Rozporządzenie delegowane 2017/208 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących dodatkowych wypływów płynności odpowiadających potrzebom w zakresie zabezpieczenia wynikającym z wpływu scenariusza niekorzystnych warunków rynkowych na operacje instytucji w ramach transakcji na instrumentach pochodnych

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2017/208
z dnia 31 października 2016 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących dodatkowych wypływów płynności odpowiadających potrzebom w zakresie zabezpieczenia wynikającym z wpływu scenariusza niekorzystnych warunków rynkowych na operacje instytucji w ramach transakcji na instrumentach pochodnych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 1 , w szczególności jego art. 423 ust. 3 akapit czwarty,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 423 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 instytucje mają dodawać dodatkowy wypływ odpowiadający potrzebom w zakresie zabezpieczenia, które wynikałyby z wpływu scenariusza niekorzystnych warunków rynkowych na operacje instytucji w ramach transakcji na instrumentach pochodnych, transakcji finansowania oraz innych umów, jeżeli są one istotne. Z uwagi na znaczenie pojęcia istotności należy pilnie określić dodatkowy wypływ odpowiadający potrzebom w zakresie zabezpieczenia, które wynikałyby z wpływu scenariusza niekorzystnych warunków rynkowych na operacje instytucji w ramach transakcji na instrumentach pochodnych, podczas gdy istotność potrzeb w zakresie zabezpieczenia, które wynikałyby z wpływu scenariusza niekorzystnych warunków rynkowych na operacje instytucji w ramach transakcji finansowania i innych umów zostanie rozważona w kolejnym etapie.

(2) Ponieważ art. 423 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 dotyczy potrzeb w zakresie zabezpieczenia, przepisy, które mają zostać ustanowione, muszą dotyczyć wyłącznie zabezpieczonych transakcji na instrumentach pochodnych, w tym transakcji, których termin zapadalności przypada w ciągu 30 dni.

(3) W celu zapewnienia równych warunków działania dla instytucji i rynków instrumentów pochodnych obliczanie dodatkowych wypływów zabezpieczenia powinno być oparte na podejściu historycznym (ang. Historical Look-back Approach, HLBA) dotyczącym zmian wyceny rynkowej, które zostało opracowane przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego ("Komitet") w celu określenia tych dodatkowych wypływów zabezpieczenia, w którym to podejściu wykorzystano w tym celu największy zagregowany skumulowany wypływ lub wpływ zabezpieczenia netto zrealizowany na koniec każdego 30-dniowego okresu w ciągu poprzednich 24 miesięcy na poziomie portfela.

(4) Europejski Urząd Nadzoru Bankowego ("EBA") przedłożył Komisji projekt regulacyjnych standardów technicznych. Zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 10 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 2  Komisja poinformowała EUNB o swoim zamiarze niezatwierdzenia tego projektu regulacyjnych standardów technicznych oraz przedstawiła uzasadnienie swojej decyzji. EUNB ponownie przedłożył projekt regulacyjnych standardów technicznych w formie formalnej opinii, w której zaakceptował zaproponowane podejście Komisji ściśle oparte na podejściu historycznym (HLBA) opracowanym przez Komitet.

(5) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych ponownie przedłożony Komisji przez EUNB.

(6) EUNB przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zasięgnął opinii Bankowej Grupy Interesariuszy ustanowionej zgodnie z art. 37 rozporządzenia (UE) nr 1093/2010,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Istotność operacji instytucji w ramach transakcji na instrumentach pochodnych

1.
Operacje instytucji w ramach transakcji na instrumentach pochodnych uznaje się za istotne do celów art. 423 ust. 3 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 575/2013, w przypadku gdy łączna wartość nominalna takich transakcji przekroczyła 10 % wypływów płynności netto, o których mowa w art. 412 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, w dowolnym momencie w ciągu poprzednich dwóch lat.
2.
Do celów ust. 1 wypływy płynności netto obliczane są bez dodatkowego wypływu, o którym mowa w art. 423 ust. 3 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 575/2013.
Artykuł  2

Obliczanie dodatkowego wypływu odpowiadającego potrzebom w zakresie zabezpieczenia wynikającym z wpływu scenariusza niekorzystnych warunków rynkowych na operacje instytucji w ramach transakcji na instrumentach pochodnych

1.
Dodatkowym wypływem odpowiadającym potrzebom w zakresie zabezpieczenia wynikającym z wpływu scenariusza niekorzystnych warunków rynkowych na operacje instytucji w ramach transakcji na instrumentach pochodnych, które to operacje zostały uznane za istotne w rozumieniu art. 1 niniejszego rozporządzenia, jest największy bezwzględny przepływ zabezpieczenia netto zrealizowany w 30-dniowym okresie w ciągu 24 miesięcy poprzedzających datę obliczenia wymogu pokrycia wypływów netto, o którym mowa w art. 412 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.
2.
Instytucje mogą traktować wpływy i wypływy transakcji na zasadzie netto, wyłącznie jeżeli są one realizowane w ramach tej samej umowy ramowej o kompensowaniu zobowiązań. Bezwzględny przepływ zabezpieczenia netto obliczany jest na podstawie zrealizowanych zarówno wypływów, jak i wpływów, a kompensowanie obliczane jest na poziomie portfela instytucji.
Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 31 października 2016 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.33.14

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2017/208 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących dodatkowych wypływów płynności odpowiadających potrzebom w zakresie zabezpieczenia wynikającym z wpływu scenariusza niekorzystnych warunków rynkowych na operacje instytucji w ramach transakcji na instrumentach pochodnych
Data aktu: 31/10/2016
Data ogłoszenia: 08/02/2017
Data wejścia w życie: 28/02/2017