Rozporządzenie 2017/786 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 142/2011 w odniesieniu do definicji mączki rybnej i oleju z ryb

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2017/786
z dnia 8 maja 2017 r.
zmieniające rozporządzenie (UE) nr 142/2011 w odniesieniu do definicji mączki rybnej i oleju z ryb
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (rozporządzenie o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego) 1 , w szczególności jego art. 31 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009 ustanowiono przepisy dotyczące ochrony zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt w zakresie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych w celu zapobieżenia zagrożeniu stwarzanemu przez te produkty dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz zminimalizowania tego zagrożenia. W rozporządzeniu przypisano wspomniane produkty do określonych kategorii odzwierciedlających poziom takiego zagrożenia i przewidziano wymogi w zakresie bezpiecznego wykorzystania i usuwania tych produktów.

(2) Rozporządzeniem Komisji (UE) nr 142/2011 2  ustanowiono przepisy wykonawcze do rozporządzenia (WE) nr 1069/2009, w tym definicje produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, np. mączki rybnej i oleju z ryb.

(3) W pkt 7 załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 142/2011 mączkę rybną zdefiniowano jako przetworzone białko zwierzęce otrzymane ze zwierząt wodnych, z wyjątkiem ssaków morskich. Definicja oleju z ryb, będącego produktem powstałym w ramach tego samego procesu technologicznego co mączka rybna, zawarta jest pkt 9 tego załącznika.

(4) Zgodnie z art. 3 pkt 9 rozporządzenia (WE) nr 1069/2009 "zwierzęta wodne" oznaczają zwierzęta wodne w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. e) dyrektywy Rady 2006/88/WE 3  zdefiniowane jako ryby należące do nadgromady Agnatha oraz do gromad Chondrichthyes i Osteichthyes, mięczaki należące do typu Mollusca i skorupiaki należące do podtypu Crustacea.

(5) Obecna definicja zwierząt wodnych nie obejmuje rozgwiazdy należącej do typu Echinodermata i podtypu Asterozoa ani bezkręgowców wodnych utrzymywanych w gospodarstwach rybackich, innych niż mięczaki i skorupiaki. W wyniku tego nie można obecnie wykorzystywać rozgwiazd ani bezkręgowców wodnych utrzymywanych w gospodarstwach rybackich, innych niż mięczaki i skorupiaki, do produkcji mączki rybnej ani oleju z ryb.

(6) Rozgwiazdy to bezkręgowce morskie będące przeważnie drapieżnikami żerującymi na innych bezkręgowcach morskich, np. mięczakach. Pozyskuje je się regularnie jako produkt uboczny przy hodowli małż przeznaczonych do spożycia przez ludzi, co nie ma zauważalnego ujemnego wpływu na populację rozgwiazd. Ten przyłów stanowi potencjalne wartościowe źródło białek w paszy przeznaczonej dla trzody chlewnej lub drobiu.

(7) Wieloszczet Nereis virens stanowi alternatywne źródło białka w diecie ryb mięsożernych utrzymywanych w gospodarstwie rybackim, umożliwiając obniżenie kosztów paszy i zmniejszenie zależności od mączki rybnej.

(8) W motywie 18 rozporządzenia (WE) nr 1069/2009 wyjaśniono, że bezkręgowce wodne, które nie są objęte definicją zawartą w art. 3 pkt 9 tego rozporządzenia, takie jak rozgwiazdy i bezkręgowce wodne utrzymywane w gospodarstwach rybackich, inne niż mięczaki i skorupiaki, i które nie zagrażają przeniesieniem choroby mogą być wykorzystywane (np. do produkcji mączki rybnej) z zachowaniem warunków jednakowych do tych mających zastosowanie do zwierząt wodnych objętych wspomnianą definicją.

(9) Obecne przepisy unijne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i pasażowalnych encefalopatii gąbczastych 4  nie zabraniają stosowania rozgwiazd i bezkręgowców wodnych utrzymywanych w gospodarstwach rybackich, innych niż mięczaki i skorupiaki do produkcji paszy przeznaczonej dla zwierząt utrzymywanych w warunkach fermowych.

(10) Ze względu na to, że stosowanie przetworzonego białka zwierzęcego pozyskanego z dzikich zwierząt wodnych (np. z rozgwiazd) i bezkręgowców wodnych utrzymywanych w gospodarstwach rybackich, innych niż mięczaki i skorupiaki w paszy przeznaczonej dla zwierząt innych niż przeżuwacze nie stanowi ryzyka wyższego od ryzyka wynikającego ze stosowania w takiej paszy mączki rybnej, należy odpowiednio zmienić definicje "mączki rybnej" i "oleju z ryb" tak, by obejmowały pewne bezkręgowce wodne.

(11) W celu ochrony środowiska oraz uniknięcia stworzenia nowej presji na populację dzikich rozgwiazd, stosowanie tych zwierząt do produkcji mączki rybnej powinno być ograniczone do przypadków, w których rozgwiazdy pozyskiwane są w obszarze produkcji mięczaków zgodnym z definicją zawartą w dyrektywie 2006/88/WE.

(12) Należy odpowiednio zmienić definicje mączki rybnej i oleju z ryb określone odpowiednio w pkt 7 i 9 załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 142/2011.

(13) Zakres obowiązywania norm dotyczących przetwarzania oleju z ryb, określonych w załączniku X do rozporządzenia (UE) nr 142/2011 należy rozszerzyć poprzez odesłanie do art. 10 lit. l) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009, tak by umożliwić stosowanie bezkręgowców wodnych i lądowych innych niż gatunki chorobotwórcze dla ludzi lub zwierząt w produkcji oleju z ryb, co objęłoby rozgwiazdy i bezkręgowce wodne utrzymywane w gospodarstwach rybackich, inne niż mięczaki i skorupiaki.

(14) Należy zatem odpowiednio zmienić załączniki I i X do rozporządzenia (UE) nr 142/2011.

(15) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załącznikach I i X do rozporządzenia (UE) nr 142/2011 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 maja 2017 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

W rozporządzeniu (UE) nr 142/2011 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w załączniku I wprowadza się następujące zmiany:
a)
pkt 7 otrzymuje brzmienie:

"7. "mączka rybna" oznacza przetworzone białko zwierzęce otrzymane ze zwierząt wodnych, z wyjątkiem ssaków morskich, w tym z bezkręgowców wodnych utrzymywanych w gospodarstwach rybackich, w tym bezkręgowców objętych art. 3 ust. 1 lit. e) dyrektywy Rady 2006/88/WE * oraz rozgwiazd gatunku Asterias rubens pozyskanych w obszarze produkcji mięczaków;

b)
pkt 9 otrzymuje brzmienie:

"9. "olej z ryb" oznacza olej otrzymany w wyniku przetwarzania zwierząt wodnych, z wyjątkiem ssaków morskich, w tym bezkręgowców wodnych utrzymywanych w gospodarstwach rybackich, w tym bezkręgowców objętych art. 3 ust. 1 lit. e) dyrektywy 2006/88/WE oraz rozgwiazd gatunku Asterias rubens pozyskanych w obszarze produkcji mięczaków, lub olej z przetwarzania ryb przeznaczonych do spożycia przez ludzi, który podmiot przeznaczył do celów innych niż spożycie przez ludzi;";

2)
załącznik X rozdział II sekcja 3 dział A pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Olej z ryb

Do wytwarzania oleju z ryb można stosować wyłącznie materiał kategorii 3, o którym mowa w art. 10 lit. i), j) i l) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009, oraz materiał kategorii 3 pochodzący od zwierząt wodnych, o którym mowa w art. 10 lit. e) i f) tego rozporządzenia.".

1 Dz.U. L 300 z 14.11.2009, s. 1.
2 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 142/2011 z dnia 25 lutego 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzezna-czonych do spożycia przez ludzi, oraz w sprawie wykonania dyrektywy Rady 97/78/WE w odniesieniu do niektórych próbek i przedmiotów zwolnionych z kontroli weterynaryjnych na granicach w myśl tej dyrektywy (Dz.U. L 54 z 26.2.2011, s. 1).
3 Dyrektywa Rady 2006/88/WE z dnia 24 października 2006 r. w sprawie wymogów w zakresie zdrowia zwierząt akwakultury i produktów akwakultury oraz zapobiegania niektórym chorobom zwierząt wodnych i zwalczania tych chorób (Dz.U. L 328 z 24.11.2006, s. 14).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiające zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii (Dz.U. L 147 z 31.5.2001, s. 1).
* Dyrektywa Rady 2006/88/WE z dnia 24 października 2006 r. w sprawie wymogów w zakresie zdrowia zwierząt akwakultury i produktów akwakultury oraz zapobiegania niektórym chorobom zwierząt wodnych i zwalczania tych chorób (Dz.U. L 328 z 24.11.2006, s. 14).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.119.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2017/786 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 142/2011 w odniesieniu do definicji mączki rybnej i oleju z ryb
Data aktu: 08/05/2017
Data ogłoszenia: 09/05/2017
Data wejścia w życie: 29/05/2017