KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE z dnia 15 maja 2014 r. ustanawiającą ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych oraz zmieniającą dyrektywę Rady 82/891/EWG oraz dyrektywy 2001/24/WE, 2002/47/WE, 2004/25/WE, 2005/56/WE, 2007/36/WE, 2011/35/UE, 2012/30/UE i 2013/36/UE oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 1 (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 648/2012, w szczególności jej art. 26 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozdziale III tytuł II dyrektywy 2014/59/UE ustanowiono przepisy regulujące umowy dotyczące wsparcia finansowego w ramach grupy do celów udzielania wsparcia finansowego między unijną instytucją dominującą lub podmiotem, o którym mowa w art. 1 ust. 1 lit. b), c) lub d) dyrektywy 2014/59/UE, i jego jednostkami zależnymi w innych państwach członkowskich lub państwach trzecich będącymi instytucjami lub instytucjami finansowymi objętymi nadzorem skonsolidowanym jednostki dominującej, pod warunkiem że podmiot otrzymujący wsparcie spełnia warunki wczesnej interwencji. Dzięki temu możliwy jest transfer środków w sytuacji, gdy podmiot powiązany doświadcza trudności finansowych. Aby podejmować świadome decyzje inwestycyjne, wierzyciele i inwestorzy potrzebują przejrzystości w zakresie ryzyka i potencjalnych zobowiązań wynikających z tych umów, a także szans na poprawę sytuacji grupy w wyniku umowy dotyczącej wsparcia. W związku z tym umowa ta powinna być sporządzana w formie łatwo dostępnej dla ogółu społeczeństwa, podobnie jak w przypadku sprawozdań finansowych.
(2) Ogólne warunki umowy dotyczącej wsparcia finansowego w ramach grupy podlegające ujawnieniu powinny obejmować istotne informacje, takie jak maksymalna kwota wsparcia, zasady obliczania wynagrodzenia z tytułu udzielenia wsparcia, ogólny opis profilu zapadalności oraz maksymalny okres spłaty pożyczek udzielonych tytułem wsparcia. Ujawnienie tych informacji powinno jednak uwzględniać potrzebę zachowania w poufności bardziej szczegółowych informacji.
(3) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt wykonawczych standardów technicznych przedstawiony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.
(4) Europejski Urząd Nadzoru Bankowego przeprowadził otwarte konsultacje społeczne w zakresie projektu wykonawczych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, przeanalizował potencjalne powiązane koszty i korzyści oraz zwrócił się do Bankowej Grupy Interesariuszy ustanowionej zgodnie z art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 o wydanie opinii 2 ,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 9 czerwca 2016 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Jean-Claude JUNCKER |
|
Przewodniczący |