Rozporządzenie wykonawcze 2016/1867 zmieniające załącznik do rozporządzenia (WE) nr 3199/93 w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/1867
z dnia 20 października 2016 r.
zmieniające załącznik do rozporządzenia (WE) nr 3199/93 w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych 1 , w szczególności jej art. 27 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 27 ust. 1 lit. a) dyrektywy 92/83/EWG państwa członkowskie są zobowiązane zwolnić z podatku akcyzowego alkohole, które zostały całkowicie skażone zgodnie z wymogami któregokolwiek z państw członkowskich, pod warunkiem że wymogi te zostały należycie podane do wiadomości i zaakceptowane zgodnie z warunkami określonymi w ust. 3 i 4 tego artykułu.

(2) Substancje skażające, które są wykorzystywane w każdym państwie członkowskim do celów całkowitego skażania alkoholi, zgodnie z art. 27 ust. 1 lit. a) dyrektywy 92/83/EWG, zostały określone w załączniku do rozporządzenia Komisji (WE) nr 3199/93 2 .

(3) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 162/2013 3 wprowadzono wspólną procedurę całkowitego skażania alkoholu. Ta wspólna procedura przewiduje wykorzystanie, na hektolitr etanolu absolutnego, trzech litrów alkoholu izopropylowego (IPA), trzech litrów ketonu metylowo-etylowego (MEK) oraz jednego grama benzoesanu denatonium. Ta wspólna procedura miała na celu zastąpienie różnych krajowych procedur skażania, aby zapobiec oszustwom podatkowym, unikaniu opodatkowania i nadużyciom.

(4) Mimo że wspólną procedurę skażania uznano za solidną, wydajną i skuteczną w zwalczaniu oszustw, a jednocześnie zapobiegającą przypadkowej lub celowej konsumpcji, nie jest ona wykorzystywana w większości zastosowań przemysłowych, głównie ze względu na wyższe koszty w stosunku do niektórych krajowych procedur skażania. Duża liczba krajowych procedur skażania osłabia skuteczny nadzór i stwarza możliwości nadużyć.

(5) W porozumieniu z właściwymi organami oraz uwzględniając opinie podmiotów z branży osiągnięto porozumienie w sprawie jednolitej wspólnej procedury skażania. Procedura ta wiąże się z niższymi kosztami, ponieważ zmniejsza wymaganą ilość alkoholu izopropylowego (IPA), ketonu metylowo-etylowego (MEK) i benzoesanu denatonium na hektolitr etanolu absolutnego, jednocześnie gwarantując odpowiedni poziom prewencji.

(6) W związku z tym wszystkie krajowe procedury skażania powinny zostać usunięte z załącznika do rozporządzenia (WE) nr 3199/93. Państwa członkowskie, które nadal stosują krajowe procedury skażania, będą to czynić w oparciu o warunki określone w art. 27 ust. 1 lit. b) dyrektywy 92/83/EWG, który przewiduje zwolnienie ze zharmonizowanego podatku akcyzowego dla skażonego alkoholu etylowego wykorzystywanego do wytwarzania produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.

(7) Komisja przekazała wszystkie informacje, o których mowa w art. 27 ust. 3 dyrektywy 92/83/EWG, pozostałym państwom członkowskim.

(8) Nie wniesiono zastrzeżenia, o którym mowa w art. 27 ust. 4 dyrektywy 92/83/EWG, w stosunku do notyfikowanych wymogów.

(9) Należy przewidzieć odpowiedni okres w celu umożliwienia przemysłowi dostosowania się do nowej wspólnej procedury skażania i wypełnienia istniejących zobowiązań umownych.

(10) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 3199/93.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Podatku Akcyzowego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Załącznik do rozporządzenia (WE) nr 3199/93 zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 sierpnia 2017 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 20 października 2016 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK

1. Lista produktów wraz z ich numerami rejestru Chemical Abstracts Service (CAS) dopuszczonych w celu całkowitego skażania alkoholu:

Benzoesan denatonium CAS: 3734-33-6

Alkohol izopropylowy (IPA) CAS: 67-63-0

Keton metylowo-etylowy (butanon) (MEK) CAS: 78-93-3

2. Synonimy dopuszczonych produktów są dostępne w różnych językach urzędowych UE w bazie danych Europejskiego spisu celnego substancji chemicznych.

3. W załączniku stosuje się pojęcie »etanol absolutny« zgodnie z terminologią stosowaną przez Międzynarodową Unię Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC).

4. Wspólna procedura skażania stosowana we wszystkich państwach członkowskich dla alkoholu całkowicie skażonego: Na hektolitr etanolu absolutnego dodaje się następujące substancje:

- 1,0 litr alkoholu izopropylowego (IPA),

- 1,0 litr ketonu metylowo-etylowego (MEK),

- 1,0 gram benzoesanu denatonium.

5. Do skażonego alkoholu można dodać barwnik nadający mu charakterystyczny kolor, co sprawia, że jest on natychmiast rozpoznawalny."

1 Dz.U. L 316 z 31.10.1992, s. 21.
2 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 3199/93 z dnia 22 listopada 1993 r. w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego (Dz.U. L 288 z 23.11.1993, s. 12).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 162/2013 z dnia 21 lutego 2013 r. zmieniające załącznik do rozporządzenia (WE) nr 3199/93 w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego (Dz.U. L 49 z 22.2.2013, s. 55).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.286.32

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2016/1867 zmieniające załącznik do rozporządzenia (WE) nr 3199/93 w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego
Data aktu: 20/10/2016
Data ogłoszenia: 21/10/2016
Data wejścia w życie: 10/11/2016, 01/08/2017