a także mając na uwadze, co następuje:(1) Dnia 14 grudnia 2007 r. Rada Europejska podkreśliła, że Unia jest gotowa do odgrywania wiodącej roli we wzmacnianiu stabilności w regionie, wskazała na gotowość Unii do wspierania Kosowa na drodze do trwałej stabilności oraz potwierdziła, że jest gotowa do wspierania rozwoju gospodarczego i politycznego w ramach jasno określonej perspektywy europejskiej, zgodnie z perspektywą europejską tego regionu.
(2) Dnia 7 grudnia 2009 r. Rada z zadowoleniem przyjęła komunikat Komisji z dnia 14 października 2009 r. pt. "Kosowo - realizacja perspektywy europejskiej" oraz zwróciła się do Komisji o podjęcie niezbędnych środków służących wsparciu postępów Kosowa na drodze do Unii, zgodnie z perspektywą europejską tego regionu. Rada uznała za bardzo ważne środki związane z handlem i wizami oraz zachęciła Komisję do umożliwienia Kosowu udziału w programach unijnych, włączenia Kosowa w ramy nadzoru gospodarczego i fiskalnego, uaktywnienia drugiego komponentu Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej i pogłębienia dialogu w ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia.
(3) Dnia 14 grudnia 2010 r. Rada wyraziła wobec Komisji oczekiwanie, że przedstawi ona wniosek, który umożliwi Kosowu uczestnictwo w programach unijnych. Komisja przedstawiła taki wniosek w marcu 2011 r.
(4) Dnia 5 grudnia 2011 r. Rada potwierdziła, że jest zdecydowana wypracować porozumienie w sprawie udziału Kosowa w unijnych programach, bez uszczerbku dla stanowisk państw członkowskich w sprawie statusu.
(5) Dnia 22 października 2012 r. Rada upoważniła Komisję do rozpoczęcia negocjacji z Kosowem w sprawie jego uczestnictwa w programach unijnych.
(6) Komisja Europejska prowadziła w imieniu Unii negocjacje w sprawie Umowy ramowej między Unią Europejską a Kosowem dotyczącej ogólnych zasad uczestnictwa Kosowa w programach unijnych (zwaną dalej "Umową").
(7) Kosowo wyraziło chęć uczestnictwa w szeregu programów unijnych.
(8) Celem Umowy jest prowadzenie przez Unię współpracy gospodarczej, finansowej i technicznej z Kosowem zgodnie z art. 212 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
(9) Szczegółowe warunki uczestnictwa Kosowa w poszczególnych programach Unii, w tym odpowiedni wkład finansowy, należy określić w drodze porozumienia między Komisją, działającą w imieniu Unii, a władzami Kosowa.
(10) Podpisanie niniejszej Umowy nie przesądza o stanowisku państw członkowskich co do statusu Kosowa, które zostanie ustalone zgodnie z ich praktyką krajową i prawem międzynarodowym. Żadne postanowienie, żadne sformułowanie ani żadna definicja użyte w niniejszej decyzji, w Umowie, w tym w załączniku do niej, ani w programach Unii nie stanowią uznania przez Unię Kosowa za niepodległe państwo ani nie stanowią uznania Kosowa za taki podmiot przez poszczególne państwa członkowskie, chyba że dokonały one już tego kroku.
(11) W przypadku otrzymywania dokumentów wydanych przez władze Kosowa na podstawie Umowy mogą mieć zastosowanie wewnętrzne procedury państw członkowskich.
(12) Umowa powinna zostać podpisana,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: