KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 714/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1228/2003 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 1,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 715/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie warunków dostępu do sieci przesyłowych gazu ziemnego i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1775/2005 2 , w szczególności jego art. 6 ust. 1,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Opracowywanie i wdrażanie kodeksów sieci i wytycznych to działania niezbędne dla zapewnienia pełnej integracji wewnętrznego rynku energii. Trzecim pakietem energetycznym 3 ustanowiono ramy instytucjonalne służące opracowywaniu kodeksów sieci w celu zharmonizowania, w stosownych przypadkach, technicznych, eksploatacyjnych i rynkowych zasad regulujących funkcjonowanie sieci energii elektrycznej i gazu. W tym celu Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki ("ACER"), europejska sieć operatorów systemów przesyłowych ("ENTSO") oraz Komisja Europejska współpracują ściśle z wszystkimi zainteresowanymi stronami.
(2) Obszary, w odniesieniu do których można opracować kodeksy sieci, określono w art. 8 ust. 6 odpowiednio rozporządzenia (WE) nr 714/2009 oraz rozporządzenia (WE) nr 715/2009. Niezależnie od możliwości opracowania kodeksów sieci Komisja może również podjąć decyzję o opracowaniu wytycznych w obszarach określonych w art. 18 ust. 1, 2 i 3 rozporządzenia (WE) nr 714/2009 oraz w art. 23 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 715/2009. Zgodnie z art. 6 ust. 1 odpowiednio rozporządzenia (WE) nr 714/2009 i rozporządzenia (WE) nr 715/2009 Komisja powinna w pierwszej kolejności ustalić roczny wykaz priorytetów określający obszary, które należy uwzględnić przy opracowywaniu kodeksów sieci.
(3) Zharmonizowane przepisy dotyczące procedur zarządzania ograniczeniami w przesyle gazu, alokacji zdolności przesyłowych, bilansowania oraz interoperacyjności i wymiany danych zostały już przyjęte i opublikowane w ciągu ostatnich trzech lat.
(4) Zharmonizowane przepisy dotyczące alokacji zdolności przesyłowych i procedur zarządzania ograniczeniami w przesyle energii elektrycznej, przyłączania jednostek wytwórczych, przyłączania odbiorców, przyłączania do sieci systemów wysokiego napięcia prądu stałego i długoterminowej alokacji zdolności przesyłowych zostały już przyjęte i opublikowane.
(5) W trakcie konsultacji publicznych 4 większość zainteresowanych stron poparła ustalenie priorytetów w odniesieniu do już rozpoczętych prac i podkreśliła znaczenie odpowiedniego i dobrze skoordynowanego wdrożenia przyjętych kodeksów sieci i wytycznych, dzięki którym zapewniono uporządkowane zaangażowanie zainteresowanych stron. Jeśli chodzi o kwestie energii elektrycznej, duża liczba zainteresowanych stron opowiedziała się za koniecznością opracowania zasad dotyczących zharmonizowanych struktur taryf przesyłowych, zasad dotyczących rozproszonej elastyczności oraz zasad dotyczących szkolenia operacyjnego.
(6) Uwzględniając odpowiedzi zainteresowanych stron oraz mając na uwadze przyszłe inicjatywy ustawodawcze w kontekście inicjatywy dotyczącej struktury rynku, jak również różnorodne działania niezbędne do zapewnienia pełnej integracji rynku wewnętrznego energii, a także fakt, że wszystkie odpowiednie strony, w tym Komisja Europejska, ACER, ENTSO i zainteresowane strony, będą musiały przeznaczyć na wdrażanie kodeksów sieci i wytycznych znaczne zasoby, postanowiono nie dodawać żadnych nowych obszarów do rocznych wykazów priorytetów.
(7) Uznając wnioski ze spotkania Europejskiego Forum Organów Nadzoru Gazu w 2016 r., postanowiono, że w 2017 r. nie będą wprowadzane zmiany w kodeksie sieci gazowej dotyczącym zasad interoperacyjności i wymiany danych, uwzględniającym normę CEN odnośnie do jakości gazu H (EN 16726:2015),
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: