczami" w sklepach z dopalaczami, a także w internecie jako "legalny" zamiennik konopi. Dostępne informacje sugerują, że substancje MDMB-CHMICA w proszku luzem są produkowane przez przedsiębiorstwa chemiczne z siedzibą w Chinach. Substancje te są importowane do Unii, gdzie następnie są poddawane obróbce i pakowane w formie preparatu do palenia przeznaczonego do celów handlowych albo sprzedawane jako proszek. Nie ma informacji wskazujących na wytwarzanie MDMB-CHMICA na terytorium Unii.
(5) MDMB-CHMICA jest zazwyczaj podawana w formie mieszanki ziołowej do palenia, która albo pochodzi z gotowego do użycia produktu handlowego zwanego "dopalaczem" albo - rzadziej - jest samodzielnie przygotowywana. W przypadku produktów handlowych zazwyczaj nie podaje się, czy dany produkt zawiera MDMB-CHMICA lub inne syntetyczne agonisty receptorów kannabinoidowych. W związku z tym wiele osób narażonych na MDMB-CHMICA może nie wiedzieć, że zażywa tę substancję. Ponadto takie osoby mogą nie być świadome, jaką dawkę zażywają. Proces wytwarzania może także prowadzić do nierównomiernego rozmieszczenia tej substancji w materiale roślinnym, co skutkuje tym, że stężenie kannabinoidów w niektórych produktach jest miejscami wysokie, co zwiększa ryzyko ostrej toksyczności i wybuchu masowych zatruć.
(6) Dostępne dane sugerują, że MDMB-CHMICA jest stosowana przez osoby zażywające konopie indyjskie, tzw. "psychonautów" i osoby, które regularnie poddawane są testom narkotyków, w tym osoby przebywające w więzieniu.
(7) Choć nie ma konkretnych informacji na temat możliwego wpływu zażywania MDMB-CHIMICA na najbliższe otoczenie społeczne lub na całe społeczeństwo, liczne sprawozdania wskazują na możliwość wystąpienia gwałtownych i agresywnych zachowań będących skutkiem zażywania tej substancji. Ponadto wykrycie MDMB-CHMICA w przypadkach domniemanego prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości wskazywało na możliwość większego zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego.
(8) Osiem państw członkowskich zgłosiło łącznie 28 przypadków śmiertelnych i 25 przypadków ostrego zatrucia, w przypadkach gdzie wykryto MDMB-CHMICA. Jeżeli MDMB-CHMICA stałaby się powszechniej dostępna i używana, konsekwencje dla zdrowia osób i zdrowia publicznego mogłyby być znaczące.
(9) Dostępne są ograniczone informacje sugerujące ewentualny udział przestępczości zorganizowanej w produkcji, dystrybucji, nielegalnym handlu i dostawach MDMB-CHMICA w Unii Europejskiej.
(10) MDMB-CHMICA nie jest wymieniona w wykazie substancji poddanych kontroli w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających z 1961 r. i Konwencji Narodów Zjednoczonych o substancjach psychotropowych z 1971 r. Jest ona jednak wymieniona wśród substancji uwzględnionych w przeglądzie na 38. posiedzeniu Komitetu Ekspertów ds. Uzależnień od Środków Odurzających Światowej Organizacji Zdrowia, który wydaje zalecenia Komisji ONZ ds. Środków Odurzających w sprawie środków kontroli, które uważa za stosowne.
(11) MDMB-CHMICA nie ma ustalonego ani uznanego zastosowania medycznego u ludzi ani u zwierząt. Poza wykorzystywaniem tej substancji w analitycznych materiałach referencyjnych i w badaniach naukowych analizujących ją pod względem chemicznym, farmakologicznym i toksykologicznym w wyniku jej pojawienia się na rynku narkotykowym, nic nie wskazuje na to, że substancję tę stosuje się do innych celów.
(12) W sprawozdaniu na temat oceny zagrożeń ujawniono, że dostępne dane naukowe dotyczące MDMB-CHMICA są ograniczone i wskazano, że istnieje potrzeba przeprowadzenia dalszych badań. Dostępne dowody i informacje na temat zagrożeń dla zdrowia i zagrożeń społecznych, jakie niesie z sobą ta substancja, stanowią jednak dostateczne uzasadnienie, by objąć tę substancję środkami kontrolnymi w całej Unii.
(13) Zważywszy na fakt, że 10 państw członkowskich kontroluje MDMB-CHMICA na mocy przepisów krajowych zgodnie z zobowiązaniami wynikającymi z konwencji Narodów Zjednoczonych o substancjach psychotropowych z 1971 r., a pięć państw członkowskich stosuje inne środki prawne w celu kontroli tej substancji, poddanie jej środkom kontroli w całej Unii pomogłoby uniknąć pojawienia się przeszkód w transgranicznym egzekwowaniu prawa i współpracy sądowej, a także umożliwiłoby ochronę przed zagrożeniami, które może się pojawić w wyniku jej dostępności i używania.
(14) Decyzja 2005/387/WSiSW powierza Radzie uprawnienia wykonawcze mające na celu szybkie i oparte na wiedzy fachowej reagowanie na poziomie Unii na pojawianie się nowych substancji psychoaktywnych wykrywanych i zgłaszanych przez państwa członkowskie, poprzez poddawanie tych substancji środkom kontroli w całej Unii. Ponieważ spełnione są warunki i procedura zainicjowania wykonywania tych uprawnień wykonawczych, należy przyjąć decyzję wykonawczą, aby poddać MDMB-CHMICA środkom kontroli w całej Unii.
(15) Dania jest związana decyzją 2005/387/WSiSW, a zatem bierze udział w przyjęciu i stosowaniu niniejszej decyzji, która wykonuje decyzję 2005/387/WSiSW.
(16) Irlandia jest związana decyzją 2005/387/WSiSW, a zatem bierze udział w przyjęciu i stosowaniu niniejszej decyzji, która wykonuje decyzję 2005/387/WSiSW.
(17) Zjednoczone Królestwo nie jest związane decyzją 2005/387/WSiSW, a zatem nie uczestniczy w przyjęciu niniejszej decyzji, która wykonuje decyzję 2005/387/WSiSW, nie jest nią związane ani jej nie stosuje,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: