(notyfikowana jako dokument nr C(2016) 5028)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 9 sierpnia 2016 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 66/2010 z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie oznakowania ekologicznego UE 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 7 i art. 8 ust. 2,
po konsultacji z Komitetem Unii Europejskiej ds. Oznakowania Ekologicznego,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 66/2010 oznakowanie ekologiczne UE można przyznawać produktom, które mają ograniczony wpływ na środowisko w ciągu całego swojego cyklu życia.
(2) Rozporządzenie (WE) nr 66/2010 przewiduje, iż w odniesieniu do określonych grup produktów należy ustanowić szczegółowe kryteria oznakowania ekologicznego UE.
(3) W decyzji Komisji 2009/563/WE 2 ustanowiono kryteria ekologiczne oraz związane z nimi wymagania dotyczące oceny i weryfikacji dla obuwia. Aby lepiej uwzględnić aktualny stan techniki na rynku dla tej grupy produktów oraz uwzględnić innowacje, które miały miejsce od tego czasu, należy ustanowić zmieniony zestaw kryteriów ekologicznych.
(4) Zmienione kryteria ekologiczne mają na celu w szczególności propagowanie produktów mających mniejszy wpływ na środowisko naturalne, głównie w zakresie wyczerpywania zasobów naturalnych, emisji do wody, powietrza i gleby z procesów produkcyjnych oraz które wnoszą wkład w ekologiczny wymiar zrównoważonego rozwoju w całym swoim cyklu życia, są trwałe oraz zawierają ograniczoną ilość substancji niebezpiecznych.
(5) Zmienione kryteria promują również wymiar społeczny zrównoważonego rozwoju dzięki wprowadzeniu wymogów w zakresie warunków pracy w miejscach końcowego montażu, odnosząc się do trójstronnej deklaracji zasad dotyczących przedsiębiorstw wielonarodowych i polityki społecznej Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), inicjatywy ONZ Global Compact, wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka oraz wytycznych OECD dotyczących przedsiębiorstw wielonarodowych.
(6) Zmienione kryteria ekologiczne, jak również związane z nimi wymogi w zakresie oceny i weryfikacji, powinny obowiązywać przez sześć lat od dnia przyjęcia niniejszej decyzji, z uwzględnieniem cyklu innowacji tej grupy produktów.
(7) W związku z tym należy zastąpić decyzję 2009/563/WE.
(8) Należy przewidzieć okres przejściowy dla producentów wytwarzających produkty, którym przyznano oznakowanie ekologiczne UE dla obuwia w oparciu o kryteria ekologiczne określone w decyzji 2009/563/WE, aby zapewnić im odpowiednią ilość czasu na dostosowanie produktów do zmienionych ekologicznych kryteriów i wymogów. Producenci powinni mieć również możliwość składania wniosków w oparciu o kryteria określone w decyzji 2009/563/WE lub kryteria określone w niniejszej decyzji przez wystarczająco długi czas.
(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 16 rozporządzenia (WE) nr 66/2010,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 5 sierpnia 2016 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Karmenu VELLA |
|
Członek Komisji |