KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 20/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. w sprawie wprowadzenia w życie dwustronnej klauzuli ochronnej i mechanizmu stabilizacyjnego dotyczącego bananów, zawartych w Umowie ustanawiającej stowarzyszenie między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ameryką Środkową, z drugiej strony 1 , w szczególności jego art. 15 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Mechanizm stabilizacyjny dotyczący bananów został wprowadzony na mocy Umowy ustanawiającej stowarzyszenie między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ameryką Środkową, z drugiej strony 2 ("umowa"), która to umowa zaczęła być stosowana tymczasowo w odniesieniu do krajów Ameryki Środkowej w 2013 r., a w odniesieniu do Gwatemali - w dniu 1 grudnia 2013 r.
(2) Zgodnie z mechanizmem stabilizacyjnym, wprowadzonym w życie rozporządzeniem (UE) nr 20/2013, w razie przekroczenia wielkości progowej przywozu świeżych bananów (pozycja 0803 00 19 Nomenklatury scalonej Unii Europejskiej z dnia 1 stycznia 2012 r.) z jednego z tych państw Komisja może, w trybie pilnym, o którym mowa w art. 14 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 20/2013, przyjąć akt wykonawczy, na mocy którego może ona tymczasowo zawiesić cło preferencyjne stosowane do przywozu świeżych bananów z tego państwa albo ustalić, że takie zawieszenie cła nie jest odpowiednie.
(3) Dnia 23 sierpnia 2017 r. przywóz do Unii świeżych bananów pochodzących z Gwatemali przekroczył próg 67 500 ton określony w umowie.
(4) W tym kontekście na mocy art. 15 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 20/2013 Komisja wzięła pod uwagę wpływ omawianego przywozu na sytuację unijnego rynku bananów w celu ustalenia, czy należy zawiesić preferencyjną stawkę celną. Komisja zbadała wpływ przedmiotowego przywozu na poziom cen w Unii, stan przywozu z innych źródeł oraz ogólną stabilność unijnego rynku świeżych bananów.
(5) W momencie przekroczenia progu ustalonego na 2017 r. przywóz świeżych bananów z Gwatemali stanowił jedynie 2 % całkowitego przywozu do Unii świeżych bananów objętych mechanizmem stabilizacyjnym. Przywóz z Gwatemali stanowił ponadto zaledwie 1,8 % całkowitego przywozu świeżych bananów do Unii Europejskiej.
(6) Przywóz z dużych państw wywozu, z którymi Unia również zawarła umowy o wolnym handlu - a mianowicie z Kolumbii, Ekwadoru i Kostaryki - wynosił odpowiednio 47,4 %, 51,1 % i 50,4 % progów określonych dla tych państw. "Niewykorzystane" ilości w ramach mechanizmu stabilizacyjnego (około 3 mln ton) są znacznie wyższe niż całkowity przywóz z Gwatemali do chwili obecnej (68 400 ton).
(7) Średnia cena importowa z Gwatemali wynosiła 573 EUR/t w pierwszych sześciu miesiącach 2017 r., czyli była o 15 % niższa niż średnie ceny przywozu świeżych bananów z innych państw do Unii. Wielkość przywozu pozostała jednak na bardzo niskim poziomie, jak wspomniano w motywie 5.
(8) Średnia cena hurtowa bananów na rynku unijnym wykazuje zazwyczaj tendencję spadkową do końca lipca, a następnie rośnie. W wyniku tej tendencji średnia cena hurtowa bananów (niezależnie od pochodzenia) w lipcu 2017 r. (918 EUR/t) była rzeczywiście 8 % niższa od średniej ceny w pierwszym półroczu. Na podstawie średniej z trzech tygodni średni poziom cen hurtowych bananów żółtych produkowanych w UE w lipcu 2017 r. (910 EUR/t) pozostał jednak na tym samym poziomie (odnotowanych cen) co w poprzednich latach (odpowiednio 910 EUR/t, 880 EUR/t i 900 EUR/t).
(9) Na obecnym etapie nic nie wskazuje zatem, by stabilność rynku unijnego została zakłócona przez przekraczający określoną roczną wielkość progową przywóz świeżych bananów z Gwatemali ani by miało to jakikolwiek istotny wpływ na sytuację producentów unijnych.
(10) Ponadto nic nie wskazuje, by sytuacja gospodarcza w regionach najbardziej oddalonych Unii w sierpniu 2017 r. miała ulec poważnemu pogorszeniu, ani by istniało takie zagrożenie.
(11) W związku z tym zawieszenie preferencyjnego cła na przywóz bananów pochodzących z Gwatemali nie wydaje się odpowiednie na obecnym etapie.
(12) Jako że roczna wielkość progowa została przekroczona już w sierpniu, Komisja będzie stale monitorować sytuację w tym zakresie oraz w odpowiednim czasie ponownie oceni sytuację na rynku bananów, co może skutkować przyjęciem odpowiednich środków - mimo że łączny przywóz z Gwatemali na rynek Unii jest niewielki,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: