(notyfikowana jako dokument nr C(2015) 8472)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 5 grudnia 2015 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności 1 , w szczególności jego art. 53 ust. 1 lit. b) ppkt (ii);
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Decyzja Komisji 2008/630/WE 2 została przyjęta po wykryciu pozostałości weterynaryjnych produktów leczniczych i substancji niedozwolonych w skorupiakach przywożonych do Unii z Bangladeszu i przeznaczonych do spożycia przez ludzi ("produkty").
(2) Zgodnie z decyzją 2008/630/WE państwa członkowskie zezwalają na przywóz do Unii produktów, pod warunkiem że towarzyszą im wyniki testów analitycznych przeprowadzonych w miejscu pochodzenia w celu zagwarantowania, że produkty te nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzkiego ("badanie analityczne").
(3) Komisja przeprowadziła audyt 3 w Bangladeszu w okresie od 20 kwietnia 2015 r. do 30 kwietnia 2015 r. ("audyt") w celu przeprowadzenia oceny kontroli pozostałości i zanieczyszczeń w żywych zwierzętach i produktach zwierzęcych, w tym kontroli weterynaryjnych produktów leczniczych. W sprawozdaniu z audytu stwierdzono, że system kontroli pozostałości w odniesieniu do akwakultury daje gwarancje równoważne wymogom ustanowionym w prawodawstwie UE.
(4) Liczba przesyłek niespełniających wymogów znacznie się zmniejszyła.
(5) Na podstawie wyników audytu oraz bardzo małej liczby niezgodnych z przepisami przesyłek wymaganie, aby przesyłkom produktów przywożonych z Bangladeszu do Unii towarzyszyły badania analityczne, wydaje się zbędne. Należy zatem uchylić decyzję 2008/630/WE.
(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: