Rozporządzenie wykonawcze 2016/1736 w sprawie wykonania art. 11 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 753/2011 w sprawie środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, grupom, przedsiębiorstwom i podmiotom w związku z sytuacją w Afganistanie

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2016/1736
z dnia 29 września 2016 r.
w sprawie wykonania art. 11 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 753/2011 w sprawie środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, grupom, przedsiębiorstwom i podmiotom w związku z sytuacją w Afganistanie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 753/2011 z dnia 1 sierpnia 2011 r. w sprawie środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, grupom, przedsiębiorstwom i podmiotom w związku z sytuacją w Afganistanie 1 , w szczególności jego art. 11 ust. 4,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 1 sierpnia 2011 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) nr 753/2011.

(2) W dniu 21 lipca i 7 września 2016 r. Komitet Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiony na podstawie pkt 30 rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych 1988 (2011) zmienił wykaz osób, grup, przedsiębiorstw i podmiotów objętych środkami ograniczającymi.

(3) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik I do rozporządzenia (UE) nr 753/2011,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 753/2011 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 września 2016 r.

W imieniu Rady
P. ŽIGA
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

I.
Wpisy w wykazie zawartym w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 753/2011 dotyczące wymienionych poniżej osób zastępuje się poniższymi wpisami.

A. Osoby powiązane z talibami

13) Mohammad Shafiqullah Ahmadi Fatih Khan (alias a) Mohammad Shafiq Ahmadi, b) mułła Shafiqullah).

Tytuł: mułła. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: gubernator prowincji Samangan (reżim talibski). Data urodzenia: 1956-1957 r. Miejsce urodzenia: a) miejscowość Charmistan, dystrykt Tirin Kot, prowincja Oruzgan, Afganistan, b) miejscowość Marghi, dystrykt Nawa, prowincja Ghazni, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Dodatkowe informacje: a) pochodzi z prowincji Ghazni, ale później mieszkał w Oruzganie, b) gubernator prowincji Oruzgan w talibskim gabinecie cieni od końca 2012 r., c) członek komisji wojskowej od lipca 2016 r., d) należy do plemienia Hotak. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 23.2.2001 r.

35) Shahabuddin Delawar

Tytuł: maulawi. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: wiceprezes Sądu Najwyższego (reżim talibski). Data urodzenia: a) 1957 r., b) 1953 r. Miejsce urodzenia: prowincja Logar, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Nr paszportu: paszport afgański nr OA296623. Dodatkowe informacje: a) wiceambasador ambasady talibskiej w Rijadzie, Arabia Saudyjska, do 25 września 1998 r.; b) prawdopodobnie przebywa na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Dostępne zdjęcie do załączenia do specjalnego ogłoszenia Interpolu i Rady Bezpieczeństwa ONZ. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 23.2.2001 r.

44) Din Mohammad Hanif (alias a) Qari Din Mohammad b) Iadena Mohammad)

Tytuł: qari. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: a) minister planowania (reżim talibski); b) minister szkolnictwa wyższego (reżim talibski). Data urodzenia: a) ok. 1955 r.; b) 1.1.1969 r. (jako Iadena Mohammad). Miejsce urodzenia: a) miejscowość Shakarlab, dystrykt Yaftali Pain, prowincja Badachszan, Afganistan; b) Badachszan (jako Iadena Mohammad). Obywatelstwo: afgańskie. Nr paszportu: OA 454044 (jako Iadena Mohammad). Dodatkowe informacje: a) członek najwyższej rady talibskiej odpowiedzialny za prowincje Tachar i Badachszan; b) prawdopodobnie przebywa na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Dostępne zdjęcie do załączenia do specjalnego ogłoszenia Interpolu i Rady Bezpieczeństwa ONZ. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 25.1.2001 r.

53) Sayyed Mohammed Haqqani (alias: Sayyed Mohammad Haqqani).

Tytuł: mułła. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: a) dyrektor do spraw administracyjnych (reżim talibski), b) szef ds. informacji i kultury w prowincji Kandahar (reżim talibski). Data urodzenia: ok. 1965 r. Miejsce urodzenia: miejscowość Chaharbagh, dystrykt Arghandab, prowincja Kandahar, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Dodatkowe informacje: a) absolwent medresy Haqqaniya w Akora Khattak, Pakistan, b) prawdopodobnie pozostaje w bliskich stosunkach z talibskim przywódcą mułłą Mohammadem Omarem, c) prawdopodobnie przebywa na pograniczu afgańsko-pakistańskim, d) członek najwyższej rady talibskiej (czerwiec 2010 r.), e) należy do plemienia Barakzay. Dostępne zdjęcie do załączenia do specjalnego ogłoszenia Interpolu i Rady Bezpieczeństwa ONZ. Prawdopodobnie zmarł w styczniu 2016 r. Data umieszczenia w wykazie ONZ: 31.1.2001 r.

Dodatkowe informacje pochodzące z uzasadnienia umieszczenia w wykazie przedstawionego przez Komitet Sankcji:

Sayyed Mohammed Haqqani jest powiązany z Gulbbudinem Hekmatyarem i od dawna wspiera mułłę Mohammeda Omara. Jako dyrektor do spraw administracyjnych reżimu talibskiego dostarczał afgańskie dowody tożsamości cudzoziemcom związanym z Al-Kaidą, którzy walczyli w Afganistanie, i uzyskał od nich znaczną ilość środków finansowych.

W 2003 i 2004 r. Sayyed Mohammed Haqqani kilkakrotnie spotkał się z Aimanem Muhammedem Rabim al-Zawahirim i z Farhadem, sekretarzem Mohammeda Omara. W Peszawarze (Pakistan) na bazarze Kissa Chawani otworzył księgarnię, która służyła finansowaniu talibów. W marcu 2009 r. wciąż był aktywnym przywódcą rebeliantów talibskich.

64) Khairullah Khairkhwah (alias a) mułła Khairullah Khairkhwah b) Khirullah Said Wali Khairkhwa).

Tytuł: a) maulawi, b) mułła. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: a) gubernator prowincji Herat (reżim talibski) w Afganistanie, b) rzecznik prasowy (reżim talibski), c) gubernator prowincji Kabul (reżimie talibski), d) minister spraw wewnętrznych (reżim talibski). Data urodzenia: a) ok. 1963 r., b) 1 stycznia 1967 r. (jako Khirullah Said Wali Khairkhwa). Miejsce urodzenia: a) miejscowość Poti, dystrykt Arghistan, prowincja Kandahar, Afganistan, b) Kandahar. Obywatelstwo: afgańskie. Adres: Katar. Dodatkowe informacje: a) należy do plemienia Popalzai. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 25.1.2001 r.

66) Jan Mohammad Madani Ikram.

Tytuł: maulawi. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: chargé d'affaires, ambasada talibska, Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Data urodzenia: 1954-1955 r. Miejsce urodzenia: miejscowość Siyachoy, dystrykt Pandżwa'i, prowincja Kandahar, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Dodatkowe informacje: a) prawdopodobnie przebywa na pograniczu afgańsko-pakistańskim, b) należy do plemienia Alizai, Dostępne zdjęcie do załączenia do specjalnego ogłoszenia Interpolu i Rady Bezpieczeństwa ONZ. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 25.1.2001 r.

72) Fazl Mohammad Mazloom (alias a) Molah Fazl, b) Fazel Mohammad Mazloom).

Tytuł: mułła. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: zastępca szefa Sztabu Wojskowego (reżim talibski). Data urodzenia: Między 1963 r. a 1968 r. Miejsce urodzenia: Oruzgan, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Adres: Katar. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 23.2.2001 r.

Dodatkowe informacje pochodzące z uzasadnienia umieszczenia w wykazie przedstawionego przez Komitet Sankcji:

Fazl Mohammad Mazloom był bliskim współpracownikiem Mohammeda Omara i pomógł mu powołać rząd talibski. Był na obozie szkoleniowym Al-Farouq założonym przez Al-Kaidę. Wiedział, że talibowie zapewnili pomoc Islamskiemu Ruchowi Uzbekistanu w formie wsparcia finansowego, logistycznego i zaopatrzenia w broń w zamian za dostarczenie talibom żołnierzy.

W październiku 2001 r. był dowódcą talibskich oddziałów walczących na linii frontu w liczbie ok. 3 000 w prowincji Tachar.

82) Allah Dad Tayeb Wali Muhammad (alias a) Allah Dad Tayyab, b) Allah Dad Tabeeb).

Tytuł: a) mułła, b) hadżi. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: wiceminister komunikacji (reżim talibski). Data urodzenia: ok. 1963 r. Miejsce urodzenia: a) dystrykt Ghorak, prowincja Kandahar, Afganistan, b) dystrykt Nesh, prowincja Oruzgan, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Dodatkowe informacje: należy do plemienia Popalzai. Dostępne zdjęcie do załączenia do specjalnego ogłoszenia Interpolu i Rady Bezpieczeństwa ONZ. Nie żyje według informacji z listopada 2015 r. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 25.1.2001 r.

88) Nurullah Nuri (alias: Norullah Noori)

Tytuł: maulawi. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: a) gubernator prowincji Balch w Afganistanie (reżim talibski), b) przywódca strefy północnej w reżimie talibskim. Data urodzenia: a) ok. 1958 r., b) 1 stycznia 1967 r. Miejsce urodzenia: dystrykt Szahdżoj, prowincja Zabol, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Adres: Katar. Dodatkowe informacje: a) należy do plemienia Tokhi. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 25.1.2001 r.

90) Mohammed Omar Ghulam Nabi

Tytuł: mułła. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: przywódca wiernych ("Amir al-muminin"), Afganistan. Data urodzenia: a) ok. 1966 r., b) 1960 r., c) 1953 r. Miejsce urodzenia: a) miejscowość Naw Deh, dystrykt Deh Rawud, prowincja Oruzgan, Afganistan, b) miejscowość Noori, dystrykt Maiwand, prowincja Kandahar, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Dodatkowe informacje: a) ojciec nazywa się Ghulam Nabi, znany także jako mułła Musafir, b) brak lewego oka, c) jego szwagrem jest Ahmad Jan Akhundzada Shukoor Akhundzada, d) prawdopodobnie przebywa na pograniczu afgańsko-pakistańskim, e) należy do plemienia Hotak. Prawdopodobnie zmarł w kwietniu 2013 r. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 31.1.2001 r.

Dodatkowe informacje pochodzące z uzasadnienia umieszczenia w wykazie przedstawionego przez Komitet Sankcji:

Mohammed Omar posiada tytuł "Przywódcy Wiernych Islamskiego Emiratu Afganistanu" i jest naczelnym przywódcą ruchu talibskiego w hierarchii talibów. Udzielał schronienia Osamie bin Ladenowi i jego siatce Al-Kaida w okresie przed atakami z 11 września 2001 r. na Stany Zjednoczone. Od 2001 r. kieruje w Afganistanie talibami przeciwko rządowi afgańskiemu i jego sojusznikom.

Mohammedowi Omarowi posłuszni są inni znaczący przywódcy wojskowi w tym regionie, np. Jalaluddin Haqqani. Z nim i z talibami współpracował również Gulbuddin Hekmatyar.

97) Mohammad Hasan Rahmani (alias: Gud mułła Mohammad Hassan)

Tytuł: mułła. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: gubernator prowincji Kandahar w Afganistanie (reżim talibski). Data urodzenia: ok. 1963 r. Miejsce urodzenia: a) dystrykt Dehrawod, prowincja Oruzgan, Afganistan, b) dystrykt Czora, prowincja Oruzgan, Afganistan, c) dystrykt Charchino, prowincja Oruzgan, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Dodatkowe informacje: a) ma protezę prawej nogi, b) członek najwyższej rady talibskiej od połowy 2013 r., był zastępcą mułły Mohammeda Omara (w marcu 2010 r.), c) prawdopodobnie przebywa na pograniczu afgańsko-pakistańskim, d) należy do plemienia Achakzai. Zmarł 9 lutego 2016 r. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 23.2.2001 r.

113) Sher Mohammad Abbas Stanekzai Padshah Khan.

Tytuł: maulawi. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: a) wiceminister zdrowia publicznego (reżim talibski), b) wiceminister spraw zagranicznych (reżim talibski). Data urodzenia: ok. 1963 r. Miejsce urodzenia: Qala-e-Abbas, obszar Shah Mazar, dystrykt Baraki Barak, prowincja Logar, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Dodatkowe informacje: prawdopodobnie przebywa na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Dostępne zdjęcie do załączenia do specjalnego ogłoszenia Interpolu i Rady Bezpieczeństwa ONZ. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 25.1.2001 r.

119) Abdul-Haq Wassiq (alias: a) Abdul-Haq Wasseq, b) Abdul Haq Wasiq).

Tytuł: maulawi. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: wiceminister ds. bezpieczeństwa (wywiad) (reżim talibski). Data urodzenia: a) ok. 1975 r., b) 1971 r. Miejsce urodzenia: miejscowość Gharib, dystrykt Chogjani, prowincja Ghazni, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Adres: Katar. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 31.1.2001 r.

Dodatkowe informacje pochodzące z uzasadnienia umieszczenia w wykazie przedstawionego przez Komitet Sankcji:

Abdul-Haq Wassiq jest powiązany z Gulbuddinem Hekmatyarem. Za czasów reżimu talibskiego sprawował funkcję lokalnego dowódcy najpierw w prowincji Nimroz, a później w prowincji Kandahar. Następnie został zastępcą dyrektora generalnego ds. wywiadu, podlegającym Qariemu Ahmadullahowi. Sprawując tę funkcję, odpowiadał za stosunki z zagranicznymi bojownikami związanymi z Al-Kaidą i ich obozami szkoleniowymi w Afganistanie. Był także znany z represjonowania przeciwników talibów w południowym Afganistanie.

123) Mohammad Zahid. (alias a) Jan Agha Ahmadzai b) Zahid Ahmadzai)

Tytuł: mułła. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: trzeci sekretarz, ambasada talibska, Islamabad, Pakistan. Data urodzenia: 1971 r. Miejsce urodzenia: prowincja Logar, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Numer paszportu: D 001206 (wydany 17.7.2000 r.). Dodatkowe informacje: prawdopodobnie przebywa na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Dostępne zdjęcie do załączenia do specjalnego ogłoszenia Interpolu i Rady Bezpieczeństwa ONZ. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 25.1.2001 r.

139) Rahmatullah Shah Nawaz

Imię i nazwisko (w oryginalnym alfabecie):

Tytuł: alhadż Informacje szczegółowe: brak danych Data urodzenia: a) 1981 b) 1982 Miejsce urodzenia: Shadal (lub Shadaal) Bazaar, dystrykt Aczin, prowincja Nangarhar, Afganistan Potwierdzony pseudonim: a) Qari Rahmat (umieszczony wcześniej w wykazie pod tym pseudonimem) b) Kari Rahmat Niepotwierdzony pseudonim: brak danych Obywatelstwo: afgańskie Numer paszportu: brak danych Krajowy numer identyfikacyjny: brak danych Adres: a) miejscowość Kamkai, dystrykt Aczin, prowincja Nangarhar, Afganistan b) miejscowość Kamkai, dystrykt Aczin, prowincja Nangarhar, Afganistan c) miejscowość Surkhel, dystrykt Aczin, prowincja Nangarhar, Afganistan d) miejscowość Batan, dystrykt Aczin, prowincja Nangarhar, Afganistan Data umieszczenia w wykazie: 21 sierpnia 2014 r. (wpis zmieniony 21 lipca 2016 r.) Dodatkowe informacje: Wygląd: kolor oczu: brązowe, kolor włosów: czarny, waga: 77-81 kg, wzrost: 178 cm, krótka lub średniej długości czarna broda, krótkie czarne włosy. Należy do plemienia Shinwari, podplemienia Sepahi. Dowódca talibów od co najmniej lutego 2010 r. Pobiera podatki i łapówki w imieniu talibów od kwietnia 2015 r. Utrzymuje kontakty z talibskimi bojownikami w prowincji Nangarhar w Afganistanie, dostarcza im informacje, wytyczne, zapewnia im zakwaterowanie i broń, a także zakładał improwizowane urządzenia wybuchowe (IED) oraz prowadził ataki wymierzone przeciwko Międzynarodowym Siłom Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) i siłom afgańskim. Zaangażowany w handel narkotykami, prowadzi laboratorium heroiny w miejscowości Abdulkhel, dystrykt Aczin, prowincja Nangarhar, Afganistan. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 21.8.2014 r.

1 Dz.U. L 199 z 2.8.2011, s. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.264.8

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2016/1736 w sprawie wykonania art. 11 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 753/2011 w sprawie środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, grupom, przedsiębiorstwom i podmiotom w związku z sytuacją w Afganistanie
Data aktu: 29/09/2016
Data ogłoszenia: 30/09/2016
Data wejścia w życie: 30/09/2016