Decyzja wykonawcza 2016/771 tymczasowo zezwalająca Hiszpanii na zatwierdzanie wprowadzania do obrotu nasion gatunku Pinus radiata D. Don przywożonych z Nowej Zelandii niespełniających wymagań dyrektywy Rady 1999/105/WE w odniesieniu do identyfikacji i etykietowania oraz materiału sadzeniowego wyprodukowanego z tych nasion

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2016/771
z dnia 13 maja 2016 r.
tymczasowo zezwalająca Hiszpanii na zatwierdzanie wprowadzania do obrotu nasion gatunku Pinus radiata D. Don przywożonych z Nowej Zelandii niespełniających wymagań dyrektywy Rady 1999/105/WE w odniesieniu do identyfikacji i etykietowania oraz materiału sadzeniowego wyprodukowanego z tych nasion

(notyfikowana jako dokumenr nr C(2016) 2784)

(Jedynie tekst w języku hiszpańskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 18 maja 2016 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 1999/105/WE z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie obrotu leśnym materiałem rozmnożeniowym 1 , w szczególności jej art. 18 ust. 1,

uwzględniając wniosek Hiszpanii,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W Hiszpanii produkcja nasion i materiału sadzeniowego wyprodukowanego z nasion gatunku Pinus radiata, które spełniają wymagania dotyczące materiału rozmnożeniowego określone w dyrektywie 1999/105/WE, jest obecnie niewystarczająca, by sprostać zapotrzebowaniu odbiorców końcowych. Inne państwa członkowskie nie mogą dostarczyć niezbędnego materiału sadzeniowego, ponieważ państwa członkowskie, które byłyby w stanie dostarczyć takie nasiona, nie posiadają ilości materiału niezbędnych do pokrycia potrzeb Hiszpanii.

(2) Nowa Zelandia jest w stanie dostarczyć wystarczającą ilość materiału tego gatunku, który następnie przeznacza się do produkcji materiału sadzeniowego. Nasiona te nie spełniają jednak wymagań dyrektywy 1999/105/WE dotyczących identyfikacji i etykietowania. Dokładniej rzecz ujmując, materiał ten nie jest sklasyfikowany według żadnej z określonych w dyrektywie 1999/105/WE kategorii ustalonych do celów wprowadzania do obrotu.

(3) W tej sytuacji Hiszpania zwróciła się do Komisji z wnioskiem o zezwolenie na zatwierdzanie, w wyznaczonym okresie, wprowadzania do obrotu nasion Pinus radiata pochodzących z Nowej Zelandii oraz materiału sadzeniowego wyprodukowanego z tych nasion.

(4) Hiszpania jest w trakcie zakładania plantacji nasiennych, aby samodzielnie pokryć zapotrzebowanie na materiał sadzeniowy. Z powodu dłuższych okresów produkcji nasion leśnych szacuje się jednak, że obecny niedobór utrzyma się przez najbliższych pięć lat. Szacowane maksymalne roczne zapotrzebowanie na nasiona Pinus radiata wynosi 400 kg.

(5) Nic nie wskazuje na to, by nasiona i materiał sadzeniowy Pinus radiata pochodzące z Nowej Zelandii stwarzały problemy lub zagrożenia pod względem zdrowia, jakości lub wigoru.

(6) Z uwagi na fakt, że Hiszpania jest jedynym państwem członkowskim doświadczającym tymczasowych trudności w dostawach do odbiorcy końcowego nasion lub materiału sadzeniowego gatunku Pinus radiata, zatwierdzanie wprowadzania do obrotu należy ograniczyć do terytorium Hiszpanii.

(7) W rezultacie - w celu pokrycia tego niedoboru - należy zezwolić Hiszpanii na zatwierdzanie, w wyznaczonym okresie, wprowadzania do obrotu nasion i materiału sadzeniowego wyprodukowanego z nasion gatunku Pinus radiata, które spełniają mniej rygorystyczne wymagania dotyczące identyfikacji i etykietowania niż wymagania przewidziane w art. 13 i 14 dyrektywy 1999/105/WE. Zezwolenie to należy ograniczyć do maksymalnej ilości 400 kg nasion rocznie i powinno mieć ono zastosowanie do dnia 31 marca 2021 r.

(8) Takie nasiona i materiał sadzeniowy powinny być wprowadzane do obrotu wraz z dokumentem zawierającym szczegóły dotyczące ich identyfikacji. W związku z tym w niniejszej decyzji należy przewidzieć wymagania dotyczące identyfikacji i etykietowania.

(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ

Artykuł  1
1.
Do dnia 31 marca 2021 r. zezwala się Hiszpanii na zatwierdzanie wprowadzania rocznie do obrotu na jej terytorium - zgodnie z wymaganiami określonymi w załączniku - maksymalnej ilości 400 kg nasion Pinus radiata D. Don pochodzących z Nowej Zelandii, które przeznaczone są do produkcji materiału sadzeniowego i nie spełniają wymagań dotyczących identyfikacji i etykietowania przewidzianych w art. 13 i 14 dyrektywy 1999/105/WE.
2.
Do dnia 31 marca 2021 r. zezwala się Hiszpanii na zatwierdzanie wprowadzania do obrotu na jej terytorium - zgodnie z wymaganiami określonymi w załączniku - materiału sadzeniowego, który został wyprodukowany z nasion zatwierdzonych do wprowadzania do obrotu zgodnie z ust. 1 i nie spełnia wymagań dotyczących identyfikacji i etykietowania przewidzianych w art. 13 i 14 dyrektywy 1999/105/WE.
Artykuł  2

Hiszpania niezwłocznie powiadamia Komisję i inne państwa członkowskie o wszelkich decyzjach podjętych na podstawie niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Królestwa Hiszpanii.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 maja 2016 r.

W imieniu Komisji

Vytenis ANDRIUKAITIS

Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

Wymagania dotyczące identyfikacji i etykietowania nasion i materiału sadzeniowego, o których mowa w art. 1

1. Wszystkie następujące informacje są wymagane na potrzeby identyfikacji materiału rozmnożeniowego:

a) kod identyfikacyjny materiału podstawowego, jeżeli jest dostępny;

b) nazwa botaniczna;

c) kategoria;

d) cel;

e) rodzaj materiału podstawowego;

f) czy jest on genetycznie zmodyfikowany;

g) region pochodzenia lub kod identyfikacji;

h) pochodzenie - jeśli ma zastosowanie: czy pochodzenie materiału jest autochtoniczne lub rodzime, nieautochtoniczne lub nierodzime, czy nieznane;

i) miejsce pochodzenia lub położenie geograficzne, określone za pomocą rozpiętości południkowej i równoleżnikowej;

j) wysokość lub rozpiętość wysokości;

k) rok dojrzewania.

2. Etykieta lub dokument dostawcy zawierają wszystkie następujące informacje:

a) informacje określone w pkt 1 niniejszego załącznika;

b) nazwa dostawcy;

c) dostarczana ilość;

d) stwierdzenie, że nasiona i materiał sadzeniowy z nich wyprodukowany spełniają mniej rygorystyczne wymagania niż wymagania przewidziane w art. 13 i 14 dyrektywy 1999/105/WE.

1 Dz.U. L 11 z 15.1.2000, s. 17.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.127.52

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2016/771 tymczasowo zezwalająca Hiszpanii na zatwierdzanie wprowadzania do obrotu nasion gatunku Pinus radiata D. Don przywożonych z Nowej Zelandii niespełniających wymagań dyrektywy Rady 1999/105/WE w odniesieniu do identyfikacji i etykietowania oraz materiału sadzeniowego wyprodukowanego z tych nasion
Data aktu: 13/05/2016
Data ogłoszenia: 18/05/2016