a także mając na uwadze, co następuje:(1) Jordańskie Królestwo Haszymidzkie (zwane dalej "Jordanią") przedstawiło społeczności międzynarodowej propozycje dotyczące przyjęcia całościowego podejścia do ekonomicznej reakcji na kryzys związany z uchodźcami syryjskimi; w ramach tej inicjatywy Jordania zwróciła się w dniu 12 grudnia 2015 r. z wnioskiem o złagodzenie reguł pochodzenia stosowanych w ramach układu, tak aby zwiększyć wywóz z Jordanii do Unii oraz stworzyć dodatkowe możliwości zatrudnienia, w szczególności dla uchodźców syryjskich, a także dla Jordańczyków.
(2) W ramach międzynarodowej konferencji w sprawie wsparcia dla Syrii i regionu, która odbyła się w dniu 4 lutego 2016 r. w Londynie, Jordania wyraziła zamiar wspierania uczestnictwa uchodźców syryjskich w oficjalnym rynku pracy w Jordanii i zapewnienia w tym kontekście 50 000 miejsc pracy dla uchodźców syryjskich w ciągu roku od konferencji; ogólntm celem jest zwiększenie tej liczby do około 200 000 miejsc pracy w nadchodzących latach.
(3) Tymczasowe złagodzenie obowiązujących reguł pochodzenia pozwoli na objęcie niektórych towarów wyprodukowanych w Jordanii mniej rygorystycznymi zasadami pochodzenia do celów określenia preferencyjnego traktowania przy przywozie do Unii niż te, które byłyby w przeciwnym razie zastosowane. Takie tymczasowe złagodzenie obowiązujących reguł pochodzenia będzie stanowić element wsparcia Unii dla Jordanii w związku z kryzysem syryjskim i posłuży zmniejszeniu kosztów związanych z przyjęciem dużej liczby uchodźców syryjskich.
(4) Unia uważa, że postulowane złagodzenie reguł pochodzenia przyczyni się do osiągnięcia ogólnego celu, jakim jest stworzenie około 200 000 miejsc pracy dla syryjskich uchodźców.
(5) Złagodzenie reguł pochodzenia będzie uzależnione od spełnienia określonych warunków w celu zapewnienia, aby korzyści odnieśli eksporterzy, którzy przyczyniają się do wysiłków Jordanii związanych z zatrudnianiem uchodźców syryjskich.
(6) Załącznik do niniejszej decyzji stosuje się do towarów wyprodukowanych w zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w wyznaczonych strefach rozwoju i obszarach przemysłowych w Jordanii, przyczyniających się do tworzenia miejsc pracy dla uchodźców syryjskich i Jordańczyków.
(7) Celem tej inicjatywy jest stymulowanie wymiany handlowej i inwestycji w tych strefach rozwoju i obszarach przemysłowych i przyczynianie się tym samym do zwiększenia możliwości gospodarczych oraz w zakresie zatrudnienia dla uchodźców syryjskich i Jordańczyków.
(8) Załącznik II do protokołu 3 do układu powinien zatem zostać uzupełniony w celu określenia wykazu procesów obróbki lub przetwarzania, którym należy poddać materiały niepochodzące w celu uzyskania przez takie produkty statusu pochodzenia. Ten uzupełniający wykaz procesów obróbki lub przetwarzania powinien być oparty na regułach pochodzenia stosowanych przez Unię w odniesieniu do przywozu z krajów najsłabiej rozwiniętych w ramach ogólnego systemu preferencji/inicjatywy "wszystko oprócz broni".
(9) Należy przewidzieć możliwość tymczasowego zawieszenia stosowania załącznika do niniejszej decyzji, ustanawiającego uzupełniający wykaz procesów obróbki i przetwarzania w odniesieniu do danego zakładu produkcyjnego, jeśli warunki określone w art. 1 pkt 1 załącznika do niniejszej decyzji nie będą przez ten zakład spełnione.
(10) Należy również stworzyć możliwość tymczasowego zawieszenia stosowania załącznika do niniejszej decyzji w odniesieniu do dowolnego produktu wymienionego w art. 2 załącznika do niniejszej decyzji przywożonego w tak zwiększonych ilościach i na takich warunkach, które powodują lub mogą powodować poważne szkody dla unijnych producentów produktów podobnych lub bezpośrednio konkurujących na całym terytorium Unii lub jego części lub poważnych zakłóceń w jakimkolwiek sektorze gospodarki unijnej, zgodnie z art. 24 i 26 układu.
(11) Niniejsza decyzja powinna obowiązywać przez ograniczony okres wystarczający do tego, aby zapewnić zachęty do podejmowania nowych inwestycji i tworzenia miejsc pracy, a zatem powinna ona wygasnąć z dniem 31 grudnia 2026 r. Unia i Jordania przeprowadzą śródokresowy przegląd zgodnie z art. 1 pkt 7 załącznika do niniejszej decyzji i mogą zmienić załącznik do niniejszej decyzji w drodze decyzji Komitetu Stowarzyszenia w świetle doświadczeń zdobytych w ramach wdrażania niniejszej decyzji.
(12) Osiągnięcie przez Jordanię celu wyznaczonego w ramach międzynarodowej konferencji z dnia 4 lutego 2016 r., tj. stworzenie około 200 000 miejsc pracy dla uchodźców syryjskich, stanowiłoby istotny kamień milowy również w odniesieniu do wdrażania niniejszej decyzji. Unia i Jordania rozważą wtedy dalsze uproszczenie tego środka wspierającego. Takie rozwiązanie będzie wymagało zmiany załącznika do niniejszej decyzji w drodze decyzji Komitetu Stowarzyszenia,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: