Rozporządzenie wykonawcze 2016/911 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do formy i treści opisu umów dotyczących wsparcia finansowego w ramach grupy zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE ustanawiającą ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/911
z dnia 9 czerwca 2016 r.
ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do formy i treści opisu umów dotyczących wsparcia finansowego w ramach grupy zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE ustanawiającą ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE z dnia 15 maja 2014 r. ustanawiającą ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych oraz zmieniającą dyrektywę Rady 82/891/EWG oraz dyrektywy 2001/24/WE, 2002/47/WE, 2004/25/WE, 2005/56/WE, 2007/36/WE, 2011/35/UE, 2012/30/UE i 2013/36/UE oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 1 (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 648/2012, w szczególności jej art. 26 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozdziale III tytuł II dyrektywy 2014/59/UE ustanowiono przepisy regulujące umowy dotyczące wsparcia finansowego w ramach grupy do celów udzielania wsparcia finansowego między unijną instytucją dominującą lub podmiotem, o którym mowa w art. 1 ust. 1 lit. b), c) lub d) dyrektywy 2014/59/UE, i jego jednostkami zależnymi w innych państwach członkowskich lub państwach trzecich będącymi instytucjami lub instytucjami finansowymi objętymi nadzorem skonsolidowanym jednostki dominującej, pod warunkiem że podmiot otrzymujący wsparcie spełnia warunki wczesnej interwencji. Dzięki temu możliwy jest transfer środków w sytuacji, gdy podmiot powiązany doświadcza trudności finansowych. Aby podejmować świadome decyzje inwestycyjne, wierzyciele i inwestorzy potrzebują przejrzystości w zakresie ryzyka i potencjalnych zobowiązań wynikających z tych umów, a także szans na poprawę sytuacji grupy w wyniku umowy dotyczącej wsparcia. W związku z tym umowa ta powinna być sporządzana w formie łatwo dostępnej dla ogółu społeczeństwa, podobnie jak w przypadku sprawozdań finansowych.

(2) Ogólne warunki umowy dotyczącej wsparcia finansowego w ramach grupy podlegające ujawnieniu powinny obejmować istotne informacje, takie jak maksymalna kwota wsparcia, zasady obliczania wynagrodzenia z tytułu udzielenia wsparcia, ogólny opis profilu zapadalności oraz maksymalny okres spłaty pożyczek udzielonych tytułem wsparcia. Ujawnienie tych informacji powinno jednak uwzględniać potrzebę zachowania w poufności bardziej szczegółowych informacji.

(3) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt wykonawczych standardów technicznych przedstawiony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

(4) Europejski Urząd Nadzoru Bankowego przeprowadził otwarte konsultacje społeczne w zakresie projektu wykonawczych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, przeanalizował potencjalne powiązane koszty i korzyści oraz zwrócił się do Bankowej Grupy Interesariuszy ustanowionej zgodnie z art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 o wydanie opinii 2 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Forma ujawnienia informacji

Każda instytucja będąca stroną umowy dotyczącej wsparcia finansowego w ramach grupy zawartej zgodnie z art. 19 dyrektywy 2014/59/UE ujawnia informacje zgodnie z art. 2 niniejszego rozporządzenia na swojej stronie internetowej w formie zapewniającej powszechną dostępność tych informacji.

Jeżeli instytucja ujawnia sprawozdania finansowe grupy, ujawnienie następuje w takiej samej formie, jaka została ustanowiona w odniesieniu do informacji nieilościowych zawartych w sprawozdaniach finansowych.

Artykuł  2

Warunki podlegające ujawnieniu

1.
Instytucje ujawniają co najmniej następujące informacje:
a)
nazwy grup powiązanych będących stroną umowy dotyczącej wsparcia finansowego w ramach grupy;
b)
dopuszczalne formy wsparcia;
c)
w przypadku pożyczki - cele, na które może być wykorzystany kapitał uruchomiony w ramach pożyczki;
d)
w przypadku gwarancji - transakcje i podmioty trzecie, które mogą być objęte pomocą;
e)
stopień wzajemności zobowiązań do udzielenia wsparcia finansowego w ramach grupy oraz uprawnień do otrzymywania wsparcia finansowego w ramach grupy każdej ze stron umowy dotyczącej wsparcia finansowego w ramach grupy; jeżeli w umowie nie przewidziano pełnej wzajemności, należy podać informacje wskazujące zróżnicowaną sytuację stron stosownie do warunków umowy;
f)
ograniczenia wsparcia finansowego w ramach grupy dla każdej formy wsparcia objętej umową dotyczącą wsparcia finansowego;
g)
zasady obliczania wynagrodzenia z tytułu udzielenia wsparcia finansowego w ramach grupy oraz ich związek z warunkami rynkowymi w momencie udzielenia wsparcia;
h)
ogólny opis uprzywilejowania, profil zapadalności i maksymalny okres spłaty pożyczek udzielonych tytułem wsparcia;
i)
ogólny opis wszelkich dalszych zobowiązań do spłaty;
j)
ogólny opis okoliczności lub wskaźników dotyczących podmiotu otrzymującego wsparcie oraz podmiotu udzielającego wsparcia, których wystąpienie powoduje uruchomienie wsparcia;
k)
ogólny opis wymogów dotyczących zabezpieczenia i depozytu zabezpieczającego.

W ujawnianych informacjach uwzględnia się informacje dotyczące danego podmiotu powiązanego, w tym informacje o warunkach umowy dotyczących innych podmiotów powiązanych, jeżeli takie ujawnienie mogłoby mieć wpływ na dany podmiot powiązany.

Informacje, które nie mają zastosowania, oznacza się wzmianką "nie dotyczy".

2.
Do ujawnianych informacji dołącza się oświadczenie, że udzielenie wsparcia finansowego podlega warunkom określonym w art. 23 dyrektywy 2014/59/UE oraz że właściwemu organowi przysługuje prawo do zakazania lub ograniczenia udzielenia tego wsparcia zgodnie z art. 25 dyrektywy 2014/59/UE.
Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 9 czerwca 2016 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 190.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.153.25

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2016/911 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do formy i treści opisu umów dotyczących wsparcia finansowego w ramach grupy zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE ustanawiającą ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych
Data aktu: 09/06/2016
Data ogłoszenia: 10/06/2016
Data wejścia w życie: 30/06/2016