Rozporządzenie wykonawcze 2017/1900 rejestrujące w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę [Varaždinsko zelje (ChNP)]

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2017/1900
z dnia 18 października 2017 r.
rejestrujące w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę [Varaždinsko zelje (ChNP)]

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych 1 , w szczególności jego art. 52 ust. 3 lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 wniosek Chorwacji o rejestrację nazwy "Varaždinsko zelje" jako chronionej nazwy pochodzenia został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 2 .

(2) "Varaždinsko zelje" to biała kapusta głowiasta autochtonicznej odmiany uprawianej dla zachowania bioróżnorodności "Varaždinski kupus" (Brassica oleracea var. capitata f. alba) w administracyjnych granicach żupanii Varaždin w Chorwacji.

(3) W dniu 7 października 2015 r. Komisja otrzymała zawiadomienie o sprzeciwie od Słowenii. Powiązane z nim uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie zostało przedłożone Komisji w dniu 4 grudnia 2015 r.

(4) Uznając ten sprzeciw za dopuszczalny pismem z dnia 28 stycznia 2016 r., Komisja wezwała Chorwację i Słowenię do przeprowadzenia w okresie trzech miesięcy odpowiednich konsultacji w celu osiągnięcia porozumienia, zgodnie z ich procedurami wewnętrznymi.

(5) Na prośbę wnioskodawcy termin konsultacji przedłużono o dodatkowe trzy miesiące.

(6) Strony nie osiągnęły porozumienia. Komisja została odpowiednio poinformowana o odpowiednich konsultacjach przeprowadzonych między stroną chorwacką i słoweńską. W związku z tym Komisja powinna podjąć decyzję dotyczącą rejestracji zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 52 ust. 3 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1151/2012, uwzględniając wyniki tych konsultacji.

(7) Zgodnie z art. 10 ust. 1 lit. b) i c) rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 sprzeciwiająca się strona stwierdziła, że rejestracja nazwy "Varaždinsko zelje" jako chronionej nazwy pochodzenia jest sprzeczna z przepisami art. 6 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 oraz mogłaby zagrozić istnieniu identycznej nazwy produktu, który był zgodnie z prawem wprowadzany do obrotu przez okres ponad pięciu lat poprzedzających datę publikacji przewidzianą w art. 50 ust. 2 lit. a).

(8) Utrzymuje ona, że nazwa "Varaždinsko zelje" pozostaje w konflikcie z homonimiczną nazwą odmiany kapusty, która jest zarejestrowana od 1967 r. Odmiana "Varaždinski" została wpisana do wykazu krajowych lub zagranicznych udomowionych odmian materiału siewnego gatunków roślin rolniczych Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii (SFRJ) w 1967 r. Następnie, w 1989 r., została ona zarejestrowana w tymże wykazie jako "Varaždinski kupus"/"Varaždinsko zelje". Obecnie ta odmiana jest wymieniona w wykazach wszystkich państw, które pojawiły się po rozwiązaniu SFRJ. Republika Słowenii zarejestrowała odmianę "Varaždinski"/"Varaždinsko" po ogłoszeniu niepodległości. Chorwacka odmiana "Varaždinski kupus" i słoweńskie odmiany "Varaždinsko 2" i "Varaždinsko 3" są wymienione we wspólnym katalogu odmian i gatunków warzyw Unii Europejskiej.

(9) Według strony wnoszącej sprzeciw produkty z tych odmian są znane jako "Varaždinsko zelje" w Słowenii, Serbii, Bośni i Hercegowinie, byłej jugosłowiańskiej republice Macedonii i Czarnogórze. W Republice Słowenii kapusta Varaždinsko była rzekomo produkowana od ponad 75 lat. W szczególności produkcja świeżej kapusty Varaždinsko w Słowenii wynosi około 2 800-4 000 ton rocznie.

(10) W opinii strony wnoszącej sprzeciw rejestracja kapusty "Varaždinsko zelje" mogłaby wprowadzać w błąd konsumentów, gdyż producenci i konsumenci w Republice Słowenii nie kojarzą kapusty "Varaždinsko zelje" z terytorium pochodzenia określonym w pkt 4 jednolitego dokumentu, ale przede wszystkim z jakością produktu i jego przydatnością do kiszenia.

(11) Strona wnosząca sprzeciw twierdzi, że rejestracja proponowanej nazwy zagroziłaby istnieniu identycznej słoweńskiej nazwy "Varaždinsko zelje" w odniesieniu do odmiany produktu, który był zgodnie z prawem wprowadzany do obrotu w Republice Słowenii. Rejestracja proponowanej nazwy naraziłaby na szkody ekonomiczne producentów kapusty "Varaždinsko zelje" w Republice Słowenii, ponieważ byliby oni zmuszeni do zaprzestania produkcji. Mogłoby to również zagrozić produkcji materiału siewnego dwóch odmian kapusty w Słowenii, które są zarejestrowane we wspólnym katalogu Unii Europejskiej: Varaždinsko 2 i Varaždinsko 3, ponieważ produkty te są sprzedawane w Słowenii jako kapusta Varaždinsko.

(12) Komisja oceniła argumenty przedstawione w uzasadnionym oświadczeniu i w informacjach przekazanych Komisji w odniesieniu do negocjacji między zainteresowanymi stronami i stwierdziła, że należy zarejestrować nazwę "Varaždinsko zelje" jako ChNP.

(13) Wymogi dotyczące rejestracji kapusty "Varaždinsko zelje" jako chronionej nazwy pochodzenia zostały spełnione. Produkt posiada cechy, w szczególności wysoką całkowitą zawartość fenoli i flawonoidów, wysoką zawartość suchej masy oraz wyjątkowo wysoką zawartość cukru, które zasadniczo są wynikiem oddziaływania czynników naturalnych i ludzkich obecnych w jego szczególnym środowisku geograficznym. Wysoka zawartość suchej masy i wyjątkowo wysoka zawartość cukru w kapuście "Varaždinsko zelje" wynika z metody produkcji, tj. z faktu, że produkt, który dobrze znosi niskie temperatury, jest pozostawiany na polu do późnej jesieni. Wysoka całkowita zawartość fenoli i flawonoidów w kapuście "Varaždinsko zelje" wynika z właściwości genetycznych produktu oraz z warunków środowiskowych i warunków uprawy. Kapusta "Varaždinsko zelje" jest produkowana wyłącznie z materiału siewnego odmiany uprawianej dla zachowania bioróżnorodności "Varaždinski kupus", wprowadzonej do unijnego rejestru odmian. Pojęcie "odmiana dla zachowania bioróżnorodności" oznacza, że dany materiał siewny jest produkowany wyłącznie na określonym obszarze geograficznym i nigdzie indziej.

(14) W odniesieniu do zarzutu dotyczącego mylącego charakteru nazwy Komisja uważa, że nazwa odnosi się do obszaru, na którym produkt ten jest wytwarzany. Nie może ona sama w sobie wprowadzać konsumentów w błąd odnośnie do pochodzenia produktu.

(15) Jeżeli chodzi o stwierdzenie, że nazwa, która ma być zarejestrowana, jest jednobrzmiąca z nazwami dwóch zarejestrowanych odmian kapusty, a rejestracja stanowi zagrożenie dla istnienia produktów z tych odmian określanych mianem "Varaždinsko zelje" w Słowenii, Serbii, Bośni i Hercegowinie, byłej jugosłowiańskiej republice Macedonii i Czarnogórze, Komisja zauważa, że w odniesieniu do produktów sprzedawanych w Słowenii, termin "Varaždinsko", który jest wykorzystywany jako atrybut terminu "zelje" ("kapusta" w języku słoweńskim) oznacza jedynie odmianę kapusty. Nazwa "Varaždinsko zelje" w Słowenii wskazuje, że produkt to kapusta odmiany Varaždinsko. Nie ma dowodów na używanie przedmiotowej nazwy bez odniesienia do odmiany kapusty. W świetle powyższego, z uwagi na fakt, że funkcja wskaźnika odmiany terminu "Varaždinsko" jest dominująca, Komisja nie uznaje za właściwe przyznanie okresu przejściowego w odniesieniu do stosowania słoweńskiej nazwy "Varaždinsko zelje" jako takiej.

(16) Jednakże użycie na etykiecie nazw odmian Varaždinsko 2 i Varaždinsko 3 zarejestrowanych we wspólnym katalogu odmian gatunków warzyw w Unii Europejskiej jest wciąż dozwolone w odniesieniu do nasion i kapusty produkowanej poza obszarem geograficznym bez ograniczeń czasowych. Zgodnie z art. 42 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012, niezależnie od rejestracji nazwy "Varaždinsko zelje" jako chronionej nazwy pochodzenia, nazwy Varaždinsko 2 i Varaždinsko 3 mogą być umieszczane na etykietach, pod warunkiem że spełnione są warunki ich dotyczące. W szczególności w przypadku kapusty, na etykiecie należy jasno wskazać kraj pochodzenia i nie zawierać żadnych odniesień do Chorwacji. Pozwoli to ponadto zapewnić prawidłowe informowanie konsumentów o różnicy w stosunku do produktu wprowadzonego do obrotu pod zarejestrowaną ChNP.

(17) W związku z powyższym należy wpisać nazwę "Varaždinsko zelje" do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych.

(18) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Polityki Jakości Produktów Rolnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Nazwa "Varaždinsko zelje" (ChNP) zostaje zarejestrowana.

Nazwa podana w akapicie pierwszym określa produkt należący do klasy 1.6. Owoce, warzywa i zboża świeże lub przetworzone określone w załączniku XI do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 668/2014 3 .

Artykuł  2

W przypadku gdy zgodnie z art. 42 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 termin "Varaždinsko" jest umieszczony na etykiecie i odnosi się do odmiany kapusty, należy również umieścić nazwę kraju pochodzenia w tym samym polu widzenia i zapisaną literami tej samej wielkości co zastosowane do przedmiotowej nazwy.

W takich przypadkach stosowanie na etykietach flag, godeł, znaków lub innych form graficznych, które mogłyby wprowadzić konsumenta w błąd, w szczególności w odniesieniu do właściwości, pochodzenia lub źródła produktu, jest zakazane.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 18 października 2017 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.
2 Dz.U. C 223 z 8.7.2015, s. 7.
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 668/2014 z dnia 13 czerwca 2014 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych (Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 36).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.269.7

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2017/1900 rejestrujące w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę [Varaždinsko zelje (ChNP)]
Data aktu: 18/10/2017
Data ogłoszenia: 19/10/2017
Data wejścia w życie: 08/11/2017